Президентська бібліотека Республіки Білорусь

У Президентській бібліотеці Республіки Білорусь дан старт нового електронного проекту "Юридична думка", в рамках якого буде представлена ​​колекція рідкісних видань творів видатних юристів 19 - початку 20 століть.

Іван Якович Фойницкий (1847 - 1913)

Іван Якович Фойницкий (1847 - 1913)

Черговий випуск електронного проекту «Юридична думка» присвячений видатному юристу Івану Яковичу Фойніцкого (1847 - 1913).

Іван Якович Фойницкий народився 29 серпня 1847 року в Гомельському повіті Могилевської губернії, в сім'ї кріпаків графа Паскевича. Видатні здібності юнака, що виділяли його з числа однолітків, звернули на себе увагу графині Паскевич. За її сприяння він був визначений в Могилевську гімназію, яку закінчив в 1864 р із золотою медаллю і вступив на юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету.

Магістерська дисертація «Шахрайство з російської праву», захищена в 1871 р, заслужено була визнана класичною працею з даного питання. Вона вигідно відрізнялася від прийнятого тоді типу наукових робіт оригінальними теоретичними побудовами на базі багатої історичної та порівняльно-правового матеріалу, зібраного автором.

Величезне значення для становлення вченого мала закордонне відрядження, під час якої І. Я. Фойницкий слухав лекції в найкращих зарубіжних університетах, вивчав теорію в найбільших бібліотеках, познайомився з практикою здійснення правосуддя і виконання покарання в Німеччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Італії та Англії .

Після повернення на батьківщину Іван Якович розробив перший у світі спеціальний курс по тюрьмоведения для студентів юридичного факультету Санкт-Петербурзького університету. Пізніше на базі цього курсу їм була написана робота «Вчення про покарання у зв'язку з тюрьмоведения», в якій Фойницкий висловив свій погляд на сутність покарання як заходи боротьби зі злочинністю в її особистому прояві.

Пізніше увагу вченого привернула проблема посилання як одного з найбільш поширених в той час покарань. Результатом глибокого вивчення теми стала докторська дисертація «Посилання на Заході в її історичному розвитку та сучасному стані» після захисту якої І.Я. Фойницкий був затверджений професором по кафедрі кримінального права в Санкт-Петербурзькому університеті. Наскільки цінним було дане дослідження свідчить той факт, що воно було переведено на французьку мову і сприяло європейської популярності автора. Підсумком всіх робіт з пенітенціарних питань став курс "Вчення про покарання у зв'язку з тюрьмоведения", в якому отримали теоретичну розробку багато загальні питання кримінального права.

З 1876 р І. Я. Фойницкий поєднував наукову та викладацьку роботу з практичною діяльністю. Довгі роки він прослужив в касаційному департаменті по кримінальних справах Урядового сенату, а в 1900 році став сенатором цього департаменту. Понад двадцять років Фойницкий пропрацював в складі редакційної комісії зі складання проекту кримінального уложення. Їм були складені первинні проекти відділів, присвячених майновим і сімейним злочинів. З 1888 р Фойницкий брав участь в роботі комісії з перегляду Статуту кримінального судочинства, де йому часто доводилося займати принципову позицію, захищаючи прогресивні принципи судового процесу. Участь в розробці законодавства вплинуло на подальший розвиток наукових інтересів І. Я. Фойніцкого. У 1880-х роках вийшов оновлений двотомний «Курс кримінального судочинства», в 1890 р був опублікований «Курс кримінального права. Частина Особлива ».

«Курс кримінального судочинства» являє собою класичний зразок систематичного викладу теорії і практики кримінального судочинства. Автор піддав в ній порівняльного аналізу уголовнопроцессуальное право в буквальному сенсі слова всіх часів і народів. У першому томі представлена ​​світова історія кримінального процесу, проаналізовано його основні форми, а також теорія судоустрою і основні процесуальні поняття. Другий том присвячений формам побудови обвинувачення, захисту, питань цивільного позову в кримінальному процесі, теорії доказів і окремими стадіями судочинства.

Заслуги І.Я. Фойніцкого перед наукою не вичерпуються лише розробкою окремих областей кримінального права. Фойницкий першим серед російських правознавців придбав європейську популярність і організував наукове взаємодія російської школи кримінального права з європейськими вченими. У 1872 р він брав участь у першому Міжнародному пенітенціарній конгресі в Лондоні, в 1890 р І.Я. Фойницкий був в числі головних організаторів Санкт-Петербурзького міжнародного пенітенціарного конгресу.

Іван Якович Фойницкий сприяв заснуванню кількох впливових організацій юристів в Росії. За його участю з'явилося Юридичне товариство в Петербурзі, де він очолив пенітенціарну комісію. Будучи членом Міжнародного союзу криміналістів, Фойницкий ініціював створення російської групи цього союзу при Санкт-Петербурзькому юридичним суспільстві. Після 1905 року діяльність І. Я. Фойніцкого зосередилася навколо організованого за його участю Санкт-Петербурзького товариства патронату. Саме завдяки його ініціативи була організована особлива комісія з питання про введення суду для малолітніх в Росії.

Пропонуємо відвідувачам бібліотеки ознайомитися з фрагментами прижиттєвих видань творів Івана Яковича Фойніцкого.

Для перегляду 3D-книги на комп'ютері в браузері повинна бути включена функція Adobe Flash Player.

PDF-файл

У відділі стародруків та рідкісних видань Президентської бібліотеки Республіки Білорусь зберігаються наступні видання І. Я. Фойніцкого:
1. Курс кримінального судочинства. Т.1. / І.Я. Фойніцкого. - 3-е изд, перегляд. і доп. - С.-Петербург: Сенатська друкарня, 1902. - 515 с.

2. Курс кримінального судочинства. Т. 2. / І.Я. Фойніцкого. - 4-изд. - Петроград: Друкарня "Двигун", 1915. - [3], VIII, 608 с.

3. Шахрайство з російської праву: порівняльне дослідження Ів. Фойніцкого, представл. в Юрид. фак. С.-Петерб. ун-ту для отримання степ. магістра прав. - Санкт-Петербург: В друкарні товариства "Громадська Користь", 1871. - VIII, 256, 289 с.

4. На дозвіллі: збірник юридичних статей і досліджень з 1870 року. Т. 1. / І.Я. Фойницкий. - С.-Петербург: Друкарня М.М.Стасюлевіча, 1898. - [2], II, 608 с.

5. На дозвіллі: збірник юридичних статей і досліджень з 1870 року. Т. 2. - С.-Петербург: Друкарня М.М.Стасюлевіча, 1900. - IV, 574 с.

6. Посилання на Заході в її історичному розвитку та сучасному стані: [дисертація на ступінь доктора кримінального права] / І.Я. Фойніцкого. - С.-Петербург: Друкарня М.М.Стасюлевіча, 1881. - VIII, 338, V с. ; 24 см.

7. Вчення про покарання у зв'язку з тюрьмоведения / І. Я. Фойніцкого. - С.-Петербург: Друкарня Міністерства шляхів сполучення (А.Бенке), 1889. - [2], VIII, 504 с. ; 24 см.
Користувачі бібліотеки мають можливість ознайомитися з електронними копіями цих видань.

В. А. Митракова, головний бібліотекар відділу стародруків та рідкісних видань. Оцифровка та створення електронного документа; створення презентації - Л. В. Мелеш, завідувач відділом формування електронної бібліотеки.

Лев Йосипович Петражицький (1867 - 1931)

У новому випуску представлена ​​підбірка робіт відомого правознавця, соціолога і політичного діяча Льва

Йосиповича Петражицького (1867 - 1931). Йосиповича Петражицького (1867 - 1931)

Лев Йосипович Петражицький народився в польській шляхетській родині 13 квітня 1867 року в родовому маєтку Коллонтаево Вітебської губернії. Після закінчення Вітебської гімназії, вступив до Київського університету, який закінчив у 1890 році. Освіта продовжив у Берліні, де поглибив свої знання в галузі римського і цивільного права, а також опублікував дві монографії на німецькій мові.

Повернувшись з-за кордону в 1892 році, Петражицкий почав викладати, підготував і захистив дисертацію «Розподіл дотальних плодів за римським правом» (1896 г.), а потім докторську дисертацію на тему «Права добросовісного власника на доходи» (1897 г.).

У 1905-1906 роках Петражицкий брав активну участь в суспільно-політичному житті, був одним із засновників Конституційно-демократичної партії, представляв її в Державній думі Російської імперії I скликання. Однак політична кар'єра його незабаром завершилася: за участь в «Виборзькому відозві» після розпуску Державної думи, Петражицький був позбавлений виборчих прав, тобто не міг надалі стати депутатом. Надалі Лев Йосипович практично цілком переключається на викладацьку діяльність. У 1919 році він емігрував до Фінляндії, а звідти перебрався до Польщі, де очолив кафедру соціології Варшавського Університету.

Однак політичні погляди Петражицкого, високо цінив російську культуру і російські соціальні ідеї, йшли врозріз з офіційною позицією польської влади. Петражицький важко переживав цькування з боку колег і 15 травня 1931 році в стані депресії покінчив з собою. Значна частина його робіт, підготовлених в останні роки життя, залишалася неопублікованою і пропала під час військових дій 1944 року в Варшаві.

Перші роботи Л. І. Петражицького були присвячені цивільному праву. Але поступово його дослідження переходять в область загальної теорії права. Основний же внесок Л. І. Петражицького в правову науку пов'язаний з розробленою їм психологічної концепцією права, а також концепцією політики права. Опублікування їм в 1907 році двотомної роботи «Теорія права і держави в зв'язку з теорією моральності», в якій він виклав свою оригінальну концепцію права, стало великим науковим подією не тільки в російській, а й європейській літературі.

Праці Л. І. Петражицького заклали основу юридико-соціологічної школи, багато його учнів згодом стали відомими вченими в галузі соціології права і загальної соціології (П. Сорокін, Н. Тімашов, Дж. Гурвич, Н. Кондратьєв та ін.).

Пропонуємо відвідувачам бібліотеки ознайомитися з фрагментами прижиттєвих видань творів Льва Йосиповича Петражицького.

Для перегляду 3D-книги на комп'ютері в браузері повинна бути включена функція Adobe Flash Player.

Для перегляду 3D-книги на комп'ютері в браузері повинна бути включена функція Adobe Flash Player

PDF-файл

У відділі стародруків та рідкісних видань Президентської бібліотеки Республіки Білорусь зберігаються наступні видання Л. І. Петражицького:

1. Акції, біржова гра і теорія економічних криз. Т. 1: Про акціонерному справі і типових помилках при оцінці шансів невідомою прибутку / Л. І. Петражицький. - С.-Петербург: Друкарня М. Меркушева, 1911. - Х, 307 с.

2. Акціонерна компанія; Акціонерния зловживання і роль акціонерних компаній в народному господарстві: З приводу майбутньої реформи акціонерного права: економічне дослідження / Л.Петражіцкого. - С.-Петербург: Друкарня Міністерства Фінансів (В.Кіршбаума), 1898. - [5], 220 с.

3. Вступ до вивчення права і моральності. Основи емоційної психології / Петражицкий Л.І. - Изд. 3-е. - С.-Петербург: Друкарня Ю.Н.Ерліх, 1908. - IV, 265 с.

4. Нариси філософії права. Вип. 1: Основи психологічної теорії права. Огляд і критика сучасних поглядів на сутність права / Л.І. Петражицкого. - С.-Петербург: Друкарня Ю.Н.Ерліх, 1900. - 1900. - V, 138 с.

5. Права добросовісного власника на доходи з точок зору догми і відповідно до правил громадського права / Петражицкий Л. - С.-Петербург: Друкарня М.М.Стасюлевіча, 1897. - 435 с.

6. Права добросовісного власника на доходи з точок зору догми і відповідно до правил громадського права / Л. Петражицького. - Изд. 2-е., Доп. і испр. - С.-Петербург: Видання Юридичного книгарні Н.К.Мартинова, 1902. - XII, 390 с. - (Bona fides в цивільному праві).

7. Теорія права і держави в зв'язку з теорією моральності. Т. 1. / Петражицкий Л.І. - Изд. 2-е, испр. і доп. - С.-Петербург: Тип. т-ва "Екатерінгофского друковане справа", 1909. - VI, 318 с.

8. Теорія права і держави в зв'язку з теорією моральності. Т. 2. / Петражицкий Л.І. - Изд. 2-е, испр. і доп. - С.-Петербург: Тип. т-ва "Екатерінгофского друковане справа", 1910. - IV, 319-758 с.

Користувачі бібліотеки мають можливість ознайомитися з електронними копіями цих видань.

В. А. Митракова, головний бібліотекар відділу стародруків та рідкісних видань, Оцифровка і створення електронного документа; створення презентації - Л. В. Мелеш, завідувач відділом формування електронної бібліотеки

Спасович Володимир (1829 - 1906).

Спасович Володимир (1829 - 1906)

Видатний адвокат 19 століття, видатний правознавець громадський діяч, публіцист, критик та історик літератури Спасович Володимир народився 16 січня 1829 року в Річиці. Початкову освіту здобув у Мінській гімназії, яку закінчив із золотою медаллю в 1845 році. Закінчив юридичний факультет Петербурзького університету, захистив магістерську дисертацію з міжнародного права. У ці роки В.Д. Спасовіч відбувся як талановитий вчений в галузі кримінального процесу та кримінального права, очолив кафедру кримінального права в Петербурзькому університеті. Однак після студентських хвилювань в 1861 р, разом з групою інших професорів, залишив університет. В.Д. Спасовіч одним з перших став адвокатом після відкриття нових судів після судової реформи 1864 р і присвятив адвокатську діяльність 40 років свого життя. Однак цього чудового юристу вдалося залишити яскравий слід не тільки в дореволюційній російській адвокатуру. Десятитомне зібрання творів відображає його наукові інтереси в найрізноманітніших галузях знань. Основу даного видання становлять дослідження, присвячені питанням права, найбільшими з яких є "Про право нейтрального флоту і нейтрального вантажу", "Про відносини подружжя по майну за давньопольське праву", велика кількість робіт з питань кримінального права та процесу і ряд робіт, присвячених цивільному праву. Роботу за фахом В.Д. Спасовіч поєднував з громадською і літературною діяльністю. Вражає коло тем його критичних, літературно-публіцистичних статей, присвячених розбору творчості російських і західних письменників: Пушкіна, Лермонтова, Міцкевича, Сенкевича, Байрона, Гете, Шиллера, Шекспіра і багатьох інших.

Пропонуємо відвідувачам бібліотеки ознайомитися з фрагментами прижиттєвих видань творів Володимира Даниловича Спасовіча

Для перегляду 3D-книги в браузері повинна бути включена функція Adobe Flash Player.

Для перегляду 3D-книги в браузері повинна бути включена функція Adobe Flash Player

PDF-файл

У відділі стародруків та рідкісних видань Президентської бібліотеки Республіки Білорусь зберігаються наступні видання В. Д. Спасовіча:

1. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.1: Літературні нариси і портрети. - Санкт-Петербург: Книжковий магазин бр. Римовіч, 1889. - [3], 286 с. ; 1. л. портр.

2. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.2: Літературні нариси і портрети. - Санкт-Петербург: Книжковий магазин бр. Римовіч, 1889. - 406 с.

3. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.3: Статті, дисертації, лекції юридичного змісту. - Санкт-Петербург: Книжковий магазин бр. Римовіч, 1890. - [5], 544 с.

4. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.4: Пережите. Полеміка. Дорожні нотатки. Критика. - Санкт-Петербург: Книжковий магазин бр. Римовіч, 1891. - [3], 432 с.

5. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.5: Судові промови (1867-1874). - Санкт-Петербург: Книжковий магазин бр. Римовіч, 1893. - 357 с.

6. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.6: Судові промови (1875-1882). - Санкт-Петербург: Книжковий магазин бр. Римовіч, 1894. - [3], 379 с.

7. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.7: Судові промови (1883-1892). - Санкт-Петербург: Книжковий магазин К. Грендишінского, 1894. - 319 с.

8. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.8: Останні роботи в дев'яностих роках. - Санкт-Петербург: Тип. Н. Фіндейзена, 1896. - 474 с.

9. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.9: Останні роботи в дев'яностих роках XIX століття. - Санкт-Петербург: Книжковий магазин К. Грендишінского, 1900. - 455 с.

10. Твори В.Д. Спасовіча: з портретом автора. Т.10: Політика. Історія. Критика. - Санкт-Петербург: Книжковий магазин К. Грендишінского, 1902. - 498 с.

11. Огляд історії польської літератури / Спасовіч В.Д. - Санкт-Петербург: тип. О.І. Бакста, 1865. - 133 с. ; 26 см. - Окремі відбитки з "історії слов'янських літератур" О.Пипін і В.Спасовіча.

12. Чергові питання в царстві Польському: етюди та дослідження. Т. 1. / під редакцією В. Спасовіча, Е. Пільца. - 2-е вид. - Санкт-Петербург: друкарня М. М. Стасюлевича, 1902. - VII, 251 с.

13. Сім судових промов у політичних справах: (1877-1887) / В. Д. Спасовіч. - Санкт-Петербург: Видання В.Врублевського, 1908. - [8], 229 с.

Користувачі бібліотеки мають можливість ознайомитися з електронними копіями цих видань.

В. А. Митракова, головний бібліотекар відділу стародруків та рідкісних видань, Оцифровка і створення електронного документа; створення презентації - Л. В. Мелеш, завідувач відділом формування електронної бібліотеки

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация