Президентські вибори в Казахстані: особливості та результати (I)

На що відбулися в Казахстані 26 квітня дострокових президентських виборах, як і очікувалося, глава держави Нурсултан Назарбаєв був переобраний на новий термін. За нього проголосували 8 млн. 833 тис. 250 осіб, або 97,75% взяли участь у виборах. Незважаючи на максимальну передбачуваність результатів, ці вибори є ключовим політичним подією , Здатним поставити певний алгоритм подальшого розвитку країни.

Гра на випередження

Головною інтригою минулих виборів слід вважати основні причини, які спонукали керівництво Казахстану піти на їх проведення у позачерговому порядку. Сам Н. Назарбаєв 26 лютого п. Р в своєму зверненні до народу Казахстану, обґрунтовуючи своє рішення про призначення виборів, акцентував увагу на необхідності забезпечення стабільності і національної безпеки країни, продовження збалансованої внутрішньої та зовнішньої політики в умовах наростання світової економічної кризи і загострення глобальних геополітичних протиріч.

Судячи з цих та подальшим висловлювань президента РК, він і його найближче оточення очікують в доступному для огляду майбутньому певні кризові процеси в економіці і соціальній сфері Казахстану, здатні при цьому відбитися і в політичному житті країни. Виходячи багато в чому з усього цього і було вирішено проводити дострокові вибори. Причому такий розвиток ситуації в політичній практиці Казахстану відбулося в третій раз , Так як дострокові президентські вибори вже проводилися 10 січня 1999 року та 3 квітня 2011 року і в обох випадках мова йшла не про ситуативну реагуванні влади на ті чи інші процеси і події, а про стратегічно прорахованих кроків.

Так, в першому випадку Казахстан знаходився в умовах, коли держава ще недостатньо контролювало ситуацію в політичному житті і економіці і не мало досвіду реагування на зовнішні виклики. У зв'язку з цим в 1998 р на політичній арені країни активно діяла різнорідна опозиція офіційним курсом, посилена переходом до її лав екс-прем'єра Акежана Кажегельдіна. Ззовні ж казахстанська економіка глибоко тому році впливу наслідків азіатської фінансової кризи в Південно-Східній Азії і економічної кризи в Росії, який відзначився дефолтом. В результаті уряд республіки, зокрема, було змушене вперше провести в квітні 1999 р девальвацію тенге.

Таким чином, в 1998 р були ризики прояви соціально-економічної кризи і політизації обумовленого нею соціального невдоволення. До того ж на наступний 1999 р офіційно припадали чергові вибори в мажиліс парламенту РК, на хід і результати яких цілком могли б вплинути дані ризики. Відповіддю керівництва республіки на це стало проведення, по-перше, конституційної реформи, спрямованої на вдосконалення системи державної влади, і, по-друге, дострокових виборів глави держави. При цьому Н. Назарбаєв пішов на скорочення терміну своїх повноважень, які на підставі результатів пройшов 29 квітня 1995 р республіканського референдуму повинні були закінчитися в 2000 р

В цілому, завдяки такому рішенню, глава держави і вся правляча еліта зміцнили свої позиції в країні і отримали карт-бланш на прийняття антикризових заходів. Важливо й те, що президентські вибори пройшли раніше парламентських, не потрапивши в зв'язку з цим в залежність від результатів і наслідків останніх. Так що в 1998-1999 рр. гра на випередження пройшла досить успішно.

У 2011 р проведення дострокових президентських виборів стало наслідком волевиявлення глави держави, обумовленого його відмовою від озвученого раніше пропозиції групи представників громадськості та парламенту РК про проведення референдуму щодо продовження його повноважень до 2020 р Таке рішення багато в чому було обумовлено упевненістю президента РК в підтримці з боку значної частини казахстанців, а також позитивної реакції з боку міжнародного співтовариства. Так що з точки зору легітимізації подальшого свого перебування на чолі Казахстану дострокові вибори представлялися Нурсултану Назарбаєву більш вигідним, ніж проведення референдуму.

У той же час враховувалися і такі чинники. По-перше, у зв'язку з тим, що попередні вибори глави держави були проведені в 2005 році, а останні парламентські і місцеві вибори - в 2007 р, то за чинним на початок 2011 р законодавству всі відповідні виборчі кампанії повинні були пройти в 2012 г. Тому мали місце не тільки певні правові колізії, а й ризики отримати досить велику організаційну і фінансову навантаження, небезпечну ймовірними збоями в процесі організації і проведення зазначених виборів. Але в кінцевому підсумку вибори президента країни і депутатів представницьких органів були розведені по різних років.

По-друге, в той час очікувалося нове погіршення соціально-економічної ситуації в Казахстані, що було ймовірно в умов не усунених наслідків фінансово-економічної кризи 2007-2009 рр. Так, в лютому 2011 р тодішній прем'єр-міністром РК Карім Масімов висловив побоювання щодо нової хвилі економічної кризи, можливої, за його оцінками, в кінці 2011 р - початку 2012 р При такому ймовірний розвиток ситуації цілком міг виникнути несприятливий для проведення в 2012 р виборчих кампаній соціально-політичний фон.

Так що і в другому випадку керівництво країни вважало за краще зробити свій хід раніше можливого збігу обставин. Подальше ж розвиток неоднозначних процесів в політичному житті Казахстану, ознаменувалося серією терористичних актів і відомими подіями в місті Жанаозен, підтвердило його своєчасність.

На поточному ж етапі спостерігається зростаюче з минулого року вплив зовнішніх факторів на ситуацію в Казахстані і навколо нього. Серед них - загострення геополітичної обстановки на пострадянському просторі у зв'язку з відомими подіями на Україні і «війною санкцій» між Заходом і Росією, неясні перспективи розвитку ситуації в Афганістані після завершення місії Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF), що тривають громадянські війни в Сирії і Іраку з фактором ІГІЛ і падіння світових цін на нафту і метали.

Не випадково у своєму виступі на минулому 11 березня XVI з'їзді керованої ним партії «Нур Отан» Нурсултан Назарбаєв звернув увагу на глибину глобальних викликів і ризиків і важливість в зв'язку з цим забезпечення стійкості держави та недопущення негативних сценаріїв зовнішнього впливу на нього.

Таким чином, керівництво республіки в черговий раз зробив кроки для того, щоб зіграти на випередження і зміцнити своє становище до будь-яких імовірних серйозних проявів нестабільності в економіці і політиці. Крім того, дострокові президентські вибори розглядаються і як важлива умова легітимізації заходів, які влада має прийняти найближчим часом. Особливо це стосується тих з них, які будуть носити непопулярний серед населення характер.

особливості кампанії

Однією з найбільш важливих особливостей минулих виборів стала неучасть у них політиків, що представляють непримиренну опозицію діючій владі. У партійно-політичному середовищі республіки таку сьогодні ототожнюють з Загальнонаціональної соціал-демократичною партією (ОСДП) і Компартією Казахстану. Разом з тим комуністи протягом останніх трьох років перебувають в серйозному організаційну кризу. До того ж в грудні 2014 р діяльність цієї партії була припинена рішенням суду на три місяці через невідповідність кількості її членів вимогам реєстрації.

Що стосується ОСДП, то вона являє собою організаційно сформувалося і досить стійке об'єднання. При цьому її голова Жармахан Туякбай балотувався в президенти РК на виборах 2005 року як кандидата від об'єднаної опозиції. Однак на цей раз соціал-демократи відмовилися від участі в президентських виборах, вважаючи це для себе політично безглуздим. Швидше за все, на таке рішення вплинуло те, що з урахуванням складних і неоднозначних процесів в опозиційному середовищі Казахстану, включаючи зростання роз'єднаності представляють її організацій та окремих персон, Ж. Туякбай вже не володіє колишнім потенціалом і не може розраховувати на широку підтримку потенційних прихильників і однодумців . Іншого ж потенційного претендента на найвищу посаду в країні в рядах ОСДП не виявилося.

В цілому, перебуваючи в такому стані, опозиційні сили продемонстрували нездатність зробити помітний вплив на хід і результати минулих виборів. В результаті останні були проведені аналогічно президентської виборчої кампанії 2011 р характеризується формальною конкуренцією чинного президента і групи лояльно налаштованих до нього альтернативних кандидатів.

Іншою важливою особливістю минулих виборів стало збільшення в порівнянні з попередніми кампаніями кількості громадян, які виявили бажання балотуватися в президенти країни і які подали з цього приводу заяву до Центрвиборчкому РК. Якщо в 1999 р таких було всього лише 8 осіб, то в 2005 р їх стало 18, в 2011 - 22, а в цей раз - 27. При цьому тільки два кандидати були висунуті суспільно-політичними об'єднаннями. Йдеться про президента РК Нурсултана Назарбаєва, висунутому 11 березня XVI з'їздом керованої ним партії «Нур Отан», і секретарі ЦК Комуністичної народної партії Казахстану (КНПК) Тургунов Сиздикова, висунутому 4 березня IX позачерговим з'їздом партії.

Решта кандидатів віддали перевагу балотуватися в порядку самовисування. Серед них, зокрема, опинилися голова Федерації профспілок Республіки Казахстан Абельгази Кусаїнов, голова Екологічного союзу «Табігат» Мелс Елеусізов, президент фонду «Кенесари-хан» Уаліхан Кайсаров, керівник Союзу мусульман Казахстану Мурат Телібеков, один з активних учасників грудневих подій 1986 р в Алмати Хасен Шкіра-Ахмет і т.д. Однак більшість самовисуванців склали люди, які перш ніяк не виявляли себе в суспільно-політичному житті Казахстану, включаючи тимчасово не працюючих осіб та пенсіонерів. При цьому мотивація висунення цих людей залишилася неясною.

В кінцевому підсумку частина самовисуванців не склали або відмовилися від здачі іспиту на володіння державною мовою. Інші не змогли зібрати необхідні законом про вибори підписи не менше 93 тис. Виборців на свою підтримку. Треті в силу різних причин зняли свої кандидатури. Таким чином, безпрецедентна кількість кандидатів, які спробували балотуватися на пост глави держави, не переросло в якість. Пред'явили необхідну кількість підписів співгромадян і були зареєстровані як кандидати в президенти РК тільки Н. Назарбаєв, Т. Сиздиков і А. Кусаінов.

(Далі буде)

________________

Фото - http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/1932303

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация