Президентські вибори країн Співдружності: статистичний огляд

Країни СНД - це територія політичного зсуву, подібного зрушення тектонічному, його хвилі, як хвилі землетрусу, пронеслися територією молодих республік, серйозно перекроївши політичну карту колишнього Радянського Союзу

Країни СНД - це територія політичного зсуву, подібного зрушення тектонічному, його хвилі, як хвилі землетрусу, пронеслися територією молодих республік, серйозно перекроївши політичну карту колишнього Радянського Союзу. Мабуть, найголовнішими з них стали вибори президентів в республіках СНД, адже на зорі незалежності молодих республік особистість грала часто провідну роль. Редакція SNG. TODAY простежила історію виборів президентів союзних держав, щоб зробити невеликий статистичний аналіз, а також з'ясувати в яких країнах СНД скоро пройдуть вибори, чи можуть чинні президенти в них брати участь і який термін повноважень прописаний в конституціях країн Співдружності.

Найближчі президентські вибори на території країн співдружності пройдуть в Молдові. Вони призначені на 30 жовтня 2016 року і стануть першими прямими виборами президента з 1996 року - до цього президент призначався парламентом республіки. За всю історію незалежності Молдавії керівниками країни побувало 7 чоловік. З них, перші два президенти - Мірча Снєгур і Петро Лучинський були обрані на загальних виборах.Владімір Воронін і діючий президент Ніколає Тімофті були призначені парламентом. І ще три: Міхай Гімну, Влад Філат і Маріан Лупу були президентами з приставкою І.О .. Президент Молдавії обирається на 4 роки і не може займати цю повинно більше двох термінів. У 2016 році чинний президент Ніколає Тімофті відмовився від участі в президентських перегонах. Виборча комісія республіки зареєструвала 12 кандидатів.

За даними Асоціації соціологів і демографів республіки, зараз в президентській гонці лідирує кандидат від Партії соціалістів Республіки Молдови - Ігор Додон, його підтримують 29% опитаних респондентів. На другому місці голова партії «Дія і солідарність» Майя Санду з рівнем підтримки 13%.

Джерело фото: Reuters

Трохи пізніше, 4 грудня 2016 року, вибори президента відбудуться в Узбекистані. Вони будуть носити характер позачергових, зважаючи раптової кончини беззмінного лідера країни Іслама Карімова. Офіційна дата смерті Іслама Карімова - 2 вересня 2016 року. А офіційна виборча кампанія стартувала вже 9 вересня. Зараз кандидати проходять етап збору підписів необхідних для реєстрації, який завершитися 20 жовтня. На даному етапі в «президентських перегонах» беруть участь 4 кандидати. Це виконуючий обов'язки президента республіки Шавкат Мірзіёев, він представляє Ліберально-Демократичну партію Узбекистану. Сарвар Отамуратов - кандидат від Демократичної партії «Міллі тікланіш». І кандидатом від Соціал-демократичної партії Узбекистану «Адолат» виступив Нарімон Умаров. Термін повноважень, визначений конституцією Узбекистану для президента країни, дорівнює 5 років і не більше двох термінів поспіль. Примітним фактом в електоральній історії країни можна назвати те, що Іслам Карімов був президентом, повноваження якого були продовжені всенародним референдумом, який пройшов 26 березня 1995 року.


Джерело фото: gazeta.uz

У 2017 році, за поточним електоральному календарем, на території Співдружності повинні відбутися дві виборчі кампанії з виборів президента. Ними стануть вибори в Киргизстані та Туркменістані. Точні дати, в які відбудуться виборчі комісії обох республік, поки не призначали, але спираючись на дати минулих виборів можна припустити, що вибори в Туркменістані відбутися 12 лютого, а в Киргизстані - 29 жовтень 2017 року відповідно.

Президент Киргизстану є 4 президентом країни і не може знову зайняти цю посаду в 2017 році, чинна конституція республіки йому це забороняє. (Прим. Редакції: Президент обирається на 6 років громадянами Киргизької Республіки. Одне і те ж особа не може бути обрана Президентом двічі.)

Втім, вибори 2017 року можуть і не відбутися, як раніше відзначало SNG. TODAY , Діючий президент країни Алмазбек Атамбаєв лобіює зміна в конституції.

За задумом чинного президента, Киргизстан може стати парламентською республікою, тоді першою особою в країні стане прем'єр-міністр, якого обирає парламент країни. Тоді в 2017 роки ми зможемо спостерігати не за виборами президента, а за референдумом.

Джерело фото: kremlin Джерело фото: kremlin.ru

А ось майбутні вибори в Туркменістані відбутися точно і не принесуть якісь сюрпризів. Політична система країни одна з найстабільніших в співдружності. Чинний президент Гурбангули Бердимухамедов бути другим за рахунком президентом республіки і очолює Туркменію з 2007 року. Незважаючи на те, що він знаходиться на цьому терміні вже вдруге, ніщо не заважає йому стати президентом ще раз. Згідно з чинною конституцією Туркменістану, президент обирається строком на 7 років, без обмеження кількості разів. На останніх виборах Гурбангули Бердимухамедов отримав 97,14% голосів виборців. Вагомий аргумент продовжити свої повноваження в 2017 році.

Багатим на вибори стане рік 2018, відразу в трьох країнах - Росії, Вірменії та Азербайджані, повинні пройти вибори, всі вони будуть відрізнятися один від одного за форматом.

Так, самі "звичайні" вибори президента пройдуть в Російській Федерації, вони стануть сьомими за нову історію країни і, відповідно до федерального закону «Про вибори Президента РФ», пройдуть 11 березня 2018 року. Чинний лідер країни Володимир Путін має право висунути свою кандидатуру на пост глави держави. Згідно з чинною конституцією країни, громадяни Російської Федерації обирають президента терміном на 6 років, одне і теж особа не може займати пост президента більше 2-х термінів поспіль. Сам Володимир Володимирович поки публічно не підтверджував свого наміру висуватися в президенти. Втім, нещодавно з'явилася гіпотеза, що вибори президента країни можуть бути перенесені на 2017 рік, про що свідчить відповідний рядок витрат в розмірі 17 мільярдів рублів, закладених в бюджет країни на 2017 рік. Однією з передумов до цього є коригування календаря, з метою зменшення тимчасового розриву між виборами президента і державної думи країни.

А ось в Азербайджані 26 вересня відбувся Референдум, який, в тому числі, визначає правила гри на виборах президента країни. У 2018 році громадяни Азербайджану в 8-ій раз виберуть главу государства.До референдуму, його обирали терміном на 5 років без обмеження числа раз, але за підсумками референдуму, майбутній глава республіки буде наділений повноваженнями на семирічний термін, число раз на посту президента не змінилося .

Ільхам Алієв є 4 президентом республіки, він став приймачем свого батька Гейдара Алієва. В цілому, сім'я Алієвих перебувати при владі вже 23 роки.

Вірменія, навпаки, на референдумі 6 грудня 2015 року пішла від прямих виборів президента, ставши парламентською республікою, сам президентський термін був збільшена з 5 до 7 років. Чинний глава держави Серж Саргсян, є третім президентом Вірменії, займає посаду з 2008 року і не має права висувати свою кандидатуру на виборах 2018 року. Це можна робити не більше 2-х термінів поспіль. Передбачається, що в Вірменії точно буде інший президент. Вибори відбутися 1-10 березня 2018 року, висуватися в президенти можуть, як мінімум, чверть депутатів Національних Зборів Вірменії, переможцем буде вважатися той, хто набере не менше, ніж три чверті голосів депутатів Зборів.

Повноваження президента України закінчуватися в 2019 році, це будуть єдині вибори лідера країн СНД в цьому році. Але, не тільки завдяки цьому факту, увагу всієї співдружності буде прикута до цієї події. І, хоча чинний президент країни - Петро Порошенко тільки на першому терміні і може обиратися ще, цей факт ні в якому разі гарантує його переобрання. Вибори на Україні завжди цікаві, з дня набуття незалежності 24 серпня 1991 року, на території країни обирали президента 6 разів і тільки 2 з них українці обходилися першим туром, на найперших виборах 1 грудня 1991 року і на останніх, де і переміг чинний глава держави . Сам Петро Порошенко бути 5 президентом України і хоч і своїм обрання збив низку друге турів на виборах президента, але в 2019 році, в разі бажання обиратися знову, перед ним буде стояти не менш складне завдання. Справа в тому, що за новітню історію України, тільки Леонід Кучма відсидів повні два рядок, так що справжнім рекордсменом Петра Олексійовича зробить не так перемога в 2019, а скоріше складення повноважень в термін, а саме в 2024 році.

Через чотири роки в 2020, в співдружності відбудуться ще 3 виборчі кампанії з виборів президента. Це вибори глав Білорусії, Казахстану і Таджикистану.

Першими виборами 2020 року, швидше за все стануть вибори президента Казахстану. Нурсултан Назарбаєв бути єдиним президентом країни, і його виняткові права на цю посаду закріплені конституцією країни, так, не дивлячись на обмеження термінів правління для президента Казахстану терміном на 5 років і не більше 2 термінів поспіль, ця норма не поширюється на Нурсултана Назарбаєва, він згідно конституції, може займати цю посаду без обмеження термінів. За всю історію незалежної Казахстану, він обирався на цю посаду різними способами. Перші вибори 1991 року носили безальтернативний характер, потім повноваження Нурсултана Абишевича були продовжені в результаті референдуму 1995 року, першими альтернативними виборами стали вибори 1999 року, потім були вибори 2005 і 2011 років і нарешті, останні вибори, що пройшли в 2015 році, стали позачерговими і були проведені за ініціативою Асамблеї народу Казахстану (прим. редакції: Асамблея народу Казахстану консультативно-дорадчий орган при Президентові Республіки Казахстан). У зверненні членів Асамблеї до населення йшлося про те, що «Президенту країни Нурсултану Назарбаєву необхідно дати новий мандат загальнонаціональної довіри для успішного проходження країни в період глобальних випробувань». Редакція SNG. TODAY наважитися припустити, що на виборах в 2020 році можна очікувати участь Нурсултана Назарбаєва.

Ще одним політичним важкоатлетом на просторах СНД є перший і єдиний президент Білорусії Олександр Григорович Лукашенко. Останні вибори в республіці відбулися так само, як і в Казахстані в 2015, 11 жовтня. Олександр Григорович впевнено переміг на тих виборах набравши 83,49% голосів виборців при явці 87,2%. Це сама переконлива перемога за історію виборів президента Білорусії. Перші ж вибори президента країни відбулися в 1994 році, після прийняття конституції 15 березня 1994 року, що перетворила країну з парламентської республіки на унітарну державу. На тих виборах Лукашенко переміг тільки в другому турі. Наступні вибори президента відбулися тільки в 2001 році, не дивлячись на той факт, що повноваження президента в Білорусії тривають 5 років. Такий часовий казус став можливий завдяки прийняттю нової редакції конституції країни і, як наслідок, обнулення терміну правління президента. Після проведення в країні референдуму 2004 року, обмеження кількості раз на участь в президентських перегонах пропало з конституції республіки.


Після проведення в країні референдуму 2004 року, обмеження кількості раз на участь в президентських перегонах пропало з конституції республіки

Джерело фото: РИА Новости

Шості вибори Президента Таджикистану відбудуться 6 листопада 2020 року, дата ще не призначена, але вона зумовлена, все вибори президента, крім перших 1991 року, в цій країні Співдружності проводяться 6 листопада. Країна, за час своєї незалежності, провела 4 референдуму, всі вони, крім першого, були спрямовані на зміцнення президентської влади. Так, після референдуму 1999 року, президентський термін був збільшений з 5 до 7 років. У 2003 з конституції була удаленна стаття, що обмежує повноваження президента одним строком.

І на останньому референдумі, який пройшов 22 травня 2016 року, народ дав можливість чинному президенту Емомалі Рахмону балотуватися на переобрання необмежену кількість разів.

Не дивлячись на чверть вікову історію своїх незалежностей, дивні Співдружності, все ще шукають свою ідеальну форму державного пристрій, змінюються форми державного устрою, проводяться конституційні референдуми. Редакція SNG. TODAY обов'язково буде стежити за всіма трансформаціями на території Співдружності Незалежних Держав.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация