«При розбиранні графітової кладки АЕС Литву чекає катастрофа»

Литва порушує вимоги МАГАТЕ при роботах з демонтажу Ігналінської АЕС, що загрожує ядерною катастрофою

КІРО - візуально вимірювальний контроль стану графітової кладки реактора. Ілюстрація: bget.ru

Інженер-фізик, колишній заступник начальника реакторного цеху на ЛАЕС, ІАЕС і ЧАЕС Володимир Кузнєцов від імені Громадської Ради з екології та енергетики (ОСЕЕ) при Вісагінської самоврядування звернувся до влади Литви з проханням переглянути стратегію зняття Ігналінської АЕС з експлуатації. В іншому випадку, на думку енергетика, Литву очікують непередбачувані катастрофічні наслідки, повідомляє кореспондент ІА REGNUM сьогодні, 4 жовтня.
Раніше Громадська Рада з екології та енергетики, куди входить безліч ветеранів зупиненої Ігналінської АЕС, направив в самоврядування Висагинаса, Державну інспекцію з контролю за атомною енергетикою і ІАЕС лист: «Зауваження та рекомендації щодо звіту ОВНС UP01 (демонтаж верху (зона R1) і низу ( зона R2) реактора першого енергоблоку ».

У листі зазначено наявність в ОВНС ряду невідповідностей рекомендаціям МАГАТЕ та запропоновано його переглянути. «Нещодавно нам стало відомо, що ОВНС UP01 узгоджений керівництвом ВСУ і всіма іншими установами Литви. Це свідчить про те, що схвалено початок розбирання реактора першого енергоблоку, що містить 1750 тон радіоактивного графіту », - йдеться в документі.
Кузнєцов нагадав, що Міністерством енергетики Литви у вересні 2014 року затверджена нова версія Остаточного плану зняття з експлуатації (ОПСЕ) Ігналінської АЕС. Визначено потребу в коштах зняття з експлуатації з 2014 по 2038 рік - 2,6 млрд євро. Міненерго «передбачає», що фінансування робіт забезпечить ЄС.
«В атомній енергетиці не можна будувати роботу на припущеннях, навіть при знятті ядерного об'єкта з експлуатації. Це загрожує непередбачуваними наслідками. При відсутності гарантованого джерела фінансування, заходів з будівництва глибинної геологічної могильника - розбирання реактора і реалізація стратегії «коричнева галявина» - це великий ризик залишитися у «розбитого корита», до якого неможливо буде наблизитися. Сьогодні не існує норми проектування геологічних могильників. Їх необхідно розробити на підставі рекомендацій МАГАТЕ. Рекомендації МАГАТЕ можуть з'явитися після реалізації міжнародного проекту за рішенням проблем поводження з опроміненим реакторних графітом GRAPA, тобто через три-чотири роки », - пише ветеран ІАЕС.
За його словами, MАГАТЕ, розташовуючи світовим досвідом поводження з довгоживучими РАО, не рекомендує починати роботи, завершення яких не забезпечено фінансуванням. Нормами МАГАТЕ не передбачено проміжне зберігання довгоіснуючих РАВ. Довгоживучі РАО рекомендовано утилізувати і захоронити, без проміжного зберігання. Відсутність проекту глибинного могильника довгоіснуючих РАВ, а, отже, і технічних вимог до упаковок з довгоживучими РАО, призвело до передачі проблеми зберігання та захоронення відпрацьованого графіту від покоління, що скористався дешевою електроенергією АЕС, до наступного покоління. Що також не рекомендується МАГАТЕ. Геологічна глибинне сховище довгоіснуючих РАВ (проект якого, можливо, з'явиться до 2038 рік) планується ввести в експлуатацію в 2066 році, тобто через 50 років. Таким чином, в Литві проігноровані три рекомендації, викладені в нормативних документах МАГАТЕ, вважає енергетик.
«Розбирання уран-графітового реактора типу РБМК пов'язана з необхідністю вирішення питань щодо остаточного поводження з опроміненим реакторних графітом, тобто по його похованню, ускладнюється як наявністю в складі графітових виробів довгоживучих радіонуклідів (це вуглець-14, хлор-36), тритиевой небезпекою, так і значним його кількістю - 1750 тн / реактор. Вуглець-14 небезпечний через можливість легко засвоюватися живими організмами великого періоду напіврозпаду (5700 років), Хлор-36 - це теж не «подарунок», так як має період напіврозпаду понад 300 тисяч років, а тритій, з періодом напіврозпаду 12,3 року, відрізняється (при низькій активності) своєї високої плинністю (при вдиханні людиною парів тритиевой води (НТО) 98-99% її активності всмоктується через дихальні шляхи, а видихається з повітрям всього 1-2% активності. пари тритію (НТО) і газоподібний тритій легко проникають через шкіру. через ці специфічних физичес їх властивостей зазначених радіонуклідів сьогодні в світі поки не визначені і не розроблені безпечні промислові технології поводження з опроміненим графітом », - пише Кузнєцов.
Урядом Литви прийнята стратегія негайного демонтажу енергоблоків із звільненням всіх будівель від обладнання. Прийнятий сценарій зняття з експлуатації ІАЕС називається «Коричнева галявина». Він передбачає: демонтаж, дезактивацію, захоронення РАВ, розбирання реакторів з переробкою і вивезенням реакторного графіту для розміщення в глибинному (не менше 300 м) геологічному могильнику, який планується вести в експлуатацію через 50 років - в 2066 році. Сценарії Зеленої і Коричневої галявин - це найбільш витратні варіанти зняття з експлуатації АЕС. За оціночними витрат, це приблизно більше половини або половина вартості будівництва нової АЕС. Литва повністю витратила накопичений фонд зняття з експлуатації, і зараз всі роботи на ІАЕС залежать від виділення фінансів ЄС. Обидва варіанти сценаріїв зняття з експлуатації ІАЕС мають суттєві недоліки, пише енергетик, перераховуючи варіанти:
Необхідність розширення територій розміщення, будівництва і експлуатації безлічі приповерхневих сховищ РАВ, із забезпеченням подальшого моніторингу пунктів зберігання та остаточної ізоляції, їх фізичного захисту від несанкціонованих проникнень, терористичних атак тощо;
Неминуче опромінення персоналу, який бере участь в демонтажі, розукрупнення, дезактивації, транспортуванню і розміщенні в сховище або могильнику і неминуча витік частини радіонуклідів за межі території АЕС з зараженням ОС і негативним впливом на біологічну сферу і людини;
Будівництво великого числа сховищ поблизу населеного пункту (6 км) викликає у місцевого населення різко негативну реакцію через наявність ризиків зараження біосфери, при повній відсутності будь-яких економічних, соціальних привілеїв і наявності знецінення наявних майнових цінностей (квартир, дач, гаражів).
У прийнятій ЄС в 2012 році Нової Директиві про РАО і відпрацьованому паливі країни ЄС вирішили відмовитися від наземних сховищ, «припускаючи, що радіоактивні відходи будуть зберігатися в глибинних підземних бункерах, створених в гранітних або глинистих породах на глибині не менше 300 метрів». «В даний час, коли бюджет ЄС знизився на 15%, а країни ЄС фінансують зростаючу масу біженців, ймовірність отримання Литвою фінансової підтримки знижується. У цій непростій соціально-економічній обстановці в Європі Литві слід переглянути дорогу, важко реалізовується стратегію «Коричнева галявина» та спільно з МАГАТЕ розглянути новий, менш витратний варіант сценарію зняття з експлуатації ІАЕС, це - «ЗЕЛЕНИЙ КУРГАН». Ця технологія запатентована в НІКІМТ РФ », - стверджує Кузнєцов.
У цьому випадку, за його словами, не потрібно виконувати роботи: по демонтажу, розукрупнення, дезактивації, транспортування обладнання та металоконструкцій в сховища і їх багаторічному моніторингу; не потрібно виконувати демонтаж каналів, графітової кладки реакторів (3500 тонн), розуміли графіту, іммобілізації його в матрицю, транспортування та захоронення в глибинному геологічному сховищі; виключення зараження біосфери вищевказаними, небезпечними радіонуклідами і значне зниження дозових навантажень на персонал; не вимагається будівництво дорогого геологічного глибинного могильника для довгоіснуючих РАВ (всі РАО розміщуються в приміщеннях блоків).
Це можливо і при наявності в Литві невичерпних запасів кварцового піску і кембрійських глин для заповнення піском внутрішніх приміщень блоків з РАВ та їх зовнішньої засипки глиною і землею, впевнений енергетик. За словами фахівця, при відповідному доопрацюванні і науковому обгрунтуванні ця технологія може бути застосована і для утилізації та захоронення ВЯП (відпрацьованого ядерного палива), так як буде створено сім бар'єрів на шляху виходу радіонуклідів в ОС (уранова таблетка, цирконієва оболонка, матриця (замість газу ), стінки корпусу захисного контейнера, пісок, ж / б стінка і глина з шаром землі).
Я закликаю всі установи Литви розглянути пропонований «незапорошену», найменш витратний сценарій ліквідації енергоблоків з уран-графітовими реакторами - «Зелений курган». Після проведення техніко-економічного та наукового обґрунтування і консультацій з МАГАТЕ запропонувати ЄК ЄС до реалізації стратегію «Зелений курган» як незначними витратами, компактний, високо-, багатоступінчастий бар'єр на шляху поширення радіонуклідів в біосферу і забезпечує гарантований захист населення від радіації на тисячі років », - уклав Володимир Кузнєцов.
Як раніше повідомляло ІА REGNUM, в Литві реалізується стратегія негайного демонтажу, в тому числі і з розбором уранової кладки, що не робилося ще ніколи і ні в якій країні світу. При цьому в Литві вже заявляють, що для повної реалізації процесу демонтажу ІАЕС не вистачає близько 900 млн євро.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация