При поверненні товару вимагають паспорт

  1. Захист споживчих прав при поверненні товару
  2. терміни
  3. документи
  4. При поверненні товару вимагають паспорт: наскільки це законно?
  5. З точки зору споживача
  6. Що повинен зробити продавець?
  7. Якщо паспорта немає

Купуючи будь-який-небудь товар в магазині або ж на ринку, мало хто з нас замислюється над тим, що автоматично він стає учасником двосторонньої угоди.

При цьому обов'язково не варто забувати того факту, що існує закон, який не дозволить ні за яких обставин порушувати права, в тому числі споживчі, і законні інтереси громадян, які проживають на території нашої держави.

Захист споживчих прав при поверненні товару

Захист споживчих прав при поверненні товару

Згідно з чинною редакцією федерального закону, прийнятого з метою захисту прав юридично неписьменних споживачів, кожен покупець має право обміняти або повернути куплений товар, якщо він не підійшов за якимись характеристиками, за винятком випадків повернення товарів, що входять в виключний перелік, на який правила обміну і повернення не поширюються.

Законом виділено три головні аспекти, при наявності яких товар може бути повернений:

  1. Продавець не повідомив покупця про всі властивості товару, що реалізовується (12 стаття Закону).
  2. Товар не відповідає всім вимогам якості продукції (18 стаття Закону).
  3. Товар не підійшов покупцеві за формою, габаритами, забарвленням, фасону, комплектації або ж розміром (25 стаття Закону).

Перший варіант є вкрай сумнівним, оскільки документально підтвердити відсутність у покупця потрібної інформації для експлуатації товару неможливо, але закон виходить з того, що споживач не має належних спеціальними знаннями для правильної експлуатації того чи іншого товару, тим більше якщо відсутня інструкція до застосування російською мовою.

У цьому випадку закон стане на сторону покупця. Особливо це актуально при дистанційній продажу (через інтернет). При такій ситуації законодавство передбачає необхідність в момент доставки надати письмовий варіант інструкції до застосування і вручити його під розпис.

Обов'язковими умовами повернення стає збереження первісного товарного вигляду продукції, а також споживчих властивостей (гарантійної пломби, фабричних ярликів і бирок). Неможливий повернення товару в тому випадку, якщо він виготовлявся під конкретну особу або має індивідуальні ознаки.

терміни

терміни

При поверненні або обмін товару велике значення мають терміни. Так, претензія щодо якості продукції приймається протягом гарантійного терміну або ж протягом терміну придатності товару. виняток становлять технічно складна продукція - тут термін обмежений 14 календарними днями з моменту продажу.

Якщо ви придбали який-небудь товар належної якості, а приїхавши додому, виявили, що він абсолютно вас не підходить, то не впадайте у відчай - у вас є цілих 14 днів з дня, наступного за днем ​​продажу, для того, щоб повернути або обміняти цей продукт .

В першу чергу слід розраховувати на обмін, але в разі, якщо аналогічного товару в наявності немає або ж наявні в продажу також вас не влаштовують, продавець зобов'язаний повернути гроші.

документи

документи

Для здійснення повернення товару необхідна наявність документа, що підтверджує факт придбання конкретного продукту у певного продавця.

Найчастіше їм є касовий або товарний чек. але, при його відсутності повернення все ще можливий, для цього необхідно буде вдатися до збору додаткових доказів (відеозапис, аудіо переговори, показання свідків).

При поверненні товару вимагають паспорт: наскільки це законно?

Хоча б раз у житті кожен з нас стикався з проблемами з приводу досить простої процедури - повернення товару. Найчастіше ці проблеми пов'язані з тим, що продавець вимагає паспорт при оформленні повернення або обміну, а покупець категорично відмовляється його надавати.

Підсумок: продавець не може послатися на норми права, відповідно до яких він хоче дізнатися паспортні дані, а покупець не знайомий з такою стороною законодавства, але все ж прагне довести свою правоту і силу.

І з такою, здавалося б, банальної життєвої ситуації може розгорітися справжній конфлікт.

Згідно з офіційною редакції закону «Про права споживача», а саме його 18 і 25 статтями, кожен споживач має право на повернення товару при наявності чека, касового або товарного, який є підтверджуючим документом факту придбання. Але, відсутність такого документа не є перешкодою для оформлення повернення, просто потрібно скористатися іншими способами доведення своєї правоти.

У законі немає ніяких даних про те, що необхідно пред'являти або передавати свій паспорт або інший документ, що засвідчує особу, продавцеві в момент повернення або обміну придбаного раніше продукту. Швидше це упущення, ніж дійсна істина, так як є інші нормативні акти, згідно з якими такий порядок вважається законним, але споживачі свято вірять тільки ФЗ «Про захист прав споживачів» і не бажають знати про інших: «Якщо тут не написано, значить - продавець не правий! », - твердять вони.

З точки зору споживача

З точки зору споживача

У тому випадку, коли під час повернення товару у покупця вимагають паспорт громадянина або документ, що його замінює, або і зовсім роблять копію паспорта, то це трохи насторожує. Але, немає причин для занепокоєння. Копія паспорта не завірена нотаріально не має ніякої юридичної сили і до використання не годиться, тому за збереження своїх особистих даних можна не турбуватися.

Але, все ж якщо є можливість, то ви маєте повне право не дозволити робити копію зі свого документа, і продавець не має права не послухатися.

Що ж стосується пред'явлення паспорта, то, як раніше вказувалося, в Законі інформації про необхідність його пред'явлення немає. Але, не варто забувати про те, що є маса інших документів, на які може засилати продавець.

Якщо до вас надійшла вимога про необхідність пред'явлення паспорта, то не панікуйте, уточніть, на підставі якого документа їм це необхідно і попросіть ознайомитися з текстом акта законотворчості. У переважній більшості ситуацій паспорт необхідний для складання акту про повернення вам коштів, який в подальшому надається податковим або фінансовим структурам для звітності в ході перевірок.

Що повинен зробити продавець?

Що повинен зробити продавець

Залишається відкритим питання: чому вимагають продавці так наполегливо пред'явлення паспорта? Можливо, цьому є якесь цілком логічне пояснення. Якщо ви здійснюєте повернення в день, коли була проведена покупка, то, швидше за все, ваш паспорт не знадобиться, так як анулювати раніше виданий касовий чек труднощів не складе. Але, як відомо, по закінченню роботи магазину чи іншого торгового об'єкту каса повинна бути здана і закрита.

Якщо каса вже була раніше закрита, а ви звернулися в магазин для повернення або обміну товару, то для того, щоб анулювати чек необхідна письмова документальне підтвердження - письмова заява споживача про необхідність здати свою покупку. Так як касова документація обов'язково підлягає звітності до податкових структури, то щоб не надавати туди підроблену інформацію, яка не відповідає дійсності, а в подальшому, в разі перевірки, не нести відповідальність за свої дії, і існує необхідність у вимозі паспорта. Адже всі ми знаємо, що державним службам і структурам підсовувати «липу» не можна, так як це може призвести до вкрай негативними наслідками для винного особи.

Саме тому при складанні документів за фактом повернення туди вносяться паспортні дані, адреса прописки, проживання, а також контактний телефон, за яким можна зв'язатися з покупцем і уточнити чи дійсно він повертав покупку і з яких причин, а також яка сума йому була повернута.

Не можна не згадати про той факт, що існують ще й певні правила, відповідно до яких повинні вестися всі касові операції в нашій країні (лист Центрального Банку РФ, датоване 04.10.1993 за номером 18). Саме 15 пункт II частини цього нормативного акта свідчить про той факт, що при оформленні видаткового касового ордера в разі видачі готівкових коштів з каси обов'язково необхідно вимагати документ, що засвідчує особу особи, якій здійснюється видача.

Відповідно до вищесказаного, можна зробити висновок про те, що на питання чи законно це, тобто вимога паспорта при поверненні товару, можна беззастережно відповісти, що так.

Якщо паспорта немає

Бувають ситуації, при яких людині необхідно повернути товар в магазин, але при цьому у нього продавець вимагає паспорт для складання необхідної звітної документації. Як ми роз'яснили раніше, пред'явлення паспорта і надання паспортних даних не є незаконною вимогою, виставленим торговою точкою, а цілком доречно при діючому нині законодавстві.

Отже, паспорта немає, а проблема є. Для початку розберемося з тим, що відноситься до документів, котрі засвідчують особистість людини.

Законодавство на сьогоднішній день ні в одному правовому акті не закріплює конкретний перелік документів, які можуть послужити для посвідчення особи.

Є лише проект закону під номером 369593-З, який повинен коли-небудь закріпити конкретний перелік рівнозначних документів, що підтверджують особу людини. Але до теперішнього часу проект вже досить довго не може придбати юридичної сили і чи станеться це в подальшому залишається загадкою.

Всім давно відомо, що паспорт громадянина РФ - це основний такий документ, але що ж робити, якщо його з яких-небудь причин немає? Давайте спробуємо знайти хоч якісь відомості щодо документів, які вигідно відрізняються паспорт, в інших актах права.

Так, ФЗ РФ «Про основні гарантії виборчих прав ...», датований 12.06.2012 за порядковим номером 67 вказує, що замінити основний документ можна:

  • військовим квитком;
  • тимчасовим посвідченням особи;
  • закордонним паспортом;
  • довідкою про звільнення з місць позбавлення волі;
  • видом на проживання.

ФЗ РФ «Про порядок виїзду з РФ і в'їзду в РФ» вказує на те, що паспорт можуть замінити:

  • інший паспорт (не вказано, що мається на увазі під цим формулюванням, можливо мова йде про подвійне громадянство);
  • дипломатичний документ (паспорт);
  • службовий документ (паспорт);
  • документ, що засвідчує особу громадянина в тому випадку, якщо він є моряком.

Є й інші нормативні акти, менш масштабні, згідно з якими перелік документів може злегка видозмінюватися. Але, ні в одному акті, на превеликий жаль наших жителів, не зустрічається водійське посвідчення, студентський квиток, пропуск і інші акти, які мають вищевказаної сили.

Якщо ж у вас немає жодного з вищевказаних документів, а паспорт відсутній з яких-небудь причин, то залишається сподіватися тільки на прихильність торгового об'єкта і його керівництва. Також, якщо продавець відмовляється прийняти наданий вами документ з перерахованих вище, то ви сміливо можете вимагати застосування зазначених нормативно-правові акти. Швидше за все, під вашим натиском не встоять і приймуть той документ, що у вас є. В іншому випадку ви маєте право оскаржити дії продавця в судовому порядку або ж за допомогою надання претензії.

Отже, ми з'ясували, що вимога паспорта при поверненні товару не є повністю законним, так як його можна замінити іншим документом, який може підтвердити особу покупця.

Також, надання таких відомостей в будь-якому випадку визнається обов'язковим, так як без цього неможливо заповнити відповідні документи. На цій підставі, якщо продавець відмовляється здійснити повернення грошей через відсутність документа, що підтверджує особу, то він виявляється прав, так як не може зробити такого роду операцію. Але, найчастіше продавець йде на поступки щоб не псувати свою репутацію і приймає товар. Якщо торговий об'єкт відмовив вам, є можливість задуматися над обміном товару на інший або ж обзавестися документом, покликаним підтвердити вашу особистість.

При поверненні товару вимагають паспорт: наскільки це законно?
Що повинен зробити продавець?
Залишається відкритим питання: чому вимагають продавці так наполегливо пред'явлення паспорта?
Всім давно відомо, що паспорт громадянина РФ - це основний такий документ, але що ж робити, якщо його з яких-небудь причин немає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация