Приборкання рутини: розпорядок дня великих людей

  1. 1. Сон
  2. 2. Їжа та стимулятори
  3. 3. Відпочинок
  4. 4. Робота

У 1912 р якийсь Франц Кафка, службовець однієї празької страхової компанії, писав своїй нареченій Феліції Бауер: «Часу у мене обмаль, сил мало, робота моя - жах, а вдома дошкуляє шум, ось і доводиться викручуватися шляхом всіляких вивертів, якщо вже хорошою і прямий життя все одно не вийшло ». Служба в конторі, прогулянки по місту на самоті або з Максом Бродом, вечеря з сім'єю, безперестанні спроби викроїти час для зосередженої роботи, вночі - не завжди успішні спроби заснути.

Все це і складає розпорядок дня - повсякденність, в якій кожен з нас змушений жити і працювати. Основу повсякденному житті складають звички і обряди, які ми можемо запозичити у інших або винайти самостійно. «Великі люди» справлялися з тими ж труднощами, що й ми з вами, як би нам іноді не хотілося піднести їх над рутиною і побутом.

Як знайти в собі сили щодня працювати і не втрачати самовладання? Як зберігати баланс між роботою і відпочинком, між плануванням і імпровізацією?

Книга Мейсона Каррі «Режим генія: Розпорядок дня великих людей» може підказати деякі відповіді на ці та інші питання. У ній зібрані факти про 161 відомих письменників, художників, учених і філософів - від Іммануїла Канта до Умберто Еко і Вуді Аллена.

На основі цієї книги і інфографіки від Info we trust ми розповімо про деякі способи організації свого повсякденного побуту і таких його аспектах, як сон, їжа, відпочинок, розваги і найголовніше - робота.

У 1912 р якийсь Франц Кафка, службовець однієї празької страхової компанії, писав своїй нареченій Феліції Бауер: «Часу у мене обмаль, сил мало, робота моя - жах, а вдома дошкуляє шум, ось і доводиться викручуватися шляхом всіляких вивертів, якщо вже хорошою і прямий життя все одно не вийшло »

Флобер спав з 3 до 10 ранку, читав з 12 до 19 і працював з 21.30 до 3 ночі.

30 до 3 ночі

Про Канта жартували, що по ньому можна звіряти годинник, але такий упорядкований режим він для себе встановив тільки до 40 років.

джерело: mann-ivanov-ferber.ru

1. Сон

За своє життя будь-яка людина винаходить свій спосіб «приручення» повсякденності. Способи ці можуть бути дуже різноманітні: що підходить одному, в іншого викличе в кращому разі подив. Гюстав Флобер, наприклад, міг писати тільки вночі: вдень його відволікав від роботи найменший шум. Гюнтер Грасс б на це відповів: «Вночі писати не можна, пишеться натхненно, а коли вранці перечитаєш, нікуди не годиться. Я приступаю до роботи тільки при денному світлі ».

Сучасний американський письменник Ніколсон Бейкер придумав спосіб вмістити цілих два ранку в один день: «Звичайний мій день починається з того, що я прокидаюся о четвертій чи о пів на п'яту. Я щось пишу, іноді п'ю каву, іноді обходжуся без нього. Пишу приблизно півтори години, і тут мене смарівает сон. Тоді я повертаюся в ліжко і прокидаюся близько пів на дев'яту ».

Психолог-бихевиорист Френсіс Скіннер завів собі звичку прокидатися серед ночі на годину-півтора і працювати:

Багато творчі люди мали проблеми зі сном. Наприклад, Вільям Джеймс довгий час змушений був присипляти себе хлороформом, Ференц Ліст ночами неспокійно ходив по кімнаті і намагався складати музику, Чарльз Дарвін міг ще довгий час роздумувати над якоюсь науковою проблемою, забравшись в ліжко.

Деякі знаходили традиційний режим сну для себе незручним або недостатньо ефективним. Американський архітектор і винахідник Бакминстер Фуллер придумав для себе особливу схему «високочастотного» сну: він засинав на короткий час протягом дня, відчувши втому, а потім знову повертався до роботи. Як зазначає його біограф Дж. Болдуін, Фуллер «лякав спостерігачів, занурюючись в сон за лічені миті, як ніби натискав на кнопку вимикача у себе в голові. Це відбувалося так швидко, що більше схоже на якийсь припадок ».

А ось Рене Декарт спав кожен день по десять-одиннадцать годин і дозволяв собі «поблукати по лісах, садах і зачарованим замках», де куштував «всі мислимі радості». Деяка розслабленість і неробство, на його думку, для хорошої роботи розуму просто необхідна.

Приблизно з цього ж розкладом Дарвін жив весь найбільш продуктивний період свого життя - близько 40 років.

Приблизно з цього ж розкладом Дарвін жив весь найбільш продуктивний період свого життя - близько 40 років

Бальзак вважав за краще працювати вночі і рано вранці.

джерело: mann-ivanov-ferber.ru

2. Їжа та стимулятори

Багато художників і мислителі вважали за краще мізерну і легку їжу: Пікассо, наприклад, їв тільки овочі, рибу, рис і виноград. А ось Френсіс Бекон влаштовував по дві-три пишні трапези в день і випивав до півдюжини пляшок вина. Його роботі це аж ніяк не заважало: «Мені подобається працювати з бодуна, тому що мозок так і прищет енергією і все думки як ніколи виразні».

Оноре де Бальзак за день вживав до 50 чашок міцного кава, щоб підтримувати необхідний запас енергії. Вістен Г'ю Оден додатково до цього щодня приймав амфетаміни і називав свій постійний раціон - алкоголь, каву, тютюн і амфетаміни - «сберегающими працю приладдям».

Тютюн взагалі можна назвати одним з найбільш поширених стимуляторів. Зигмунд Фрейд, курив майже все своє життя, навіть нарікав на свого сімнадцятирічного племінника, який відмовився від сигарети:

Богемний спосіб життя, якого часто дотримуються творчі люди, робить їх більш схильними до випивки і наркотиків. Але і тут є свої винятки. Наприклад, Інгмар Бергман завжди працював тверезим, і навіть запійний алкоголік Френсіс Скотт Фіцджеральд в пізні роки визнавав: «Мені ставало все ясніше, що точне вибудовування довгою повісті, а також тонке сприйняття і судження під час редагування не сумісні з випивкою».

Тут можна згадати відомий вислів Ернеста Хемінгуея: «Пиши п'яним, редагуй тверезим». Для деяких видів творчості непогано підходить легке сп'яніння, але для інших потрібно ясний і спокійний розум. В цьому випадку краще випити просто зеленого чаю.

В цьому випадку краще випити просто зеленого чаю

Спосіб життя Бетховена був досить простим.

Спосіб життя Бетховена був досить простим

«Петро Ілліч завжди, перш ніж приступити до приємного справі, поспішав позбутися неприємного».

джерело: mann-ivanov-ferber.ru

3. Відпочинок

Своєчасний відпочинок для творчості не менш важливий, ніж зосередженість. Дуже легко захопитися якоюсь черговою проблемою або питанням, втратити лік часу і «вигоріти», вийшовши з ладу на наступні пару днів. Але і відпочивати теж можна по-різному.

Ігор Стравінський, коли робота не йшла, робив стійку на голові, Бетховен після обіду виходив на довгу прогулянку, яка займала майже весь залишок дня, ще один любитель прогулянок Серен К'єркегор в перервах між роботою обійшов весь Копенгаген, Бенджамін Франклін вранці близько години брав повітряні ванни , а потім ще якийсь час дрімав.

Карл Юнг писав: «Я зрозумів, що людина, яка має потребу у відпочинку і продовжує працювати всупереч втоми, просто дурний».

Як і всі ми, «великі» теж страждали від нестачі зібраності і теж прокрастініровалі. Проблема прокрастинації дуже турбувала, наприклад, Вільяма Джеймса. Він був університетським професором і часто відкладав підготовку лекцій на останній момент, про що писав з неабиякою часткою іронії:

Для багатьох інтелектуалів, провідних світський спосіб життя, відпочинок зводиться до нічних гульні, прийомам гостей, прогулянкам по ресторанам і барам. Але існують і менш виснажливі способи відпочити. Наприклад, Френсіс Бекон, щоб розслабитися, читав перед сном кулінарні книги, Вуді Аллен іноді по кілька разів на день приймає душ, щоб відволіктися від роботи, а Девід Лінч практикує трансцендентальну медитацію.

Наприклад, Френсіс Бекон, щоб розслабитися, читав перед сном кулінарні книги, Вуді Аллен іноді по кілька разів на день приймає душ, щоб відволіктися від роботи, а Девід Лінч практикує трансцендентальну медитацію

Фрейд багато курив, гуляв і працював.

Фрейд багато курив, гуляв і працював

Розпорядок дня Франкліна підкорявся не тільки цілям ефективності, а й морального вдосконалення.

джерело: mann-ivanov-ferber.ru

4. Робота

Для того, хто повністю віддається своїй справі, робота - то, що надає життю сенс. Тільки заради неї і необхідно все інше. Тому навіть самий творчий праця пов'язана з дисципліною і жорстким самообмеженням те саме аскетичного. Флобер в період роботи над «Панною Боварі» писав про це так:

«Я люблю свою роботу шаленої і дивною любов'ю, як аскет волосяницю, яка терзає його живіт ... Часом, коли я відчуваю себе спустошеним, коли вираз не складається, коли, списавши стільки сторінок, виявляю, що немає жодної готової фрази, я падаю на диван і лежу там, ОТУП від безнадійної туги. Я ненавиджу себе і картаю за божевільну гординю, через яку задихаюся в гонитві за химерою. Чверть години потому все змінюється, серце б'ється від щастя ».

«Врешті-решт, робота - найкращий спосіб вислизнути від життя» - писав він пізніше.

Реальне життя письменника або художника рідко нагадує романтичні уявлення про боговдохновенного поета-творця, що чекає натхнення. Перш за все важливий щоденна праця, а натхнення десь знайдеться. Генрі Міллер, письменник, якого важко запідозрити в зайвому аскетизмі, писав: «Щоб зберегти ці моменти істинного осяяння, потрібно сувора дисципліна». Подібним чином виражається Бернард Маламуд: «Дисципліна - річ необхідна. Якщо заради мистецтва потрібно тримати себе в строгості, так тримайте себе в строгості ».

Ернест Хемінгуей завжди починав писати близько шостої ранку, і, пропрацювавши до полудня, зупинявся:

Багато письменників встановлювали для себе мінімальний допустимий межа написаного за день. Навіть якщо половину потім доведеться викреслити або переписати, сам процес роботи з текстом абсолютно необхідний. Художник Чак Клоуз добре підсумовує цю більш приземлені і тверезу точку зору на творчість: «Натхнення для дилетантів, а ми, професіонали, просто починаємо працювати».

Життя письменників, художників, інтелектуалів і вчених, як і життя більшості з нас, балансує між порядком і хаосом. Детальна регламентація також небезпечна, як повна свобода, продумані плани постійно порушуються, впевненість в собі іноді залишає в самий невідповідний момент, а творчий процес часто сковує рутина.

«Приручити» рутину, зробити свій розпорядок дня оптимальним для своєї справи і обраного способу життя - завдання, з якою кожен справляється по-своєму. Тут немає готових рецептів. Але хоча б є репертуар дій і зразків, які можна використовувати для створення власного режиму повсякденності.

В оформленні статті використано кадр з фільму «Амадей» (1984).

Знайшли друкарську помилку? Виділіть фрагмент і натисніть Ctrl + Enter.

Як знайти в собі сили щодня працювати і не втрачати самовладання?
Як зберігати баланс між роботою і відпочинком, між плануванням і імпровізацією?
Знайшли друкарську помилку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация