Причащається раб Божий, немовля ...

І так, це сталося І так, це сталося! Це неможливо відразу усвідомити, але дев'ять місяців очікування, тривог і хвилювань позаду - у мене в руках маленький, зворушливий грудочку. Моя дочка ... Найкрасивіша, найкраща, сама-сама. Я тобі обіцяю, що зроблю все можливе і неможливе, щоб ти була щаслива ...

Думаю, всі нормальні батьки переживали подібні почуття, хотіли б бачити своїх дітей здоровими та радісними. Ми намагаємося дати своєму чаду все необхідне: їжу, одяг, освіту, здавалося б, продумуємо все до дрібниць. Але часом забуваємо про найголовніше у вихованні дитини - його душі.

Духовне життя неможливе без Церкви. Дорослий зазвичай рано чи пізно сам приходить до такого висновку. Але дитина цього зрозуміти не може, і батько, усвідомлюючи повну міру відповідальності перед самим дорогим для себе істотою, просто зобов'язаний зробити за нього правильний вибір.

Воцерковлення - важкий, але необхідний працю, і потрібно докласти всіх зусиль до того, щоб у малюка воно пройшло якомога легше. Починати треба з себе. Діти не сприймають брехні. Якщо дитина буде бачити разючу відмінність того, що відбувається в храмі, від того, що він спостерігає будинку, він ніколи не зможе стати повноцінним членом Церкви. І навпаки, якщо він буде бачити, що його сім'я - це «мала церква», то він природно і легко увійде в життя Церкви як такої. Тим більше що дитинство - сама благодатна пора, все, засвоєне в цей час дитиною, збережеться їм на все життя, і йому не доведеться болісно шукати Істину.

Напевно, я не помилюся, якщо назву центром церковного життя переважно два Таїнства: Сповіді і Причастя. У Таїнстві Покаяння людина отримує прощення від Господа. Причащаючись Святих Христових Таїн - знаходить сили для благодатного життя у Христі. У Таїнстві Причастя відбувається найреальніше, справжнє єднання з Христом, оскільки виповнюється то, про що Господь сказав в Євангелії: Хто тіло Моє споживає та кров Мою п'є, той у Мені перебуває, і Я в ньому (Ін. 6, 56).

Коли людина тільки починає свій шлях в Церкві, багато викликає у нього питання і здивування. Тим більше виникає питань у батьків, які входять в церковне життя разом зі своїми маленькими дітьми. На деякі з них, а саме ті, що пов'язані з Причастям дітей, ми постараємося відповісти на цей раз.

- Яку роль відіграє Причастя в житті дітей? Адже ми беремо участь ми «на відпущення гріхів», а які гріхи можуть бути у дітей?

- єство кожної людини, незалежно від його віку, уражено тієї страшної псуванням, яку ми найчастіше називаємо первородним гріхом. Крім того, ми все ще недужі і потребуємо благодатної допомоги Божої. А хто беззахиснішою дитини? Він не вміє сам молитися. Його захищають молитви батьків і молитви Церкви. Причащаючись, він стає її частиною, і над ним тягнеться її материнський покрив. До 7 років дитина за традицією причащається без сповіді, оскільки вважається, що до цього віку він ще не в змозі по-справжньому усвідомити гріховність або, навпаки, безгрішність досконалих вчинків, а після 7 років перед Причастям йому необхідно буде сповідатися.

- З якого віку можна причащати дітей? Існує думка, що дитину треба хрестити на 40-й, а причащати, отже, на наступний день.

- Хрестити дитину можна відразу ж після народження - як тільки він буде до цього готовий фізично. Але на практиці хрещення найчастіше дійсно відбувається на сороковий день або ж пізніше. Сорок днів - період так званого «післяпологового очищення», протягом якого жінка не повинна переступати поріг храму. По закінченні цього часу над мамою і дитиною повинні бути прочитані особливі молитви (так звані «молитви сорокового дня»), після чого мама знову може ходити в храм і брати участь в церковних Таїнствах. Як правило, їх читають безпосередньо перед Хрещенням. І, зрозуміло, коли дитина хрещений, то, починаючи з цього часу, він вже і може причащатися.

- В який день можна приводити дітей до Причастя? Коли краще приходити?

- Причащатися можна в будь-який день, коли служиться Божественна літургія. У великих храмах це ранок кожного дня (крім понеділка, вівторка і четверга в період Великого посту, коли літургія зазвичай не служиться). У тих же храмах, де служба проходить не кожен день, краще дізнатися про це у священика заздалегідь. До початку служби з маленькими дітьми приходити не обов'язково, оскільки вони дуже втомляться самі, будуть плакати, і цим втомлять оточуючих. Але, звичайно, і не прямо до Причастя, краще трохи раніше.

- Як часто треба причащати дітей і чи потрібно батькам завжди причащатися одночасно з ними?

- Причастя Святих Христових Таїн благотворно позначається на дитині. Чим частіше це відбуватиметься, тим краще. За великим рахунком, якщо є така можливість, то ніщо не перешкоджає причащати їх і кожен день. У всякому разі, причащати дітей треба не рідше 2 разів на місяць. Батьки ж причащаються так часто, як їх благословляє духівник, після сповіді.

- Як підготувати дитину до Причастя? Чи потрібно дітям постити?

- Причастя - це Таїнство, тому до нього повинна бути відповідна підготовка. Для дорослих встановлені певні правила, які вони повинні дотримуватися неухильно. Діти ж в силу їх віку не здатні виконати всі в повній мірі. Однак і в цьому випадку є рекомендації, в основному стосуються прийому їжі. Так, немовлят слід годувати за годину-півтори до Причастя, дітей до трьох років - трохи більше або хоча б скоротити обсяг сніданку (замінити його на пісне печиво і воду). Дітей старшого віку треба утримувати від прийому їжі зовсім. Але в будь-якому випадку привчати до цього потрібно поступово, стежачи за тим, як дитина себе почуває.

Не менш важливо перед Причастям пояснити дитині (якщо його вік вже дозволяє це зробити) зміст Таїнства, розповісти, як йому потрібно себе вести: стояти спокійно, схрестивши руки на грудях, підходячи до Чаші, назвати своє ім'я, отримане при хрещенні (світські імена найчастіше не збігаються з церковними), і повністю проковтнути Святі Дари, а потім спокійно підійти до столика з теплотою і просфорами. Якщо дитина не в змозі запам'ятати все це, то керувати ним повинен дорослий, але робити це потрібно тихо. Перед Чашею краще взяти дитину на руки.

Також було б добре, якби напередодні дитина прослухав молитви з Последования до Причастя - стільки, скільки він зможе вислухати з увагою.

І, найпростіше, але, на жаль, часто упускається з виду: на дитину обов'язково повинен бути хрестик.

- Чи зможе немовля причаститися Тіла і Крові Христових?

- Немовлят причащають тільки Кров'ю, причому дають зовсім трохи (тому Великим постом, на літургії Передосвячених Дарів, коли віруючі причащаються заздалегідь освяченими Дарами - часткою Тіла Христового, насиченою Кров'ю, маленьких дітей, які не причащають). Багато висловлюють сумнів з цього приводу, припускаючи, що дитина «недостатньо причастився». Це припущення невірно, так як навіть в найменшій частинці присутній весь Христос. Підходячи до Чаші, не треба тримати малюка вертикально, оскільки в цій позі йому важко прийняти Святі Дари. Краще покласти його на свою праву руку, як при годуванні.

Найменших дітей краще сповивати або міцно тримати, щоб вони ненароком не зачепили Чашу і не перекинули Її. Виходячи з цих же міркувань безпеки маленьких дітей до Чаші прикладати не треба. Взагалі, за поведінкою дітей будь-якого віку в цей момент потрібно стежити особливо. Навіть, здавалося б, великі діти, вже не раз причащалися, можуть несподівано зробити необережний рух.

- Що робити з одягом дитини, якщо на неї випадково потрапили краплі Крові Христової?

- Іноді буває так, що дитина після Причастя відригує, або його нудить, або ж він просто може упустити з рота Святі Дари. Звичайно, потрібно постаратися цього не допустити (мама може помітити, за яких обставин відбуваються подібні речі). Але якщо це все ж сталося, і Кров виявилася на одязі, потрібно її зняти і віддати після служби для спалювання, якою б дорогою вона не була. Тому добре б перед Причастям надіти на дитину нагрудник або серветку, яку було б не шкода.

- Чи можна причащати дитину проти його волі?

- Буває так, що дитина відмовляється підходити до Чаші або, навіть перебуваючи на руках у батьків, виривається і плаче. Цьому може бути кілька пояснень: малюк втомився, він голодний, а значить, вередує, він не розуміє, що відбувається і боїться і т. Д. У кожного з батьків особливий підхід до своєї дитини. Потрібно постаратися зацікавити його, розповідаючи будинку про Таїнствах, життя Церкви, переказуючи житійні сюжети. Перед походом в храм створити вдома святкову обстановку. У храмі вказати на дітей, які причащаються, щоб дитина не боялася. Хорошим прикладом може стати причащання батьків або знайомих. Після Причастя можна пригостити малюка чим-небудь смачним. Якщо дитина причастився, треба обов'язково похвалити його. І з часом він звикне і буде з нетерпінням чекати Причастя.

Хоча потрібно звернути увагу батьків і на такий дуже суттєвий момент: деколи причина такої поведінки дитини перед Чашею - їх власне життя. І тому, збираючись причащати сина або дочку, тато з мамою повинні, звичайно, подумати, чи не занадто давно сповідалися і причащалися вони самі.

- Коли можна годувати дитину після Причастя?

- З годуванням малюка потрібно трохи почекати - для того, щоб Причастя краще «засвоїлося». Дітей старшого віку можна годувати відразу після Причастя і куштування проскури, до цілування Хреста (особливо, якщо дитина з вечора нічого не їв і не пив). Але якщо дитина в змозі обійтися без їжі до кінця служби, краще його не годувати.

- Якщо у дитини сильна алергія, чи можна його причащати? І чи є ризик при Причасті чимось заразитися?

- По-людськи таке хвилювання зрозуміло, але якщо батьки міркують так само, це говорить про те, що вони самі не усвідомлюють того, що відбувається при Причасті. Ці страхи - від маловір'я. Звичайно, замість теплоти можна дати дитині принесене з собою питво. Але чи може статися щось шкідливе при залученні Святих Христових Таїн? Адже в Чаші не хліб і вино, а Кров і Тіло Христове, це Життя, а значить, здоров'я. Не було випадку, щоб Причастя викликало напад алергії або призвело до якоїсь іншої хвороби. Якщо людина вірить в те, що хліб і вино дійсно втілюються в Плоть і Кров Сина Божого, то невже він може вважати, що при Причасті всіх з однієї ложечки його чимось «інфікують»? І, навпаки, якщо він не в змозі повірити, що Господь збереже його при цьому від будь-якої шкоди, то як він повірить в те незбагненне диво, яке відбувається в цьому Таїнстві?

«Православ'я і сучасність»

Яку роль відіграє Причастя в житті дітей?
Адже ми беремо участь ми «на відпущення гріхів», а які гріхи можуть бути у дітей?
А хто беззахиснішою дитини?
З якого віку можна причащати дітей?
В який день можна приводити дітей до Причастя?
Коли краще приходити?
Як часто треба причащати дітей і чи потрібно батькам завжди причащатися одночасно з ними?
Як підготувати дитину до Причастя?
Чи потрібно дітям постити?
Чи зможе немовля причаститися Тіла і Крові Христових?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация