Придністров'я за два тижні до виборів

На фоні минулих виборів в Молдові поступово наближається до свого фіналу і кампанія з виборів президента Придністров'я. До голосування в ПМР залишається два тижні - воно пройде 11 грудня. Ці останні тижні стануть піком тримісячної виборчої гонки - кандидати викладуть всі свої козирі, не виключені і несподівані ходи.

Всього на головний пост в Придністров'ї претендують 7 осіб. Кандидатів було б ще більше, але місцевий Центрвиборчком відмовив у реєстрації екс-голові придністровської Верховної Ради 74-річному Григорію Маракуца, а також колишньому високопоставленому міліцейському начальнику Євгену Вьюшкову. У першому випадку причиною відмови стало те, що кандидат останні півтора року не жив в ПМР, у другому - велике число недостовірних підписів.

Втім, колишніх високопоставлених міліціонерів серед претендентів на посаду глави республіки і так вистачає. Це екс-міністр МВС, нині голова парламенту Вадим Красносельський, а також ще один екс-міністр МВС Геннадій Кузьмичов. Та й сам президент Євген Шевчук, який балотується на другий термін, колись служив в лавах придністровської міліції. Якщо ж до цього додати ще чинного прокурора республіки Олександра Делі, то вийде, що правоохоронців у нинішньої передвиборної кампанії в ПМР - абсолютна більшість.

Крім них, на пост президента претендують лідер місцевої Комуністичної партії Олег Хоржан, колишній голова придністровського Конституційного суду Володимир Григор'єв і блогер Ірина Васілакі, єдина жінка в цій виборчій гонці, яка приєдналася до неї буквально в останній момент.

***

Основна боротьба, звичайно, розгортається між Євгеном Шевчуком і Вадимом Красносельський, але, перш ніж говорити про них, звернемо увагу на п'ятірку «непрохідних» кандидатів. Вони розрізняються по своїх ресурсах, політичному бекграунд і особистій харизмі, але є у них і спільне - главою держави нікому з них не стати.

Об'єднує цих кандидатів також і інше - вони намагаються позиціонувати себе в якості «третьої сили», альтернативи обом головним претендентам. Запит на «третю силу» в ПМР, до речі, об'єктивно є і буде збільшуватися, але поки немає по-справжньому переконливого лідера, який би її уособлював. На президентських виборах 2011 р такою силою став Е. Шевчук.

Виходячи з цього і будується передвиборча кампанія О. Хоржана, Г. Кузьмичова, А. Делі, В. Григор'єва і І. Васілакі. Вони виступають з критикою як Шевчука, так і Красносільського. Правда, неважко помітити, що уваги до глави парламенту майже всі ці кандидати проявляють куди більше, ніж до чинного президента. І це дає підстави вважати, що вони в тій чи іншій мірі «допомагають» Е. Шевчуку в боротьбі проти його головного опонента. Особливо це стосується О. Хоржана, в дещо меншому ступеню - Г. Кузьмичова.

Якщо говорити про програмні пріоритети, то О. Хоржан, зокрема, виступає за більш жорстке державне регулювання цін, введення «податку на розкіш» і прогресивної шкали оподаткування, скасування недоторканності президента і депутатів. Це стандартні гасла практично будь-якій пострадянській компартії (інша справа, що вони майже ніколи не втілюються в життя навіть в разі перемоги на виборах).

Г. Кузьмічов, як ми вже писали , Постає в цій кампанії в образі суворого «російського яструба». У передвиборних роликах колишнього главу МВС ПМР підтримує відомий російський воєначальник генерал-полковник запасу Леонід Івашов. І взагалі Кузьмичов шукає свій головний електорат саме серед силовиків, спираючись на зустрічах з військовослужбовцями. В економічній та соціальній політиці ж він ратує, зокрема, за «малу і середню індустріалізацію» Придністров'я і за «диференційовану страхову медицину». Але обидві ці ідеї в його програмі детально не розкриті, і що конкретно мається на увазі, не дуже зрозуміло.

Окремо варто сказати про Ірину Васілакі. Це - кандидат- «трикстер». Її заяви абсолютно анекдотичні. Наприклад: «Уже стоїть черга інвесторів, які готові сюди (в ПМР. - Ред.) Увійти. Ми залучимо всіх інвесторів світу, і тоді, нехай навіть буде хаос, у нас будуть гроші, у нас будуть робочі місця, у нас буде веселощі ». Або: «Мені не потрібні формати« Рогозін-Шевчук », куратори, посередники, я буду працювати безпосередньо -« Васілакі-Путін », це елементарно». Ну і так далі.

Однак вона вміє емоційно «заряджати» аудиторію. Здатна Васілакі зіпсувати життя і іншим кандидатам, так як, за її власними словами, вона володіє компроматом на деяких учасників виборчих перегонів. Правда це чи ні, ми, можливо, скоро дізнаємося.

***

Головні претенденти на перемогу - Євген Шевчук (ліворуч) і Вадим Красносельський

На відміну від молдавських виборів , У придністровських немає геополітичного контексту. Звичайно, іноді звучать взаємні звинувачення в таємній «прозахідності», але серйозного продовження ця тема в суспільстві не отримує. Тому кандидати концентруються, насамперед, на внутрішніх проблемах Придністров'я. І це насправді добре.

Є, правда, інше - все більш-менш помітні придністровські політики намагаються якомога яскравіше засвітитися в Росії, змагаються в тому, щоб дістатися до можливо більш високих кабінетів і заручитися підтримкою впливових політиків і лідерів громадської думки в РФ. Іноді це перетворюється в своєрідну «ярмарок марнославства».

Але звернемося до двох головних претендентів на пост глави ПМР. В. Красносельський йде на вибори як незалежний кандидат, проте при цьому, як ми теж відзначали раніше, його фактично підтримує придністровська партія «Оновлення», за якою, в свою чергу, варто найбільший в республіці холдинг «Шериф». «Шерифу» належать найбільша торговельна мережа в ПМР, серйозні промислові активи, медіаактиви, мережа автозаправок, масштабний спорткомплекс. На рекламних щитах В. Красносільського, до речі, є позначка, що вони виготовлені на спорткомплексі «Шериф». А більша частина його команди - це депутати Верховної Ради від партії «Оновлення», завоювала в наприкінці 2015 р більше 75% парламентських мандатів.

Головними пунктами програми В. Красносільського є створення 15 тисяч нових робочих місць до кінця 2020 р, трирічний мораторій на збільшення податкового навантаження для малого та середнього бізнесу, дворазове зниження вартості підприємницьких патентів, п'ятирічну заборону на підвищення комунальних тарифів для пенсіонерів, 7-процентна щорічна індексація пенсій і зарплат в бюджетній сфері. Також претендент виступає за прийняття програми розвитку АПК, залучення російських інвесторів і створення банку розвитку підприємництва.

Е. Шевчук у відповідь на це робить наголос на розвитку енергетичних підприємств, які в ПМР є державними, а також на продовженні соціальних інвестицій в медицину і освіту. В останні роки, як ми пам'ятаємо, в Придністров'ї за допомогою Росії було здійснено кілька серйозних соціальних проектів, побудовані нові школи, дитсадки і лікарні.

Втім, не обходить діючий президент і тему зайнятості, обіцяючи створити 10 тисяч робочих місць в малому і середньому бізнесі, 5 тисяч - в промисловості і ще тисячу - в охороні здоров'я. При цьому він, як і на парламентських виборах 2015 року, активно засуджує «прагнення олігархату увійти у владу».

В цілому обидва основні кандидати мають подібні за силою організаційними і медійними ресурсами. У кожного є телеканал, що веде інформаційну війну з опонентом. Питання тільки в тому, яким «телевізору» люди вірять більше. Це і покажуть вибори.

***

Ми підходимо, мабуть, до найцікавішого - спробі дати прогноз, ніж все скінчиться голосування 11 грудня. Зрозуміло, що тут дуже хитка грунт (враховуючи до того ж, що в ПМР немає незалежних соціологічних досліджень), проте спробуємо.

На наш погляд, в день голосування варто очікувати досить високої явки виборців. На президентських виборах в ПМР вона завжди вище, ніж на парламентських. У грудні 2011 р активність в першому турі досягла майже 59%. Зараз буде не менше, якщо навіть не більше.

У придністровських виборчих бюлетенях є графа «проти всіх». Аналіз попередніх кампаній показує, що масштаб протестного електорату в республіці зростає. Але при цьому на президентських виборах люди голосують «проти всіх» рідше, ніж на парламентських. На виборах Верховної Ради ПМР в 2010 р цю графу вибрали 5,13% виборців, а в 2015 р - 6,53%. У першому турі президентських виборів 2011 року проти всіх проголосували 1,88%. Виходячи з цього, зараз ця цифра може скласти близько 2-2,5%. Врахуємо, що на минулих виборах президента Придністров'я було порівнянне число учасників - 6.

Тепер можна перейти до кандидатів, умовно розділивши їх на три групи. В першу включимо А. Делі, В. Григор'єва і І. Васілакі. Вважаємо, що вони в сумі можуть завоювати приблизно 3-3,5%. Якщо, звичайно, ніхто з них до дня голосування не зійде з дистанції. До другої групи потрапляють лідер комуністів О. Хоржан і екс-міністр МВС Г. Кузьмічов. На них знову ж в сумі може припасти близько 10-11% голосів виборців. Теж за умови, що не станеться будь-яких несподіванок.

Рейтинг В. Красносільського (в тому числі, якщо мати на увазі кількість голосів, отримане кандидатами від «Оновлення» на парламентських виборах рік тому) становить, на наш погляд, не менше 40-43%, а Е. Шевчука - близько 23-25 %. При цьому є «невідома змінна»: десь 20% виборців поки до кінця не визначилися з вибором. За них і йтиме боротьба в ці останні два тижні. І тут як Красносельський, так і Шевчук можуть додати.

В цілому результат президентських виборів в Придністров'ї визначать в першу чергу три великі соціальні групи - пенсіонери, бюджетники, а також працівники, зайняті в малому бізнесі. Той, хто виявиться більш переконливим в їхніх очах, і займе крісло глави республіки за підсумками одного або двох турів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация