Придністров'я перед вибухом: чим живе невизнана республіка

У ПМР бояться не війни, внутрішні проблеми - страшніше

Дорога з Кишинева до Тирасполя довга. Вона петляє між полями і виноградниками, по узбіччях червоніють маки і ростуть могутні вікові дерева. Багато з них з поламаними гілками: недавно тут пронісся незвичайною люті ураган, особливо дісталося Придністров'ю: дерева вивертало з корінням. Часто трапляються великі розп'яття. «І сумно дивиться на дороги біля колодязів розп'ятий Христос ...» Молдова - православна країна, і з часів Вертинського її пейзажі мало змінилися.

» Молдова - православна країна, і з часів Вертинського її пейзажі мало змінилися

фото: Марина Перевозкіна

Тирасполь.

Водій - з Кишинева, а випадковий попутник - з Тирасполя, і вони всю дорогу обговорюють, де жити краще. У водія теща теж живе в Придністров'ї, і діти все літо проводять у неї. За «комуналку» в Придністров'ї платять в 5-6 разів менше, ніж в Молдові, розповідає водій, пенсії і зарплати на лівому березі Дністра вище. Тому літній людині краще жити, звичайно, в Придністров'ї. Правда, останнім часом уряд не доплачує пенсіонерам і бюджетникам 30% належних їм грошей - але ці кошти як би беруться у населення в борг, обіцяють потім все повернути.

Правда, останнім часом уряд не доплачує пенсіонерам і бюджетникам 30% належних їм грошей - але ці кошти як би беруться у населення в борг, обіцяють потім все повернути

фото: Марина Перевозкіна

На пенсію в Придністров'ї прожити неможливо.

«Населення дуже розчароване. - вступає в розмову пріднестровец. - Люди похилого віку купують дорогі ліки, у них пенсія була заздалегідь розподілено до копійки. Тепер вони вже не можуть купити потрібні медикаменти, економлять на їжі. Молоді ще можуть поїхати на заробітки, а як бути старим і немічним? Багато, якщо чесно, вже шкодують, що пішов Ігор Смирнов : Він пенсіонерів ніколи не чіпав ».

На кордоні ПМР з молдавської сторони чергують кілька сонних поліцейських, зате з придністровської обладнаний повноцінний термінал з прикордонниками і митницею. Між ними - пост російських миротворців.

У Петра - так звуть придністровців - два громадянства: придністровське і російське. Зараз він хоче отримати ще й молдавське: щоб вільно їздити до Європи. Для громадян Молдови Євросоюз нещодавно скасував візи. «Багато поїхали до Європи?» - питаю водія Штефана. «Хто хотів, всі поїхали. Займаються там в основному важкою фізичною роботою, як і в Росії. Хотіли незалежності - ось і отримали ». Ситуація з потрійним громадянством в Придністров'ї не рідкість. Головне, кажуть придністровці, не переплутати, де який паспорт показувати. Для поїздок на Україну теж потрібен молдавський паспорт: з російським через кордон не пропускають і навіть можуть заарештувати, а з українським - забрати в армію. Так що кількість бажаючих з'їздити на море в Одесу різко зменшилася: занадто небезпечно.

Вишня по 5 рублів

Тирасполь солодко пахне квітучою липою. Перехожих на вулицях мало, і міські кафе незвично порожні. Зате ціни на Зеленому ринку радують. Купую кілограм черешні у бабусі за 5 придністровських рублів (це близько 25 російських), і мені тут же за сусіднім прилавком пропонують за 2.50: кінець дня, непродані фрукти до завтра згниють. На питання, як їй живеться, бабуся відповідає: «Як я можу жити, Любочка, коли мені вже 85 років? Сама поміркуй. Живу ось, бачите. Торгую на ринку. А пенсію забрали. Нахабним способом. 40 років в колгоспі гарували, а зараз цей скнара все забрав ».

40 років в колгоспі гарували, а зараз цей скнара все забрав »

фото: Марина Перевозкіна

На Зеленому ринку овочі та фрукти продають за копійки.

- Ну не все ж пенсію забрав ... - кажу примирливо.

- Шкода, що ще не всю? Він забере і всю.

- Беріть суницю, миленька! - каже сусідка бабусі. - 15 рублів! Пробуйте! Понюхайте, як пахне!

15 рублів стоїть велика коробка. Не знаю, скільки там за вагою. Ароматна дрібна суниця трохи крупніше, ніж лісова, яка в Москві коштує 200 рублів пластиковий стаканчик.

- Я працюю на держслужбі. - розповідає продавщиця суниці. - Отримую сто доларів (приблизно 1100 придністровських рублів). Це 70% зарплати. 30% у нас зняли. Жити дуже важко. Раніше медицина була безкоштовна, тепер практично повністю платна. Якщо підеш до лікаря простому, соціальному, то толку ніякого. Якщо хочеш, щоб тебе дійсно допомогли, треба платити.

У нас побудували медичний центр, де просто прийом у лікаря коштує 10 доларів. Потім призначення, аналізи - в цілому доларів 500. Медичної страховки, як в Молдові, у нас немає. Так що медицина для більшості населення недоступна. Ми затиснуті між Україною та Молдовою.

Чому ринок сьогодні такий дешевий? Тому що немає вивезення продукції. Раніше ми урожай продавали на Україні. Тепер нас туди не випускають. Тому люди віддають за безцінь, просто щоб не пропало. І щоб хоч якісь гроші заробити. Комунальні послуги дуже дорогі. Ми за трикімнатну квартиру платимо 100 доларів, включаючи інтернет і телефон. Тобто зарплата одного члена сім'ї на це повністю йде. Овочі та фрукти у нас свої, але м'ясо, хліб доводиться купувати. Але все люди вже згодні, що нехай хоча б так, але щоб було спокійно. У нас же був 92-й рік, це жах! Якраз під час випускного вечора Молдова атакувала Бендери. Нас тоді Росія врятувала.

- Я вже давно на пенсії, инвалидка другої групи. - розповідає наступна продавщиця. - Ще й за інвалідом першої групи лежачим доглядаю. Пенсія була 1000 рублів, зараз отримую ще менше. У мене свій будинок. За послуги плачу в середньому 800 рублів. Тільки на послуги і працюю. Самі не їмо, все продаємо. Загалом, живи, як хочеш.

Більшості людей похилого віку пенсії вистачає тільки на оплату комунальних послуг. Пенсія Галини Іванівни після скорочення становить 800 рублів, син уже рік безробітний: завод МЕЗ в Бендерах, на якому він працював, закрився. «Живемо за рахунок того, що вирощуємо і продаємо. У нас свій будинок. Корову маємо. Земля є. За послуги влітку платимо рублів 300-500, а взимку і до тисячі виходить ».

Картопля по 5 рублів, капуста по 2.50, огірки по 3, вишня по 5 ... Абрикосов в цьому році майже немає: в період цвітіння вдарили заморозки. Зупиняюся біля прилавка, за яким торгує подружня пара. Бізнес у молодих людей поставлений на широку ногу: вони і самі вирощують овочі-фрукти, і у інших селян закуповують і відвозять на ринок. «Торгівля не йде, - скаржиться Алла. - Дуже мало покупців. У людей грошей, напевно, немає. Навіть навесні ще купували краще. Купують по два огірочка, півкіло лука, 2-3 морквини ... Раніше в цей час огірки кілограмами брали на засолювання. Ми товар в Одесу вивозили, зараз не пропускають. Вся продукція тут ... Ціни падають. Ще тиждень тому огірки продавали по 10. У нас свій будинок і квартира. За двокімнатну квартиру прийшли платіжки на 1200 рублів. Раніше платили 800. Тепер накинули за ліфт, за ремонт двору, а нічого не зроблено ... Куди ці гроші йдуть, ми не знаємо ».

«Війна ні з того, ні з сього не почалась»

Основні ринки збуту для придністровської продукції завжди були на Україні: Одеса, Київ, інші великі міста. Зараз вивозити туди овочі-фрукти стало практично неможливо. Урожай гниє на плантаціях. Встановлено повну заборону на ввезення в Придністров'ї з боку України підакцизних вантажів через пункти пропуску Кучурган і Платонове. Це спирт, тютюн, нафта. Тепер ці товари можна ввозити тільки через Кишинів.

фото: Марина Перевозкіна

Співголова ОКК Олег Бєляков.

У співголови ОКК (об'єднана контрольна комісія) від придністровської сторони Олега Бєлякова теж пропала черешня. П'ять належних йому дерев дають приблизно півтонни фруктів. У попередні роки урожай забирали перекупники і продавали в Одеській області. Тепер вивозити його нікуди. Але, звичайно, ці особисті негаразди не йдуть ні в яке порівняння з тими проблемами, які останні рішення Києва можуть створити мирному процесу на берегах Дністра. адже Україна заблокувала можливість пересування через свою територію російських військовослужбовців, які направляються в Придністров'ї для служби в миротворчих силах. Втім, за словами Белякова, поки проблеми вдається вирішувати. Забезпечити військових продуктами може саме Придністров'я. А ротацію проводять через Кишинів.

- Існує чітке угоду між Молдовою і Росією про ротацію і забезпеченні миротворців, - каже Бєляков. - Військовослужбовці для проходження служби в миротворчих контингенті сьогодні прибувають в аеропорт Кишинева. Хоча є факти, коли російських військовослужбовців не пропускають. З жовтня минулого року ми нарахували більше 80 таких випадків.

Нещодавно ми брали участь в презентації нової форменого одягу російських військовослужбовців «Ратник», яка була успішно доставлена ​​в Придністров'ї. РФ відновила пости своїх миротворчих сил. Вони тепер з красивою сіткою, з кімнатами відпочинку, супутниковим телебаченням і кондиціонерами.

На сьогоднішній день немає питань ні з харчуванням, ні з обмундируванням, ні з технічним оснащенням або озброєнням російських миротворців. На території Придністров'я є досить великі резерви озброєння і боєприпасів. Їх цілком достатньо для забезпечення наявного особового складу. При необхідності службу в миротворчих силах РФ можуть проходити і російські громадяни з числа місцевого населення. За інформацією від старшого військового начальника миротворчих сил РФ, на даний момент серйозних проблем немає. Люди ситі, одягнені, взуті і озброєні.

- А за яким принципом Кишинів може заборонити комусь в'їзд?

- Мабуть, обмежують в'їзд тих людей, які проявляють принциповість. Був у нас начальником штабу миротворчих сил один підполковник, який займав чітку позицію в рамках виконання своїх службових обов'язків. Закінчився його контракт. Йому була запропонована посада військового коменданта Бендер. Проте молдавська сторона відмовила йому у в'їзді на 5 років ...

фото: Марина Перевозкіна

Тирасполь.

Крім військових, Молдова на свій розсуд відмовляє у в'їзді і деяким політичним діячам ПМР, в основному з команди Ігоря Смирнова. Напередодні мого приїзду в Тирасполь з Кишинева був депортований колишній член ОКК і співробітник придністровських спецслужб, нині пенсіонер Олег Гудимо. Не може приїхати в республіку екс-спікер парламенту ПМР Григорій Маракуца і колишній керівник служби безпеки президента Валерій грата.

- Чи побоюєтеся ви відновлення збройного конфлікту? - питаю я у співголови ОКК.

- У зоні безпеки ніяких ознак того, що молдавська або придністровська сторона готуються до бойових дій, ОКК не встановлено, - твердо відповідає Бєляков. - Обстановка стабільна, спокійна. Якраз на минулому засіданні ОКК ми це констатували. Війни ж не починаються ні з того, ні з сього. Їх випереджає період підготовки, розгойдування, промацування позицій противника. Ви ж пам'ятаєте, як все це відбувалося в Цхінвалі. Нічого подібного ми зараз не спостерігаємо.

Але особовий склад знаходиться в постійній бойовій готовності. Кількість занять з бойової підготовки російських і придністровських миротворців зросла в порівнянні з минулими роками. Молдавська сторона також проводить свої заняття.

фото: Марина Перевозкіна

Миротворці.

Зростання напруженості в суспільстві, звичайно, відчувається. Потік наших відпочиваючих на Україну скоротився на 70%. Причина - страх. Відпочинок на морі в Одесі для придністровців завжди був найбільш дешевим і доступним. Їхати туди всього 100 км. Але колишньої спокійною дороги немає. Скрізь стоять блок-пости, чергують озброєні формування. Визначити кількість і якість цих формувань складно. До того ж жителям Придністров'я, які їдуть на відпочинок до моря, потрібні тепер дозволу від міграційних служб України.

На початку миротворчої операції в 1992 році чисельність молдавського і придністровського миротворчих контингентів була по 1200 чоловік. У обох сторін була бронетехніка. РФ мала 3400 чоловік плюс вертолітна ескадрилья близько 10 вертольотів. Відповідно до підписаних в 1998 році Одеськими угодами, військові контингенти конфліктуючих сторін скоротилися до 500 осіб.

Російської сторони це не торкнулося. Вона як і раніше може мати в Придністров'ї миротворчий контингент чисельністю 3400 чоловік. Зараз в зоні безпеки знаходиться близько 500 російських військовослужбовців, поза зоною безпеки - близько 1200, включаючи Обмежену групу російських військ у Придністров'ї, яка відповідає за охорону військових складів в селі Колбасна - найбільш в великих в Європі. У разі загострення конфлікту, враховуючи російських військових, підрозділи Міноборони ПМР та інших силових структур, загальна чисельність військових формувань, які стануть на захист Придністров'я, може бути в один момент доведена до 15 тисяч осіб, повністю озброєних і оснащених.

Драна кішка націоналізму

19 червня в Бендерах відзначали 23-у річницю трагічних подій 1992 року, коли місто був атакований озброєними формуваннями Молдови. Ці кілька літніх днів стали найкривавішими в історії придністровського конфлікту. У траурній ході взяли участь депутати парламенту, члени уряду республіки і міської адміністрації, учасники бойових дій, військові, козаки, прості жителі Придністров'я. Президент Шевчук, який як раз 19 червня відзначає свій день народження, відзначався своєю відсутністю. Чутки про те, де він знаходиться, ходили найрізноманітніші.

Чутки про те, де він знаходиться, ходили найрізноманітніші

фото: Марина Перевозкіна

Жалобна хода в Бендерах.

Натомість перший президент ПМР Ігор Смирнов скромно крокував в бейсболці в самій гущі натовпу. Його ненав'язливо супроводжували два охоронці і колишній голова міськвиконкому Бендер В'ячеслав Когут. Кинувши короткий погляд на оглядача МК, екс-президент чомусь вимовив: «Не дарма один розумний чоловік сказав:« Смирнова погубила преса ».

Кинувши короткий погляд на оглядача МК, екс-президент чомусь вимовив: «Не дарма один розумний чоловік сказав:« Смирнова погубила преса »

фото: Марина Перевозкіна

Екс-президент ПМР Ігор Смирнов і колишній глава адміністрації Бендер В'ячеслав Когут.

- Як ся маєте, Ігор Миколайович?

- На таке питання бендерчане зазвичай відповідають: «не дочекаєтеся». Я простий пенсіонер, як все. Ось йде Когут. Він про Бендери краще за мене все знає.

В'ячеслав Когут влітку 1992 року очолював Раду оборони міста. Будівля міськвиконкому було в облозі. Депутати міськради боролися поруч з простими ополченцями, п'ятеро депутатів загинули.

Депутати міськради боролися поруч з простими ополченцями, п'ятеро депутатів загинули

фото: Марина Перевозкіна

Вони загинули, захищаючи своє місто.

- У той день я був у Тирасполі на засіданні Президії. - розповідає Когут. - Прибув в Бендери ввечері, вже після початку подій. У моєму кабінеті знаходилися представники 4-х сторін, військові спостерігачі від Росії, Молдови, України та Румунії, депутати.

Я зв'язався з в.о. міністра МВС Молдови Анточем і зажадав вжити заходів щодо припинення збройного конфлікту. На що він мені відповів: «Я не можу цього зробити, мене не зрозуміє цивільне населення». Ця відповідь чули 70 осіб. Після цього представник тираспольського козацтва Бондарчук сказав: «Ну ви тут сидите, а я пішов воювати».

фото: Марина Перевозкіна

Жалобна хода в Бендерах.

О 18.30 я закликав населення міста до відбиття агресії. В цей час бойові підрозділи Молдови намагалися з ходу зайняти місто. До півночі центр Бендер був повністю оточений. Ну і довелося відбивати збройним шляхом. Бойові дії йшли 43 дня. Брала в них участь і Румунія. Румунських військових спостерігачів ми потім бачили в якості радників у нашого супротивника.

Румунських військових спостерігачів ми потім бачили в якості радників у нашого супротивника

фото: Марина Перевозкіна

Захисники Придністров'я.

До мене в будівлю Будинку Рад влетів снаряд румунського виробництва, він не розірвався. Ми знаходили ящики патронів з румунською маркуванням. Генерал Лебедь, царство йому небесне, я брав його тут спочатку як полковника Гусєва, тоді сказав: «Бендер пощастило, що їх не спіткала доля Вуковара». 19 червня для нас усіх нагадування. Тому що сили, які використовують цей мерзенний патологічний націоналізм як засіб, одні і ті ж. Що у нас, що на Україні. Це одна і та ж глобальна політика. Що попереду - не знаю, але ми до всього готові.

- Думаєте, аналогічна спроба бліцкригу сьогодні можлива?

- Вона не виключається. Нам знову намагаються впихнути стару драну кішку націоналізму. Але це навіть в Молдові сьогодні не зіграє, там люди вже розібралися, що до чого.

Але це навіть в Молдові сьогодні не зіграє, там люди вже розібралися, що до чого

фото: Марина Перевозкіна

За роки незалежності в ПМР створені професійні силові структури.

Про війну в Придністров'ї вже написані книги, зняті фільми. Але все одно спогади її учасників можна слухати годинами. Козачий отаман, глава Дубосарського Союзу захисників Придністров'я Юрій Шакуро зі своїми людьми захищав греблю Дубоссарською ГЕС.

Козачий отаман, глава Дубосарського Союзу захисників Придністров'я Юрій Шакуро зі своїми людьми захищав греблю Дубоссарською ГЕС

фото: Марина Перевозкіна

Козачий отаман Юрій Шакуро.

- Противник намагався ее захопіті, но НЕ зміг. - розповідає ВІН. - Альо и Ціну ми заплатили скроню: 56 наших козаків там погибли. Розповім про такий епізод. 7 березня 1992 року, ще лежав сніг, противник спробував пройти до ГЕС по льоду. Молдавські поліцейські загорнули в білі простирадла, щоб ми їх НЕ помітілі. Альо козацьке дозор їх все ж виявило. У тій день Було зніщено около 200 опоновцев (ОПОН - загін полиции особливого призначення - М.П.) Іншім разом рота ОПОН пересувалася з двома БТРами по льоду через Річку Дністер в районі Кочієрі. Наш козак, він живий, але не буду його називати, тому що час складне, підняв шлюз і вода в Дубоссарському водосховище опустилася на метр. Опоновци провалилися і потонули. Це справжній подвиг.

Це справжній подвиг

фото: Марина Перевозкіна

Захисники Придністров'я.

Питаю у отамана, чи допускає він можливість нової війни.

- Я неодноразово виїжджав в село Гулянка Одеської області, де стоять зараз українські військові. - розповідає Шакуро. - Їх там близько двох з половиною тисяч. Вони кажуть, що стоять там тільки тому, що нібито росіяни хочуть захопити Одесу і зробити Новоросію. Але при цьому стверджують, що Придністров'я - це українська земля.

Я розмовляв з їх командирами. Я їм сказав: «Хлопці, у нас є бойовий досвід, і ми свою землю нікому не віддамо. Ось ви викопали рів на кордоні, 4,5 метра завширшки і 2,5 глибиною. Якщо тільки ви до нас суне, ми вас в ньому і поховаємо. І запам'ятайте: ми, придністровці - козаки, ополченці, гвардійці - полонених ніколи не беремо.

Деякі ветерани бойових дій не приховують своєї образи на владу.

- Шевчук 600 рублів з мене зняв! - обурено говорить високий старий, обвішаний медалями. - Я отримував 2 тисячі. У мене дружина інвалід другої групи, і з неї теж зняв. Всі ображені на нього. Всіх очистив до трусів.

Я не хочу називати ім'я мого співрозмовника, але він особистість в місті відома. Був в ополченні. Син загинув, захищаючи Придністров'ї.

- Нинішнє керівництво взяло курс на знищення тієї соціальної моделі Придністров'я, яка тут була збудована за попередні роки. - вважає депутат Верховної Ради ПМР, лідер руху Народна єдність Анатолій Дірун. - Держава, яка була в такому статусі, як наше, має бути привабливим для людей. Ця привабливість створювалася за рахунок соціальної політики.

Ця привабливість створювалася за рахунок соціальної політики

фото: Марина Перевозкіна

Захисники Придністров'я.

Що Було Ранее? Був безкоштовний проїзд в тролейбусі для пенсіонерів, інвалідів. Були пільги на приміському транспорті. Були пільги з оплати комунальних послуг для деяких категорій: це пенсіонери, інваліди, захисники Придністров'я, військові і т.д. Зараз всі ці категорії підчищені. При цьому плата за комунальні послуги раніше практично не росла, зате індексувалися пенсії і зарплати. З цього року скасували безкоштовний проїзд в тролейбусах і маршрутках. Вже 6-й місяць недодають пенсії і зарплати. А комунальні платежі зросли за останні 2-3 роки приблизно на 60%. При цьому всі бачать, що в центрі міста будується, наприклад, нову будівлю банку. Все це не може не викликати в суспільстві серйозного розчарування.

Молоді ще можуть поїхати на заробітки, а як бути старим і немічним?
«Багато поїхали до Європи?
На питання, як їй живеться, бабуся відповідає: «Як я можу жити, Любочка, коли мені вже 85 років?
Шкода, що ще не всю?
Чому ринок сьогодні такий дешевий?
А за яким принципом Кишинів може заборонити комусь в'їзд?
Чи побоюєтеся ви відновлення збройного конфлікту?
Як ся маєте, Ігор Миколайович?
Думаєте, аналогічна спроба бліцкригу сьогодні можлива?
Що Було Ранее?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация