Пригоди шкільного вчителя

В Іркутську прокат вийшла екранізація роману Олексія Іванова «Географ глобус пропив». Біолог Служкін (Костянтин Хабенський), в пору кризи середнього віку перекваліфікувався в географа, став шкільним учителем не за велінням серця, а в разі потреби. Нова професія анітрохи не завадила йому жити як і раніше: порівняно нешкідливою, але вкрай безвідповідальною життям.

Чого в такому існуванні більше, подвійності або послідовності, неясно і йому самому. Служкін щодня лає учнів, але покірно вислуховує нескінченні докори дружини (Олена Лядова). Любить людство в цілому, однак деяких його представників все-таки ненавидить. Має багатий внутрішній мир, але вважає за краще корчити з себе жебрака духом і взагалі юродивого. Відлітає на гойдалках вгору, щоб назад спустилася лише його тінь.

Картина по бестселеру пермського письменника Олексія Іванова стала переможцем останнього «Кінотавра», та й більшістю друкованих видань була названа найкращою вітчизняної стрічкою 2013 року. Сумніватися в цьому не доводиться навіть того, хто ніякої іншої російської картини в цьому році не подивився. Чи не тому що «Географ» настільки вже й хороший (хоча він хороший), а перш за все тому, що фільм Велединського свідомо вибивається з тієї ніші, яку займають жалюгідні проголлівудскіе вироби типу « Сталінграда »,« Гірко! »І інших.

В Іркутську прокат вийшла екранізація роману Олексія Іванова «Географ глобус пропив»

Кадр з фільму «Географ глобус пропив». Фото з сайту www.kinopoisk.ru

Не секрет, що майже всі вдалі пострадянські фільми були схожі на радянські - якщо не за змістом, то за формою (а то і за рівнем таланту, як у випадку покійного Балабанова). Але чим далі Країна Рад назавжди йде від нас не стільки навіть у минуле, скільки в область міфів і легенд, тим менше з'являється «прорадянських» і, відповідно, хороших вітчизняних стрічок.

Так ось, «Географ глобус пропив» знятий так, як міг би виглядати якісний російський кінохіт, наприклад, 1993 року. Цьому, безумовно, сприяв яскравий першоджерело: книга Іванова вийшла на початку 2000-х, але оповідала саме про початок 1990-х. Творці фільму перенесли дію в наші дні, однак атмосфера оповіді залишилася кілька ретроградної - в найкращому сенсі цього слова.

Фільми, подібні до цього, стали рідкістю на нашому кінонебосхилі, перманентно затягнутому хмарами. Роль географа Служкін - не просто краща, вона по-справжньому гідна з усіх, які виконав на екрані Костянтин Хабенський. Більше десяти років талановитий актор, будучи зіркою, втілювався в настільки незначні образи для настільки сумних кінострічок, що один цей факт звучить як вирок усьому сучасному вітчизняному кінематографу. І звичайно, Служкін - плоть від плоті ряду відомих героїв пізньорадянського кіно, всіх цих «зайвих людей» і «маленьких людей» двадцятого століття, яких зображали, як правило, великі артисти Даль, Янковський і зрідка Басилашвілі.

Кадр з фільму «Географ глобус пропив». Фото з сайту www.kinopoisk.ru

Ні, на жаль «Географ глобус пропив» - далеко не «Осінній марафон», не «Польоти уві сні і наяву» і не «Відпустка у вересні». Картина Велединського успадковує у цих фільмів багато, аж до буквального їх цитування, але не перевершує їх і не встає з ними нарівні. Однак це вже закон мистецтва - письменникам-реалістам двадцятого століття теж було не під силу дотягнутися до Толстого з Достоєвським. А радянський період в нашому кіно - все одно що «Золотий вік» нашої літератури - він назавжди пішов і залишився недосяжно зразковим.

Понад двадцять років існування пострадянського кіно довели, що наздогнати і перегнати Голівуд у нас не вийде вже ніколи. Найкраще, що можуть робити вітчизняні режисери - рівнятися на радянські зразки. Таким є реальне становище справ, від якого нікуди не дітися. Але і на цьому грунті можливі прориви і навіть невеликі художні революції (випадок згаданого Балабанова).

Авторам вдалося, зберігаючи радянську строгість і витримане почуття стилю, високохудожньо висловитися саме про сьогоднішній день.

При всьому сказаному картина «Географ глобус пропив» - це вкрай міцний фільм середньої руки, окремі сцени якого мітять навіть до вищого ешелону. І, звичайно, це саме ті епізоди, які неможливо собі уявити в радянському кіно - навіть в перебудованому. Авторам вдалося, зберігаючи радянську строгість і витримане почуття стилю, високохудожньо висловитися саме про сьогоднішній день. Йдеться перш за все про найкращій сцені фільму, в якій географ дає шалену відповідь своїм учням-десятикласникам під час ганебної гри в карти.

Що й казати, настільки ж нищівних звинувачень не заслужив жоден школяр радянського кіно. І, на жаль, їх на всі сто заслужили не лише юні герої картини про географа, але і всі покоління, до якого, звичайно, і звертаються автори вустами свого жалюгідного, але разом з тим мудрого героя.

З цим поколінням (герої в картині - школярі 1997 року народження) хоча б поверхово знайомий всякий. І будь-хто міг помітити разючу і майже поголовну бездуховність, їх часом жахливий і шокуюче внутрішнє убозтво. Дорослий бовдур Ганжа з радянської комедії «Велика перерва» на цьому тлі просто академік Капіца.

Дорослий бовдур Ганжа з радянської комедії «Велика перерва» на цьому тлі просто академік Капіца

Кадр з фільму «Географ глобус пропив». Фото з сайту www.kinopoisk.ru

Тут варто відзначити вельми переконливу опрацювання мови і поведінки цієї нерозумної (хочеться сподіватися, що не назавжди) «школоти», як люблять презирливо виражатися в їх адресу студенти-першокурсники. В «Географія» «школота» - справжнісінька, точно з документального фільму: чи не блаженно-невинні янголята, як в найбільш фальшивих радянських «кінофільм» (так, були і такі), але і не перебільшені упирі-демони, як в ультрамодних опусах який-небудь Германіки.

Автори «Географа» - моралісти: це теж йде від радянської традиції і цього теж більш ніж не вистачає в сучасному кіно і сучасного життя. Але показово вже те, що носієм високих моральних засад виступає в їх творі особа в усіх відношеннях суперечлива. Звичайно, Служкін - стовідсотковий сучасний юродивий: освічена, інтелігентна, нещасний, убогий, але при цьому стоїчно переносить всі мислимі життєві випробування і має тверде уявлення про тієї межі, яку він ніколи не переступить. Так, це справжній герой нашого часу і до того ж такий, про якого не скажеш: «Щось подрібнювали нинішні Печоріна».

Печоріна, до речі, грав свого часу Олег Даль. Приймає естафету відразу у кількох його героїв, Хабенський переконливо довів у «Географія»: кращі російські артисти не розучилися шанувати традицію і володіти ремеслом - їм просто бракує правильного матеріалу. Матерія «Географа» далеко неідеальна: місцями шорстка, десь злегка нерівна, десь відверто груба. Але те, що вичинки вона все-таки коштувала, ніякому сумніву підлягати не може.

Подивитися розклад фільму «Географ глобус пропив» в кінотеатрах Іркутська ви можете тут .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация