Приклад Вірменії навряд чи стане заразливим для Росії

За словами людини, близької до силових структур Росії, протести в Вірменії досягли такого розмаху через низку гострих соціальних проблем

Артем Геодакян / ТАСС

Колишній президент Вірменії Серж Саргсян, який посів на минулому тижні пост прем'єра з розширеними повноваженнями, в понеділок оголосив про відставку на тлі різкого посилення вуличних протестів. В. о. глави уряду став попередній прем'єр Карен Карапетян, протягом тижня його повинен затвердити парламент, більшість в якому належить республіканської партії, яка висунула раніше і Карапетяна, і Саргсяна.

У неділю в Єревані пройшла трихвилинна публічна зустріч Саргсяна з лідером вуличних протестів, депутатом парламенту від блоку «Елк» Ніколом Пашіняном: депутат зажадав від прем'єра піти у відставку, після чого той покинув зустріч. У той же день Пашинян був затриманий, а ввечері в Єревані відбувся наймасовіший за 10 днів протестів мітинг, що зібрав, за оцінкою опозиції, 150 000 осіб. У понеділок до демонстрантів організовано приєдналися військовослужбовці елітної миротворчої бригади, МНС і внутрішніх військ. Незабаром після цього Саргсян заявив про відставку: «Нікол Пашинян мав рацію. Я помилявся. Ситуація, що склалася має кілька рішень, проте я не піду ні на одне з них. Це не моє <...> Рух вулиць проти мого правління ».

За словами людини, близької до силових структур Росії, протести в Вірменії досягли такого розмаху через низку гострих соціальних проблем, а Пашинян - людина, близька до колишнього президента Левона Тер-Петросяна. Порівнювати ситуацію з помаранчевою революцією на Україні не можна, вважає співрозмовник, правляча група висунула в прем'єри Карапетяна і є підстави очікувати стабілізації обстановки без будь-яких революцій. Сам Тер-Петросян, за повідомленням агентства «УКРІНФОРМ», зустрівся після відставки Саргсяна з президентом невизнаної Нагірно-Карабахської республіки (НКР) Бако Саакяном, і «єдиним предметом обговорення був мирний і безущербно шлях виходу з ситуації, що вибухонебезпечної ситуації».

За словами людини, близької до силових структур Росії, протести в Вірменії досягли такого розмаху через низку гострих соціальних проблем   Артем Геодакян / ТАСС   Колишній президент Вірменії Серж Саргсян, який посів на минулому тижні пост прем'єра з розширеними повноваженнями, в понеділок оголосив про відставку на тлі різкого посилення вуличних протестів

За заявою міноборони НКР, азербайджанські війська в понеділок висунули бронетехніку на передові позиції на лінії зіткнення. Карапетян, в свою чергу, закликав «деполітизувати» майбутні у вівторок масові заходи в пам'ять про геноцид вірмен в Османській імперії. Те, що вони могли пройти на тлі масових протестів і зіткнень з поліцією, стало одним з факторів відставки Саргсяна, говорить співрозмовник «Ведомостей».

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив вранці (ще до відставки Саргсяна), що Росія не бачить підстав для втручання в події в Вірменії, але уважно стежить за ними. Представник МЗС Росії Марія Захарова після відходу Саргсяна написала в Facebook : «Народ, який має силу навіть у найскладніші моменти своїй історії не роз'єднуватися і зберігати повагу один до одного не дивлячись на категоричні розбіжності, - великий народ. Вірменія, Росія завжди з тобою! »А соратник Олексія Навального Леонід Волков написав в Twitter, що« люди на вулицях - це єдине, що працює; люди виходять - путини йдуть », і закликав усіх вийти 5 травня на всеросійську акцію протесту.

Приклад Вірменії навряд чи стане сигналом для Кремля, вважає політолог Олексій Макаркін. Кремль виходить з того, що не допускає таких помилок: так, на відміну від Саргсяна, який обіцяв народу не йти в прем'єри, коли влада в країні переходила від президента до голови уряду, Володимир Путін поки не робив заяв про небажання балотуватися знову, вказує експерт . Крім того, в Вірменії виник запит на оновлення влади, чого в Росії немає. Рішення ж про майбутнє Путіна будуть прийматися ближче до 2024 року, коли закінчується його четвертий термін, і виходячи з ситуації на той момент, вважає Макаркін. Кремль витягнув уроки ще з української революції, багато речей Путін почав робити превентивно з 2016 р, зокрема залучаючи до влади нове покоління і демонструючи нову хвилю управлінців, додає політолог Євген Мінченко.

Grigor Yepremyan / PAN Photo via AP

Серж Саргсян подав у відставку з поста прем'єр-міністра Вірменії через майже тиждень після призначення, яке викликало масові протести в Єревані та інших містах Вірменії. Протест очолив лідер опозиції депутат Нікол Пашинян. «Нікол Пашинян мав рацію. Я був не правий. Ситуація, що склалася має кілька рішень, але я не піду ні на одне з них. Це не моє. Я залишаю посаду прем'єр-міністра країни », - заявив він. Саргсян займав пост президента Вірменії два п'ятирічні терміни - з квітня 2008 року по квітень 2018 р цей період в Вірменії була проведена конституційна реформа, яка розширила повноваження прем'єр-міністра і фактично залишила за президентом лише церемоніальні функції

1/6

Karo Sahakyan / PAN Photo via AP

2/6

Grigor Yepremyan / PAN Photo via AP

3/6

Karo Sahakyan / PAN Photo via AP

6/6

Найпопулярніші галереї

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация