Прикордонна служба Федеральної служби безпеки Російської Федерації

  1. Органи управління [ правити | правити код ]
  2. Керівництво прикордонними формуваннями Росії [ правити | правити код ]
  3. Російські прикордонники за межами Росії [ правити | правити код ]
  4. Символи і знаки відмінності прикордонників [ правити | правити код ]
  5. авіація [ правити | правити код ]
  6. Безпілотні літальні апарати [ правити | правити код ]
  7. Берегова охорона [ правити | правити код ]
  8. Військові автомобілі, снігоходи, квадроцикли [ правити | правити код ]

Прикордонна служба Федеральної служби безпеки Російської Федерації (ПС ФСБ Росії) - структурний підрозділ ( спеціальна служба ) в складі Федеральної служби безпеки Російської Федерації (ФСБ Росії), основним завданням якого є захист, охорона і оборона Державного кордону Російської Федерації - її сухопутних і водних рубежів, а також морських біологічних ресурсів виключної економічної зони Російської Федерації .

Згідно зі статтею 1 [1] Федерального закону від 31 травня 1996 року № 61-ФЗ «Про оборону», прикордонні органи ПС ФСБ Росії не входять до складу Збройних Сил Російської Федерації (ВС РФ), але є органами, що залучаються для виконання окремих завдань у сфері оборони.

В Російської імперії до 1893 року службу по охороні державних кордонів несла прикордонна варта Департаменту митних зборів Міністерства фінансів . Указом Олександра III від 15 жовтня 1893 року на основі прикордонної варти був сформований Окремий корпус прикордонної варти , Який організаційно упорядкував охорону кордону. Службу з охорони державних кордонів з 1893 року ніс Окремий корпус прикордонної варти , А контроль за в'їздом в Росію і виїздом за її межі здійснювала Прикордонна жандармерія [4] .

після Жовтневої революції , декретом Ради народних комісарів Української РСР (РНК РРФСР) 28 травня 1918 року була заснована прикордонна охорона Межі РРФСР . Тоді ж було створено Головне управління Прикордонної охорони, в яке в повному складі перейшли офіцери колишнього Управління окремого корпусу прикордонної варти Росії.

Після ряду перетворень за роки існування СРСР , З 1957 року Прикордонні війська увійшли до складу Комітету державної безпеки при Раді міністрів СРСР , В 1978 році перетвореного в самостійний державний комітет - Комітет державної безпеки СРСР (КДБ СРСР). Було створено Головне управління прикордонних військ КДБ СРСР.

21 березня 1989 року Прикордонні війська КДБ СРСР (разом з Внутрішніми військами МВС СРСР і залізничними військами ) Указом Президії Верховної Ради СРСР № 10224-XI [5] були виключені зі складу Збройних Сил СРСР (ВС СРСР), і з того моменту перебували поза штатної чисельності Збройних Сил - як ВС СРСР, так згодом і ВС РФ.

3 грудня 1991 року КДБ СРСР скасовується і розділяється на 3 окремих відомства: Міжреспубліканських службу безпеки , Центральну службу розвідки і Комітет з охорони державного кордону СРСР [6] . Повноваження з охорони державного кордону, поряд з низкою інших повноважень, були передані з КДБ СРСР у новостворений Комітет з охорони державного кордону СРСР, реорганізований з Головного управління прикордонних військ КДБ СРСР [7] .

28 жовтня 1992 року Комітет з охорони державного кордону СРСР був скасований [8] . За рахунок чисельності скасовуємо Комітету з охорони державного кордону та підлеглих йому військових формувань, Указом Президента Російської Федерації № 620 від 12 червня 1992 року були утворені Прикордонні війська Російської Федерації [9] в складі нового Міністерства безпеки Російської Федерації [10] , Який діяв з січня 1992 року по грудень 1993 року .

21 грудня 1993 року було скасовано Міністерство безпеки Російської Федерації і створена Федеральна служба контррозвідки Російської Федерації (ФСК Росії) [11] . До складу ФСК Росії увійшли практично всі підрозділи скасованого Міністерства безпеки Російської Федерації, за винятком прикордонних військ, виділених в самостійну федеральну службу.

30 грудня 1993 року на базі Прикордонних військ, що входили до складу скасованого Міністерства безпеки Російської Федерації, була утворена Федеральна прикордонна служба - Головне командування Прикордонних військ Російської Федерації (ФПС - Главкомат) [12] .

Рівно через рік, 30 грудня 1994 року , Федеральна прикордонна служба - Головне командування Прикордонних військ Російської Федерації була перейменована у Федеральну прикордонну службу Російської Федерації (ФПС Росії). Прикордонні війська були структурною частиною ФПС Росії.

З 30 грудня 1994 року по 11 березня 2003 року ФПС Росії існувала як самостійна спеціальна служба Росії з правами федерального органу виконавчої влади , Що здійснює вирішення завдань щодо забезпечення державної безпеки Російської Федерації в межах своїх повноважень. Директор ФПС Росії перебував у прямому підпорядкуванні Президента Російської Федерації.

У 2000-2003 роках повноваження ФПС Росії і Прикордонних військ Російської Федерації регулювалися Федеральним законом № 55-ФЗ «Про Прикордонній службі Російської Федерації» [14] .

З 1 липня 2003 року указом Президента Російської Федерації [15] скасована Федеральна прикордонна служба Російської Федерації. Її функції передані у відання створеної цим же указом Прикордонній службі в складі Федеральної служби безпеки Російської Федерації. Для організації діяльності новоствореної структури утворюється Організаційний департамент Прикордонної служби ФСБ Росії.

20 липня 2004 року на основі Морської охорони ПС ФСБ Росії була утворена Берегова охорона ПС ФСБ Росії - в Організаційному департаменті ПС ФСБ Росії створюється Управління берегової охорони [17] (В 2007 році перетворене в Департамент берегової охорони) [18] .

В 2005 році в Російській Федерації скасовується такий вид силових структур як прикордонні війська - з цього часу все формування ПС ФСБ Росії носять найменування прикордонні органи [19] .

Разом з цим в Прикордонній службі ФСБ Росії було покладено початок переходу від змішаної системи комплектування підрозділів до комплектування підрозділів прикордонних органів військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом . До закінчення 2008 року прикордонні органи Росії повністю перейшли до системи комплектування підрозділів військовослужбовцями, які проходять військову службу на контрактній основі, відмовившись від комплектування підрозділів військовослужбовцями, які проходять військову службу за призовом [20] [21] .

  • Нарукавний знак
  • Нарукавний знак з емблемою Федеральної прикордонної служби Російської Федерації з 1995 по 2003 роки.

  • Нарукавний знак з емблемою Прикордонної служби ФСБ Росії з 2004 року.

Прикордонна служба ФСБ Росії - єдина централізована система органів управління , Прикордонних органів і служб прикордонного контролю в складі Федеральної служби безпеки Російської Федерації, що включає в себе [22] [23] [24] :

  • Департамент прикордонної охорони;
  • Департамент берегової охорони;
  • Оперативно-координаційне управління;
  • Управління прикордонного контролю;
  • прикордонні органи (підлеглі відповідним департаментам та управлінням):
    • регіональні прикордонні управління ФСБ Росії по федеральних округах, включаючи що входять до їх складу:
      • відділи охорони державного кордону, оперативні відділи, служби прикордонного контролю ФСБ Росії і т. д .;
    • прикордонні управління ФСБ Росії по суб'єктах Російської Федерації (за напрямками), включаючи що входять до їх складу:
      • відділи (відділення, групи) охорони державного кордону, відділи (відділення, групи) мобільних дій, відділи (відділення, групи) дізнання та адміністративної практики, оперативні відділи (відділення, групи) і т. д .:
        • прикордонні відділи (прикордонні комендатури) і загони прикордонного контролю:
          • прикордонні відділення (прикордонні застави), відділення (групи) прикордонного контролю, розвідувально-пошукові групи, контрольно-пропускні пункти, прикордонні (радіотехнічні) пости і т. д.,
      • відділи (відділення, групи) берегової охорони:
        • загони (дивізіони) прикордонних сторожових кораблів (катерів), а також державні морські, спеціалізовані, зональні, районні, дільничні інспекції та державні інспекторські пости органів охорони морських біологічних ресурсів:
          • прикордонні сторожові кораблі, прикордонні сторожові катери (прикордонні малі катери), а також патрульні судна (катери) охорони морських біологічних ресурсів і т. д .;
    • Книжково-журнальне видавництво «Кордон» ФСБ Росії.

Крім того прикордонним органам, в залежності від їх територіального розташування, додані різні військові формування авіації ФСБ Росії , Станом на початок 2012 року: 1 окремий важкий транспортний авіаполк, 10 об'єднаних авиаотрядов і 2 авіаційні групи, реорганізовані після 2003 року з колишніх авіаційних частин Державної прикордонної служби Російської Федерації - без урахування Об'єднаного авіазагону спецпризначення ФСБ Росії, що базується в Внуково і Шереметьєво , І раніше (до скасування ФПС Росії) входив до складу ФСБ Росії, в завдання якого входила перевезення керівного складу ФСБ Росії, а також особового складу Центру спеціального призначення [25] .

В даний час відповідні формування авіації ФСБ Росії структурно не входять до Прикордонну службу, проте знаходяться в оперативному підпорядкуванні її прикордонних органів [25] .

Військові навчальні заклади прикордонного профілю ФСБ Росії:

Органи управління [ правити | правити код ]

Регіональні управління були утворені в період 1997-2000 років в структурі ФПС Росії на основі колишніх управлінь прикордонних округів і груп Прикордонних військ Російської Федерації [28] , Які після реорганізації отримали найменування регіональних управлінь Федеральної прикордонної служби Російської Федерації (РУ ФПС Росії) [29] .

Регіональні управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації:

Згодом, інтегрувавшись після 2003 року в структуру ФСБ Росії, дані управління були перейменовані в регіональні прикордонні управління Федеральної служби безпеки Російської Федерації (РПУ ФСБ Росії).

У липні 2004 року Прикордонна служба переходить від лінійного принципу охорони державного кордону до регіонально-об'єктового. У зв'язку з цим проводиться оптимізація структури її органів управління, в ході якої РПУ ФСБ Росії не включаються до цієї структури як зайві ланки управління, реорганізовуючи в організаційно-контрольні органи - структурні підрозділи ФСБ Росії, які не є самостійними управлінськими адміністративно-господарськими одиницями [40] .

Згідно з новою схемою, Прикордонна служба замість 10-і включає 8 регіональних прикордонних управлінь (в межах федеральних округів ), Які виконують в основному лише організаційно-контрольні функції [40] .

Регіональні прикордонні управління ФСБ Росії (по федеральних округах):

Після переходу до регіонально-об'єктового принципом охорони державного кордону в 2004 році, на основі колишніх прикордонних загонів у складі регіональних прикордонних управлінь формується 30 прикордонних управлінь Федеральної служби безпеки Російської Федерації (ПУ ФСБ Росії) по суб'єктам Російської Федерації (За напрямками), які виводяться зі складу РПУ ФСБ Росії. Надалі кількість прикордонних управлінь по суб'єктах Федерації в результаті різних реорганізацій і приєднання Криму до Росії збільшилася до 36 [24] .

З цього періоду прикордонні управління по суб'єктах Російської Федерації стають основними органами організації і управління прикордонної діяльністю в межах прикордонних територій суб'єктів Росії, стаючи самостійними управлінськими адміністративно-господарськими одиницями, що володіють усіма повноваженнями по організації охорони кордону, керівництву діяльністю прикордонних органів на місцях, а також планування і розподілу фінансових і матеріально-технічних засобів, необхідних для забезпечення їх діяль ьности [40] .

Прикордонні управління ФСБ Росії по суб'єктах Російської Федерації (за напрямками) [24] :

Керівництво прикордонними формуваннями Росії [ правити | правити код ]

Керівництво Прикордонною службою Росії [ правити | правити код ]

  • Шляхтин, Володимир Іванович (Перший командувач Прикордонними військами в складі Міністерства безпеки Російської Федерації, 15 червня 1992 - 27 липень 1993), генерал-полковник;
  • Миколаїв, Андрій Іванович (Перший директор ФПС Росії, командувач Прикордонними військами в складі ФПС Росії, 30 грудня 1993 - 19 січень 1997), генерал-полковник , генерал армії (17 листопада 1995);
  • Тимко, Олександр Іванович (І. О. Директора ФПС Росії 19 грудня 1997 - 26 грудень 1998), генерал-полковник;
  • Бордюжа, Микола Миколайович (Директор ФПС Росії 26 січня - 14 вересень 1998), генерал-полковник;
  • Тоцький, Костянтин Васильович (Директор ФПС Росії 16 вересня 1998 - 11 березня 2003 року), генерал-полковник, генерал армії (лютий 2003);
  • Пронічев, Володимир Єгорович (І. О. Директора ФПС Росії 11 березня 2003 - 1 липня 2003), генерал армії;
  • Пронічев, Володимир Єгорович (1 липня 2003 - 10 квітень 2013), генерал армії, перший заступник директора Федеральної служби безпеки Російської Федерації - керівник Прикордонної служби ФСБ Росії;
  • Кулішов, Володимир Григорович (З 10 квітня 2013), генерал армії, перший заступник директора Федеральної служби безпеки Російської Федерації - керівник Прикордонної служби ФСБ Росії.

Російські прикордонники за межами Росії [ правити | правити код ]

Правова основа та принципи діяльності [ правити | правити код ]

Правова основа та принципи діяльності Прикордонної служби ФСБ Росії регулюється Законами України «Про Федеральну службу безпеки» і «Про Державну кордоні Російської Федерації» [52] .

Символи і знаки відмінності прикордонників [ правити | правити код ]

Головними відмітними знаками російських прикордонників служать кашкет зі світло-зеленої тульей (зелена кашкет) [53] , світло зелений бере (Зелений бере) [54] і тільняшка зі світло-зеленими смугами [55] , Відтінок яких істотно відрізняється від оливкових смуг загальновійськовий тільняшки. Зелений колір прикордонної кашкети, тільняшки і берета має відмітний світлий зелено-смарагдовий відтінок. Зелений бере прикордонників світлого зелено-смарагдового відтінку [56] не слід плутати з темно-зеленим беретом розвідувальних підрозділів Військ національної гвардії Російської Федерації [57] , Який має більш темний (ялиновий) відтінок зеленого кольору, а також з темно-зеленим беретом підрозділів спеціального призначення Федеральної служби судових приставів .

Перераховані символи є предметом особливої ​​гордості для всіх військовослужбовців, що проходять службу в прикордонних формуваннях і для ветеранів Державної прикордонної служби, звільнених у запас. Особливе становище, серед прикордонної символіки, займає зелена кашкет. Протягом багатьох десятиліть зелена кашкет є символом мужності, самовідданості, відданості дорученій справі, гордості за причетність до охорони державного кордону своєї Батьківщини. За своїм значенням зелена кашкет знаходиться на одному рівні з символом Повітряно-десантних військ (ВДВ) - блакитним беретом .

Бере світло-зеленого відтінку [55] є відмітним знаком і гордістю підрозділів особливого та спеціального призначення, структурно входять до складу Прикордонної служби ФСБ Росії, таких як десантно-штурмові маневрені групи (ДШМГ), мотоманёвренние групи (ММГ), відділення мобільних дій (ОМД) в Прикордонних управліннях ФСБ Росії, підрозділи спеціальної розвідки - окремі групи (ОГСпР) і взводу спеціальної прикордонної військової розвідки (ВВР) відповідно [58] , Прикордонні загони спеціального призначення (ПогООН), групи спеціального призначення (ОГСпН), регіональні відділи (РОСНО) і регіональні служби (РССН) спеціального призначення Прикордонної служби ФСБ Росії.

Бере світло-зеленого відтінку також застосовується військовослужбовцями і ветеранами прикордонних підрозділів на парадах, виступах прикордонників на громадських заходах , Виступах, присвячених Дню прикордонника [59] .

Під час святкування дня прикордонника військовослужбовці прикордонних органів і звільнені в запас військовослужбовці Прикордонних військ і Прикордонної служби з гордістю демонструють зелену кашкет та інші символи прикордонників, як знак приналежності до братерства Прикордонних військ.

Код номерних знаків транспортних засобів ПС ФСБ Росії - 12 [60] .

авіація [ правити | правити код ]

Прикордонним органам для виконання поставлених завдань додані військові частини і підрозділи авіації ФСБ Росії.

Зразковий склад озброєння авіаційних частин ФСБ Росії, доданих прикордонним органам, станом на 2017 рік (без урахування одиниць знаходяться на зберіганні і т. П., А також без урахування одиниць зі складу Об'єднаного авіазагону спецпризначення [25] : Ту-154 / 134 , Ан-72 / 74 , СМ-92Т , Мі-8 , Ка-226 ) [61] :

Всі вилучені і важкодоступні прикордонної застави мають обладнані вертолітні майданчики.

Безпілотні літальні апарати [ правити | правити код ]

Бронетехніка й артилерія [ правити | правити код ]

Також на озброєнні перебуває техніка, яка відноситься за класифікацією Міноборони Росії до техніки Сухопутних військ :

Берегова охорона [ правити | правити код ]

На озброєнні прикордонних органів БОХР ПС ФСБ Росії знаходяться бойові кораблі і катери: прикордонні сторожові кораблі (ПСКР) і катера (ПСКА) різних класів і проектів, а також патрульні кораблі, катери і суду органів охорони морських біологічних ресурсів (ОМБІР), призначені для несення служби на морях, річках і озерах.

Основними з них є:

  • Прікордонні сторожові кораблі проектів 205П , 11351 , 22460 «Мисливець», 10410 , 726, 727, 745 «Байкал», 1208 «Гедзь» (ПСКР 2-го рангу - малий артилерійський корабель «Завірюха» в складі ПУ ФСБ России по Хабаровському краю и Єврейської Автономної області, колішні сили Амурської ПРИКОРДОННОЇ річковий флотілії ), 1 248 и 12481;
  • Кріголамні прікордонні сторожові кораблі проектів 97П и 22100 (ПСКР «Полярна зірка»);
  • Протічовнові кораблі проектів тисяча сто двадцять Чотири и 12412 ;
  • Прікордонні сторожові катери проектів 12200 «Соболь», 1496, П-376, П-1415, 1400, 371У;
  • Прікордонні патрульні судна и катери проектів 22120 «Пурга», 850285 [69] , 13031, 502, 810, 12150 «Мангуст» (швідкохідні Легкі протідіверсійні катера);
  • Прикордонні кораблі і катери постачання проектів 1595, 16900A, 16931, тисячі чотиреста вісімдесят один.

Військові автомобілі, снігоходи, квадроцикли [ правити | правити код ]

  1. Прикордонна служба Федеральної служби безпеки Російської Федерації (ПС ФСБ Росії) - структурний підрозділ (   спеціальна служба   ) в складі   Федеральної служби безпеки Російської Федерації   (ФСБ Росії), основним завданням якого є захист, охорона і оборона   Державного кордону Російської Федерації   - її сухопутних і водних рубежів, а також морських   біологічних ресурсів   виключної економічної зони   Російської Федерації Стаття 1: Основи оборони // Федеральний закон від 31 травня 1996 року № 61-ФЗ «Про оборону».
  2. Наказ Директора ФПС Росії від 3.7.1999 р № 349 «Про заснування прапорів системи ФПС Росії».
  3. 1 2 3 Прапори Прикордонної служби на сайті «Відомчі прапори Російської Федерації».
  4. Рівош, 1990. .
  5. Указ Президії Верховної Ради СРСР від 21 березня 1989 року № 10224-XI . «Про виведення зі складу Збройних Сил СРСР прикордонних, внутрішніх і залізничних військ» (неопр.). Затверджено Законом СРСР від 31 липня 1989 роки (Відомості Верховної Ради СРСР, 1989, № 9, ст. 202). Російський Правовий Портал «Сімка». - 7LAW.info. Дата звернення 19 липня 2017.
  6. Закон СРСР від 3 грудня 1991 року № 124-Н . «Про реорганізацію органів державної безпеки» (неопр.). Всі документи з 1991 по 1992 рр. Сайт «Законодавство СРСР. Бібліотека нормативно-правових актів Союзу Радянських Соціалістичних Республік ». Дата обігу 1 листопада 2017.
  7. Указ Президента СРСР від 3 грудня 1991 року № УП-2951 . «Про затвердження Тимчасового положення про Комітет з охорони державного кордону СРСР» (неопр.). Всі документи з 1991 по 1992 рр. Сайт «Законодавство СРСР. Бібліотека нормативно-правових актів Союзу Радянських Соціалістичних Республік ». - З Тимчасовим положенням про Комітет з охорони державного кордону СРСР і Додатком до пункту 9 Тимчасового положення. Дата обігу 1 листопада 2017.
  8. Указ Президента Російської Федерації від 28 жовтня 1992 року № 1309 . «Про скасування Комітету з охорони державного кордону СРСР» (неопр.). Вип. № 44 від 5 листопада 1992 року, ст. 2519. Відомості З'їзду народних депутатів Російської Федерації і Верховної Ради Російської Федерації . Дата обігу 1 листопада 2017.
  9. Указ Президента Російської Федерації від 12 червня 1992 року № 620 «Про освіту прикордонних військ Російської Федерації».
  10. Указ Президента Російської Федерації від 24 січня 1992 року № 42 «Про утворення Міністерства безпеки Російської Федерації».
  11. Указ Президента України від 21.12.1993 № 2233 «Про скасування Міністерства безпеки Російської Федерації і створення Федеральної служби контррозвідки Російської Федерації».
  12. Указ Президента Російської Федерації від 30 грудня 1993 року № 2318 «Про створення Федеральної прикордонної служби - Головного командування Прикордонних військ Російської Федерації» (не опублікований).
  13. Затверджено наказом директора Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 3 липня 1999 року № 349.
  14. Федеральний закон від 04.05.2000 № 55-ФЗ «Про Прикордонній службі Російської Федерації».
  15. http://www.kremlin.ru/acts/bank/19298
  16. Указ Президента Росії від 1 вересня 2008 року № 1278 .
  17. Валерія Садикова. У Росії створена берегова охорона : Геополітика // Військово-промисловий кур'єр : Газ. - 2005. - № 26 (20 липня).
  18. Кузнецов Н. А. Прикордонні сторожові кораблі і патрульні криголами проекту 97П . - В: Від «Добрині Микитовича» до «Отто Шмідта»: Криголами проекту 97 і їх модифікації // Моделіст-конструктор : Дод. до журн. - М., 2009. - № 8 (119). - (Морська колекція).
  19. Федеральний закон від 7 березня 2005 року № 15-ФЗ : «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Російської Федерації та визнання такими, що втратили чинність окремих положень законодавчого акту Російської Федерації у зв'язку із здійсненням заходів щодо вдосконалення державного управління у сфері захисту та охорони Державного кордону Російської Федерації» // російська газета : Газ. - 2005. - № 3717 (11 березня).
  20. Прикордонна служба ФСБ Росії повністю перейшла до комплектування військовослужбовцями, які проходять військову службу на контрактній основі.
  21. З Прикордонної служби ФСБ Росії в 2008 році звільнилися останні військовослужбовці, які проходили військову службу за призовом.
  22. Наказ ФСБ Росії від 6 вересня 2007 року № 453 . «Про затвердження Переліку посадових осіб органів Федеральної служби безпеки, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, і реалізації окремих положень Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення в органах федеральної служби безпеки» (неопр.). З додатком «Перелік посадових осіб органів федеральної служби безпеки, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення». Довідково-правова система «ЗаконПрост!». - Zakonprost.ru. Дата обігу 13 липня 2017.
  23. Наказ ФСБ Росії від 11 грудня 2013 року № 747 . «Про затвердження Переліку посадових осіб органів федеральної служби безпеки, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, і про реалізацію окремих положень Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення в органах федеральної служби безпеки» (неопр.). З додатком «Перелік посадових осіб органів федеральної служби безпеки, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення». Довідково-правова система «Кодекс» . - Із змінами на 5 жовтня 2015 року. Дата обігу 6 березня 2018.
  24. 1 2 3 Ps.fsb.ru , Прикордонні органи.
  25. 1 2 3 Сергій Дроздов. На руїнах Великого і Могутнього: [ч. 5] // Авіація і Час : Журн. - 2012. - № 5. - С. 33-34.
  26. Інститут берегової охорони Федеральної служби безпеки Російської Федерації . Федеральне державне казенне освітня установа вищої освіти (неопр.). Офіційний сайт. Дата обігу 6 березня 2018.
  27. Перелік освітніх установ підвідомчих ФСБ Росії
  28. Указ Президента Російської Федерації від 8 грудня 1997 року № тисяча двісті сімдесят п'ять «Про додаткові заходи щодо реформування системи Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (не опублікований).
  29. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 446 . «Питання діяльності регіональних управлінь Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  30. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 447 . «Питання діяльності Управління Арктичного регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  31. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 448 . «Питання діяльності Управління Північно-Західного регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  32. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 449 . «Питання діяльності Управління Калінінградського регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  33. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 450 . «Питання діяльності Управління Західного регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  34. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 451 . «Питання діяльності Управління Північно-Кавказького регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  35. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 452 . «Питання діяльності Управління Південно-Східного регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  36. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 453 . «Питання діяльності Управління Забайкальського регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  37. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 454 . «Питання діяльності Управління Далекосхідного регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  38. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 455 . «Питання діяльності Управління Тихоокеанського регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  39. Наказ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації від 9 серпня 1999 року № 456 . «Питання діяльності Управління Північно-Східного регіонального управління Федеральної прикордонної служби Російської Федерації» (неопр.). Підприємницьке право. НДП « Альянс Медіа ». - Businesspravo.ru. Дата звернення 14 березня 2018.
  40. 1 2 3 Дмитро Михайлов. Питання устаткування кордону на півдні - пріоритетний для ФСБ Росії Як ні, то не можна буде перекрити канали наркотрафіку та контрабанди // Військово-промисловий кур'єр : Газ. - 2006. - № 7 (22 лютого). - С. 7.
  41. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Північно-Західному федеральному округу (неопр.). Північно-Західний федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  42. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Центральному федеральному округу (неопр.). Центральний федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  43. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Південному федеральному округу (неопр.). Південний федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  44. Північно-Кавказьке прикордонне управління ФСБ Росії (неопр.). Північно-Кавказький федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  45. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Приволзькому федеральному округу (неопр.). Приволзький федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  46. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Уральському федеральному округу (неопр.). Уральський федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  47. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Сибірському федеральному округу (неопр.). Сибірський федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  48. Регіональне прикордонне управління ФСБ Росії по Далекосхідному федеральному округу (неопр.). Далекосхідний федеральний округ. Адресно-телефонний інформаційна система «Структури влади». Дата звернення 14 березня 2018.
  49. Прощання з Пянджем. Російські прикордонники залишають Таджикистан
  50. Російські прикордонники вбили турецького пастуха, який обстріляв їх на території Вірменії .
  51. РФ вдвічі збільшить число сторожових катерів в абхазькій Очамчирі - РІА Новини 28.04.2010.
  52. «Російська газета», 1993 , Федеральний закон від 1 квітня 1993 року № 4730-I.
  53. Історія зеленої кашкети - головного символу прикордонних підрозділів.
  54. Опис берета військовослужбовців ФСБ Росії (волошковий) і прикордонних органів ФСБ Росії (світло-зелений) - пункт 13 розділу I Додатки № 1 «Опис предметів військової форми одягу військовослужбовців органів ФСБ Росії» до Наказу Директора ФСБ Росії від 27 серпня 2010 року № 413 «Про військовій формі одягу військовослужбовців органів ФСБ Росії».
  55. 1 2 Наказ Директора ФСБ Росії від 27 серпня 2010 року № 413 «Про військовій формі одягу військовослужбовців органів Федеральної служби безпеки».
  56. Бере світло-зеленого кольору - символ військовослужбовців підрозділів прикордонних органів: пункт 13 глави I Додатка № 1 до Наказу ФСБ Росії від 27.8.2010 р № 413 «Про військовій формі одягу військовослужбовців органів федеральної служби безпеки» .
  57. Бере темно-зеленого кольору - символ розвідки Внутрішніх військ МВС (Військ національної гвардії) .
  58. ОГСпР - окремі групи спеціальної розвідки прикордонних підрозділів ПС ФСБ Росії архівна копія від 2 квітня 2015 на Wayback Machine .
  59. Указ Президента Російської Федерації від 11 березня 2010 року № 293 «Про військовій формі одягу, знаки розрізнення військовослужбовців і відомчих відзнаки».
  60. Коди номерних знаків транспортних засобів збройних сил Росії .
  61. Росія (СРСР) - Прикордонна служба (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 23 лютого 2018 року.
  62. Мі-8/9/17/18/19/171/172/177 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 16 листопада 2017 року.
  63. Мі-26/27 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 8 грудня 2017 року.
  64. Ка-27/28/29/31/32 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 16 листопада 2017 року.
  65. Ка-226 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 8 грудня 2017 року.
  66. Ан-26 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 2 жовтня 2017 року.
  67. Ан-72/74 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 19 серпня 2017 року.
  68. Іл-76/78 / А-50 (неопр.). Наша авіація. Russianplanes.net. Дата обігу 3 травня 2018. Читальний зал 16 травня 2017 року.
  69. 1 2 проект 850285 (неопр.). Проекти судів. Сайт «Водний транспорт». - Fleetphoto.ru. Дата звернення 25 лютого 2018.
  70. Крилатий прикордонник: в Росії випробували безпілотник «Дозор-4» (неопр.). РІА Новини (28 січня 2009). Дата обігу 13 вересня 2011 року. Читальний зал 22 березня 2012 року.
  71. 1 2 3 The Military Balance 2016. - P. 200.
  72. Хабаровськ (неопр.). Проект 12481, шифр «Москіт». Сайт «Водний транспорт». - Fleetphoto.ru. Дата обертання 22 лютого 2018.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация