Примарна імперія останніх Пшемисловцев

Княжна Либуше і Пшемисл Орач   Засновником першої чеської королівської династії вважається Пшемисл Орач, фігура міфічна - про його існування немає достовірних відомостей Княжна Либуше і Пшемисл Орач Засновником першої чеської королівської династії вважається Пшемисл Орач, фігура міфічна - про його існування немає достовірних відомостей. За переказами, Пшемисла вибрала собі в чоловіки княжна Лібуше, передбачила підставу і майбутню славу Праги. Від цього шлюбу і пішла династія Пшемисловцев. Першим її історично достовірним представником був князь Борживой, що правив в кінці IX століття. Чеські землі були роздроблені, численні нащадки Боржівоем нерідко ворогували між собою. (З цих міжусобиць найбільш відомо вбивство князя Вацлава, пізніше зарахованого до лику святих, людьми його брата Болеслава).

Лише до початку XIII століття велика частина чеських земель міцно об'єдналася під владою одного государя. У 1212 році римо-німецький імператор Фрідріх II дарував королівський титул чеському монарху Перемишлі Отокар I і його нащадкам. Незважаючи на те, що серед населення Чехії переважали слов'яни, чеський король став одним з князів-виборців (курфюрстів), які брали участь у виборах імператорів «Священної Римської імперії німецької нації». Видатний чеський історик XIX століття Франтішек Палацького так оцінював історичну роль Пшемисла Отокар I: «Він прийняв Чехію полеглої на саме дно безвладдя і занепаду ... Але, помираючи, залишив своєму синові монархію ні від кого не залежну, утихомирену і єдину, що користується значною частини Європи чималим повагою ».

Пшемисл Отокар II   Однак лише онуку і тезці цього монарха, Пшемисль Отокар II, вдалося перетворити Чеське королівство в державу європейського значення і помітно розширити його межі Пшемисл Отокар II Однак лише онуку і тезці цього монарха, Пшемисль Отокар II, вдалося перетворити Чеське королівство в державу європейського значення і помітно розширити його межі. Юність цього короля була бурхливою, він ворогував з батьком, Вацлавом I, і очолив заколот знаті проти короля. Вацлав завдав синові поразку, якийсь час тримав у в'язниці, але потім простив. У 1253 році, після смерті батька, 20-річний Пшемисл вступив на престол. Роком раніше він уклав політично важливий шлюб з Маргаритою, сестрою останнього австрійського герцога з династії Бабенбергів. Австрія перейшла під владу Пшемисла, і це було для нього явно важливіше, ніж той факт, що дружина була майже на 30 років старша за нього. Їх шлюб залишився безплідним, і 9 років потому король розлучився з Маргаритою (але не з її землями), одружившись на угорській принцесі Кунгуте, росіянкою за походженням - її батьком був чернігівський князь Ростислав Михайлович, який втік від татар в Угорщину.

Пшемисл Отокар II увійшов в історію під прізвиськом «король залізний і золотий». «Залізним» він був, оскільки в битвах покладався головним чином на заковану в лати важку лицарську кавалерію. Саме вона допомогла йому в 1260 року виграти в угорського війська битву при Кессернбрунне. Чеський король розширював свої володіння в основному на південь і захід, і незабаром їх межі досягли Адріатики. Мріяв Пшемисл і про імператорській короні, але зростаючу могутність чеського короля лякало курфюрстів, які в 1271 році віддали перевагу обрати головою імперії маловідомого графа Рудольфа Габсбурга. Цій людині і судилося погубити короля Пшемисла.

Але повернемося до другого прізвисько чеського монарха - «король золотий» Але повернемося до другого прізвисько чеського монарха - «король золотий». Вірніше було б назвати його срібним, бо багатство тодішньої Чехії приносили срібні рудники. Пшемисл Отокар II заохочував розвиток міст і ремесел, бачачи в них свою опору проти землевласницької аристократії, схильної до заколотів. При «королі залізному і золотом» були засновані десятки міст, причому не тільки в Чехії. У 1255 році Пшемисл допоміг німецьким лицарям вести хрестовий похід проти язичників-прусів біля узбережжя Балтики. Там був закладений Кенігсберг (по-чеськи Краловець), тобто «королівське місто», названий так на честь чеського короля. Зараз це центр самого західного регіону Росії - Калінінград.

Чеське суспільство при Перемишлі Отокар II набуло класичну середньовічну станову структуру. Ось як описує це сучасний історик Йозеф Жемлічка: «Та епоха відрізнялася строкатістю. Селянин, заможний городянин, мешканець аристократичного замку або королівський придворний жили дуже по-різному. Кожна така середу мала власним життєвим ритмом, своїми ритуалами, радощами і стражданнями, власною культурою. У той же час все суспільство не переставало жити в страху перед голодом, епідеміями і примхами природи ». Проте міста росли, маєтку багатіли, в Чехію, вітання королем, переселялися колоністи, в основному з Німеччини, перетворюючи чеське суспільство в багатонаціональну, строкате і різнорідне. Однак в 1278 році відбулася катастрофа.

Суперництво Пшемисла Отокар II і Рудольфа Габсбурга рано чи пізно повинно було привести до війни. Більшість князів Німецької імперії була на боці Рудольфа. Перше зіткнення, в 1276 році, закінчилося поразкою Пшемисла - він змушений був поступитися противнику Австрію і місто Хеб з околицями. Два роки по тому війна розгорілася знову. Обидва війська зійшлися у Сухих Крут на Моравському поле. Армія Габсбурга мала чисельну перевагу, до того ж йому вдалося розмістити один з полків в засідці - через століття щось подібне зробив на Куликовому полі московський князь Дмитро Іванович. Флангова атака вирішила результат битви: чеська кавалерія бігла, король упав, борючись на чолі своїх військ.

Переможець Рудольф Габсбург так писав про це папі Римському Миколі III: «... І хоч оно король бачив поразку свого війська і залишився усіма покинуть, але не бажав поступитися нашим переможним прапорів, обороняючись, великий духом і тілом, з дивовижною хоробрістю, поки які -то з наших лицарів скинули його, смертельно пораненого, додолу ». На романтичній картині Венцеслава Чорного Рудольф після битви в глибокій задумі, знявши шолом, варто над тілом свого ворога. Зірка династії Пшемисловцев закочувалася, зірка Габсбургів сходила.

Вацлав III   Пізніше виникла легенда про те, що Пшемисл Отокар II став жертвою зради частини своїх вельмож Вацлав III Пізніше виникла легенда про те, що Пшемисл Отокар II став жертвою зради частини своїх вельмож. (Найчастіше називають ім'я овечих з Дедіц, який командував частиною чеського війська). Автор Збраславской хроніки, найповнішої чеської середньовічної історії, з гнівом пише: «Багато з чехів шукали порятунку у втечі, ганебно кинувши короля свого посеред ворогів лише з жменькою хоробро воюють. Але відсіч цей жменьки проти безлічі ворогів не міг бути довгим ... ». Однак аналіз ходу битви і збережених документів привів більшість сучасних істориків до висновку, що зради, можливо, не було: з самого початку у чеського війська було небагато шансів на перемогу.

Наступні 5 років увійшли в історію Чехії як «злі роки». Правителем королівства став грубий і жадібний маркграф Отто Бранденбурзький, чиє військо грабувало і спустошувала країну. Отто тримав в ув'язненні юного принца Вацлава, сина загиблого короля. Лише в 1283 році, після відходу бранденбуржцев, Вацлаву II вдалося зійти на престол. А далі сталося неймовірне. У лічені роки Чехія залікувала рани (цьому сприяло відкриття нових срібних копалень в Кутній Горі), скористалася смутою між німецькими князями і відновила свої політичні позиції. Вацлав II став не тільки впливовим гравцем на політичному полі Німеччини, а й поширив свій вплив на Польщу й Угорщину, де обірвалася древня династія Арпадів. У 1300 році, підкоривши більшу частину Польщі почасти силою, частково дипломатією і підкупом, Вацлав домігся того, що польські стану проголосили його своїм королем. В Угорщину він послав свого сина, майбутнього Вацлава III, і там чеське срібло зробило свою справу: юного принца коронували, хоча частина угорської знаті підтримала його суперника, Карла Роберта Анжу-Сицилійського.

Смерть Вацлава III   Вацлав II був зовсім не схожий на войовничого Пшемисла і взагалі не відповідав стереотипному образу великого середньовічного короля Смерть Вацлава III Вацлав II був зовсім не схожий на войовничого Пшемисла і взагалі не відповідав стереотипному образу великого середньовічного короля. Дитинство, проведене в ув'язненні, наклало на нього відбиток: король був болючим і психічно нестабільним людиною - так, він панічно боявся грози і чомусь кішок. Побожний і боязкий, Вацлав, проте, був наполегливий і хитрий, що допомагало йому домагатися політичних цілей. Він дбав про розвиток культури і освіти, сам складав вірші і говорив на декількох мовах - але так і не навчився читати і писати. Життя цього дивного, але талановитого і щасливого короля в червні 1305 року обірвав туберкульоз у віці неповних 34 років.

Його єдиному синові і наступникові, Вацлаву III, було тоді 15. Літописці дають йому не дуже втішну характеристику. Бенеш Крабіце з Велтміле стверджує: «З дитячих років прагнув він до різних насолод ... Думка його була зіпсована дурним суспільством, так що він не боявся ні Бога, ні людей ... Ах, і справді невідомо мені, чому ж батько його, премудрий монарх, не подбав про кращому або більш суворому вихователя для цього юнака ». Втім, рік правління, який доля відвела Вацлаву III, катастрофи не ознаменувався. Радників батька він залишив на своїх місцях, а від угорської корони розсудливо відмовився - велика частина Угорщини вже перейшла на сторону його суперника, грошей же на війну в чеській скарбниці не залишилося. Мрія про центральноєвропейської імперії початку розсіюватися, як туман. До того ж прийшла пора готуватися до походу в Польщу, де мутіл воду завзятий і войовничий князь Владислав Локетек (згодом - король Владислав I).

Невідомо, чи вдалося б юному Вацлаву відстояти свої володіння в боротьбі з численними ворогами. По дорозі до Польщі король зупинився в Оломоуці, де 4 серпня 1306 року було вбито, коли після обіду приліг відпочити в будинку місцевого єпископа. Франтішек Празький, автор однієї з хронік, що виникли в більш пізній період, пише: «... Загинув і зів'яв, як прекрасна квітка, світло народу чеського. Якийсь німець з Тюрінгії, лиходій і нечестивець, здатний на все, поранив його трьома ударами, і тим його знищив. Потім цей мерзенний убивця був пошматований на шматки, і його зжерли пси ». Інші хроніки називають ім'я вбивці - Конрад з Ботенштейна. Однак походження цієї людини і обставини вбивства дозволяють стверджувати, що він був лише виконавцем. Хто ж організував замах на останнього короля з династії Пшемисловцев, донині залишається неясним.

Рубрика вперше вийшла в ефір 25-го квітня 2009 р сьогодні ви чули її репризу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация