Примус до безналу. Як українці обходять заборону на розрахунки готівкою від 50 т

  1. Скільки коштує по закону
  2. обхідні маневри
  3. Кому це потрібно
  4. За що доведеться платити по безналу

З січня 2017 року громадянам заборонено розраховуватися готівкою на суму понад 50 тис. Грн в день. Фокус з'ясував, чому обмеження посилили і як його можна обійти

Пропрацювавши в Києві близько 10 років і продавши що дісталася в спадок квартиру в райцентрі, в січні цього року Вікторія і Іван Розенко задумалися про покупку власного житла. Ситуація була більш ніж підходящої: на придбання квартири вони відкладали долари, а ціни у валюті на нерухомість за останні три роки помітно просіли. Якщо в січні 2014 го квадратний метр, за даними domik.ua, коштував $ 1700., то зараз тільки $ 1075.

Купувати вирішили однокімнатну на вторинному ринку, не дорожче $ 30 тис. Варіантів виявилося більш ніж достатньо, хоча пару років назад за такі гроші можна було підшукати навіть гостинку. Однак, почавши переговори з продавцями, сім'я Розенко зіткнулася з проблемою.

Справа в тому, що купувати квартиру вирішили офіційно, вказуючи повну суму і нічого не порушуючи. Але більшість господарів вимагали оплату доларами, хоча розрахунки між громадянами у валюті заборонені. Компромісом з продавцем міг би стати безготівковий розрахунок у гривні за курсом покупки долара. Але тоді на подвійної конвертації вони втратили б близько 2-3% від суми угоди, а "зайвих" 17-25 тис. Грн у Розенко не було.

Ще один варіант - знайти людину, яка продає свою стару квартиру заради покупки нового житла на первинному ринку. Такий продавець міг би погодитися на безготівковий розрахунок у гривні. Але виявилося, що і тут більшість не бажає показувати повну суму угоди і вимагає готівка - хоча з січня 2017 року такі розрахунки обмежені сумою в 50 тис. Грн. Знайти підходящий варіант виявилося дуже і дуже непросто.

"Чи не морочте собі голову з безготівково, - радили знайомі, недавно купили квартиру. - Ми без проблем розрахувалися готівковою валютою. Все пройшло ідеально - нотаріус, охорона, договори з банком, розрахунок доларами в спеціальній кімнаті з детектором валют і машинкою для перерахунку купюр" .

Поки Розенко зважують всі за і проти, Фокус з'ясував, чи дійсно українці повсюдно обходять обмеження готівки розрахунків і навіщо державі потрібні подібні заходи.

Скільки коштує по закону

У 2013 році обмеження готівки розрахунків громадян сумою в 150 тис. Грн торкнулося в основному нерухомості і автомобілів - при курсі 8 UAH / USD під заборону підпадали угоди від $ 18,75 тис.

При цьому забудовники і автосалони особливо не постраждали - покупці, як правило, перераховували гроші на банківський рахунок продавця, що, як роз'яснив Нацбанк, не суперечило новим вимогам.

Гірше довелося покупцям і продавцям на вторинному ринку. Після введення обмеження нотаріуси стали вимагати квитанцію про проведення розрахунків у безготівковій формі. Щоб дотриматися букви закону, громадянам довелося платити за банківські послуги.

У їх числі - відкриття рахунку (від 0 до 200 грн) і комісія за переказ коштів (в інтернет-банкінгу - 0,1-1%, в відділенні банку - 0,25-3% від суми платежу). Правда, у більшості банків максимальна сума комісії обмежена 500-2000 грн. Тобто навіть при комісії в 3% з угоди в 800 тис. Грн доведеться заплатити не 24 тис., А максимум 2 тис. Грн. А то і зовсім обмежитися платою за відкриття рахунку, якщо і покупець, і продавець відкривають їх в одному банку, - в цьому випадку комісія за перерахування буде нульова або мінімальна.

Найдешевше провести розрахунки за допомогою інтернет-банкінгу, навіть якщо мова йде про перерахування грошей між двома банками. Для просування віддалених безготівкових операцій деякі фінустанови встановлюють нульові комісії за онлайн-транзакції, так що тут витрати будуть мінімальними і явно меншими, ніж у відділеннях. Але у випадку з "великими грошима" такі угоди особливою популярністю не користуються.

обхідні маневри

Не можна сказати, що зусилля НБУ з нав'язування безготівкових розрахунків увінчалися успіхом. Більшість продавців і покупців, по крайней мере на вторинному ринку, як і раніше вважають за краще кеш. За оцінкою старшого партнера адвокатської компанії "Кравець і Партнери" Ростислава Кравця, розрахунок в готівковій формі відбувається в 99% випадків.

Причин для цього чимало. У їх числі девальвація гривні, звичка зберігати гроші в валюті, недовіра до банків, обмеження НБУ на зняття готівки (еквівалент 250 тис. Грн в день з валютних рахунків), комісії банків і додаткові витрати при обміні валюти, ускладнення угоди за рахунок залучення банку і т. п.

Окремо варто відзначити побоювання податкових наслідків. При оформленні купівлі-продажу нерухомості сторони сплачують 1% держмита і 1% пенсійного збору з суми угоди, зазначеної в договорі. Також продавець зобов'язаний сплатити прибутковий податок у 5%, якщо протягом року він продає вже не перший об'єкт або володіє ним менше трьох років. У зв'язку з цим занижувати суму угоди українці намагалися задовго до введення обмежень готівки розрахунків.

Нарешті, громадяни побоюються перевірки відповідності витрат і доходів, яку можуть провести фіскали, отримавши інформацію про операції.

Попит народжує пропозицію, і банки йдуть назустріч клієнтам - з їх допомогою люди можуть розрахуватися на повну суму угоди навіть в готівковій валюті. "Багато банків пропонують таку послугу: безпосередньо на угоду приходить представник банку з документами, що підтверджують відкриття рахунків платнику і одержувачу, платіжку про переведення коштів, квитанцію про зняття коштів - і відразу ж угоду про закриття рахунку", - наводить приклад керуючий партнер компанії "Де -юре "Григорій Трипульський. Тобто фактично з появою обмежень НБУ на ринку з'явилася окрема банківська послуга - надання довідки для нотаріуса про безготівковому розрахунку. Коштує це від 1 тис. Грн - кінцева ціна залежить від суми угоди.

Можна обійтися і без банку. За словами Ростислава Кравця, основним способом обходу обмеження НБУ стала вказівка ​​в договорі купівлі-продажу, що гроші були отримані раніше. При цьому сума пишеться в гривнях, реальний розрахунок відбувається в інвалюті.

Також нотаріуси пропонують укладати договори з відкладальною умовою: платіж після операції, яка відразу реєструється в реєстрі.

Основним способом обходу обмеження НБУ стала вказівка ​​в договорі купівлі-продажу, що гроші були отримані раніше

Крім цього, для обходу правил НБУ на ринку практикується оплата в кілька частин. Як розповів Фокусу Олександр Бородкін з ЮФ "Василь Кісіль і Партнери", після введення обмеження в 2013 році, прописавши в договорі передоплату в 50% і внесення 50% після здійснення угоди, можна було придбати переважна більшість однокімнатних квартир в Києві, не кажучи вже про регіонах. Зараз, за його словами, стало складніше: і обмеження становить всього 50 тис. Грн (з 4 січня 2017 року. - Фокус), і "сміливих" банків, що надають послугу надання довідки про безготівковому розрахунку, стало менше.

Зате описаний метод з передоплатою в 50% тепер стане в нагоді на ринку старих авто. А роздріб, що спеціалізується на продажу меблів, будматеріалів, обладнання та т. П., Може взяти на озброєння дроблення великих покупок на кілька чеків.

До речі, за словами старшого юриста КПМГ в Україні Ярослава чекер, відповідальність фізосіб (не підприємець) за перевищення граничних сум розрахунків готівкою до сих пір не передбачена. На відміну від бізнесу, якому світить штраф в 1,7-3,4 тис. Грн при першому порушенні, 8,6-17 тис. Грн - при другому.

Кому це потрібно

Обгрунтовуючи нове обмеження на готівкові розрахунки в 50 тис. Грн в день замість 150 тис., В Нацбанку багато говорили про позитив: звуження сфери використання готівки, скорочення витрат на обслуговування готівки, легалізації доходів населення, притоці грошей в банки (які зароблять на комісії) і навіть про зниження обсягу тіньової економіки.

Дійсно, в Мінекономрозвитку підрахували, що нинішнє посилення правил готівки розрахунків дозволить знизити рівень тіньової економіки в Україні на 2%. Правда, тут справа радше не в реальний ефект, а в спритності рук вважають. Справа в тому, що в міністерстві в якості одного з критеріїв оцінки тіньової економіки застосовують припущення, що для її обслуговування використовується готівка. Відповідно, звуження її обороту дозволяє рапортувати про "виході з тіні". Так що влітку 2017 року можна очікувати чергового звіту про поліпшення в цій сфері - з торішніх 38% від офіційного ВВП десь до 36%. Хоча, на думку головного аналітика Укрсоцбанку Андрія Приходька, сам по собі цей крок - без інституційних реформ, боротьби з корупцією та стимулювання реального сектора - до боротьби з тіньовою економікою має дуже опосередковане відношення і навряд чи істотно скоротить її частку.

Інші аргументи НБУ ще більш сумнівні. "Зниження планки готівки розрахунків до 50 тис. Грн на банківську систему суттєво не вплине. На ділі таких платежів в день проходить дуже мало", - говорить Євген Копейка з компанії "Простобанк Консалтинг". Додаючи, що істотного ефекту не було і після введення минулого обмеження в 150 тис. Грн.

До речі, крім абстрактної детінізації, нововведення можна пояснити і простіше: це один з елементів посилення податкового контролю над видатками і доходами громадян. Міра, яка продовжує ланцюжок непопулярних нововведень останніх місяців - введення оподаткування для фізосіб-підприємців незалежно від наявності доходів, посилення контролю над роботодавцями, "драконівські" штрафи в 100 мінімальних зарплат за виплату винагороди в конверті і т. П.

"У планах контролюючих органів перевіряти громадян на відповідність їх витрат і доходів за будь-якої оплати на суму понад 50 тис. Грн. І зниження обмеження розрахунків готівкою до 50 тис. Грн - перший крок до введення такого податкового контролю. В інших країнах подібні механізми вже діють ", - зазначає Євген Копейка.

За що доведеться платити по безналу

Які товари стало складніше купити після зниження граничного рівня готівки розрахунків зі 150 тис. До 50 тис. Грн

Будинки, квартири та земельні ділянки Будинки, квартири та земельні ділянки

Тепер обмеження поширюється в тому числі і на бюджетне житло в невеликих населених пунктах.

Автомобілі (нові та більшість б / у) Автомобілі (нові та більшість б / у)

З 4 січня 2017 року вимогу безготівкової оплати може бути застосовано в тому числі і для самого бюджетного сегмента авторинку - уживаних авто за ціною від 50 тис. Грн.

техніка техніка

Наприклад, дорожче 50 тис. Грн коштують професійні фото- і відеокамери, топові моделі ноутбуків, телевізорів і т. П.

будматеріали будматеріали

Тепер, купуючи матеріали для будівництва будинку або ремонту, доведеться розбивати суму на кілька чеків до 50 тис. Грн - або відкривати рахунок і оплачувати по безналу.

меблі меблі

Імпортний м'який куточок цілком може коштувати дорожче 50 тис. Грн. Тут допоможе покупка "по частинах" в різних чеках або оформлення розстрочки.

Годинники і коштовності Годинники і коштовності

Слабкість українських чиновників - елітні годинник може коштувати до кількох мільйонів гривень, так само як і прикраси з діамантами.

А також антикваріат, твори мистецтва, дорогі подорожі і т. П.

Статті по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация