Принцип Малайзії: багаті всі віддають бідним

  1. Досьє «2000»
  2. можна застудитися
  3. Інвестиції не пахнуть
  4. Нестрашні закони шаріату
  5. Що залишилося королям?
  6. Суцільні дьюті-фрі
  7. «Аллах» говорити можна

У «рейтингу щастя» Global Barometer on Hope and Despair, який щорічно складає асоціація незалежних дослідницьких агентств Gallup International / WIN, Малайзія увійшла в десятку країн, які найбільше задоволені життям.

Україна в цьому реєстрі на 37-му місці.

Але якщо хтось вважає подібні опитування суб'єктивними, оскільки кожна нація щастя розуміє по-своєму, то важко посперечатися зі знаменитим «ТОП-10», який складається компанією CNN: столиця малайзійського держави увійшла в п'ятірку міст світу, найпривабливіших для шопінгу.

Причому в цьому списку Куала-Лумпур потіснила і Париж, і Дубаї.

На жаль, Київ в цьому рейтингу, можна сказати, «за бортом».

Втім, наша розмова з Надзвичайним і Повноважним Послом Малайзії в Україні паном Чуа Теонг Баном був не стільки про рейтинги, скільки в тому числі і про те, як вдається країні з федеративним устроєм без внутрішніх чвар існувати в мирі і дружбі, не ділити Малайзію - по морю - надвоє.

«На жаль, наші країни знають один про одного дуже мало», - вважає Чуа Теонг Бан
«На жаль, наші країни знають один про одного дуже мало», - вважає Чуа Теонг Бан

Досьє «2000»

52-річний Чуа Теонг Бан - професійний дипломат. Після закінчення Національного університету в Малайзії, а також Національного інституту держуправління навчався на курсах дипломатичної практики в Оксфордському університеті.

Працював в посольстві Малайзії в Південній Кореї, Зімбабве, у Франції. У МЗС Малайзії займав посаду заступника директора національного секретаріату АСЕАН.С квітня 2011-го - Надзвичайний і Повноважний Посол Малайзії в Україні.

можна застудитися

- «Малайзія вважає Україну ключем до ринків Східної Європи та СНД», - такий теза звучала ще в той час, коли ваша країна тільки встановлювала з Україною дипломатичні відносини. А зараз - вважає?

- Геостратегічне положення України залишається для Малайзії важливим, перш за все тому, що у вас є мережа своїх морських портів. Багато груп товарів, що імпортуються з Малайзії, тут переробляються і в підсумку експортуються на ринки країн Співдружності. Виходячи з цього можна сказати, що Україна є ключем, тим більше що і вона може заробляти на малайзійської продукції.

- Через місяць у Вільнюсі не виключена можливість, що Україна підпише договір про асоціацію з ЄС. Але тривають і переговори з Митним союзом про зону вільної торгівлі. І оскільки ТС - географічно - це Європа і Азія, а ЄС - тільки Європа, то в якому з варіантів для нашої країни ви були б більше зацікавлені? Виходячи з того, що Малайзія все-таки азіатська країна.

- Незалежно від того, який з двох спілок України остаточно вирішить вибрати, малайзійський експорт в вашу країну - з точки зору торгових відносин і тарифів - не буде схильний до значних змін, з огляду на, що Малайзія на даний момент не має угоди про зону вільної торгівлі ні з одним з цих спілок.

У кращому випадку малайзійський експорт матиме такі ж тарифи, як і для експорту з інших країн за принципом режиму найбільшого сприяння в торгівлі.

- Зрозуміло, як дипломат намагаєтеся питання перевести з політичної площини в економічну ...

- Можу сказати лише, що співчуваю Україні, оскільки вона виявилася - по суті - перед дилемою і треба вибирати між Сходом і Заходом. Даруйте за порівняння, але це все мені нагадує «Алісу в країні чудес», коли їй доводилося вирішувати, в якому напрямку йти - направо або наліво.

Ніхто не може вказувати Україні, в якому напрямку рухатися. Все повинно вирішитися само собою. Але є і третій варіант: залишатися на перехресті, почекати - може, інші дороги з'являться. Правда, є небезпека, коли довго стоїш на перехресті і дме вітер, можна і застудитися.

Інвестиції не пахнуть

- ЄС має договори майже з 25 державами, які не претендують на членство. Причому ці країни не обов'язково знаходяться в Європі. Малайзії пропонували підписати договір?

- Саме з Євросоюзом у нас не було переговорів про зону вільної торгівлі. Але у нас дуже великий досвід підписання подібних документів з будь-якими іншими країнами, так як Малайзія - це перш за все торгове держава.

- Ваша країна сусідить з султанатом Бруней. Так ось в 2011-му Україна і Бруней підписали угоду про безвізовий режим. З дипломатичної точки зору, напевно, велика удача. Але на практиці ... Який толк від того, що не потрібні візи, якщо наші громадяни в сторону острова Калімантан як не їздили, так і не їздять? Цей приклад я привела для того, щоб зрозуміти: наскільки реально співпрацю в різних сферах наших країн? Вкладають ваші бізнесмени інвестиції в Україну, а наші - в Малайзію?

- Почну з того, що ще не було ніяких інвестицій: ні малайзійських в Україні, ні українських в Малайзію. Причина в тому, що нам не вистачає інформації один про одного. Причому наші інвестори вкладають кошти в економіку багатьох країн, перш за все в Китай, Індію, В'єтнам, країни Середнього Сходу, навіть в Африку. При цьому вони абсолютно впевнені в ринку: знають економічну систему тих держав, з якими співпрацюють власними капіталовкладеннями. Тобто вони впевнені в тому, куди йдуть.

Ваша країна - це великий ринок. Але так виходить, що вас більше знають європейці. А може, це пов'язано з тим, що і українці хочуть тільки європейські інвестиції? Хоча ... У вас теж є приказка: «Класти всі яйця в одну корзину»? Це я до того, що є небезпека, якщо працювати тільки з одним джерелом або по одному напрямку.

Тим більше Україна вже має сумний досвід залежності від одного енергоджерела. В результаті ваша країна через 20 років намагається знайти прийнятний вихід з положення. Так і інвестиції - вони повинні приходити з різних регіонів.

- Теж правильно: як то кажуть, інвестиції не пахнуть ... І хоч поки наш бізнес нічого не вкладає в вашу економіку, а ваш - в нашу, все-таки товарообіг є.

- І тут багатообіцяючі перспективи: в цьому році вже є 21% плюс до нашого товарообігу, який за минулий рік склав близько 400 млн. Дол. Але я не сумніваюся, що не тільки торгові відносини, а й в цілому контакти між нашими народами мають потенціал зростання в найближчому майбутньому.

- І у військовій сфері теж? Україна має досвід виготовлення партії спецтехніки, наприклад, танків Т-80 УД, які робили в Харкові на заводі ім. Малишева, названих за виняткові маневрені якості «літаючими», - для Пакистану, так і для Індії. Не знаю, наскільки це цікаво Малайзії.

- Військово-технічне співробітництво має стати багатообіцяючим, враховуючи той факт, що Україна має в своєму розпорядженні необхідний досвід в сфері оборони і ноу-хау в літакобудуванні, виробництві вертольотів, фрегатів, ракет, авіаносців, танків і багатьох сучасних і складних видів озброєнь.

- Якщо вже мова про зброю ... Цитую малайзійського прем'єр-міністра. Він виступав з нагоди настання свята Рамадан і нарікав, що протистояння сунітів і шиїтів в таких країнах, як Сирія, Ірак і Пакистан, набуває особливо гострі форми. Тільки в 2013-му під час Рамадану в цих країнах загинули майже 5 тис. Осіб. Наскільки мені відомо, в Малайзії немає, на щастя, подібного протистояння. Зброя «зачохлив».

- Мусульмани в Малайзії - суніти. Вони як послідовники однієї з чотирьох релігійно-правових систем ісламу - шафіїти. І оскільки у нас немає шиїтів, то немає і подібних конфліктів на релігійному грунті.

- А якщо говорити не тільки про релігійну? Ваші брати по вірі, які проживають в Сирії та Ірані, - там зіткнення відбуваються не перший рік ... У Малайзії є своя позиція щодо конфліктів, по крайней мере в Сирії?

- Ми дотримуємося принципу невтручання у внутрішні справи, поваги суверенітету і територіальної цілісності іншої держави. Але Малайзія стурбована тим, що відбувається в Сирії. Тому і закликаємо міжнародне співтовариство використовувати всі можливі дипломатичні сили для пошуку мирного врегулювання кризи шляхом діалогу.

- Принаймні малайзійський верховний монарх не закликає, як король Йорданії, - «Асад повинен піти» ...

- Малайзія не стає на чийсь бік. Для нас тільки важливо, щоб закінчився конфлікт, щоб не почалася великомасштабна війна.

Нестрашні закони шаріату

- Конституція Малайзії включає в себе, як сказано в офіційних джерелах, зокрема на сайті посольства, «ідеї західної демократії» - Конституція Малайзії включає в себе, як сказано в офіційних джерелах, зокрема на сайті посольства, «ідеї західної демократії». Які саме? Якщо говорити про те, що привнесено Заходом на Схід, - назвіть хоча б одну-дві ідеї, які, на ваш погляд, найбільш значущі.

- Перш за все до таких демократичних цінностей ми відносимо права людини, в тому числі на розвиток, свободу віросповідання. Це якщо коротко.

- Не можу не згадати знову ваших сусідів - брунейців, оскільки, найімовірніше, вам більш зрозумілий їхній менталітет, ніж нам. Читаю новина: «Султан Брунею узаконив відрубування рук за крадіжку». І це все подається під соусом законів шаріату. До недавнього часу одного з найбільш багатих людей планети - зі статком у 40 млрд. Дол. - правителя султанату Бруней Даруссалам Хаджі Хассанала вважали «прозахідним» монархом. А тут - такі, вибачте, варварські методи покарання ...

- Хочу відразу сказати, що інформація, яка потрапила в ЗМІ, не зовсім відповідає дійсності. Наскільки мені відомо, в сусідній державі тільки приступили до вивчення законів шаріату. На імплементацію можуть піти роки. У будь-якому випадку, якщо говорити про застосування жорстких або м'яких мір покарання, кожна країна бере до уваги свої особливості культури і релігії. Малайзія ніколи сліпо не копіювати подібні норми, переносячи їх у власний процесуальний кодекс.

- А в Малайзії взагалі-то діють закони шаріату, включаючи особливі покарання для порушників?

- Під чиїм би протекторатом не знаходилася Малайзія - навіть багато століть назад, з того часу, коли араби привнесли іслам на цю землю, - не було ніяких згадок, що тут застосовувалися закони шаріату. А в зв'язку з тим, що ми були колонією таких європейських держав, як Англія, Португалія, Голландія, то згодом у своїх законах ми і успадкували європейську модель.

- При цьому у вас є шаріатські суди ...

- Так, але вони займаються тільки питаннями сімейного права, розірвання шлюбу, спадщини. Будь то шаріатський або суд загального права, його мета - неупереджено вершити справедливе правосуддя.

- Оскаржити вердикт шаріатського суду можна?

- Звичайно! Відповідно до Ісламським сімейним кодексом, прийнятим в країні майже 30 років тому - в 1984-му, «кожен, який постраждав від рішення будь-якого суду може звернутися в апеляційний шаріатський суд».

- Іноді європейцеві важко зрозуміти, за що його можуть покарати після прибуття в ваш регіон. Наприклад, в Сінгапур - в державу, що сусідить з Малайзією, не можна привозити з собою жуйки ...

- До нас можна летіти хоч з блоками жувальної гумки. Але її обов'язково перевірять - чи не містяться там наркотики. І якщо ви будете спіймані на цьому, вам загрожує найстрашніше покарання аж до смертної кари. Причина таких жорстких заходів в тому, що привезений наркотик може вплинути на ціле покоління молодих людей. І хоч право кожного на життя важливо, але набагато важливіше - життя всього суспільства.

Що залишилося королям?

- Ваша країна має федеративний устрій, причому не просто «області» або «губернії», а всі 13 держав-суб'єктів управляються безпосередньо урядом Малайзії. А враховуючи, що серед цих 13 суб'єктів 9 є монархіями, на чолі їх - султани ... І ось так спокійно - без збурень - підкоряються центральної влади? Україна раз у раз повертається до питання про власне федеративний устрій, але дебати зупиняє один аргумент: якщо нині кожна область незадоволена Києвом, то що вийде з федерацією?

- Адміністративна історія нашої країни складна. До 1957 року частиною штатів або областей, якщо говорити на український манер, управляли британці. У деяких влада належала місцевим королівським родинам.

У період, коли країна вже стояла на порозі незалежності, почався складний процес для пошуку компромісу в адміністративному устрої. Найлегше було з штатами, якими правили колись англійці. Складніше виявилося в питаннях інтеграції в федеральну систему з тими суб'єктами, якими правили королі. В результаті компромісом став пакет домовленостей, який і зараз закріплений в конституції.

- Які важелі управління залишилися королям?

- В їх компетенції - всі земельні питання, а також ті, які стосуються релігії. У 9 штатах - так і закріплено в законі про федеративний устрій - конституційні монархи. Кожен з них по черзі обирається на посаду верховного правителя країни на 5 років. Королівські правителі і губернатори - в інших 4 областях - зазвичай збираються тричі на рік на конференції правителів.

- Федеральним бюджетом всі задоволені? З 25 українських областей, напевно, половина, а то й більше, обурюється, що Київ у них багато відбирає. Тому гряде реформа і для децентралізації бюджету. А як у вас?

- У Малайзії кожен суб'єкт федерації зобов'язаний всі свої доходи відправити в загальну скарбницю. А уряд розподіляє штатам кошти за формулою.

- Багаті віддають бідним - така формула? І всі задоволені?

- Штати, які вважаються багатими, стали такими завдяки запасам нафти. Тому все роялті зобов'язані надіслати центральному уряду. Повертається їм маленька частина коштів. У той же час бідні штати, не маючи ніяких ресурсів, дуже раді: вони отримують з бюджету дуже великі гроші. Звичайно, багаті незадоволені таким станом, але підпорядковуються: така у нас фінансова політика.

- І хоч така світова практика - перш ніж стати міністром, треба спочатку стати членом парламенту, але ... На ваш погляд, не вразлива вона?

- У чому?

- Той, хто йде в політику, не обов'язково повинен бути сильний - до рівня міністра - наприклад, в охороні здоров'я або економіці. Але саме з числа депутатів можуть взяти людину на головне крісло в тому чи іншому відомстві. З іншого боку, може бути класний фахівець, світило у своїй сфері - йому сам Бог велів стати міністром ... Але він не хоче йти в політику. Отже, міністерський портфель в житті не отримає.

- Малайзія використовує Вестмінстерської систему, демократичну парламентську форму правління за зразком Великобританії. Всі члени кабінету міністрів повинні бути членами або верхньої, або нижньої палати представників .. А те, про що ви говорите, -гіпотетічно. Виходить, один хоче, але не може, а інший може, але не хоче ... Не думаю, що на практиці багато подібних прикладів!

- Зайдіть в наш парламент: переважна більшість хотіли б стати міністрами, але навряд чи стануть - через професійної підготовки. І маса фахівців, кожен з яких не хоче себе пов'язувати політичними зобов'язаннями, але стань вони міністрами - ціни б не було. Ну, Бог з ними, з нашими. Скажіть про ваших кадрах. Припустимо, малайзійський професор, світило, потенційний міністр, обирався, але в парламент не пройшов. І йому теж дорога до міністерського крісла замовлена?

- Члени верхньої палати - це 23 сенатора, обраних законодавчими органами тринадцяти штатів, і 44 сенатора, призначених королем держави. Відповідаючи на ваше запитання, можу точно сказати: професіонал може бути призначений міністром в тому випадку, якщо його призначать сенатором.

«Вісімку» китайці вважають щасливим числом
«Вісімку» китайці вважають щасливим числом. Тому всесвітньо відомі вежі- "близнюки" Петронас в столиці Малайзії Куала-Лумпурі мають по 88 поверхів. До 2004 року вони були найвищими спорудами на планеті (452 ​​метра)

Суцільні дьюті-фрі

- Отже, переходжу до головної і найбільш приємною для вашої країни новини кінця жовтня 2013 року: місто Куала-Лумпур зайняв четверте місце в рейтингу 10 найкращих міст світу для шопінгу.

- Сфера туризму - для Малайзії третя сходинка доходів. І щоб розвивати цю сферу, одним з пунктів є безмитна торгівля - дьюті-фрі. Це не тільки в аеропортах, але і в багатьох містах і регіонах.

- Якісь особливі групи товарів продають без мит?

- Серед таких товарів фотоапарати, комп'ютери, відеокамери, популярна мобільна техніка, ювелірні прикраси, парфумерія. Ще зимовий одяг ...

- ... яку не для себе шиєте, тому як у вас постійна спека.

- Крім зняття мита, бізнес намагається ще й зменшити собівартість товарів. З цього складається відносно низька і, зрозуміло, більш приваблива ціна.

- Ви сказали, що все це - третя сходинка доходів до бюджету. А перша - нафта?

- Нафта друга. А перша - мануфактура, виробництво товарів. Це найголовніший джерело наповнення скарбниці.

- Треба розуміті, что це и стало причиною ще однієї радості для малайців: среди всех стран АСЕАН - економіка Малайзії на третьому місці за темпами зростання. А если порівнюваті з усіма країнамі світу, то ваша країна входити до трідцяткі найбільшіх економік світу. На жаль, ми поки цим похвалитися не можемо ... І все ж: чи легко стати в Малайзії підприємцем «з нуля»? Яку допомогу надає держава? Або - як у нас - «краще, щоб не заважало»?

- Для допомоги малому та середньому бізнесу у нас діє велика кількість державних агентств. Їхня допомога не тільки в тому, щоб оформити документи, а й в тому, щоб допомогти підприємству функціонувати. Навіть в тому, щоб просувати на зовнішній ринок малайзійські товари приватних підприємців.

- Якою мірою Малайзію торкнулася світова фінансова криза 2008-го?

- Завдяки реформам, втіленим під час азіатської фінансової кризи 1997-1998 років, були впроваджені ключові підходи стабілізації економіки. Тобто до 2008-го Малайзія здатна була витримати натиск глобальної кризи.

- Припустимо, це було раніше. Але ось зараз прогнози: «долар впаде». Наскільки міцно прив'язана фінансова система вашої країни до американської валюти?

- Малайзійська національна валюта коливається в рамках торгово-зваженої кошика валют, яка включає юань, євро та інші, в тому числі і долар США.На, підкреслюю, п'ятірка головних торгових партнерів Малайзії - це країни виключно азіатського регіону.

«Аллах» говорити можна

- «Для християн в Малайзії вимовлене слово« Аллах »тепер може обернутися великими неприємностями», - ця новина останніх днів, чесно кажучи, злегка збентежила. Тим більше що сказано: «Верховний суд країни пішов назустріч побажанням уряду і заборонив немусульманам вживати« Аллах »при згадці імені бога».

- Наберіться терпіння. Цю історію я почну здалеку. Просто, щоб не сприймалося так, як зараз ... Насправді те, що ви процитували, медіа вирвали з контексту.

Отже, у 2009 році тижневик Herald Catholic Weekly звернувся за ліцензією в міністерство внутрішніх справ. А у нас МВС відає в тому числі і видачею дозволів на функціонування СМІ.Но видання ліцензію порушило. Тоді міністерство дозвіл відкликало, а католицька газета подала апеляцію.

І ось 14 жовтня 2013 року апеляційний суд Малайзії виніс вердикт на користь держави: газета, яка видається католицьким радою, не може використовувати слово «Аллах» в своєму виданні на малайзійському мові.

- Чому?

- Колегія суддів прийняла рішення, що «Аллах" не був невід'ємною частиною християнської релігії. А використання цього слова може викликати деяку плутанину в мусульманському середовищі.

- А в англійській версії використовувати можуть?

- В англійській нехай пишуть God. От і все. Тобто я хочу сказати, що шум підняли фактично на рівному місці. Тому що якби медіа відрапортували факти, засновані на юридичних фактах даного випадку, коли заборона була на використання слова «Аллах» в малайзійської версії видання, запевняю, ви б і уваги не звернули!

- Це такий маркетинговий хід ... До речі, щоб «закликати» служити в армію, наше Міноборони які тільки ходи не використовувало раніше - і відеоролики замовляло, і на соціальну рекламу витрачалося. Але все без толку. Призовники «косили» від армії. Втім, зараз потреба в роликах відпала: цієї осені був останній призов. Але ось читаю репортажі з Малайзії, де не так давно пройшов грандіозний військовий парад, присвячений 80-річчю Збройних Сил країни. І дівчата у вас служать в армії, і взагалі - по-моєму, загальний військовий обов'язок ... У зв'язку з чим? Ви ж не Ізраїль з Палестиною під боком, де постійна загроза?

- У Малайзії немає обов'язкової загальної військової служби. Однак у нас існує програма національної навчальної служби (National Service Training Programme), під яку потрапляє все населення країни, яка досягла 18 років. І те, про що ви питаєте, насправді не є військовою службою.

- Виходить, не "армія», а «клуб»?

- Програма не передбачає мілітаризацію суспільства. Хоча служить вихованню патріотичних почуттів.

- А «призовників» в цю програму викликають як? Повістками?

- В цілому річний бюджет для національної програми становить близько 240 млн. Дол. США.Етого мало. Тому в зв'язку з нестачею ресурсів не всі 18 років потрапляють в програму. Приблизно 20% цієї вікової групи. Причому призовники вибираються випадковим чином комп'ютерною системою.

- Зі зброєю їх навчають поводитися?

- Безумовно. Але ці заняття зі стрільби - лише частина фізичної підготовки. Повірте, за 3 місяці універсальних солдат не виховати. Та й не треба. Малайзія ні з ким воювати не збирається.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

А зараз - вважає?
І оскільки ТС - географічно - це Європа і Азія, а ЄС - тільки Європа, то в якому з варіантів для нашої країни ви були б більше зацікавлені?
Малайзії пропонували підписати договір?
Який толк від того, що не потрібні візи, якщо наші громадяни в сторону острова Калімантан як не їздили, так і не їздять?
Цей приклад я привела для того, щоб зрозуміти: наскільки реально співпрацю в різних сферах наших країн?
Вкладають ваші бізнесмени інвестиції в Україну, а наші - в Малайзію?
А може, це пов'язано з тим, що і українці хочуть тільки європейські інвестиції?
У вас теж є приказка: «Класти всі яйця в одну корзину»?
І у військовій сфері теж?
А якщо говорити не тільки про релігійну?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация