Приречені на екстремізм, або Куди приводять кіргізстанок порочні традиції

Звісточка з далекого Багдада про кіргізстанке, засудженої в квітні нинішнього року до смертної кари за участь у тероризмі і незаконний перетин державного кордону, та двох її землячок, які очікують вироку в багдадській в'язниці, актуалізувала в Киргизстані проблему жіночого релігійного екстремізму. В черговий раз (після гучної історії з загибеллю прямо в районному ОВС 19-річної Бурулай - жертви традиції умикання нареченої) вона оголила пороки киргизького суспільства.

Експерти впевнені: на «подвиги» кіргізстанок, як правило, штовхає соціально-економічна невлаштованість, приправлена ​​гендерною нерівністю, яке породжується стихійним змішанням пережиткових традицій і псевдоісламських узаконений.

Коли традиції сильніше законів

За повідомленням ДКНБ КР, 28% киргизів (близько 140 осіб), що вступили до лав бойовиків в Сирії та Іраку, - жінки і діти. Як заявив начальник відділу теологічного забезпечення МВС Киргизстану Ерлан Бакієв, 7,4% з них активно пропагують радикальні ідеї поряд з чоловіками, створюючи жіночі групи. Решта, за висловом правозахисної організації Human Rights Watch, - жертви обставин: покірно йдуть за своїми чоловіками безправні дружини і позбавлені на батьківщині соціального благополуччя самотні жінки, приречені на чужині на нелегкий, але «боговгодно» працю - секс-джихад.

Експерт Чинара Есенгул додає: всі вони, як правило, жертви «гендерно дискримінаційних практик» у сфері сімейно-шлюбних відносин, що стали фактично нормою для Киргизстану. І це при тому, що в країні прийнята Національна стратегія по досягненню гендерної рівності до 2020 року і затверджено Національний план дій щодо реалізації резолюції 1325 Ради Безпеки ООН та ін., Але пущений на самоплив процес безконтрольного зростання релігійності населення і воскресіння на руїнах радянської моралі диких пережитків минулого. У їх числі - шлюби з неповнолітніми, викрадення дівчат з метою схилення їх до шлюбу, багатоженство, не мають правових наслідків релігійні шлюби і підступні ментальні стереотипи, які ламають дівочі долі.

Керівник ОФ «Відкрита лінія» Мунарі Бекназарова, оцінюючи мляві ініціативи держави щодо посилення відповідальності за злочини проти свободи і життя жінки, що стали за останні роки антибренд Киргизстану на міжнародному рівні, зауважила - вся проблема навіть не в законах, а в правозастосуванні. На її думку, «закон не працює ні на рівні запобігання, ні на рівні переслідування, ні на рівні судового переслідування».

Логічне пояснення цьому ми знайшли в результатах соціологічного дослідження «Гендер в сприйнятті суспільства (результати національного обстеження)», проведеного Фондом ООН в області народонаселення в Киргизькій Республіці (ЮНФПА) та який показав - посадити в іншому випадку доведеться півкраїни разом з парламентаріями.

Заміж не напасть?

Згідно з даними Нацстаткома і ЮНІСЕФ, в Киргизії налічується 6 тисяч дівчаток, які були видані заміж (мова про релігійне шлюбі. - О.Б.) до 15 років, і більше 160 тисяч дівчаток, які стали дружинами до 18 років, склавши 15% від числа всіх наречених. Така статистика відвела КР почесне п'яте місце за показником ранніх шлюбів серед 35 країн Євразії і друге після Азербайджану по числу які народили у віці від 15 до19 років. Не менша для Киргизії проблема - примусові шлюби, яким, за даними ООН, в поточному році зазнали 13,8% дівчат до 24 років, 43 дівчинки вкрали щодня.

Як зазначає керівник ОФ «Ліга захисників прав дитини» Назгуль Турдубекова, «кількість ранніх шлюбів майже в півтора рази більше в сільській місцевості та серед бідних верств населення». Продати своє дитя заміж якомога раніше і якомога дорожче, позбувшись при цьому від зайвого рота, - одна з найбільш поширених причин цього потворного за сьогоднішніми мірками явища, який знайшов підтримку в ісламському віровченні (шлюб може відбуватися після досягнення фізичного повноліття, інакше кажучи - статевого дозрівання) і мирно співіснують з модними тенденціями демократизації.

На прийняті з боєм парламентом РК в 2016 році поправки до Сімейного та Кримінального кодексів КР, що забороняють ніку - релігійний шлюб з особами, які не досягли 18 років, і що посилюють за них відповідальність, один з лідерів Духовного управління мусульман відреагував, м'яко сказати, не по- божому: «Не варто через 20-25 жінок, що вступають в шлюб до 18 років, так переживати. Їх не забирають заміж в 10-12 років ». Цю думку, згідно з дослідженням ЮНФПА, підтримали 37% жінок і 40% чоловіків. При цьому видати свою дочку заміж в неповнолітньому віці за багатого людини виявився готовий кожен п'ятий респондент - 21%, а за «хорошого» людини трохи менше половини - 44% учасників опитування.

За «доброго» людини після 9 класу батьки віддали заміж Кайиргуль (ім'я змінено). «Сватати прийшла людина, дуже релігійний, - згадує вона. - Потім дізналася, що мій майбутній чоловік одружується вперше. Тому батьки самі прийняли рішення і погодилися, я вийшла заміж. Умови життя були важкі, свекруха чіплялася до всього і не давала життя через. Я завагітніла, на 8-му місяці була змушена повернутися до рідної домівки ». У 16 років на зміну мрії стати педіатром і відкрити свою клініку у Кайиргуль з'явилася інша - вижити.

Експерт Н. Турдубекова впевнена: «Багато неповнолітні дружини приречені в разі розлучення на животіння в бідності, тому що мають обмежені можливості для того, щоб здобути освіту і самим заробляти на життя. Неповнолітня дівчинка-дружина - це дитина, чий потенціал ніколи не буде реалізований ».

Хіба що в радикалізмі, де, за твердженням правозахисниці Гульсани Абитовой, жінці обіцяють гідне життя.

Військово-статеві шлюби

Корисливий мотив і мотив змін, залишивши позаду ідеологічний, який має релігійний, політичний, соціальний і інші підтексти, на думку дослідників, є найбільш поширеними при скоєнні злочинів екстремістської спрямованості самотніми жінками, які опинилися жертвами гендерного насильства і традиційних порочних упереджень у себе на батьківщині.

На думку глави релігійної організації «Мутакалім» Жаман Фронбеккизи, «бездомні, безробітні жінки, які не знають, як прогодувати своїх дітей, готові за невелику суму грошей відправитися куди завгодно. Вербувальники також розуміють, що жінки, які сидять без світла, тепла і їжі, готові на багато що. Цим і користуються, на це вони і роблять ставку ». І не безрезультатно. В результаті спецоперацій силових структур Киргизстану, проведених в 2016 році, з 152 фактів вербування громадян країни для участі в бойових діях на території Сирії та Іраку 91% склали жінки, раніше індиферентно ставилися до релігії.

Доктор політичних наук член Міжнародного товариства досліджень насильства і тероризму Тетяна Дронзіна в бесіді з однією з них з'ясувала, що та мала намір поїхати до Сирії разом зі своїм трирічним сином, вважаючи, що «Ісламська держава» - «ідеальне місце для виховання дитини - далеко від наркотиків , вад, нерегламентованої сексу, алкоголю та ін. ».

У числі рекрутіруемих в ІГ кіргізстанок іноді виявляються успішні в професійному плані релігійні жінки з клеймом «кара Дали» - «стара діва», чий вік наближається до «критичного» - 30 років. Професор Т. Дронзіна в інтерв'ю ісламському інформаційного порталу Islam.ru розповіла про те, що для неї став відкриттям факт масового від'їзду в зону бойових дій в Сирії і Іраку дівчат останнього курсу медичного факультету. «Я подумала, що це через специфіку майбутньої професії. Лікар - це професія гуманітарна, - розповіла вона. - Але, виявляється, що коли вони закінчують інститут, їм уже 28-29 років, вони не можуть вийти заміж. От не треба на жінку ставити таку стигму через вік. Тому що це теж штовхає її до того, щоб поїхати туди шукати чоловіка. Для них це остання надія створити сім'ю, вийти заміж, мати своїх дітей ».

Науковий співробітник центру по боротьбі з тероризмом і досліджень в області безпеки Університету штату Массачусетс професор Мія Блум впевнена - ця категорія жінок шукає «справжнього чоловіка, борця», готового заради великої мети пожертвувати собою. Прогресивні піар-технології ІГ, варто відзначити, в цьому напрямку працюють бездоганно. Приємним бонусом стають обіцянки будинку, оснащеного технікою і сплаченими витратами, фінансової винагороди за кожну дитину і важливої ​​ролі в будівництві нового ідейно чистого суспільства, в якому жінку будуть поважати.

Однак після приїзду всі вони з поважних і непорочних сестер по вірі перетворюються в товар на ринку сексуальних послуг. За даними ООН, бойовий дух «воїнів Аллаха» - ІГ сьогодні «піднімають» близько 3,5 тисячі жінок і дітей.

Найдавніше винахід людства - проституція знайшло нове життя в ідеології ісламських бойовиків в 2013 році, коли відомий прихильник радикального ісламського течії саудівський шейх Мухаммад аль-Аріф вирішив внести коректуру в знамениту фразу Джона Леннона "make love no war", закликавши мусульманок, які досягли 9-річного віку, робити і те й інше в боротьбі за віру і своє «місце в Парадіз (раю)». Забезпечити численним безладним зв'язкам з бойовиками «законні підстави» був покликаний тимчасовий релігійний шлюб, що полягає терміном мінімум на один день. Новий феномен, не визнаний офіційним ісламом, отримав назву «джихад ан-никах», або просто «секс-джихад». На пропаганду відгукуються і кіргізстанкі, в тому числі з дітьми.

В сімейний тур

«У таборі живу рік і два місяці. Умови важкі. Тут багато киргизьких дівчат. Сама я уродженка міста Кизил-Киї Баткенській області. Я дуже хочу повернутися до Киргизстану, але боюся, що нас не приймуть. Чоловік загинув. Боюся, що нас знову відправлять в «Ісламська держава» - з такими словами на зв'язок з кореспондентом таджицької служби радіо «Азаттик» Мумина Ахмаді вийшла 23-річна Асанбеккизи Аміна (ім'я змінено), після смерті чоловіка - бойовика ІГ - опинилася в таборі, заснованому управлінням ООН у справах біженців.

Вербівка подружжям в Киргизстані стала так поширена, що перше, про що запитують батьки нареченої майбутнього чоловіка під час сватання, чи не має наміру він відвезти їх дочка в ІГІЛ. Адже їм відомо - вона беззаперечно повинна буде підкоритися чоловікові.

Тетяна Дронзіна, брати інтерв'ю під час роботи над книгою «Жінки в" Ісламському державі "» родичів тих, хто сім'ями відправився в ІГ, розповіла про цю тенденцію: «Дуже часто бувало, що я питаю свекруха, а чому, коли ваш син вирішив поїхати і невістка поїхала слідом за чоловіком, чому ж вона не заперечила чоловікові? Взяла з собою 4 дітей - це небезпечно для них. І свекруха мені каже: "А у невістки слова взагалі там не було". Так і в Казахстані, і в Киргизстані йде справа. Якби жінки в цих сім'ях мали більше права висловлюватися, то, може бути, зупинили своїх чоловіків. Але вони не мали, практично, цього права. Конституція гарантує, але на побутовому рівні ніхто її не дотримується. Тому я кажу, що в цих двох країнах, які є світськими, демократичними, права жінки не повинні бути порожнім звуком. Це питання життя і смерті ».

Бути покірною велить іслам, при здоровому глузді це якість правовірної мусульманської дружині в головну її обов'язок, неправильно витлумачені культурні та соціальні традиції і непідвладні часу стереотипи. Як показали результати соціологічного дослідження, проведеного ЮНФПА, більше половини сучасних киргизів (63% чоловіків і 58% жінок) переконані в тому, що жінка повинна пожертвувати всім, в тому числі своїми особистими інтересами, заради збереження сім'ї.

ООН попереджає: що йдуть врозріз з офіційною політикою і формальними нормами гендерно-дискримінаційні практики, «практично виключають кіргізстанку з процесу прийняття рішень» та «все більше обмежують її право самостійно розпоряджатися своїм життям, роблять її вкрай вразливою щодо релігійного екстремізму».

Офіційна влада Киргизстану вважають інакше - у всьому винен, виявляється, Інтернет.

Заміж не напасть?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация