Призов до армії: хто в Україні готовий служити: В Україні є складнощі з набором призовників із західних областей (28.11.18 17:35) «Суспільство

Осінній призов на строкову військову службу почався 1 жовтня . Він триватиме до 31 грудня, тобто, на цілий місяць довше, ніж звичайно. Це пов'язано з необхідністю набрати більшу, в порівнянні з весною, кількість людей. Перш за все, в Національну гвардію.

Так, восени 2018 року, в різні військові формування планується призвати близько 18 тисяч осіб віком від 20 до 27 років. У тому числі близько 9 тисяч осіб - до Збройних сил; 6,5 тис. - в Національну гвардію; 1550 осіб - до Державної прикордонної служби (ДПСУ) та 900 осіб - до Державної спеціальної служби транспорту. Тим часом, навесні в Національну гвардію закликалося всього 4000 чоловік, а в ДПСУ - 1200.

За даними Міноборони, станом на початок листопада, в ЗСУ призвано вже близько 5 тисяч осіб. Однак, заклик проходить не без проблем. Зокрема, в Києві фіксується чимало фактів ухилення від призову. Цензор.НЕТ з'ясовував, чому так відбувається.

Читайте також: Комітет ВР з питань нацбезпеки і оборони схвалила виділення коштів на ремонт військкоматів

ТРИ КАТЕГОРІЇ ПРИЗОВНИКІВ

Військовий комісар Києва, полковник Сергій Клявлін недавно повідомив, що за станом на початок листопада більше 23,4 тис осіб не з'явилися на призовні дільниці . "Квота" Києва на осінній призов 2018 року становить 744 людини.


Сергій Клявлін

У бесіді з "Цензор" Сергій Клявлін розповів, що в столиці на військовому обліку перебувають 89420 осіб. З них підлягають призову 57549 чоловік. І понад 33 тисяч осіб ухиляються від призову або з цієї причини вже перебувають у розшуку.

Найпоширеніший спосіб ухилення - неявка по порядку. Штраф за неявку досить невеликий - до 119 гривень. "Такі люди спеціально не живуть вдома, ховаються у родичів в інших областях, на батьківських дачах або в хостелах", - пояснив Сергій Клявлін. За його словами, "ухильники" відмінно знають, що оповіщення про необхідність з'явитися до військкомату вони можуть вважатися тільки в тому випадку, якщо отримають на руки повістку. Тому просто намагаються "залягти на дно".

Дуже часто ухилятися від служби в армії хлопцям допомагають самі батьки. За словами Клявліна, вони ховають своїх дітей, а коли призовника все ж вдається знайти і доставити по порядку - дзвонять в поліцію і повідомляють про викрадення своєї дитини. Хід досить відчайдушний, тому що саме поліція і допомагає військовим розшукувати "ухильників".

Читайте також: Українська армія - в десятці найсильніших в Європі, - Business Insider. інфографіка

Деякі люди не хочуть йти служити, тому що бояться втратити роботу. "Хоча за законом за призовником має зберігатися його місце. Однак багато хто цього не знають. Доводиться пояснювати. А деякі керівники підприємств, знаючи, що людину можуть закликати - спеціально знаходять причини для його звільнення", - заявив Сергій Клявлін.

Повна протилежність ухильниками - добровольці. Такі люди свідомо йдуть в армію, бажаючи пов'язати з нею своє життя або ж тому, що це необхідно для продовження кар'єри.

"Коли я був комбатом, у мене служив солдат з Харкова. Він працював у банку і йому запропонували посаду відповідального за сховище з грішми. Під час співбесіди, керівник запитав, чи служив він в армії. Дізнавшись, що немає, начальник сказав:" Синку , як же я можу довірити тобі гроші, якщо тобі Батьківщина автомат не довірила? ". Хлопець відслужив в армії, після чого зайняв ту посаду", - пригадав воєнком.

За словами полковника, добровольці як правило, мають вищу освіту, не мають шкідливих звичок і добре знають, що їм потрібно від життя.

І, нарешті, третя категорія призовників - це люди із середнім або середньою спеціальною освітою. Вони йдуть в армію просто тому, що так треба. "Такі люди не ховаються від призову. Мовляв, прийде повістка - добре. Чи не прийде - теж добре. Однак саме ця категорія дає нам найбільшу кількість людей, на яких тримаються військові підрозділи", - пояснив Сергій Клявлін.

"ГОТОВИЙ ОХОРОНЯТИМУТЬ НАВІТЬ СКЛАДИ"

У тому, що категорія тих, хто пішов в армію, тому що це необхідно, дійсно дуже велика, кореспондент "Цензора" переконався, відвідавши київський збірний пункт на вулиці Зрошувальної. Саме сюди потрапляють всі хлопці, які відгукнулися на повістку, пройшли медкомісію і чекають відправки у війська. До слова, неприбуття на збірний пункт, на відміну від неявки по першою повісткою для проходження медкомісії, загрожує вже кримінальним покаранням.


Київський збірний пункт

Четверо хлопців, троє з яких очікували напрямки в Національну гвардію, а четвертий - у Збройні сили, в один голос заявили, що не бажали ховатися від військової служби і охоче з'явилися по порядку. Двоє з них, до речі, були братами і сподівалися, що їм дозволять служити в одному підрозділі.

Читайте також: Нацгвардейцев забезпечать підвищеної зарплатою і житлом, - заступник командуючого по тилу-начальник логістики НГУ генерал-майор Кулик

І хоча солдат строкової служби не належить направляти в зону бойових дій, хлопці висловили готовність і повоювати, якщо накажуть. А ось з приводу перспективи підписання контракту (відзначимо, що контрактники вже можуть бути спрямовані на війну), ентузіазму було трохи менше - майбутні гвардійці воліли спочатку придивитися, а потім вже прийняти рішення.

- А як ви ставитеся до "ухильниками"?

- Так, це гуси справжнісінькі, - презирливо вирвалося у 20-річного хлопця на ім'я Максим. Саме він, до речі, і чекав відправки в підрозділи ЗСУ. "Нормальні, гідні чоловіки повинні захищати свою країну. Все пройшли через цей період перетворення з хлопчика в чоловіка. А якщо треба, то і контракт підпишемо", - уклав Максим.

Хлопець також зазначив, що хотів би в подальшому послужити в розвідці, але в принципі готовий навіть "охороняти склади". Готовність служити там, де накажуть, за словами Сергія Клявліна, відрізняє третю категорію призовників від добровольців. Тому що багато людей, які пішли в армію свідомо, в глибині душі розраховують, що їх відправлять тільки в самі елітні частини. Природно, це бажання не завжди можливо задовольнити.

ЗАХІД - ДЕЛО ТОНКОЕ

У масштабах всієї країни, проблеми із закликом приблизно такі ж, як і в Києві. Хоча є і свої особливості.

Як повідомив "Цензор" начальник відділу комплектування рядовим і сержантським складом і призову управління персоналом штабу командування Сухопутних військ ЗСУ підполковник Микола Качаненко, всього в Україні підлягають призову 952 тисячі чоловік. Найскладніше виконувати план в західних областях, жителі яких часто виїжджають на заробітки за кордон, не залишаючи про себе ніяких відомостей. "Хоча за законом, людина, яка виїжджає за кордон довше, ніж на 3 місяці, зобов'язаний знятися з військового обліку в Україні та встати на консульський облік в тій країні, де він буде знаходитися. Однак багато хто їде на заробітки нелегально і на консульський облік не стають ", - пояснив Микола Качаненко.

Найскладніше виконувати план в Закарпатській області. Крім виїздів на заробітки, деякі жителі там не знають ні російської, ні української мов, а говорять тільки по-угорськи. Крім того, за словами Миколи Качаненко, деякі угорці дуже стурбовані тим, що Україна поступово збільшує свою військову присутність в Закарпатті.

Читайте також: Контрабандист на "Ауді" збив прикордонника на Закарпатті. Потерпілий в комі, - Держприкордонслужба. ФОТО

Виникають проблеми і в інших західних областях. Наприклад, 25 листопада, в Луцьку, біля Волинського обласного військового комісаріату обурені родичі блокували автобус з призовниками, який прямував на вокзал. Про це повідомили місцеві ЗМІ, здавалося, не особливо підтримуючи позицію військових. Дружин і матерів обурювали дії співробітників військкомату, які без особливих церемоній вручали чоловікам порядку, відправляли на медогляд і, не відпускаючи додому, оперативно формували з них команду для відправки у війська. Блокаду родичів вдалося зняти тільки за участю поліції.

Батіг і пряник

Військові переконані: план по призову буде виконаний, незважаючи на всі неявки. Однак загальну ситуацію з призовом на строкову службу потрібно виправляти. По-перше, необхідно змінити негативний інформаційний фон, який супроводжує кожну призовну кампанію. "Війна, яка йде в країні, в Києві не відчувається. В суспільстві немає розуміння того, що служба в армії - це святий обов'язок кожного громадянина. Навпаки, на початку кожного призову інтернет рясніє рекомендаціями про те, як найкраще відмазатися від військової служби" , - зазначив Сергій Клявлін.

Читайте також: Воїн 14-й ОМБр Віктор Лаха загинув 26 листопада в зоні ООС, - Луцька міськрада

Саме тому військові пропонують "батіг" - посилення відповідальність за неявку за повісткою. Як приклад тут же наводиться Ізраїль, де ухилення від призову є серйозним злочином і покарання за нього може наздогнати в найнесподіваніший момент.

Показовим в цьому сенсі є "досвід" репатріантки з Росії Яни Горелик, яка проживала в Ізраїлі, а в 17 років виїхала до Канади. Уже в 30-річному віці, Горелик повернулася до Ізраїлю, щоб відвідати сестру. Прямо в аеропорту, їй рекомендували терміново з'явитися до військкомату. З'ясувалося, що в момент від'їзду з Ізраїлю, Яна вже була військовозобов'язаних. Її звинуватили у злісному ухиленні від призову і направили в армійську в'язницю, проте в жовтні 2012 року вона була помилувана.

В цьому відношенні ізраїльське законодавство не знає винятків. Так в березні 2012 року був заарештований за ухиляння від військової служби французький мільйонер Давид-Гі Лесюер. Незважаючи на те, що він багато років не жив в Ізраїлі, він був її громадянином, а значить, був зобов'язаний відслужити в армії.

Однак метод "батога" не завжди ефективний, тому потрібен і "пряник". Микола Качаненко вважає, що людина, який виконав свій військовий обов'язок, повинен мати право на деякі преференції. "Одна з пропозицій, яку ми направляли" наверх ", стосувалося порядку зайняття державних посад. Справді, якщо ти не служив в армії, то у тебе повинні бути обмеження по заняттю деяких посад на держслужбі", - пояснив Микола Качаненко.

Втім, такий метод "батога" не знайшов підтримки. У ньому знайшли невідповідність деяким принципам дотримання прав людини.

Денис Попович, "Цензор.НЕТ"

Джерело: https://censor.net.ua/r3099419 Дізнавшись, що немає, начальник сказав:" Синку , як же я можу довірити тобі гроші, якщо тобі Батьківщина автомат не довірила?
А як ви ставитеся до "ухильниками"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация