Прізвища, утворені від давньоруського ІМЕН І прізвисько

Швидких - давньоруські імена і прізвиська в формі прикметників: Швидкий, Білий, Довгий та інші були широко поширені. При формуванні прізвищ подібні імена отримали в центральних областях країни суфікс -ів: Бистров, Бєлов, Долгов, а в північних і східних - суфікс -их / их. Справа в тому, що в північних і східних областях люди потрапляли у важкі природні умови, де могли вижити тільки великі сімейні осередки. У зв'язку з цим вони отримували як би проміжне сімейне прізвисько Швидкі, Білі, Довгі. Потім на питання: "Чий це людина?" або "Чиїх він буде?" слідував відповідь: Швидких, Білих, Долгих.

Дедюхін - було давньоруське ім'я Дід (наприклад, Дід Казаков, селянин, запис 1539 г.). Це ім'я могло існувати саме по собі або бути усіченої формою стародавнього імені Дедослав. У будь-якому випадку в усному мовленні ім'я Дід обростала різними суфіксами, які передають ставлення мовця до іменованого: Дідко, Деділо, дедун, Дєдух, Дедюля, Дедюх, Дедіна. Від усіх цих форм згодом були утворені прізвища: Дідів, Дедков, дідух, Дедюкін, Дедюлін, Дедюхін.

Ждан - автор листа, Дмитро Ждан, сам прекрасно відповів на питання про походження свого прізвища: давньоруське ім'я Ждан утворено від дієслова чекати. Так називали довгоочікувану дитину. Він має рацію і в тому, що прізвище Ждан зустрічається в Білорусії, Польщі, Чехії. Можна додати до його поясненню те, що в Центральній Росії освічені від цієї основи прізвища зазвичай оформляються суфіксом -ів: Жданов. У Білорусії, Польщі та Чехії цього не робилося, значить, прізвище Ждан виникла на території, розташованої на захід від Смоленська.

Козаков - давньоруське ім'я і прізвисько Козак / Козак було широко поширене у всіх станах: Яків Іванович Козак Кошкін, боярин, перша половина ХV ст .; Козак Кузкевіч, канівський міщанин, 1552 р .; Козак Іванов, селянин, 1557 р Написання через а чи через о, мабуть, визначається вимовою імені в різних місцевостях. Слово козак тюркського походження. Їм називали людей, що відокремилися від свого родоплемінного підрозділи і провідних незалежний спосіб життя, порівняйте вирази вільний козак; гуляй, козак. У ХVII-ХVIII ст. на Україні і в Росії козаками називали членів військово-землеробських громад вільних поселенців, що сформувалися на околицях держав. Козаки брали активну участь в захисті і розширенні державних кордонів. У ХVIII-XIX ст. козаками стали називати нащадків цих поселенців, які займалися сільським господарством, а також бійців військових частин, складених з цих людей. Основою прізвища ім'я чи прізвисько козак / козак могло стати і в далекій давнині, і зовсім недавно, в різних сім'ях по-різному.

Кривенко. В основі прізвища лежить російське прикметник кривий (ой), яким найчастіше позначали одноокого людини, іноді (в Рязанській області) - кульгавого на одну ногу і ще рідше - несправедливого. У іменний ряд це прикметник потрапило дуже давно, порівняйте: Кривий Гаврило Семенович Всеволож, друга половина ХV ст. Походження прізвища Кривенко може бути пояснена двояко: 1. Через українське прізвище, утворену від цього імені, Кривенко з подальшою русифікацією Кривенко. 2. Через зменшувальну форму Крівёнок (онук Кривого) з додаванням суфікса -ов.

Крилов - від давньоруського імені Крило: Крило Іванов, володимирський селянин 1542 г. Не цілком ясно, як це ім'я, а пізніше - прізвисько пов'язане з людиною. Іноді з крилами порівнюють руки людини, про Безруков кажуть: безкрилий, іноді з крилами порівнюють лопатки, кажуть: настільки худий, що все крила стирчать. Прізвисько Крило міг отримати великодушний людина, яка взяла когось "під своє крило", тобто захистив або поселив.

Нєєвін - рідкісна і важка для пояснення прізвище. Вважаю, що спочатку вона звучала Неявін. В основі прізвища корінь яв / ява, той же, що в словах явний, явно (відкрито, гласно, не криючись). Крім того, В. І. Даль зазначає слова яв і дійсність в значенні "в повному умі, тверезе свідоме стан, що не сонне, без марення і забуття". У Росії налічується декілька сотень прізвищ з приставкою не-: Некрасов, Неклюдов, Ненашев, Нехорошев і тому подібні, в яких як би заперечується позитивна якість, укладену в основі. Прізвище Неявін / Нєєвін потрапляє в цей же ряд.

Рассохин - прізвище утворена від слова розсоха, часто зустрічається в географії та топографії. Рассоха - це може бути відстань між двома річками вище того місця, де вони зливаються. Це може бути роздвоєння, розвилок, злиття річок, гирло: два джерела, що живлять річку; відріг гірського хребта; роздвоєння гори на два ланцюги; на Колимі - головний притока річки. По відношенню до людини прізвисько Рассоха міг отримати хтось живе біля подібних об'єктів. Але, з більшою ймовірністю, образ річки і припливу або гірського ланцюга і відроги міг бути перенесений на сімейні відносини: основна лінія сім'ї та її бічна гілка. У старих документах зустрілися: Росоха Афанасій, посадский людина, 1582 р Новгород; Росоха, черкаський міщанин, 1552 р .; Андрос Росоха, селянин західних областей, 1595 р .; Михайла Росохін, воєвода, 1417 р він же Михайла Рассохин, новгородец. У минулому переважало орфографическое про в приставці і рідкісним було подвоєння с.

Рижков - рудий колір волосся завжди був яскравою відмінною прикметою, а позначали його слова легко ставали основами древнерус ських імен та пізніших прізвиськ: Михайло Рижко Онкудінов син Ачкасов, холоп, тисячі чотиреста дев'яносто вісім р .; Фофанец Рудої, холоп А. Ф. Белеутова, 1472 г. Від імені Рудої вийшла Прізвище Рижев / Рижов, а від імені Рижко - Рижков.

Скрипко - перша асоціація з музичним інструментом скрипкою. Кінцеве могло з'явитися при паспортизації 30-х років XX ст., Коли багатьом, чиї прізвища кінчалися на -ка, наприклад Курочка, писали ко: Курочко, вважаючи, що форма на-ко більш підходить для прізвищ. Історично засвідчений Скрипка десятник, панський міщанин, тисячі п'ятсот шістьдесят п'ять р .; Омелян Скрипка, селянин, 1686 г. Не цілком ясно, як назва музичного інструменту може бути пов'язано з особливостями людини. Слово скрипка походить від дієслова скрипіти. Бути може, Скрипкою прозивали людини зі скрипучим голосом. За старих часів був вираз потрапити під скрип, тобто в біду, під гніт. Скрипом могли прозвати людини, у якого чоботи зі скрипом. Скрипкою могли прозивати скрипаля, яке заробляло собі на життя грою на скрипці. Цікаво, що дружина скрипаля в минулому називалася скріпачіха. Нарешті, скрипу було прізвиськом кволого плаксивого дитини. З суфіксом -ка воно перетворювалося в Скрипка.

Сукач - серед давньоруських ім'я Сукач не відзначено. Значить, це прізвисько, можливо пов'язане з виробничим процесом. Сукати, або сука, значить скручувати нитку або мотузку. Крім того, сукати значить брехати, наговорювати на кого-небудь, сіяти розбрат. Таким чином, Сукач - це або людина, що скручує нитки, або пліткар, сеящій розбрат.

Чегляков - в основі прізвища давньоруське ім'я Чеглок - так називали малого сокола. Ім'я в минулому було досить відомо. При записи прізвища на якомусь етапі відбулася підміна гласного про на я. У слові, що позначає сокола, відомі також написання Чоглоков і чеглік. Зустрілося також давньоруське ім'я Чеглей.

Потім на питання: "Чий це людина?
Quot; або "Чиїх він буде?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация