Про 75-річному ювілеї 1-ої танкової армії (з планом заходів)

Сьогодні, коли багато лжеісторікі намагаються переписати сторінки Великої Вітчизняної Війни, коли всіляко принижується роль радянського солдата в досягненні Великої Перемоги, особливо гостро постає питання патріотичного виховання підростаючого покоління. Найбільш ефективні методи виховання - конкретні приклади славного шляху військових з'єднань, спілкування з учасниками подій, з продовжувачами традицій. У смолян є щаслива можливість бути причетними до одного з найбільш легендарних військових з'єднань, овіяної славою 1-ої гвардійської танкової армії.

У смолян є щаслива можливість бути причетними до одного з найбільш легендарних військових з'єднань, овіяної славою 1-ої гвардійської танкової армії

1-а танкова армія була сформована 30 січня 1943 р її ядром стала 1-а гвардійська танкова бригада, яка ще в листопаді 1941 року першої в танкових військах була удостоєна гвардійського звання. Командувачем армією був призначений генерал-полковник танкових військ М.Є. Катуков . Бойове хрещення 1-а танкова армія отримала на Курській дузі, де вона завдала поразки підрозділам моторизованої дивізії «Велика Німеччина» , Танковим дивізіям "Мертва голова" , "Адольф Гітлер" , «Райх» .

За роки Великої Вітчизняної війни 1-ша гвардійська танкова армія брала участь в Львівсько-Сандомирської, Вісло-Одерської, Варшавсько-Познанської, Східно-Померанський стратегічних і Берлінській наступальній операції.

На бойовому рахунку армії 5500 знищених і захоплених танків, 491 самохідну гармату, 1 161 літак, 1251 бронемашина і бронетранспортер, 4794 знаряддя різних калібрів, 1545 мінометів, 5797 кулеметів, 31064 автомашини і іншої бойової техніки.

За успішні бойові дії гвардійські прапори частин армії прикрасили 127 бойових орденів. За ратні подвиги в роки війни понад 80 тис. Воїнів армії нагороджені орденами і медалями, а 117 з них присвоєно звання Героя Радянського Союзу .

Після закінчення війни 1-ша гвардійська танкова армія залишилася на території Німеччини з дислокацією управління армії в Дрездені, де охороняла західні рубежі організації Варшавського договору в складі Групи Радянських військ в Німеччині (Західної групи військ).

З 1992 року армія дислокувалася під Смоленськом. За участь в антитерористичній операції на Північному Кавказі 6 військовослужбовців армії були удостоєні звання Героїв Російської Федерації .

Оскільки Смоленськ став останнім місцем дислокації армії, саме тут проживає більшість ветеранів з'єднання, тут базується ветеранська організація гвардійців-танкістів, тут при гарнізонному Будинку офіцерів працює музей 1-ої танкової армії. З цього випливає, що саме в Смоленську зосереджений багатий архівний матеріал, що розповідає і про бойовий шлях армії під час Великої Вітчизняної Війни, і про відстоювання інтересів Радянського Союзу на території Європи в післявоєнній час, про участь воїнів-танкістів в життя Смоленської області.

З цього випливає, що саме в Смоленську зосереджений багатий архівний матеріал, що розповідає і про бойовий шлях армії під час Великої Вітчизняної Війни, і про відстоювання інтересів Радянського Союзу на території Європи в післявоєнній час, про участь воїнів-танкістів в життя Смоленської області

27 січня 2018 року 1-а танкова армія буде відзначати славний ювілей в місті героєві Смоленську - своє 75-річчя. У програму урочистостей включені:

10.00 - зустріч ветеранів армії з особовим складом частин Смоленського гарнізону і кадетами;

12.00 - мітинг та покладання вінків до Вічного вогню;

17.00 - урочисті збори в Губернській культурному центрі;

18.00 - святковий концерт в Губернській культурному центрі;

19.00 - прийом гостей Радою ветеранів армії.

Шановні ветерани та мешканці нашого міста героя Смоленська запрошуємо вас взяти участь в наших заходах, присвячених вшануванню світлої пам'яті воїнів танкістів, які захистили в роки війни нашу Батьківщину від фашистських загарбників.

Шановні ветерани та мешканці нашого міста героя Смоленська запрошуємо вас взяти участь в наших заходах, присвячених вшануванню світлої пам'яті воїнів танкістів, які захистили в роки війни нашу Батьківщину від фашистських загарбників

Коротка історична довідка

Відповідно до директиви Ставки Верховного Головнокомандування № 46021 від 30 січня 1943 року на базі польового управління 29 армії Північно-Західного фронту в районі міста Осташкова була сформована 1-й танкова армія. Ядром армії стала 1-а гвардійська танкова бригада, яка ще в листопаді 1941 року першою серед танкових військ була удостоєна гвардійського званія.В складу 1-ї танкової армії увійшли: 6-й і 3-й механізовані корпуси, 112-я окрема танкова бригада , 15, 22 і 23-я лижні бригади, 11-а зенітна артилерійська дивізія, чотири окремих танкових полки, артилерійські й інші окремі частини.

З 15 лютого 1943 армія входила до складу особливої ​​групи генерала М.С. Хозина. 12 березня 1943 р виведена в резерв Ставки Верховного Головнокомандування. 28 квітня 1943 р об'єднання включено до складу Воронезького фронту.

Бойове хрещення 1-а танкова армія отримала на Курській дузі, де вона взяла на себе головний удар, завдала поразки добірним з'єднанням вермахту - моторизованої дивізії «Велика Німеччина», танковим дивізіям «Мертва голова», «Адольф Гітлер», «Райх».

Наказом Народного Комісара Оборони СРСР Й.Сталіна № 0016 від 25 квітня 1944 року шляхом перетворення 1-ї танкової армії створена
1-ша гвардійська танкова армія в складі 1-го Українського фронту. Командувачем армією призначений генерал-полковник танкових військ М.Є. Катуков (січень 1943 р - листопад 1947), членом Військової ради армії - генерал-майор танкових військ Н.К. Попель, начальником штабу - генерал-майор М.А. Шалин. Станом на 1 травня 1944 року в склад армії входили 8-й гвардійський механізований і 11-й танковий корпусу, 45-а гвардійська танкова бригада.

1-ша гвардійська танкова армія брала участь в чотирьох стратегічних наступальних операціях Великої Вітчизняної війни:

  1. Львівсько-Сандомирської;
  2. Вісло-Одерської;
  3. Варшавсько-Познанської;
  4. Східно-Померанський і Берлінській наступальній операції.

У Львівсько-Сандомирської стратегічної операції (13 липня - 29 серпня 1944 г.) війська армії в ході 35-денних безперервних боїв пройшли близько 400 км, у взаємодії із з'єднаннями
3-й гвардійської танкової армії, 13-ї армії і 1-го гвардійського кавалерійського корпусу оволоділи містами Перемишль і Ярослав. У серпні вели бої по утриманню і розширенню сандомирского плацдарму.

З 7 вересня 1944 армія була виведена в резерв Ставки Верховного Головнокомандування і зосереджена в районі Немірув.

22 листопада 1944 р тимчасово включена до складу 1-го Білоруського фронту, 8 березня 1945 року - підпорядкована 2-му Білоруському фронту, 28 березня того ж року знову увійшла до складу 1-го Білоруського фронту.

Особливо успішно армія діяла в Варшавсько-Познанської операції (14 січня - 3 лютого 1945 г.). В ході операції її війська за 18 діб пройшли з боями до 500 км, прорвали 7 оборонних рубежів, з ходу форсували річки Пилиця, Варта, Одер, звільнили сотні польських міст і сіл.

У лютому - березні 1945 р армія брала участь в Східно-Померанський (10 лютого - 4 квітня), в Берлінській стратегічній (16 квітня - 8 травня) операціях.

На бойовому рахунку армії 5500 знищених і захоплених танків, 491 самохідну гармату, 1 161 літак, 1251 бронемашина і бронетранспортер, 4794 знаряддя різних калібрів, 1545 мінометів, 5797 кулеметів, 31064 автомашини і багато іншої бойової техніки, озброєння і військового майна ворога.

1-а гвардійська танкова армія пройшла бойовий шлях від Курська до Берліна, який простягнувся на три тисячі кілометрів. Армія самостійно та у взаємодії з військами інших армій звільнила на території Радянського Союзу 54 міста, території Польщі - 72, на території Німеччини - 25.

За успішні бойові дії гвардійські прапори частин армії прикрасили 127 бойових орденів. За ратні подвиги в роки війни понад 80 тис. Воїнів армії нагороджені орденами і медалями, а 117 з них присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Двічі цього звання були удостоєні М.Є. Катуков, І.М. Бойко і І.І. Гусаковський. Нагороджені орденами: Леніна - 62, Суворова I і II ступеня - 22, Кутузова I і II ступеня - 14, Богдана Хмельницького I і II ступеня - 12, Червоного Прапора - 1183, Олександра Невського - 151, Вітчизняної війни I і II ступеня - 9198 , Червоної Зірки - 24852 солдатів, сержантів, офіцерів і генералів.

Після закінчення війни 1-ша гвардійська танкова армія залишилася на території переможеної Німеччини з дислокацією управління армії в м Дрезден, де охороняла західні рубежі організації Варшавського договору в складі Групи Радянських військ в Німеччині та Західній групи військ.

З 1992 року об'єднання дислокувався під Смоленськом, з Німеччини до Росії були виведені управління армії, дві танкові дивізії, п'ять бригад, три окремі полки і 98 частин різного призначення, розформовані - танкова дивізія, бригада, вісім окремих батальйонів і 22 установи.

В сучасний час підрозділи армії вели бойові дії в складі контингентів радянських військ у всіх гарячих точках. При цьому за героїзм і мужність 199 вихованцям армії присвоєно високе звання Героїв Радянського Союзу і Героїв Росії. За участь в антитерористичній операції на Північному Кавказі 6 воїнів армії були удостоєні звання Героїв Росії.

У 1998 році об'єднання було розформовано.

З лав 1-ї гвардійської танкової армії вийшла ціла плеяда видатних воєначальників: маршал бронетанкових військ М.Є. Катуков, маршали Радянського Союзу А.Х. Бабаджанян, І.І. Якубовський, В.Ф. Толубко, маршал військ зв'язку А.І. Бєлов, генерали армії А.Л. Гетьман, І.І. Гусаковський, Е.Ф. Іванівський, І.А. Герасимов, П.Г. Лушев, Б.В. Снетков, Герой Росії генерал-полковник Г.Н.Трошев і багато інших.

Напередодні святкування 70 річниці Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 13 листопада 2014 року був підписаний Указ Президента Російської Федерації про формування 1 гвардійської танкової Червонопрапорної армії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация