«Про доблесті, про подвиги, про славу» аналіз вірша Блоку за планом коротко - композиція, жанр, тема

  1. короткий аналіз
  2. Історія створення
  3. Тема
  4. композиція
  5. Жанр
  6. засоби виразності

У ранній творчості Олександра Олександровича Блоку тема любові була однією з центральних і животрепетних тем. Однак в більш пізньому періоді вона поступилася місцем розчаруванню і тузі за втраченими ідеалам. Подібний настрій поета особливо гостро відчувається у вірші «Про доблесті, про подвиги, про славу ...», який увійшов в цикл «Відплата». Наводимо короткий аналіз «Про доблесті, про подвиги, про славу ...» за планом, який буде корисний при підготовці учнів до уроку літератури в 11 класі.

» за планом, який буде корисний при підготовці учнів до уроку літератури в 11 класі

короткий аналіз

Перед прочитанням даного аналізу рекомендуємо ознайомитися з віршем Про доблесті, про подвиги, про славу .

Історія створення - Вірш було написано в 1908 році, і увійшло в цикл під назвою «Відплата».

Тема вірша - Розчарування в коханні.

Композиція - Кільцева композиція.

Жанр - Любовний послання.

Віршований розмір - П'ятистопний ямб з перехресної римою.

Метафори - «коли твоє обличчя в простій оправі», «ти віддала свою долю іншому», «я кинув в ніч заповітне кільце».

Епітети - «сумна», «сира», «проклятий».

Уособлення - «летіли дні», «вино і пристрасть терзали життя мою».

Порівняння - «І кликав тебе, як молодість свою».

Інверсія - «плащ твій синій», «в сиру ніч пішла».

Архаїзми - «гординя», «аналой».

Історія створення

Головною жінкою в житті молодого поета була Любов Дмитрівна Менделєєва, в якій він бачив втілення жіночого ідеалу. Протягом шести років він присвятив їй майже сім сотень ліричних віршів, написаних з великою любов'ю.

Не дивно, що серйозним ударом для Блоку стала зрада коханої жінки, з якою він на той час обвінчався. Любов Дмитрівна покинула поета заради його близького друга, поета Андрія Білого. Догляд подружжя, яку він з таким трепетом обожнював весь цей час, спустошила Олександра Олександровича. Втративши ілюзії і колишні ідеали, він був морально знищений, і довго не міг оговтатися після зради. Згодом Любов Дмитрівна повернулася до чоловіка, але колишнього почуття він вже не відчував до неї.

Глибоке емоційне потрясіння стало причиною створення циклу «Відплата». Однак, незважаючи на промовисту назву, в ньому автор не намагався розквитатися з зрадницею за заподіяну душевний біль. В цикл увійшло і вірш «Про доблесті, про подвиги, про славу ...», перейнятий душевними стражданнями і знемоги поета.

», перейнятий душевними стражданнями і знемоги поета

Тема

Головна тема твору - розчарування в любові. Зрада і догляд колись настільки улюбленої жінки залишають глибоку рану в душі поета. Він не готовий пробачити зраду і приймає для себе рішення назавжди викреслити з пам'яті образ коханої.

У спробі позбутися від душевних мук, ліричний герой пускається у всі тяжкі. Однак ні вино, ні інші жінки не в змозі залатати ту пролом, яку залишив після себе догляд коханої. Весь вірш пронизане смутком, тугою і гірким присмаком зради.

Герой бачить сенс життя лише в любові, і ніякі земні радощі не здатні замінити принади життя духовної. Однак сильна любов не проявляється в напівзаходах - вона або окрилює і підносить до небес, або повністю знищує.

композиція

Вірш має кільцеву композицію, в якій перша строфа повторює останню, але при цьому протиставляється їй. Даний прийом є причиною замикання твори в якийсь безвихідний коло. Ліричний герой наповнений гіркотою і розпачем, він пригнічений втратою своєї мрії і колишніх ідеалів.

Однак він все ж мріє повернути любов, і цим бажанням пронизане все вірш, що підкреслюється синтаксичним паралелізмом і подвійний анафорой.

Жанр

Вірш написаний у жанрі любовного послання. Ліричний герой звертається до коханої жінки, яка залишила його. Він пристрасно мріє повернути її, а разом з нею - то сильне почуття, яке він колись відчував.

Зрада коханої глибоко ранить героя, який втратив сенс життя. Дні без любові летять «проклятим роєм», і ніщо не віщує душевного спокою.

Віршований розмір - п'ятистопний ямб з перехресної римою.

засоби виразності

Для надання більшої виразності автор використовував в своєму творі багато символів, серед яких зустрічається і традиційна християнська символіка.

Так, «заповітне кільце» - це символ вірності, аналой - символ любові і вірності, ніч уособлює собою темряву і невідомість, а синій колір плаща - зраду.

За допомогою яскравих епітетів ( «сумна», «проклятий»), уособлень ( «летіли дні», «вино і пристрасть терзали життя мою») і метафор ( «ти віддала свою долю іншому», «я кинув в ніч заповітне кільце») поет описував переживання ліричного героя, який втратив сенс життя. Любов же він порівнював з безповоротно минулої молодістю ( «І кликав тебе, як молодість свою»).

Кожна фраза наповнена глибоким змістом і символами, що приховують страждання, смуток і розпач ліричного героя.

Тест з вірша

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация