Про збірку «Вірші про Прекрасну Даму» (О. Блок)

Рідко який лірик не стосується теми «Прекрасної Дами» Рідко який лірик не стосується теми «Прекрасної Дами». Ось і Олександр Блок, перша поетична збірка якого вийшов в 1905 році, його так і назвав - «Вірші про Прекрасну Даму».

Ідею дати таке ім'я циклу підказав автору російський поет Валерій Якович Брюсов. Цензура не доклала руку до збірки поета; це сталося завдяки протекції Е.К.Метнера, майбутнього відомого керівника видавництва «Мусагет», з яким автор надалі підтримував дружні стосунки.

«Вірші про Прекрасну Даму» складаються з трьох розділів, пов'язаних між собою: «Нерухомість», «Перехрестя», «Збиток».

У першому розділі, «Нерухомість», зібрані вірші, безпосередньо звернені до Прекрасної Дами. «У саме поняття« Нерухомість »Блок вкладає глибокий філософський зміст, і воно в його поетичному іносказанні має багато відтінків. Самий безперечний з них виражає ідею сталості, вірності, лицарського служіння Прекрасну Даму ». В цей розділ збірника «відібрані найбільш лірично сильні, відповідальні, різко звучать вірші».

Заспівує сон, зацвітають колір,
Зникаючий день, згасали світло.

Відкриваючи вікно, побачив я бузок.
Це було навесні - в відлітає день.

Раздишаться квіти - і на темний карниз
Пересунулися тіні радісних риз.

Задихалася туга, займалася душа,
Відчинив я вікно, тремтячи і тремтячи.

Другий розділ збірника, іменований «Перехрестя», іншого плану. Істотно змінюється палітра, ритм, з'являється Петербург в баченні Блоку. Перед нами - його Місто. Якщо «Нерухомість» - все про сільського, про дивовижному світі Природи, то «Перехрестя» - це про якийсь повороті, який скоїв автор. Уже стартове вірш «Обман», його назва, скаже нам багато про що. Променистість рядків позаду, багатозначність і відверта зухвалість - попереду. Замість рожевих зорь - фабрична гар, в очі кидається червоне світло.

Ранок. Хмаринки. Дими. Перекинуті діжки.
У світлих струмках весело танцює синява.
Вулицями ставлять червоні рогатки.
Шльопають солдатики: раз! два! раз! два!

Розділ «Збиток», третій за рахунком - перехідного плану. Попереду новий збірник віршів - «Несподівана радість».

«В одному з пізніх листів (весна 1914 року) Блок прорік віщі для нього слова, які стосуються в рівній мірі до його минулого, сьогодення та майбуття, до всієї його життя, по якій він йшов« стезёю правди: «... мистецтво там, де збиток , втрата, страждання, холод. Ця думка стереже завжди ... ». Назва заключного розділу книги «Віршів про Прекрасну Даму» - «Збиток» - містить в собі саме цей сенс, про який говорилося в блоковском листі.

«Справжнє навколо Тебе, живий і прекрасної російської дівчини» - так писав Блок своїй нареченій, роблячи коментарі до збірки про «Прекрасну Даму». Вихід цього поетичного праці Блоку не пройшов непоміченим. Одним з перших критиків поета з'явився його друг Андрій Білий (конфліктних ситуацій на той момент між ними ще не було). «Тут в Москві є люди, які ставлять Вас на чолі російської поезії. Ви і Брюсов найпотрібніші поети для Росії ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация