Про російських казках і билинах

  1. Схожі статті:

Вивчаючи російський фольклор, вчені XIX століття виявили вражаючу річ: росіяни в XVII-XIX століттях дуже добре пам'ятали Давню Русь

Вивчаючи російський фольклор, вчені XIX століття виявили вражаючу річ: росіяни в XVII-XIX століттях дуже добре пам'ятали Давню Русь. По всьому Півночі - в Ярославській, Олонецкой, Архангельської губерніях - розповідали билини. Це були перекази про богатирів, які служили древнім київським князям. Пам'ять народу зберігала історії двору Володимира Красне Сонечко, правнука Рюрика, який правив в Києві в 978- 1015 роках.

Такою є офіційна версія визначення, хто зображений в російських билинах під ім'ям князя Володимира Красне Сонечко. Хоча мені особисто завжди здавалося, що мова фактично йде про злиття в народній свідомості двох історичних персонажів: власне Володимира Святого - хрестителя Русі і Володимира, довгі роки княжив на Північно-Заході, в Новгороді Великому - Володимира Мономаха. Вони-то обидва і злилися в народному епосі в збірний образ Володимира Красне Сонечко. Саме за часів їх князювання (і між ними) найвищого економічного і політичного впливу досягла Київська Русь.
Не будемо поки пояснювати якусь «дивина» - оповідачі билин в глушині північних лісів часто і не знали, де знаходяться Чернігів і Київ! Але «чомусь» народна пам'ять про Київську Русь не забарилася ні під Києвом, ні під Черніговом. Вона збереглася саме на півночі. Відзначимо цей важливий момент, - він ще знадобиться нам, щоб пояснити черговий міф.
Кілька товстих книг можна заповнити історіями пригод Іллі Муромця, Альоші Поповича, Микули Селяниновича і інших богатирів. Їх битвами з триголовим драконом, Змієм-Гориничем, що сиділи на дубу Солов'єм-Розбійником, іноземними богатирями, «наскакавшімі» зі степу.
Красива казка? Так, в билинах багато відверто казкових персонажів: Соловей-Розбійник і Змій-Горинич. Казкові опису сили богатирів та й їх ворогів, легко піднімали булаву в сорок пудів, на місці слідів яких залишалися озера.
Якось Добриня Микитич «бачить в поле величезні сліди від копит: кожен слід завбільшки з полпечі. Придивляється Добриня до сліду, каже собі:
- Це, видно, Жидовин, чужий богатир, заїхав в наші вільні степи з землі жидівської ».
Цей самий Жидовин з землі жидівської - самий справжній богатир, нічим не гірший за той же Іллі Муромця: «чорніє величезне: кінь, як гора, на ньому богатир, немов сіна копиця, - не бачити обличчя під хутряною шапкою пухнастою». Палицею він грає «вагою в дев'яносто пудів». Навіть здолавши жидовином, Ілля Муромець каже: «Тридцять років їжджу я в поле, братці мої названі, а такого дива жодного разу ще не наезжівал!»
Але ж і інші чудовиська, перемагає Іллею, не ликом шиті.
Так само казково-умовні, піднесені, відчуженість образи Володимира, і його «світлою княгиня», і самих богатирів. Швидше, ікона, ніж портрет. Швидше, житіє, ніж біографія.
Все так. Але при всій казковості деталей, відвертої умовності оповідання билини строго прив'язані до абсолютно певного періоду російської історії. Перші богатирі з'являються при дворі київського князя Володимира, тобто на рубежі X і XI століть. Останній з богатирів, Альоша Попович, гине в битві на Калці в 1224 році - в першій битві з монголами. Билини, зібрані на півночі Русі, зберігають не тільки пам'ять про степах, про хазарів та печенігів, про Київ і про Чорне море, а й про події 230-240 років російської історії.
Билини - це одночасно історичне джерело і перший на Русі приклад історичного міфу. Це не політичний міф, який не літературний: билини дають образ народу - такий, яким хотів би бачити себе народ.
Позитивний міф? Безсумнівно! Але, читаючи билини, переконуєшся: відбився в них колективний образ народу на рідкість симпатичний. Саме образ - прояв архетипу. Реальні історичні персонажі можуть бути досить далекі від описаних в билинах. Досить сказати, що билини розчулено живописуют подружню ідилію Володимира Красне Сонечко і «його світлої княгиня». І з'являються вони разом, і йдуть, провівши гостей, і княгиня демонструє всі необхідні для жінки якості скромності, сором'язливості, покірності чоловікові. І Володимир то дбайливо веде втомлену бенкетувати дружину, то обіймає княгиню, прикриваючи її рукою від розбушувався Солов'я, то лукаво поглядає на неї, слухаючи про пригоди Забави Путятішни.
Не випадково билини жодного разу не називають «світлу княгиня» по імені. Тому що було у Володимира до 40 дружин, і навіть шлюб з візантійською царівною Анною, сестрою правлячих базилевсов Костянтина і Василя, мало що змінив. Тобто для порядку кілька возів з дружинами князя роз'їхалися по різних містах, а частина жінок Володимир роздав своїм наближеним і сподвижникам. Причому, може, і комусь із богатирів дісталася дружина «з княжого» ... плеча, як знати.
Така історія. За часів Володимира ще жваво було язичництво. Князі носили два імені - християнське і язичницьке, і той же Володимир - Володій Світом - був Василем в хрещенні. Двовірство пронизувала життя Стародавньої Русі, язичницькі традиції зовсім не здавалися чимось дивним для перших поколінь християн.
Але автори билин абсолютно не бажають рахуватися з історією! Билини-то складали і передавали потомствені християни! Вони абсолютно не схвалювали язичницької легкості моралі, і хотіли бачити князів строгими едіноженцамі, пристойними і вірними чоловіками. Володимир описаний в билинах самими симпатичними фарбами. Ну народ і дає йому хорошу дружину, гідну такого славного князя.
І взагалі, мораль билин виключно висока. Аналоги билин є і в Європі. Наприклад, британські оповіді про короля Артура і лицарів Круглого столу або оповідання про графа Роланда. Але в європейських переказах подружня зрада - справа досить звичайне.
Наприклад, своїм народженням король Артур зобов'язаний тому, що провісник Мерлін дізнався за зірками: якщо саме в цю ніч дружина герцога Горлойса Ігрейну зачне немовляти від короля Утера Пендрагона, то на світ з'явиться великий король, об'єднувач і слава Британії. Обговоривши це важливе питання з королем, чаклун Мерлін відволік варту, і король Утер проник в замок свого вірного васала, герцога Горлойса. Зачарована варта прийняла його за самого герцога, немовля був зачатий ... Фанфари !!!
Образ короля Артура став для свого суспільства ще яскравішим і цікавішим - посланець небес, з появою на світ якого пов'язана така захоплююча історія!
... І ось автори билин вважали б таке походження «неправильним» і навіть образливим для героя.
Самому королю Артуру прийнято співчувати, тому що обидві дружини були йому невірні. Одна зі сторін трагедії Артура в тому, що він повинен підтримувати найкращі відносини з братом Ланселота Бедуіром, якого любить королева.
Особиста трагедія короля може бути виражена дуже красиво, в найвишуканіших виразах.
Непорушна вершина Камелота,
Британія стає сильніше.
Але що за невідступна турбота
Тебе не випускає з пазурів?

А все, від бідняка до кавалера,
Всі знають, чия в печалі тієї вина:
Прекрасна королева Гвіневера,
Прекрасна, але Артуру не вірна.
Сильні і численні загони,
Що за тобою йдуть на саксів в бій.
Але хто стоїть з тобою так часто поруч,
Але поглядом не зустрічається з тобою?
Колір лицарства, герой, краса турніру,
Твій давній друг, вже майже що брат ...
Але королева любить Бедуіра,
І навряд чи в цьому хтось винен.

Ти їдеш в далекі походи,
Ти закривати очі на все готовий.
Ти їм обом подарував свободу ...
Адже це називається «любов».
Ти грішна, не дивлячись на святість цілей,
Так для чого ж бути ще грішні?
Скажи тепер, про провісник Мерлін,
Відповідай же мені, пророк придворний Мерлін,
Прошу, розкажи, ясновидець Мерлін,
Хто на землі нещасливішим королів?

Ці красиві вірші написав Кретьєн Де Труа, придворний бард герцогів Шампані. Вони були широко відомі у всій Європі.
І гине Артур від руки свого позашлюбного сина, народженого від феї Моргаузи, до речі, теж його далекої родички.
Ні ні! І ці історії, і сказання про незліченні дамах графа Роланда - дуже цікаві і захоплюючі. І навіть повчальні по-своєму. Не будемо ханжами, в кінці кінців.
... Але в билинах немає нічого навіть віддалено схожого.
Що характерно - в билинах і жінки наділені високою мораллю. Той же ідеал незаперечною відданості, сили духу, взаємодопомоги, всепоглинаючої любові. Забава Путятішна переодягається воїном, відправляється шукати зниклого нареченого. Перемігши полчища ворогів і найдобірніших чудовиськ, вона рятує хлопця, відвозить додому ... і вже нічого не загрожує стає його дружиною - на загальне задоволення.
До речі, в «Слові о полку Ігоревім» - високоморальні подружні стосунки. Княгиня Єфросинія Ярославна, яка увійшла в історію як зразок самовідданої жіночої любові, дружина, яка проводить князя Ігоря на війну, в половецький похід 1185 року, після загибелі війська.
На зорі, на світанку, рано-рано,
Зі свого тугою наодинці,
Плаче, голосить Ярославна
На путивльської міській стіні.

Обов'язок дружини - оплакати чоловіка? Демонстрація своєї ролі вдови? І це також. Ярославна поводиться відповідно ролі жінки патріархально-родового ладу. Але є в її поведінці і щось індивідуальне: далеко не всі вдови князів і бояр оплакували їх так, що плач цей попав в літературні твори. Та й називає вона князя, батька своїх дорослих синів не як інакше, як «другом милим», і не страхи вдовину долю поминає, а то, що їй «без милого туга».
Після того як Ігор втік з полону, з'явився в Пу-тівле, подружжя на очах усього міста кинулися один до одного і «від сліз і від радості нічого сказати один одному не могли». Літописець не засуджує Ігоря за те, що він веде себе не як князь, а як чоловік Єфросинії Ярославни, і, скоріше, викликає співчуття.
Дамам, зображеним у фольклорі Європи, у Ярославни вчитися і вчитися!
І в усьому іншому билини стверджують дуже високу мораль. Богатирі - побратими й непорушно вірні й віддані один одному. Ні секунди не сумніваються вони перед тим, як кинутися в бій один за одного. Аналог в житті Європи хіба що мушкетери Дюма ...
Життя богатирів - служіння. І не стільки служіння Володимиру Червоне Сонечко, скільки Русі. Посварившись з Володимиром, Ілля Муромець поїхав з двору, але служити Русі не перестав: відправився прямо громити Змія-Горинича.
Іншим разом Володимир посадив Іллю в темницю. Осаджують Київ вороги, дуже потрібен Ілля. Як не просить Володимир Іллю, ображений богатир непохитний: не бажає оголювати меч за образив князя. Ледве вмовили - і тільки тому, що розорення загрожувало всьому місту.
Після цієї історії Володимир кланяється Іллі, просить вибачення, вмовляє сісти на чолі пиршественного столу. Описи цієї сцени в різних списках билин різні: в одних Ілля все ж їде геть і повертається через багато років. В інших - він дає себе вмовити, і сам Володимир особисто подає йому кубок з медом.
Порівняння російських богатирів з європейськими лицарями не на користь останніх. Безсумнівно, сміливі вони і горді, і воїни могутні. Але служать все-таки не Батьківщині, а герцогам і королям. І все ж образливі, як безглузді хлопчиська. Вічно у них дуелі та бійки. Уявити ж дуель Іллі Муромця з Альошею Поповичем неможливо навіть «в маренні».
Точно так само неможливо уявити собі короля Пендрагона, який вибачався б перед герцогом Горлойс. Яке там! Ну треба було владиці зробити важливий політичний акт - зробити нового короля. І васал відкинутий, «аки дрантя».
Володимир теж може нанести образу, але його поведінка набагато нравственнее і людяніше. Уже за рахунок готовності вибачитися. Ця моральна забарвлення всіх абсолютно вчинків, етична вивіреність всіх жестів і поз, всіх можливих сторін поведінки - найважливіша частина життя героїв билин.
Та й скромніше вони якось - і руські князі, і російські богатирі. І душевно широкі, безсрібники, нестяжателі.
Благородство, великодушність до переможених, відвага, широта душі, чесність, скромність - ось якості, які народ відзначає в своїх представників - богатирів.
Стало бути, ці риси він хоче бачити в самому собі. Разом з невибагливістю, терплячістю, здатністю до самопожертви, вірністю сім'ї, князю і Батьківщині.

Схожі статті:

Російський духовний вірш

Октай (Тува) - Старообрядницький духовний вірш

Рідна Природа!

У глухий пермської глибинці відбувся етнофестиваль

Сергій Калугін - Nigredo (1994)

Рейтинг

останні 5

Красива казка?
Позитивний міф?
Обов'язок дружини - оплакати чоловіка?
Демонстрація своєї ролі вдови?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация