Про ікону Божої Матері «Спорительница Хлібів»

З любов'ю і надією в печалях і радощах молимося ми Пресвятої Богородиці, Заступниці роду християнського, перед її чудотворними іконами, яких на Русі «як зірок на небі».

Є серед них одна, особливо шанована в Оптиної Пустелі, благословенна старцем Амвросієм, великим утішником землі Російської. Старець назвав цю ікону «Спорительница хлібів» і встановив її святкування 15/28 жовтня - після часу закінчення жнив і збирання врожаю. Через деякий час саме в цей день тіло старця було віддане землі.
Є серед них одна, особливо шанована в Оптиної Пустелі, благословенна старцем Амвросієм, великим утішником землі Російської Перед іконою моляться про примноження плодів земних і небесних, просять благословення на працю. У акафісті співається: «Хоча жати спасіння, бо село солодке, здалася єси, Владичице, від нього ж харчується, імами їжу вічну і нетлінну. Ми ж, земнії суще, молимо Тебе, Пречиста Діво, покажи силу Твою на жнивах нив і полів наших, егда прийде час їх, і кожен злак та рясніє на втіху нас, співаючих Богу: Алилуя »(Кондак 7).
Ікона з незвичайною іконографією, виконана глибокого духовного змісту, зображує Божу Матір над дозрілими хлібними снопами, що благословляє Руську землю. В останні роки життя важко хворий старець, перебуваючи тривалий час в Шамординської обителі і будучи стурбованим її долею, гаряче молився Богоматері про заступництво і заступництво; тоді-то і виник задум ікони. Тиха велична краса Руської землі благословляється Царицею Небесною з цієї ікони. <...>
Ікона «Спорительница хлібів» за короткий час стала надзвичайно шануватися віруючими. Цьому сприяли чудотворення від образу, про які згадувалося в життєписі старця: «... першим чудом милості Божої і заступництва Цариці небесної, по молитвам благодатного старця перед цією святою іконою, можна вважати те, що, хоча останній рік земного життя його був взагалі на Русі голодний , але в межах Калузької єпархії і, зокрема, близько Шамординської обителі, хліб родився.

Наступної за тим літо, вже після кончини старця Амвросія, послушником Оптиної Пустелі, Іваном Федоровичем Ч-м, з дворян, написана ним самим ікона «Спорительниця хлібів» послана була в Пятницкую жіночу обитель Воронезької єпархії. Там з нагоди сильної посухи, що загрожувала неминучим голодом, скоєно було молебень перед нею; після чого незабаром пішов дощ, і обитель з околицями врятована була від голоду ». <...>
В даний час ікона «Спорительница хлібів» - ікона з незвичайною іконографією та найменуванням - глибоко шанована віруючими. І серед безлічі храмів, немов розсипаних Творцем небесних перлин, є храми, присвячені цьому образу.
У 2000 році храм на честь ікони «Спорительница хлібів» був освячений і на території підсобного господарства Оптиної Пустелі.
Нам нічого не відомо про долю тієї ікони, перед якою старець Амвросій підносив свої святі і благодатні молитви. У 1892 році за указом Святійшого Синоду цю ікону забрали з Шамординської обителі. У сучасних коментарях до роботи о. Павла Флоренського «Іконостас» нам зустрілося вказівку на повідомлення єпископа Уфимського Анатолія в січні 1988 року в Бергамо, в якому він вказує на те, що ця ікона знаходиться в литовському селі Міхнова під Вільнюсом.

Промислом Божим в келії преподобного старця Амвросія в скиту Оптиної Пустелі кілька років тому з'явився мальовничий список з ранніх ікон «Спорительниця хлібів». Цю ікону в 1999 році передав обителі Олександр Курочкін з Ростова-на-Дону, у якого образ Цариці Небесної, куплений з нагоди, знаходився близько семи років. Професійний реставратор, він відкрив напис на зворотному боці ікони, приховану під шаром фарби:

Радуйся Благодатна Господь
З Тобою подай і нам
Недостойний Росу благодаті
Твоєї і яви милосердя Твоє
Святкування 15-го жовтня
Ще нижче:
Образ сеї Старшого
Оптиної Пустелі
ієросхимонаха Амвросія
Найменування ікони на лицьовій стороні «Спорительница хлібів» написано тим же почерком, що й напис на звороті.
Знаючи, що нічого в нашому житті випадкового немає, радіючи, що з набуттям цієї ікони відновилася втрачена зв'язок часів, молимося перед благословенним чином і віримо, що молитви наші не залишаються непочутими: «Ніщія і незаможних просочи, старість підтримай, немовлята виховай, всіх напоуми преіскренне взивати до Господа: Хліб наш насущний дай нам днесь. Збережи, Пречиста, люди Твоя ... »
Зі статті В. Кашириной і Г. Черкасової «До історії ікони Божої Матері« Спорительница Хлібів ». Оптинський альманах, вип. 2.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация