Про відвідування хворих в суботу

Про відвідування хворих в суботу

Вітаю Вас, шановний рав Ессас!

Із задоволенням читаємо ваші (і ваших колег) коментарі до тижневим главам, особливо, за шаббатнім столом.

В останньому коментарі на главу Вайєр р. Мордехай Вайц пише: ... Обговорюючи цю тему, Учителя в Талмуді (трактат Шаббат, лист 12) виносять постанову, що відвідувати хворих в суботу і святкові дні - заборонено.

Оскільки в нашій громаді прийнято відвідувати хворих також і в суботу, звернувся до джерела (трактат Шаббат), щоб прояснити ситуацію. В кінці вищезгаданої сторінки написано, що Бейт Шамай (школа великого Учителя Шамая) забороняє відвідування хворих, а Бейт Гілель (школа великого Учителя Гиллеля) дозволяє.

Шулхан Арух (тобто, практичний закон - h Алаха) також дозволяє відвідування хворих в суботу.

Хотів би попросити вас про дві речі:

1. Якщо ви не згадуєте все джерела, то хоча б не пишіть в такий категоричній формі, як ніби існує тільки одна думка.

2. Пишіть наскільки думка відповідає hалахе, інакше ви збиваєте з пантелику людей (не всі знають, що ми з тексту Талмуда закони не виводимо).

Цві
Берлін

Цві   Берлін

Повністю згоден з Вашими зауваженнями і пропозиціями. Але особливість короткого обговорення тижневих глав Тори така, що в його рамках немає можливості розглядати весь комплекс (нерідко - досить об'ємний) аналізу нашими Вчителями тій чи іншій Галахічні проблеми.

Більш того, досить часто в тих гранях Істини, які не згадані в Шульхан Арух, ховаються надзвичайно важливі глибини мудрості нашої Тори.

Звичайно ж, в інших розділах, коли ми не обговорюємо тижневі глави, але - даємо практичні рекомендації, ми робимо це, в першу чергу, на основі формулювання законів, внесених в Шулхан Арух його упорядником великим Учителем равом Йосефом Каро (і з уточненнями для ашкеназскіх євреїв, написаних равом Моше Ісерлесом).

Потім, якщо це необхідно, ми враховуємо і межі Істини, відкриті нам великими Вчителями наступних поколінь, включаючи наші дні.

На цьому будуються, наприклад, матеріали розділу «Запитай у рабина».

А тепер «надаю слово» автору згаданого Вами коментаря до тижневої чолі Вайєр - рабина Мордехаю Вейца, який більш детально розгляне різні грані проблеми, в тому числі, і з Галахічні точки зору.

«Шановний колего по вивченню Тори і відвідувач нашого сайту, Цві!

Велике спасибі за зауваження і, по суті, за допомогу всім нам.

На сайті evrey.com є розділи, присвячені, крім іншого, ознайомленню з різними аспектами єврейських практичних законів - Галах. У таких матеріалах ми намагаємося досконально, наскільки це можливо, розбирати галахічні питання, піднімаємо теми, присвячені і актуальною Галах.

В оглядах розділу «Недільна глава» ми зосереджуємо увагу на розкритті різних граней тексту Тори, на морально-етичних аспектах і в меншій мірі - на питаннях Галахи.

Що ж стосується виділеної Вами теми відвідування хворих в шаббат, то в Талмуді Вчителі, обговорюючи це питання, висловлюють різні думки. Один з найбільших рабинів недавнього минулого рав Йонатан Ейбшіц (на основі його коментаря і складений згаданий Вами огляд) за правильне привести лише думка тих Учителів, які забороняли відвідування хворих по суботах. Оскільки в даному випадку у нас не було мети розкрити певну Галахічні проблему, ми також не привели інші думки з цього приводу.

Але якщо Ви підняли це питання - спробую розглянути його з Галахічні точки зору, наводячи короткий аналіз різних граней Істини, які відкривають наші Вчителі.

Аналізуючи, згаданий уривок з Талмуду, слід взяти до уваги, що навіть якщо Бейт Гиллель і дозволяє відвідування хворих в шаббат, то великий Учитель і укладач Єрусалимського Талмуда раби Йоханан (найбільший Учитель Талмуда в Ерец Ісраель, 3-е століття) підкреслює небажаність таких відвідувань . І значна частина рабинів більш пізнього часу, на основі висновків яких будується наша Галаха, також слідують його ув'язнення. Так Ран (рабейну Нісим, один з основних коментаторів Талмуду; Барселона, Іспанія, 14-е століття) пише, що відвідування хворого може засмутити візитера. А засмучуватися в шаббат - заборонено. Тому, - каже Ран, - спочатку слід заборонити відвідування хворих по шаббат. І тільки якщо немає іншої можливості, в крайньому випадку, це можна вирішити.

У коментарях до Шулхан Арух під назвою Шаарей Тешува сказано, що М'якосердий людині відвідувати хворих в шаббат не можна.

Риф (рабі Іцхак Альфас, автор праці Сефер h а-Галахот; Алжир - Іспанія, 11 в.), Меїр (один з найбільших коментаторів Талмуду; Франція, 13-е століття), Магарша (коментатор Талмуда, Польща, 16-е століття ) та інші називають ще одну причину небажаність відвідування хворих в шаббат. Вона заснована на тому, що в суботу заборонені прохання щодо особистої та приватному. Можна молитися лише про весь народ в цілому. А молитва про одужання конкретної людини як раз входить в категорію особистих прохань. Коли люди бачать, як страждає хворий, вони можуть висловлювати почуття співпереживання стогонами, сумними зітханнями і т.п. Все це в суботу - неприйнятно.

При цьому Вчителі дозволяють молитву за одужання хворого, але - якщо в ній згадана субота. Саме так чинять у синагогах під час читання особливої молитви за одужання «Ми шеберех» ( «Той, хто благословив ...»).

У деяких галахических працях дається беззастережне дозвіл на відвідування хворих в шаббат. У 20-му столітті такий дозвіл дали, наприклад, рав Еліезер Вальденберг (Циц Еліезер), і рав Овадія Йосеф (див. Збірник Ялкут Йосеф).

Разом з тим, оскільки значна частина рабинів звертає увагу на небажані чинники, супутні такому відвідуванню, слід намагатися виконувати заповідь відвідування хворих - в будні. Але якщо немає іншої можливості - Галах не заперечує проти відвідування хворих і в шаббат ».

Як післямови до тексту рабина Мордехая Вейца, додам, що мова не йде про членів сім'ї або друзів хворого, в яких, як відомо, потребує хворий і / або свідомо чекає їх приходу. Зрозуміло, що ці люди не тільки можуть, але - і повинні, якщо у них є можливість, відвідати його і в суботній день.

Тепер мені залишається ще раз подякувати Вам і висловити надію, що в майбутньому нам вдасться по можливості врахувати Ваші побажання і в матеріалах, в яких обговорюються тижневі глави ..

Автор тексту Еліягу Ессас
11.11.14


14



ПОНРАВИЛОСЬ? ПІШЛИ ЗАСЛАННЯ ДРУГУ

ПОНРАВИЛОСЬ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация