Про книгах: Важко бути богом

"Важко бути богом". Напевно, самий прославлений з романів братів Стругацьких.
Історія землянина, який став "спостерігачем" на планеті, що застрягла в епохи пізнього середньовіччя, і вимушеного "стояти осторонь" в те, що відбувається, екранізована вже кілька разів - проте навіть кращий фільм не в силах передати всього таланту книги, на основі якої він знятий! ..

Брати Стругацькі, пишуть про людину, а фантастичні механізми, невідомі планети тільки головне їх романах призначення людини в світі, його доля і борг. Одна з моїх улюблених книг - це повість "Важко бути богом".
Троє підлітків. Анка, Пашка і Антон - грають в лісі. Грають в якусь дивну гру. Жартівливо сперечаються і сперечаються: "Між іншим, - каже Пашка, - у тебе відстріл права п'ята. Пора б тобі стекти кров'ю ". Але ситуація дійсно мирна, незважаючи на такі розмови. Сама повість про Антона, слідчого з Землі.

Стругацькі описують іншу планету, схожу на Землю, але часів епохи Середньовіччя. Тут ще вірять розповідають легенди про жуткомволшебного вепри И, Здесьнесмотря на похмурі фарби Середньовіччя, королів і придворних панує фашизм і диктатура. А серед усього цього - молодий аристократ дон Румата, який насправді є одним із спостерігачів-вчених з Землі, таємно збирають дані і аналізують обстановку на планеті.
Герой Румата не витримує позиції простого спостерігача, коли розуміє, що в країні відбувається переворот, що до влади приходять "середньовічні фашисти", які загрожують випалити в країні все хороше. Він не може залишатися осторонь, хоча його керівник говорив йому: "Ми тут боги, Антон, і повинні бути розумнішими богів з легенд ...". Але що значить розумніший? Найхолодніше? Неупереджено? І в підсумку бесчеловечнее?

Висновок!

Повість викликала хворобливу реакцію радянського літературного офіціозу. З "Важко бути богом" і що послідувала повісті "Хижі речі століття" почалися складнощі Стругацьких з виходом до читача. Друга хвиля критичних ударів по повісті піднялася в кінці 80-х рр., З виходом на сторінки пострадянської друку православно-патріотично орієнтованих літераторів і публіцистів: героїв Стругацьких, які намагаються в самих нелюдських умовах зберегти і примножити справді людське в собі і навколо себе, вони називають "патологічними вбивцями" (Ю.Макаров), обрушився на саму ідею поліпшення світу людськими силами; особливу лють у І.Васюченко, В.Жаркова і інших викликає чомусь любов Румати до інопланетної дівчині Кірі, оголошується низинній і злочинною. Тільки на початку 90-х з'являються докладні, зважені, аналітичне публікації, присвячені творчості Стругацьких взагалі і повісті "Важко бути богом" зокрема, розкривають її "секрет, простий, як все значне в мистецтві: герої повинні робити моральний вибір" (А. Зеркалов); слід особливо відзначити статті С.Некрасова, що зіставляє художню практику Стругацьких з вершинними здобутками європейської філософії XX століття.
За мотивами повісті поставлений однойменний фільм режисера Петера Фляйшмана (1987, СРСР-ФРН), урезавший смислові пласти тексту до рядового фантастичного бойовика.

Пізніше вийшов російський художній фільм 2013 року до мотивів цієї повісті, останній фільм режисера Олексія Германа. Робота над картиною тривала близько 14 років і завершилася вже після смерті режисера (помер 21 лютого 2013 року) На жаль фільм досить не вдалий (

За різними матеріалами. Спеціально для групи: http://vk.com/litbazar

Але що значить розумніший?
Найхолодніше?
Неупереджено?
І в підсумку бесчеловечнее?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация