Про християнське ставлення до собаки

Почнемо з історії: яке було ставлення до «чотириногого друга» в античну епоху Почнемо з історії: яке було ставлення до «чотириногого друга» в античну епоху?

Греки собак любили і оточували турботою. Досить почитати Гомера. Римляни одягали на бойових собак навіть броню.

Але ось у народів, які поважали Біблію як священну Книгу, ставлення було прямо протилежним. У Старому Завіті з тридцяти згадок собаки, лише в двох випадках воно не має негативного сенсу. Ненависть стародавніх іудеїв до своїх ворогам-єгиптянам і римлянам, розводили і почитати собак і застосовували їх в бою, була перенесена, ймовірно, і на тварин. Згідно із законом Мойсея, ці тварини вважалися нечистими. Для єврея порівняти кого-небудь з псом - верх образи. Навіть гроші, виручені від продажу собаки, рівнозначно платі блудниці, не можна було вносити в Скинию - «в дім Господа Бога твого, ні за яку обітницю, бо тож вони обоє гидота перед Господом Богом твоїм» (Втор. 23: 18). Але якщо собаку продавали, значить, при собі її все-таки тримали.

Скотарю вівчарка абсолютно необхідна, інакше стадо не вберегти. А у стародавніх євреїв скотоводческий працю - фактично основний. І, тим не менш, це не впливало на їх ставлення до чотириногих «вартових»: «тепер насміхаються з мене молодші від мене літами, ті, що їхніх батьків я не погодився б покласти із псами отари моєї» (Іов 30: 1). Але в якості домашніх тварин собаки, згідно з Біблією, з'являються пізно, причому з тієї ж охоронної функцією: коли Товія починав тримати шлях до Реуїла, його супроводжував Ангел «і собака юнаки з ними» (Тов.5: 17). Знаменно звучить вигук Авнера: «хіба я - собача голова?» (II Царств. 3: 8). Сенс його майже ідентичний афоризму Соломона: «краще собаці живому, ніж левові мертвому» (Екл. 9: 14). Тут настільки сказано ясно, що всякі коментарі зайві.

На час земного життя Ісуса Христа чотириногих сторожів нерідко стали тримати при будинках, про що свідчить відповідь хананеянки на відмову їй Спасителя в допомоги: «Господи! Але навіть щенята їдять кришки, що падають зі столу господарів їхніх »(Мт. 15: 27). І в християнстві собака не стає левом. Апостол Павло попереджає: «Стережіться собак! »(Філіп. 3: 2), маючи на увазі лжеучителей. Ап. Петро виражається ще міцніше, коли викриває грішників старим прислів'ям: «Вертається пес до своєї блювотини» (II Петро. 2: 22).

Християни першої половини V століття вважали, що ватажок гунів Аттіла народився в результаті «злочинному зв'язку дівчата з собакою» [1] - настільки він був ненавидимо.

Повчанням на всі часи звучать слова Спасителя: «Не давайте святого псам, і не кидайте перел своїх перед свиньми, щоб вони не потоптали їх ногами своїми і, обернувшись, щоб не розшматували й вас» (Мф.7: 6). Мова тут, звичайно, про людей: про неможливість проповіді Євангелія перед гордими, нерозкаяним, жорстокими, бо така проповідь була б спокусою Господа Бога нашого.

У словах Спасителя укладено також поняття про ієрархію людини і тварин. Цю думку він проводить неодноразово, а при зціленні сухорукого фарисеям каже прямо: «хто з вас, маючи одну вівцю, якщо вона в суботу впаде в яму, не візьме її і не витягне? А скільки ж людина вівці! »(Мф. 12: 11, 12). Говорить і учням: «Скільки ж більше за птахів? »(Лк. 12: 24).

Тому, коли мова заходить про зневажливому ставленні до собакам, то сприймати його за зле - марно. Було б безглуздо, якщо б всеблагої Творець ненавидів своє нічим не завинив створення. Біблія вказує нам виключно на ієрархію, порушення якої і «огида перед Господом Богом твоїм». Людина психічно і духовно здоровий, природно, любить створення, створені Богом. Тому смерть домашніх тварин викликає у людей печаль. Однак вона буває часом явно надмірною. У таких випадках є підстави задуматися про правильність нашого духовного життя. Господь заповідав нам перш за все любити свого Небесного Батька: «Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм і всією душею твоєю і всією думкою твоєю» (Мф.22: 37). З цією заповіддю тісно пов'язана друга «подібна до неї: Люби ближнього твого, як самого себе» (22:39). Якщо людина навчиться це дотримуватися, то любов до тварин в його душі займе своє ієрархічно належне місце.

Питання класифікації на «чистих і нечистих» тварин в Православ'ї переглянутий. Св. Патріарх Фотій писав: «Багато що за своєю природою дуже добре, але для користуються стає великим злом, не через власної природи, але через порочності користуються ... Чисте стало відділятися від нечистого не з початку світобудови, але отримало ця різниця з- за деяких обставин. Бо оскільки єгиптяни, у яких ізраїльське плем'я було в служінні, багатьом тваринам віддавали божеські почесті і погано користувалися ними, які були досить гарні, Мойсей, щоб і народ ізраїльський ні захоплений до цього поганого вживання і не приписав безсловесним божеське шанування, в законодавстві справедливо назвав їх нечистими - не тому, що нечистота була властива їм від створення, ні в якому разі, чи нечисте було в їх природі, але оскільки єгипетське плем'я користувалося ними не чисто, але вельми кепсько і несправедливі. А якщо щось з обожествляемого єгиптянами Мойсей відніс до чину чистих, як бика і козла, то цим він не зробив нічого незгодного з цим міркуванням або з власними цілями. Назвавши щось з улюбленого ними мерзотою, а інше зрадивши заклання, і кровопролиття, і вбивства, він так само огородив ізраїльтян від служіння їм і виникає звідси шкоди - адже ні мерзенне, не забивали і підлягає заклання не могло вважатися богом у тих, хто так до нього ставився ». [2]

Біблійне розуміння ієрархічного місця собаки було властиво і нашим предкам. А адже велика кількість лісів на Русі, здавалося б, підвищувало роль чотирилапого помічника куди значніше, ніж у давній Палестині. Якщо там «собаче діло» обмежувалося пастушої і караульно-сторожової функціями, то на російській землі, крім охорони, воно включало в себе аматорську і промислову полювання (домашніх тварин уникали різати в їжу, споживали переважно дичину), а на Крайній Півночі до полювання додавалося тягло. І все-таки навіть холодний клімат безсилий був розжалобити русича-християнина: у найлютіші морози собака не сміла ступити далі сіней; поселення її в житловому приміщенні - прикмета розмитого релігійної свідомості, плодом якого є виведення декоративних порід собак.

Сьогодні можна чути: «Живучи в місті, ми не можемо тримати свою собаку десь поза квартири, хоча в селах зазвичай їх, як і раніше, тримають в будці у дворі. Ось, мабуть, з таких чисто практичних і традиційних міркувань і з'явилася думка, що собаку не можна тримати в будинку. Немає і не може бути заборон на це ».

Заборон немає на багато в нашому житті, чого всякий порядна людина собі не дозволить, але з «перебудови» стали твердити: «Що не заборонено, то дозволено». Ось так, дозволяючи що не заборонено, ми вже втретє після Громадянської війни затопили Росію хвилею дитячої безпритульності. Якщо є необхідність тримати собаку в міській квартирі, то розумно ж відвести їй місце в передпокої, однак вона чомусь лежить на дивані або лащиться до господарів прямо в ліжку. Скільки разів доводилося чути визнання, що собака стала ще одним «членом сім'ї». Ні, поширену приказку «собака - друг людини» християнину слід розуміти не буквально, а умовно, пам'ятаючи про Біблійних цінностях. Тварини ж не мають образу Божого. З земних творінь тільки людина створена за образом Божим. Одним з властивостей цього способу є безсмертя душі. Але душі у тварин смертні, як вчив Палама. Та й св. Василь Великий попереджав: «Тікай бреднів похмурих філософів, що не соромляться почитати свою душу і душу пса однорідними між собою». [3] Всю вульгарність олюднення чотириногого «друга» яскраво показав М. А. Булгаков в колись забороненої повісті «Собаче серце».

Цілком можливо, що увійшло в російську мову слово «собака», що вживається як лайка, татарського походження, але не це пояснює його зневажливий відтінок, як думають деякі. Татарського походження і «халат», і «сарай», і «башмак», і ще багато інших побутових слів, однак ніхто ж їх не вживає з нищівним відтінком. А ось матірна лайка це «песья лайка», мова псів, їх мовна поведінка. Як лайливого, в слов'янських мовах існує вираз «песья віра», що відноситься до іновірців.

Увага до тварин, турбота про них не повинні відволікати моральну свідомість від уваги безпосередньо до самої людини. Іноді хтось із нас дратується на людей, завдає їм образи, а свою собаку завжди пестить. Це говорить лише про безперечну ущербності духовно-морального життя. «Вислухайте, коханий, в розумну сутність душі; і вникни не злегких. Безсмертна душа є дорогоцінний деяка судина. Дивись, як великі небо і земля, і не про них їм Бог захотів, а тільки про тебе. Поглянь на свою гідність і благородство, бо не Ангелів послав, але сам Господь прийшов ходитиме за тебе, щоб звернутися загиблого, звиразкованого, повернути тобі первісний образ чистого Адама ». [4]

Коли знову позначалося на Русі язичництво, тоді заявляв про себе і «народний окультизм». Так на Святки дівчата загадували: «Гавкні, гавкні, собаченька, де мій суджений!». А скільки найнеймовірніших прийме пов'язували люди зі своїми дворовими сторожами, починаючи від їх виття і закінчуючи ходою! Та ж матюки широко була представлена ​​в різного роду обрядах явно язичницького походження - весільних, землеробських, тобто в обрядах, пов'язаних з родючістю. Мат був необхідним компонентом даних обрядів і носив, безумовно, ритуальний характер.

Повчальний випадок зі старцем Паїсієм Святогорцем. Одного разу його запитали:

- Батько, перешкодять радості цьому житті і прихильність до них нашої душі того, щоб досягати успіху по-християнськи?

- Ні, якщо зумієш ієрархічно правильно ставитися до речей. Наприклад, дітей своїх будеш любити як дітей, дружину свою як дружину, батьків своїх як батьків, друзів своїх як друзів, святих - як святих, ангелів - як Ангелів, Бога - як Бога. Потрібно кожному віддавати честь і повагу, які йому надлежат, - відповів старець. [5]

Сьогодні лунають голоси: «" дискримінація "собак православними християнами не має під собою підстави». [6] Правильно, «дискримінація» - не має, але ієрархічне свідомість повинна православних християн не залишати. Інакше треба примиритися з такими випадками, подібними тому, що стався в Великобританії, коли в ролі подружки нареченої на весіллі виступила собака. [7] Як погоджуватися з присвоєнням собакам людських імен, а людям - собачих кличок? Писати про що вже стало банальністю, але все ж необхідно нагадати, що подібне є ні що інше, як святотатство. Імена ж беруться з святцев. А це - наруга Христа в людині і образу Царя Небесного на Престолі, плювок в святих - друзів Сина Людського. Чим тоді сподіваємося на Суді виправдатися?

Тут мимоволі хочеться привести крилату фразу М. Скотта: «Не дивіться на своїх собак як на людей, інакше вони стануть дивитися на вас як на собак».

Незважаючи на символіку, ієрархічне свідомість і поставило під заборону зображення св. мученика Христофора з собачою головою. З «песьеголовостью» у слов'ян-язичників, наприклад, за даними письмових джерел, пов'язані релігійно-магічні комплекси - поїдання жіночих грудей, годування цуценят жінками, ритуальне вбивство немовлят.

Хоча в ранньохристиянські часи собака була символом вірності церковним віровченням і пильності по відношенню до єресей (зображення собаки часті біля підніжжя могильних пам'ятників, на що звертав увагу А. С. Уваров, який вважав дані зображення символом самого християнина [8] ).

Проте, те, що було дозволено на зорі християнства, не дає дозволу на його застосування сьогодні.

Ми повинні усвідомити одну просту істину: без ієрархічно вірного розуміння світу немає порятунку людині.

І ставлення до собаки - одна з ланок цього розуміння.


[1]

Жельвіс В.І. Людина і собака (Сприйняття собаки в різних етнокультурних традиціях) // Радянська етнографія. 1984. № 3. С. 136. [2] Цит. по: Моїсеєв Дмитро, свящ. Чи заважає собака благодаті? // Бібліотека форуму "Православна бесіда". [3] Василь Великий, св. Бесіди на Шестоднев Бесіда 8. Про птахів. [4] Макарій Великий, преп. Духовні бесіди. Бесіда 26.1. [5] Паїсій Святогорець, старець. Про сім'ю християнської. М .: Благовіст, 2001. С. 57. [6] Моїсеєв Дмитро, свящ. Чи заважає собака благодаті? // Бібліотека форуму "Православна бесіда". [7] Як повідомлялося в пресі, «спочатку священик категорично відкинув таку пропозицію, але потім після тривалих умовлянь все ж погодився. Наречена Соня Уайлд каже, що священик виглядав досить кумедно, коли вона вперше звернулася до нього з цим незвичайним проханням. Він сказав, що це перший подібний випадок за 26 років, протягом яких він з'єднує людей узами шлюбу ». Додамо, що собака по кличці Люсі була присутня на церемонії в красивому платті. Про те, хто був другом нареченого, газети промовчали. - http://www.rusk.ru/newsdata.php?idar=715450 [8] Уваров А.С. Християнська символіка. Символіка древнехристианского періоду. М., 1908. Репринт: М .: Православний Свято-Тихоновський Інститут, 2001. С. 187.

Почнемо з історії: яке було ставлення до «чотириногого друга» в античну епоху?
Як погоджуватися з присвоєнням собакам людських імен, а людям - собачих кличок?
Чим тоді сподіваємося на Суді виправдатися?
Чи заважає собака благодаті?
Чи заважає собака благодаті?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация