Про церковний шлюб

Про церковному шлюбі   Шлюб є ​​встановлений Богом ще в раю союз чоловіка і жінки (Бут Про церковному шлюбі

Шлюб є ​​встановлений Богом ще в раю союз чоловіка і жінки (Бут. 2, 18-24; Мт. 19, 6). Церковний шлюб відбувається і освячується таїнством Шлюбу. За словами апостола Павла, шлюб подібний союзу Христа і Церкви: «Чоловік є глава дружини, як і Христос глава Церкви. <...> Тому покине чоловік свого батька й матір, і пристане до своєї жінки, і стануть вони одним тілом. Ця таємниця велика я говорю про Христа і до Церкви. Так кожен з вас зокрема любить свою дружину, як самого себе; а жінка нехай боїться свого чоловіка »(Еф. 5, 22-33).

Метою християнського шлюбу є спільне досягнення подружжям непорушної єдності з Христом в Його невечірнім Царстві. Християнське життя подружжя передбачає вирощування в любові отриманого в таїнстві Шлюбу дару благодаті, що проявляється в тому числі в дітородінні і спільному несенні праць по вихованню дітей.

Підготовка до вінчання і його вчинення

Укладення шлюбу передбачає відкрите волевиявлення чоловіки і жінки, в результаті якого виникають права і обов'язки по відношенню один до одного, а також до дітей. «Шлюб є ​​союз чоловіка і жінки, спільність всього життя, співучасть в божеському і людському праві» - говорить принцип римського права, який увійшов і в слов'янські церковні правові джерела (Кормчая, гл. 49). У зв'язку з цим церковне вінчання в тих країнах, де воно не має цивільно-правових наслідків, відбувається після державної реєстрації шлюбу. Така практика має підставу і в житті давньої Церкви. В епоху гонінь християни не допускали компромісів з державної язичницької релігією і вважали за краще мученицьку смерть участі в язичницької обрядовості. Однак і в цей історичний період вони вступали в шлюб таким же чином, як і інші піддані Римської держави. «Вони (тобто християни) укладають шлюб, як і всі», - говорить християнський письменник II століття (Послання до Діогнету, V). При цьому шлюби християн, як і всі інші важливі справи, відбувалися з благословення єпископа: «Необхідно, як ви і робите, нічого не робити без єпископа» (свт. Ігнатій Богоносець. Послання до Траллійцам, II).

У сучасній практиці вчинення вінчання до державної реєстрації шлюбу можливо як виняток з благословення єпархіального архієрея - наприклад, у випадках майбутнього участі у військових діях, тяжкого захворювання або тривалої розлуки майбутнього подружжя. У ситуаціях, що вимагають невідкладного рішення про вінчання до державної реєстрації, священик може самостійно прийняти таке рішення, з подальшим доповіддю про те єпархіальному архієрею.

Співжиття, чи не освячене Церквою і при цьому також не набуло реєстрацію в установленому державним законом порядку, не зізнається Церквою як шлюб.

Не визнається можливим вінчання шлюбів, зареєстрованих відповідно до національного законодавства, але не відповідають канонічним нормам (наприклад, при перевищенні допустимого церковними правилами кількості шлюбів одним з бажаючих вінчатися або при стані таких в неприпустимих ступенях спорідненості).

Церква благословляє шлюби тих осіб, які усвідомлено приступають до цього таїнства. В сучасних церковних документах наказано: «Через невоцерковлені більшості вступають в церковний шлюб вважається за необхідне встановити перед таїнством Браку обов'язкові підготовчі бесіди, під час яких священнослужитель або катехізатор-мирянин повинен роз'яснити молодятам важливість і відповідальність проведеного ними кроку, розкрити християнське розуміння любові між чоловіком і жінкою, пояснити сенс і значення сімейного життя в світлі Святого Письма і православного вчення про спасіння » .

Слід прагнути до того, щоб вінчання православних християн відбувалося в тому прихід, до якого вони належать.

Таїнство Шлюбу, також як і таїнство Хрещення, не може бути скоєно над людиною, що заперечує основні істини православної віри і християнської моральності. До участі в цих таїнствах не можуть бути допущені люди, які бажають взяти їх по забобонним причин. У такому випадку рекомендується відкласти вчинення вінчання до часу усвідомлення людиною справжнього сенсу таїнства Шлюбу.

Церква також не дозволяє вінчати наступних осіб: Церква також не дозволяє вінчати наступних осіб:

  • складаються в інше не припинився цивільному або церковному шлюбі;
  • на підставі 54-го правила Трульського Собору і церковного законодавства Російської Православної Церкви (указу Святійшого Урядового Синоду від 19 січня 1810 роки) - знаходяться між собою в кровній спорідненості по прямій лінії у всіх ступенях, а по боковій лінії до сьомого ступеня включно; шлюби в п'ятій, шостій і сьомій ступеня бокового кровного споріднення можуть бути здійснені з благословення єпархіального архієрея;
  • на підставі того ж правила і синодального встановлення - знаходяться між собою в властивості від двох пологів до четвертого ступеня включно або властивості від трьох родів в першого ступеня;
  • складаються в духовну спорідненість: восприемника і їм сприйняту у Святому Хрещенні, воспріемніце і нею сприйнятого; восприемника і мати, а також воспріемніце і батька сприйнятого або сприйнятої;
  • раніше перебували в трьох шлюбах; враховуються шлюби як вінчані, так і не вінчані, але отримали державну реєстрацію, в яких бажає вступити в новий шлюб полягав після прийняття ним Святого Хрещення;
  • складаються в духовному сані (починаючи з присвячених в іподияконського чин) і чернецтві;
  • які не належать до християнства;
  • які не досягли мінімального вікового цензу згідно з чинним цивільним законодавством;
  • досягли максимального вікового цензу згідно з правилами святого Василя Великого - 60 років для жінок (правило 24) і 70 років для чоловіків (правило 88); з цього обмеження виключаються відбулися сімейні пари, які прожили спільне життя і по тій або іншій причині - наприклад в зв'язку з набуттям віри - вирішили приступити до таїнства вінчання лише в похилому віці;
  • визнаних недієздатними в установленому законом порядку в зв'язку з психічним розладом.

Неприпустимо вчинення вінчання при відсутності вільної згоди обох сторін.

У тих випадках, коли священик не може визначити наявність або відсутність перешкод до здійснення таїнства Браку, священик повинен або самостійно звернутися до єпархіального архієрея, або запропонувати бажаючим вінчатися звернутися до єпархіальної влади за вирішенням виниклої здивування і дозволом на вчинення вінчання.

Освячення шлюбу, здійснене - помилково або зловмисно - при наявності встановлених церковним законодавством перешкод визнається недійсним. Виняток становлять вінчання, вчинені при наявності таких перешкод, які можуть бути проігноровані з благословення архієрея (див. Пункт 2 переліку вище), або при невідповідності одного з вінчаних віковим цензом, якщо до часу виявлення порушення законний вік був уже досягнуто або якщо в такому шлюбі вже народилася дитина. При цьому в разі визнання шлюбу недійсним через порушення вікового цензу вінчання може бути скоєно після досягнення сторонами законного віку.

Шлюб може бути визнаний недійсним за заявою одного з подружжя у разі нездатності другого з подружжя до шлюбного співжиття з природних причин, якщо така нездатність почалася до скоєння шлюбу і не обумовлюється похилим віком. Відповідно до визначення Всеросійського Церковного Собору 1917-1918 рр. звернення з цього приводу до єпархіальної влади може бути прийнято до розгляду не раніше, ніж через два роки з часу скоєння шлюбу, причому «зазначений термін не є обов'язковим у випадках, коли нездатність чоловіка безсумнівна і обумовлена відсутністю або ненормальним анатомічною будовою органів».

Відносно православних християн, подружжя яких, укладену ними раніше в законному порядку, що не освячено церковним таїнством Браку, парафіяльним священикам слід керуватися визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви від 28 грудня 1998 про неприпустимість практики позбавлення Причастя осіб, що живуть в невінчаний шлюбі, і ототожнення такого шлюбу з блудом. Слід мати особливе пастирське піклування про таких людей, роз'яснюючи їм необхідність благодатної допомоги, якої просять в таїнстві Шлюбу, а також те, що для православних християн практика життя в цивільному шлюбі без вінчання є неприйнятною.

При благословенні подружжя, багато років прожили разом і не вінчаних в Церкві, слід використовувати «Чин вінчання подружжя, в летех мнозех сущих».

Шлюб з інославними і іновірних Шлюб з інославними і іновірних

Різниця релігії нареченого і нареченої робить канонічно неможливим освячення вінчанням шлюбів, укладених між православними і нехристиянами (IV ВС 14; Лаод. 10, 31; Карф. 30; VI ВС 72). Трулльський Собор (правило 72) під загрозою відлучення забороняє православним християнам вступати в шлюб не тільки з язичниками, але і з єретиками.

Це пов'язано з піклуванням Церкви про християнський зростанні тих, хто одружується: «Спільність віри подружжя, що є членами тіла Христового, становить найважливіша умова справді християнського і церковного шлюбу. Тільки єдина в вірі сім'я може стати «домашньою Церквою» (Рим. 16, 5; Флм. 1, 2), в якій чоловік і дружина спільно з дітьми зростають в духовне вдосконалення та пізнання Бога. Відсутність одностайності становить серйозну загрозу цілісності подружнього союзу. Саме тому Церква вважає своїм обов'язком закликати віруючих вступати в шлюб «тільки в Господі» (1 Кор. 7, 39), тобто з тими, хто поділяє їхні християнські переконання ».

У той же час до осіб, які перебувають у шлюбі з нехристиянами, Церква може проявляти пастирське поблажливість, піклуючись про те, щоб вони зберігали зв'язок з православною громадою і могли виховувати в Православ'ї своїх дітей. Священик, розглядаючи кожен окремий випадок, повинен пам'ятати слова апостола Павла: «Якщо якийсь брат має дружину невіруючу, і вона згодна жити з ним, то він не повинен залишати її; і дружина, яка має чоловіка невіруючого, а той згоден жити з нею, нехай не лишає його. Чоловік бо невіруючий освячується в дружині верующею, і дружина невіруюча освячується в чоловікові »(1 Кор 7, 12-14).

Питання про можливість благословення шлюбів православних християн з інославними має вирішуватися відповідно до нині діючих визначеннями вищої церковної влади. Так, в Основах соціальної концепції Російської Православної Церкви вказано: «Виходячи з міркувань пастирської ікономії, Російська Православна Церква як в минулому, так і сьогодні знаходить можливим вчинення шлюбів православних християн з католиками, членами Древніх Східних Церков і протестантами, які сповідують віру в Триєдиного Бога, за умови благословення шлюбу в Православної Церкви і виховання дітей у православній вірі. Такий же практики на протязі останніх століть дотримуються в більшості Православних Церков ».

припинення шлюбу

Подружній союз повинен бути непорушним по слову Спасителя: «Що Бог з'єднав, людина хай не розлучає» (Мф. 19, 6).

У той же час, грунтуючись на євангельському вченні, Церква визнає можливість припинення шлюбу за життя подружжя в разі перелюбу одного з них (Мф. 5, 32; 19, 9). Можливий розлучення і в випадках, що впливають на шлюбний союз так само руйнівно, як і перелюб. Крім того, Церква визнала допустимим ряд приводів до бракорасторженію, які можуть бути уподібнені природної смерті одного з подружжя, припиняє шлюб.

В даний час Російська Православна Церква на підставі священних канонів, визначення Священного Собору Православної Російської Церкви 1917-1918 років «Про приводи до розірвання шлюбного союзу, освяченого Церквою» і Основ соціальної концепції Російської Православної Церкви вважає припустимими для розгляду питання про визнання шлюбу розпалися такі приводи:

  • відпадання одного з подружжя від Православ'я;
  • перелюбство одного з подружжя (Мф. 19, 9) і протиприродні пороки;
  • вступ одного з подружжя в новий шлюб відповідно до цивільного законодавства;
  • чернечий постриг одного з подружжя, досконалий за умови взаємної згоди і виконання всіх моральних зобов'язань по відношенню до членів сім'ї; постриг, досконалий без дотримання цих умов не може вважатися дійсним, а наслідки його повинні регулюватися Положенням про монастирі і чернецтво;
  • нездатність одного з подружжя до шлюбного співжиття, що стала наслідком навмисного самокалічення;
  • захворювання одного з подружжя на проказу, сифілісом, СНІДом, а також медично засвідчені хронічний алкоголізм або наркоманія чоловіка;
  • безвісна відсутність одного з подружжя, якщо воно триває не менше трьох років при наявності офіційного свідоцтва уповноваженого державного органу; зазначений термін скорочується до двох років після закінчення військових дій для подружжя осіб, зниклих без вісті в зв'язку з такими, і до двох років для подружжя осіб, зниклих без вісті в зв'язку з іншими лихами і надзвичайними подіями;
  • зловмисне залишення одного чоловіка іншим;
  • вчинення дружиною аборту при незгоді чоловіка або примус чоловіком дружини до аборту;
  • посягання одного з подружжя на життя або здоров'я іншого або дітей, встановлене в судовому порядку;
  • невиліковна тяжка душевна хвороба одного з подружжя, що настала протягом шлюбу, яка підтверджується медичним свідченням.

При наявності одного з перерахованих підстав у одного з подружжя, другий може звернутися до єпархіальної влади з проханням розглянути питання про припинення шлюбу. При цьому наявність рішення світських органів влади про рассторженіі шлюбу не скасовує для церковної влади необхідності самостійного судження і власного рішення по розуму Святого Письма, за церковними канонами і за службовим пастирської опіки.

Перед зверненням до єпархіальному архієрею мають намір розлучитися слід зустрітися зі своїм парохом, який покликаний вивчити ситуацію і, по можливості, умовляти подружжя примиритися. У разі безуспішності такого вмовляння або неможливості його здійснення священик видає їм відповідний висновок для подання його до єпархіального управління, або направляє таке рішення в єпархіальне управління самостійно.

За дослідженні питання єпархіальний архієрей видає свідоцтво про визнання даного церковного шлюбу розпалися і про можливість для невинною боку вінчатися другим або третім шлюбом. Винної сторони така можливість може бути надана після принесення покаяння і виконання єпитимії, про що винному дружину також може бути видано свідоцтво в разі його звернення. За дослідженні питання єпархіальний архієрей видає свідоцтво про визнання даного церковного шлюбу розпалися і про можливість для невинною боку вінчатися другим або третім шлюбом

Фактичне розгляд справ і видача згаданих свідчень може здійснювати з благословення єпархіального архієрея комісія, що складається з пресвітерів і, по можливості, очолювана вікарним архієреєм, якщо такий є в єпархії. Справи розглядаються комісією колегіально, а при необхідності - з вислуховування сторін. Рішення про бракорасторженіі приймається в єпархії за місцем фактичного проживання подружжя. У разі проживання подружжя в різних єпархіях бракорасторженіе може відбуватися в тій чи в іншій єпархії.

ДОДАТОК

Про кровній спорідненості і властивості

У кровній спорідненості по бічній лінії в ступенях, при наявності яких шлюб заборонений без можливості виключення, складаються:

  • в другому ступені - брати і сестри, в тому числі єдинокровні і єдиноутробні (тут і далі);
  • в третього ступеня - дядьки й тітки з племінниками і племінницями;
  • в четвертого ступеня -
    • - двоюрідні брати і сестри між собою;
    • - двоюрідні дідусі та бабусі з онучатими племінницями і племінницями (тобто з онуками або онуками своїх братів або сестер).

У кровній спорідненості по бічній лінії в ступенях, при наявності яких шлюб може бути здійснений з благословення архієрея, складаються (в цьому і в наступних переліках наводяться всі можливі родинні зв'язки кожного ступеня при тому, що шлюби в деяких випадках неможливі навіть теоретично, враховуючи різницю в поколіннях):

  • в п'ятого ступенів -
    • - дана особа з дітьми своих двоюрідніх братів або сестер;
    • - дана особа з правнуками и правнучками своих братів або сестер;
  • в шостого ступенів -
    • - троюрідні брати и сестри между собою;
    • - дана особа з Онук и внуками своих двоюрідніх братів або сестер;
    • - дана особа з праправнуками и праправнучка своих братів або сестер;
  • у сьомий Ступені -
    • - дана особа з дітьми своих троюрідніх братів або сестер;
    • - дана особа з правнуками и правнучками своих двоюрідніх братів або сестер;
    • - дана особа з прапраправнуком и прапраправнучку своих братів або сестер.

У властивості від двох родів (двухродном властивості) при одношлюбності подружжя складаються:

  • в першій мірі - дружина і батьки другого з подружжя;
  • в другому ступені -
    • - чоловік і бабусі, дідусі, брати і сестри другого з подружжя;
    • - батьки чоловіка і батьки дружини між собою;
  • в третього ступеня -
    • - чоловік і прадіди, прабабусі, дядьки, тітки, племінники, племінниці другого з подружжя;
    • - батьки одного з подружжя і бабусі, дідусі, брати і сестри другого з подружжя;
  • в четвертого ступеня -
    • - чоловік і прапрадіди, прапрабабусі, двоюрідні дідусі та бабусі, двоюрідні брати і сестри, внучаті племінники і племінниці другого з подружжя;
    • - батьки одного з подружжя і прадіди, прабабусі, дядьки, тітки, племінники, племінниці другого з подружжя.

У властивості від двох родів (двухродном властивості) при двубрачіі одного або обох подружжя складаються:

  • в першій мірі - вітчим і мачуха з пасинками і пасербицями;
  • в другому ступені -
    • - дана особа з пасинками і пасербицями сина або дочки;
    • - зведені брати і сестри;
  • в третього ступеня -
    • - дана особа з пасинками і пасербицями онуків або онучок;
    • - дана особа з дітьми своїх зведених братів і сестер;
  • в четвертого ступеня -
    • - дана особа з пасинками і пасербицями правнуків або правнук;
    • - дана особа з онуками своїх зведених братів і сестер;
    • - діти зведених братів і сестер між собою.

У властивості від трьох родів (трехродном властивості) в першого ступеня складаються:

  • вітчим і дружина його пасинка; мачуха і чоловік її падчерки;
  • чоловік і свекруха його дружини від іншого її шлюбу; дружина і тесть її чоловіка від іншого його шлюбу.

«Такі співжиття гріховні, а їх поширення в світі є спротивом задуму Божому про людину, небезпечно для інституту шлюбу і не може отримати ніякого визнання з боку Церкви» (Про участь вірних в Євхаристії, V).

Див. Документ «Про релігійно-освітнє та катехізичне служіння в Руській Православній Церкві». II, 2.

Срав. документ «Про релігійно-освітнє та катехізичне служіння в Руській Православній Церкві». II, 1.

У кровній спорідненості по прямій лінії складаються батьки і їхні діти, дідусі і бабусі з онуками.

Пояснення щодо ступенів кровної спорідненості в бічній лінії див. У додатку до цього документа.

Відносини властивості виникають з шлюбного союзу представників двох родів: між чоловіком і родичами другого з подружжя і між родичами подружжя.

Пояснення щодо ступенів властивості см. В додатку до цього документа.

Укaзом Святійшого Сінодa від 31 декaбря 1837 року була визнана неіснуючим спорідненість між хрещеним і воспріемніцей.

Див. Також розділ III цього документа.

Визначення Священного Собору Православної Російської Церкви 1917-1918гг. «Про приводи до розірвання шлюбного союзу, освяченого Церквою», п.10.

Чин затверджений рішенням Священного Синоду від 5 травня 2015 року (журнал № 29).

Основи соціальної концепції, Х.2.

Основи соціальної концепції, Х.2.

«Здійснюючи нагляд за канонічним порядком і церковною дисципліною, єпархіальний архієрей ... відповідно до канонів вирішує питання, що виникають при укладанні церковних шлюбів і розлучень» (Статут Руської Православної Церкви, глава XV, 19 (г)).

церковне право

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация