Про Хрещенській воді

  1. Богоявленська і Хрещенська вода
  2. Яка вода водохресна?
  3. Яка вода сильніше - Водохресний або Богоявленська?
  4. Вода в водохресну ніч
  5. Коли набирати водохресну воду - 18 або 19 січня?
  6. Коли вода стає хрещенській?
  7. Молитва на освячення водохресної води
  8. Коли йти за водохресною водою?
  9. Чим відрізняється водохресна вода від святий?
  10. Як правильно пити водохресну воду?
  11. Молитва на прийняття Хрещенській води?
  12. Що роблять з водохресною водою
  13. Чи можна розбавити водохресну воду?
  14. Чи можна окропити квартиру водохресною водою?
  15. Що робити з торішньої водохресною водою?
  16. Коли можна пити водохресну воду?
  17. Як пити водохресну воду?
  18. Що можна робити з водохресною водою
  19. Як освятити водохресною водою?
  20. Як освятити квартиру водохресною водою?
  21. Чи можна топити баню водохресною водою?
  22. Чи можна купатися в Хрещенській воді?
  23. Властивості водохресної води
  24. Чи допомагає водохресна вода завагітніти?
  25. Дивіться також:

Приходячи на святкове богослужіння до храму, ми перш за все йдемо на зустріч з Богом, назустріч тієї радості, яку, по ідеї, повинні розділити в цей час з близькими і оточуючими. Але так чи буває в нашому реальному житті? Ось скоро настане свято Хрещення Господня і ми будемо штовхатися в чергах за водохресною водою (скоріше б набрати), занурюватися у всілякі ополонці, а навіщо? Просто тому, що ми так звикли?

У всьому, що ми робимо, має бути якийсь сенс, а інакше це марна справа.

І, на жаль, традиції, в які від початку було закладено благодатний сенс, в зв'язку з цим набувають розважальний відтінок. Давайте спробуємо розібратися що до чого. За відповіддю на найбільш поширені питання про хрещенській воді ми звернулися до священиків Димитрію Барицкая і Андрію Єфанову.

Богоявленська і Хрещенська вода

Люди часто запитують:

Яка вода водохресна?

Водохресна вода - це вода, освячена у Водохресний Святвечір і в сам Свято на великого водосвяття. Часто хрещенській називають воду, яку освятили саме 19 січня, а воду, освячену напередодні, називають Богоявленської. Насправді, вода в ці два дні освячується одним і тим же чином, володіє одними і тими ж властивостями і інакше називається Велика Агіасма. «Агіасма» перекладається з грецької мови як святиня.

Хрещення і Богоявлення - назви одного й того ж свята. Церква згадує, як Христос прийняв хрещення від Іоанна Предтечі, і в цей момент була виявлена ​​Свята Трійця: Син Божий стояв у водах Йордану, Голос Бога Отця зазвучав з Небес, а Святий Дух зійшов у вигляді голуба.

Як велику святиню віруючі приносять з храму додому воду, освячену в дні святкування цих Євангельських подій, і зберігають її весь рік, до наступного свята Богоявлення.

Яка вода сильніше - Водохресний або Богоявленська?

Приходячи на святкове богослужіння до храму, ми перш за все йдемо на зустріч з Богом, назустріч тієї радості, яку, по ідеї, повинні розділити в цей час з близькими і оточуючими

Фото Володимира Ештокін

Водохресна і Богоявленська вода - це різні назви однієї і тієї води, освяченої чином Великого водосвяття у Водохресний святвечір або в сам день Хрещення. Свято Хрещення Господнього також називається ще й Богоявлення - звідси два назви води. Різниці немає.

Чому воду освячують два рази? На цю тему довгий час велися суперечки. Російська Церква тільки в 1667 постановила освячувати воду двічі - і в Святвечір Хрещення (день напередодні свята), і в саме свято Хрещення. Два водосвяття сходять до двох різних церковних традицій. Перша з них пов'язана з ранньохристиянських звичаєм хрестити новонавернених напередодні Хрещення, в Навечір'я свята. Але згодом бажаючих стати християнами стало так багато, що кілька днів в році для цього стало недостатньо. Хрещення стали здійснювати і в інші дати. Звичай же освячувати воду у Водохресний Святвечір зберігся.

Традиція освячувати воду вдруге спочатку стосувалася тільки Єрусалимської Церкви. Там був звичай виходити в день свята на Йордан для водосвяття на згадку про хрещення самого Спасителя. Звідти оичай другого освячення води поступово поширився по всьому християнському світу.

Вода в водохресну ніч

Що відбувається з водою в Водохресну ніч?

Прийнято вважати, що в Водохресну ніч вся вода стає святою. Про це йдеться в одній з стихир свята: «Днесь вод освячується єство». Тобто, освячується вся водна стихія на Землі. Але це одноразове прояв Божої благодаті, тоді як вода, набрана після Великого водосвяття, не втрачає своїх властивостей з часом.

Існують свідоцтва, як в роки гонінь на Церкву в Водохресну ніч віруючі набирали воду де доведеться, і, не дивлячись на те, що священик не вимовляв над нею молитов, вода ця зберігалася роками і не псувалася. Пояснити це можна лише як диво: бачачи глибоку віру людей та їхню неспроможність виявитися в храмі, Господь дарував їм Свою благодать.

Є популярна традиція в Водохресну ніч занурюватися в иордань - спеціально відведене для цього місце на водоймі. Іноді можна почути думку, що таким чином можна «змити з себе всі гріхи». Але Церква нагадує нам, що очиститися від гріхів допомагає не вода, а Господь через таїнство покаяння - Сповіді. І робить Він це, бачачи щире бажання людини змінюватися. «Оновитися», занурившись, випивши або виливши на себе святої води, неможливо.

У свято Богоявлення віруючі згадують, як Ісус прийняв хрещення від Іоанна Предтечі на річці Йордан, і звідси, саме з цього моменту, почався Його Шлях, що закінчився Розп'яттям і Воскресінням. Лише бажання йти за Христом, бути разом з Ним не одну ніч в році, а кожен день, прагнення жити по-християнськи і участь в таїнствах Церкви допомагають очищенню душі.

Коли набирати водохресну воду - 18 або 19 січня?

Водохресну воду можна набирати як 18 січня, у Водохресний Святвечір, так і 19 січня, в сам Свято. Вода, освячена в Навечір'я (напередодні) і в сам день Богоявлення, має одну і ту ж благодать.

Роздавати агіасми віруючим починають після Літургії і Великого освячення води. Літургії служаться вранці 18 січня, вранці 19 січня (або вночі з 18ого на дев'ятнадцятому). Також водохресну воду роздають після Всенощного пильнування 18ого ввечері.

У великих храмах в великих містах воду можна набрати протягом усього дня (і навіть цілодобово) 18 і 19 січня. Але під час богослужінь (Літургій та Всенощного пильнування ввечері 18 січня) воду зазвичай не розливають. Найкраще заздалегідь уточнити, як буде організований процес роздачі води в храмі, в який ви збираєтеся.

Коли вода стає хрещенській?

Хрещення ми починаємо святкувати з 18 числа. Тоді ж відбувається і перше освячення води. Тобто вода, яка освячена вранці, вже вважається хрещенській. Потім вода освячується ще й 19 числа, безпосередньо в саме свято Богоявлення. І вона теж є водохресною. Взагалі, це одна і та ж вода.

Взагалі, це одна і та ж вода

Фото Володимира Ештокін

Як свідчить переказ, в цей день освячується вся водна стихія.

Є в цьому якийсь символічний момент, пов'язаний з тим, що Дух Божий зійшов на воду. Зрозуміло, що Він сходить не на якусь окрему ємність води, а Він сходить на всю стихію разом.

Водохресна вода називається Великою агіасми, тобто великою святинею, так як це найголовніше і остаточне освячення води.

Молитва на освячення водохресної води

Молитви на освячення водохресної води вимовляються під час Великого водосвяття. Це чинопоследование відбувається лише двічі на рік - напередодні та в саме свято Богоявлення, в інші пори року вода освячується малим чином.

Велике водосвяття більш урочисто, ніж звичайне (на водосвятний молебні, наприклад). Спершу співаються тропарі, потім читаються старозавітні пророцтва, фрагмент з Послання апостола Павла і Євангеліє. Все це нагадує про євангельському подію, яке святкує Церква в ці дні, - Хрещення Господнє.

Потім словами «Миром Господу помолимося ...» починаються загальні молитовні прохання. Віруючі моляться про те, щоб вода освятилась «силою і дією і натхненням Святого Духа», і про те, щоб свята вода допомагала очищенню душі і тіла від гріхів і недуг ...

Нарешті, священик з читанням молитви кадить воду, закликаючи Господа освятити її. Потім священик тричі занурює в воду хрест. В цей час співається тропар свята:

«У Іoрдане хрестився Ти, Господи, Тройческое явилося поклоніння: батьки бо глас свідетельствоваше Тобі, улюбленого Тя Сина іменуючи, і Дух у вигляді голубинім ізвествоваше словес твердження. Явлейся, Христе Боже, і світ просвітив, слава Тобі ».

Тобто: «При хрещенні Твоєму в Йордані, Господи, відкрилося поклоніння Тройці, бо голос Батька свідчив про Тебе, улюбленим Тебе Сином іменуючи, і Дух у вигляді голубки підтверджував Його слова непорушність. З'явився Христе Боже і світ просвітив, слава Тобі! »

Приходячи на Велике водосвяття, яке відбувається у храмі (або на водоймі) після служби, не обов'язково знати якісь особливі молитви. Досить знати або хоча б розуміти тропар свята, а також прислухатися до звучать під час освячення молитви і разом з іншими віруючими просити у Господа через водохресну воду отримати благодать Божу і зцілення душевних і тілесних немочей.

Коли йти за водохресною водою?

Як було сказано вище, воду можна набирати як в Святвечір, так і в саме свято Богоявлення. Однак важливо не просто набрати води, а стати як би співучасником її освячення, співучасником загальної молитви.

Водохресна вода не перетворюється на щось інше, вона не стає якимось «магічним речовиною», яка в момент змінить життя людини, очистить його від всіх гріхів. Ні це не так.

Andrey Krashenitza, www.flickr.com

У нас є важливі таїнства Церкви, такі, як покаяння і причастя Святих Христових Тайн, про які не варто забувати.

Не те важливо, коли набирати водохресну воду, а з якими намірами, з яким серцем ви підходите до храму і робите ті чи інші дії. Адже якщо не докладати ніяких зусиль, хоча б навіть прагнення пізнати сенс, то можна знецінити таким чином все, що завгодно, навіть Велику агіасми.

Чим відрізняється водохресна вода від святий?

Не існує приладу, здатного в градусах святості відрізнити водохресну воду від святої.

Водохресна вода займає якесь особливе місце в, скажімо так, обрядової життя. Просто за фактом того, що ця вода освячується всього два дні в році, вона вирізняється особливим чином, вважається відокремленої і не прирівнюється до святої води. Але немає ніяких параметрів, за якими можна було б визначити, чим водохресна вода краще святий, в чому відмінності. Це така ж сама свята вода, тільки вона приурочена до конкретного свята.

Так само, як є просфора Агнічная (саме з цієї проскури священик вирізає Агнець - прямокутну частку, яка під час Літургії стане Тілом Христовим), але вона ж не є сама по собі Тілом Христовим - це теж така ж просфора, яку ми споживаємо.

Так само, як є просфора Агнічная (саме з цієї проскури священик вирізає Агнець - прямокутну частку, яка під час Літургії стане Тілом Христовим), але вона ж не є сама по собі Тілом Христовим - це теж така ж просфора, яку ми споживаємо

Фото Володимира Ештокін

Як правильно пити водохресну воду?

Правильним вважається пити водохресну воду з вірою, молитвою, натщесерце. Лише два дні в році - у Водохресний святвечір і в сам Свято - віруючі п'ють воду протягом усього дня. В інший час прийнято пити водохресну воду саме вранці.

Пов'язано це з тим, що Агіасма - це святиня, і ставлення до неї відповідне. Пити на втіху агіасми благословляється людям, по тяжких гріхів чи іншої якоїсь причини позбавленим можливості приступати до Причастя.

У богослужбового статуту обмовляється, що ті, хто відлучає себе від святої води лише з тієї причини, що вже «вкусили їжу», не мають рації. Таким чином, якщо є необхідність випити водохресної води (при хворобі, якомусь душевному або духовному недугу), не можна відмовлятися лише з тієї причини, що людина вже поїв. Але водохресна вода завжди повинна прийматися з благоговінням, як дар.

Що ж стосується частоти вживання Хрещенській води, святитель Лука Войно-Ясенецький говорив: «Пийте святу воду якомога частіше».

Молитва на прийняття Хрещенській води?

Молитва на прийняття Хрещенській води читається та ж, що і на прийняття просфори і будь-який святої води:

"Господи Боже мій, нехай буде дар Твій святий і свята Твоя вода на відпущення гріхів моїх, в просвітлення розуму мого, в зміцнення душевних і тілесних сил моїх, во здравіє душі і тіла мого, в підкорення пристрастей і немічний моїх по безмежному милосерді молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь ".

У цій молитві віруючі звертаються до Господа і просять у нього допомоги. Але не варто сподіватися лише на чудодійну силу води і виключно Божественна дія. Під час читання молитви і прийняття водохресної води, потрібно пам'ятати, що залишити гріхи і підкорити свої пристрасті і немочі людина повинна прагнути і сам.

Що роблять з водохресною водою

Чи можна пити водохресну воду?

Водохресну воду пити можна і потрібно.

Два дня в році - напередодні свята і в Богоявлення - водохресну воду можна пити протягом всього дня без будь-яких обмежень, крім дотримання встановленого у Водохресний святвечір поста. В інший час за традицією багато віруючих приймають Велику агіасми натщесерце (крім випадків хвороби і т.п.). Але при цьому варто пам'ятати, що Богослужбові статут говорить про те, що не пити святу воду тільки через прийом їжі - неправильно.

Водохресна вода має особливі властивості, не псується рік і більше та здатна допомагати в позбавленні від фізичних і духовних недуг. Святитель Феофан Затворник стверджує: «... благодать <...> не діє автоматично, як талісман, і марна для нечестивих і уявних християн». Тому Велику агіасми потрібно пити не як «церковне ліки», а з вірою, молитвою, благоговінням, прагненням самому мінятися і йти до Христа.

Чи можна розбавити водохресну воду?

Можна розбавити водохресну воду, і від цього вона не втратить своїх властивостей.

Тому зовсім не обов'язково в свято Хрещення набирати величезні бутлі і каністри. Можна принести з храму додому невелику ємність, а вдома змішати зі звичайною водою або ж розбавляти водохресну воду протягом року. Робити це треба з молитвою. Навіть кілька крапель водохресної води освятять звичайну воду.

Але це зовсім не означає, що набравши водохресної води один раз, можна розбавляти її роками. Головне у святі Водохреща - це залучення до церковного життя. Водохресна вода і через два роки, і через п'ять років може не втратити своїх властивостей. Але, відмовившись від можливості в саме свято Богоявлення прийти до Церкви, помолитися разом з іншими віруючими, з благоговінням взяти агіасми як велика Божа ласка, людина сама позбавляє себе набагато більшого, ніж просто пляшка свяченої води.

Чи можна окропити квартиру водохресною водою?

Можна окропити квартиру водохресною водою. Існує навіть традиція після водосвяття з співом тропаря свята окропляти водохресною водою свій будинок.

Під час Великого освячення води Церква молиться: «О еже бити воді цього, освячення дару, гріхів позбавлення, на зцілення душі і тіла черпає ю і емлющім на освячення будинків ... і на всяку користь неабияка (сильну)». Тобто агіасми можна не тільки пити, але можна окропляти їй житло і навіть різні важливі для людини предмети. Але треба розуміти, що окроплення святою водою квартири - це не те ж саме, що чин благословення житла, що здійснюється священиком.

Що робити з торішньої водохресною водою?

Не всі знають, що робити торішньої водохресною водою - продовжувати її зберігати, постаратися допити найближчим часом, вилити? ..

Торішню водохресну воду можна продовжувати вживати як і належить - натщесерце з молитвою. Відомі випадки, коли водохресна вода зберігається десятиліттями і зберігає свіжість.

Якщо ж вас бентежить її збереження, то можна вилити стару водохресну воду в так зване непопіраемое місце (тобто чисте, закрите від ходіння по ньому ногами). Треба пам'ятати, що Агіасма - це святиня, і не можна її просто виплеснути в раковину або де завгодно на землю. Вилити торішню водохресну воду можна в водойму з проточною водою або ж в горщики з домашніми квітами.

Коли можна пити водохресну воду?

Існує традиція пити Водохресну воду вранці натщесерце з молитвою. Два дня в році - в водохресний Святвечір і в сам день Хрещення її можна пити протягом всього дня. Однак богослужбового статуту говорить, що відлучати себе від святої води лише через куштування їжі неправильно. Таким чином, якщо є необхідність випити водохресної води (при хворобі, якомусь душевному або духовному недугу), не можна відмовлятися лише з тієї причини, що людина вже поїв. Але водохресна вода завжди повинна прийматися з благоговінням, як дар.

При цьому читається молитва:

"Господи Боже мій, нехай буде дар Твій святий і свята Твоя вода на відпущення гріхів моїх, в просвітлення розуму мого, в зміцнення душевних і тілесних сил моїх, во здравіє душі і тіла мого, в підкорення пристрастей і немічний моїх по безмежному милосерді молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь ".

Як пити водохресну воду?

Перше правило - це з благоговінням і з молитвою. Ми говоримо натщесерце, але ми повинні розуміти, що це не абсолютне правило і на всі випадки життя воно не поширюється. Святу воду, навіть Велику агіасми, людина може приймати і не натщесерце, якщо якісь особливі умови склалися.

Але, в цілому, це данина благочестивої традиції - вживати її натщесерце, перш, ніж скуштував щось інше. Вживання святині - це не просто механічна дія, воно вимагає віри і надії на Бога.

Що можна робити з водохресною водою

Як використовувати водохресну воду вдома?

Крім вживання води, за традицією на свято Богоявлення нею освячують (кроплять) своє житло. Також можна освятити будь-яку річ, читаючи при цьому покладені для мирянина молитви.

Також можна освятити будь-яку річ, читаючи при цьому покладені для мирянина молитви

Фото Saint-Petersburg Theological Academy, www.flickr.com

Як освятити водохресною водою?

Потрібно змочити пензлик чи щось подібне у святій воді і з молитвою «В ім'я Отця і Сина, і Святого Духа» хрестоподібно окропити нею то, що ви хочете.

У молитовному вечірньому правилі у нас є молитва «Да воскресне Бог ...», можна здійснювати освячення, вимовляючи цю молитву.

Є ще молитва на освячення всякої речі:

Творцеві і Творче людського роду, Датель благодаті духовні, Подателю вічного спасіння, то Господь, пошли Духа Твого Святого з Вишнім благословенням на річ цю, яко да озброєна силою небесного заступництва бажаючим ю употребляти, потужніший буде до тілесного порятунку і заступництва і допомоги, про Христі Ісусі Господі нашім. Амінь.
(І кропити річ святою водою тричі).

Можна прочитати цю молитву, а потім так само хрестоподібно окропити річ, яку ви освячуєте.

Однак слід пам'ятати, що є предмети, які можна попросити освятити священика в храмі - ікони, натільні хрестики.

Як освятити квартиру водохресною водою?

На освячення (окроплення) житла є спеціальна молитва: «В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Окропленням води ця священної тікати І нехай звернеться все лукаве бісівське дію. Амінь ».

При це нагадаємо, що існує спеціальний чин освячення квартири - він вже відбувається священиком і один раз. Під час цього чину ми закликаємо благословення Бога на будинок і всіх, хто живе в ньому. А окропити водохресною водою свою квартиру, будинок може кожен віруючий.

Чи можна топити баню водохресною водою?

Водохресна вода - святиня, яку слід вживати з благоговінням. Чи вийде так вжити її в лазні? Навряд чи ... Від того, що ми попаритися святою водою, самі ми святішим не станемо. А ось змиваючи водохресну воду в каналізацію, вчинимо неправильно.

Чи можна купатися в Хрещенській воді?

Фото Володимира Ештокін

Звичайно можна, але дуже важливо з якою мотивацією і яким настроєм ми це робимо. Зрозуміло, що якщо ми візьмемо цю воду і почнемо якось оскверняти її, саме своєю поведінкою, то це буде недобре, якщо це використовується для готування, або для лазні, або купання, то це чудово. В цьому випадку вода повинна стати таким собі символом очищення внутрішнього. Тобто вона очищає тіло, але символізує очищення душі.

Дуже важливо, яке відношення ми вкладаємо в наші дії, будь то купання в хрещенській воді або щось інше.

І для того, щоб долучитися до цієї великої радості свята, зовсім не обов'язково насильно змушувати себе і своїх рідних пірнати в крижані ополонці. Головне - зберегти в своєму серці віру і благої настрій. Адже чому нам так необхідно до дрібниць все дотримати, оподаткуватися всім матеріальним (пляшками з водою, наприклад) - від того, що немає віри.

А може, я вип'ю води або занурюся, і вона (віра) з'явиться, раптом я прозрію. Але саме по собі це не відбудеться. Звідки взятися благим почуттям, якщо ми для цього не доклали жодних зусиль?

Властивості водохресної води

Чому водохресна вода зіпсувалася / позеленіла?

У нас, наприклад, водохресна вода стоїть цілий рік і не псується. У багатьох людей вона дуже довго стоїть, в той час як інша вода давно б уже зіпсувалася. І тому тут можна вивести якусь закономірність, що, може бути, це через стан людини відбувається. Можливо, йому варто задуматися про те, як він живе, раптом він використовує цю воду не за призначенням. Наприклад, часто люди використовують це воду для якихось магічних ритуалів. Може бути, Господь тим самим показує людині, що він щось не так робить.

Але якщо свята вода зіпсувалася, то потрібно взяти її і вилити в якесь чисте місце під деревце, в квітка, в річку. А пляшкою можна користуватися далі ».

Чи допомагає водохресна вода завагітніти?

Допомагає віра, а вода виступає таким собі символом, тому що ми істоти матеріальні і ми потребуємо якихось створених символах. І вода, земля, маслечко - це створене символи. Тобто ми таким чином повинні до цього підходити. І якщо людина п'є воду, мажеться цією водою і так далі, то чому б і ні.

У мене випадок був на парафії. Бабуся одна дуже нарікала на себе за те, що кішці давала водохресної води. А давала тому, що кішечка хворіла. Але як тільки поп'є, легше їй стає, йде на поправку, а як тільки пити перестає, то стан її погіршується.

На самій-то справі Господь через цю святу воду і тваринам допомагає, в требниках є чин такий на окроплення худоби святою водою.

Те ж саме з водохресною водою. Ми можемо використовувати її в благочестивих цілях. Допомогти тварині - це ж благочестива мета. Адже Господь любить і милує всяку тварь.

Тому все можливо по вірі. Головне, з яким настроєм ми підходимо, який у нас мотив.

Для того, щоб зустрітися Богом, ми повинні бути готові до цієї зустрічі, повинні бути відкриті Йому. Відмовившись від усіх забобонів, відірвати нарешті свій погляд від звичного і подивитися навколо себе. Але це праця, на який не кожен піде. А чого тоді ми хочемо?

Давайте ж для початку просто будемо прагнути до щирої радості і ділитися нею з близькими. І постараємося не картати інших в тому, що вони щось роблять не так, а по можливості обережно будемо направляти їх. У всіх у нас свої шляхи, ми перебуваємо в різних обставинах, але то і прекрасно, що кожен з нас унікальний, а шляхи Господні, як відомо, несповідимі.

Всіх в святом, дорогі друзі!

Дивіться також:

Про сенсі свята: Хрещення Господнє і Богоявлення - дві події в одному

Хрещення Ісуса Христа. Тлумачення Євангелія від Матвія

Яка вода сильніше - Водохресний або Богоявленська?
Коли вода стає хрещенській?
Чим відрізняється водохресна вода від святий?
Як правильно пити водохресну воду?
Молитва на прийняття Хрещенській води?
Чи можна окропити квартиру водохресною водою?
Що робити з торішньої водохресною водою?
Коли можна пити водохресну воду?
Як пити водохресну воду?
Як освятити квартиру водохресною водою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация