Про перспективні проекти кораблів для ВМФ Росії

  1. авіаносець
  2. десантні кораблі
  3. Есмінці «Лідер»
  4. Підводний флот
  5. Найближче майбутнє

За часів свого розквіту Радянський Союз мав у своєму розпорядженні одним з найбільших військово-морських флотів світу. Надалі, після розпаду країни, ситуація значно погіршилася. Велике число кораблів і підводних човнів припинило службу і вирушило на оброблення. Решта, в свою чергу, не могли продовжувати повноцінну службу, що серйозно вдарило по обороноздатності країни.

Проте, до теперішнього часу з'явилася можливість знову зайнятися будівництвом кораблів, підводних човнів, допоміжних суден та необхідної інфраструктури. Деякі більш ранні плани вже виконані, що дозволяє визначати порядок дій в майбутньому.

В даний час на різних стадіях будівництва перебувають кілька десятків замовлень для військово-морського флоту. Протягом декількох наступних років флот отримає велику кількість нових і відремонтованих кораблів і підводних човнів. Крім того, на більш віддалене майбутнє заплановані поставки абсолютно нової техніки. Вже зараз відомі деякі подробиці перспективних проектів, за допомогою яких буде створюватися міць ВМФ у віддаленому майбутньому. В останні роки представлені або анонсовані кілька нових проектів кораблів і субмарин, які мають почати службу, як мінімум, в середині наступного десятиліття.

авіаносець

Мабуть, одна з головних тем обговорень в контексті розвитку кораблів ВМФ в останні роки - перспективний проект вітчизняного авіаносця. В даний час наша країна має лише один корабель цього класу, що призводить до відповідних очікуванням. Широка громадськість, а разом з нею і деякі представники військового і політичного керівництва країни проявляють великий інтерес до кораблям з можливістю несення авіаційної групи. Проте, поки цей інтерес не виходить зі стадії попереднього вивчення проблеми.

Макет перспективного авіаносця, представлений кілька років тому Макет перспективного авіаносця, представлений кілька років тому.

Протягом декількох останніх років тема будівництва нових авіаносців неодноразово піднімалася на різних рівнях, але поки справа не йде далі обговорень і опрацювання деяких питань. Згідно з різними заявами представників збройних сил і керівництва країни, новий авіаносець може бути побудований не раніше кінця поточного десятиліття. Крім того, можливе додаткове зміщення термінів вправо зі здачею першого корабля нового типу не раніше середини або кінця двадцятих років. Таким чином, можливість будівництва авіаносця не виключається, однак терміни цих робіт зовсім не вселяють оптимізм.

Незважаючи на відсутність будь-яких чітких планів, суднобудування вже пропонує свої варіанти перспективних кораблів. Раніше повідомлялося, Криловський державний науковий центр розробляє кілька варіантів проекту авіаносця. Ці кораблі повинні відрізнятися розмірами, водотоннажністю і іншими характеристиками. Ще в 2013 році на одній з російських виставок був показаний макет, що демонструє основні ідеї одного з нових проектів. Зі зрозумілих причин, він є лише візуалізацією одного з пропозицій, через що може (або навіть повинен) серйозно відрізнятися від корабля, який буде побудований в майбутньому.

За наявними даними, розглядається можливість будівництва кораблів водотоннажністю до 80-90 тис. Тонн з ядерним реактором або неатомного енергетичною установкою, здатних нести порядку півсотні літальних апаратів. Зліт пропонується здійснювати за допомогою катапульт або трампліну, а посадку виконувати із застосуванням аерофінішера. Які з цих пропозицій дійдуть до практичної реалізації, а які будуть змінені - покаже час.

Терміни початку робіт зі створення та будівництва перспективного авіаносця поки є предметом суперечок і тому невідомі. При цьому відсутність значущих новин останнім часом дозволяє припускати, що програма будівництва знову рухається. Як наслідок, навіть середина двадцятих років виглядає занадто оптимістичним варіантом термінів здачі корабля. Таким чином, як мінімум, протягом наступних 10-12 років «Адмірал флоту Радянського Союзу Кузнєцов» збереже за собою звання єдиного авіаносця ВМФ Росії.

десантні кораблі

Зовсім недавно відбувалося активне обговорення контракту на будівництво двох універсальних десантних кораблів типу Mistral французької розробки. Спочатку обговорювалося сам контракт, його необхідність і наслідки для флоту, а потім темою суперечок стала відмова офіційного Парижа від передачі побудованих кораблів і пішли за цим події. Результатом всіх подій навколо двох кораблів стало повернення Росії сплачених грошей і пошук нового покупця. Проте, благополучне вирішення історії з «Містраль» не зняло з порядку денного питання створення нових десантних кораблів.

Макет УДК «Лавина» Макет УДК «Лавина»

В даний час основною надією десантного флоту є кораблі проекту 11711. Перший великий десантний корабель цього типу ( «Іван Грен» ) Вже побудований, а другий ( «Петро Моргунов») був закладений в минулому році. За проектом 11711, як було оголошено, побудують лише два корабля. Надалі в серію підуть кораблі нових типів.

Влітку минулого року з'явилася інформація про плани по будівництву більших десантних кораблів, за описом відповідних класу універсальних. За повідомленнями преси, перший подібний корабель почнуть будувати вже в 2016 році. Від існуючих кораблів він повинен відрізнятися великими розмірами і можливістю висадки десанту на значній відстані від берега. Він зможе перевозити не тільки бронемашини різних типів, але і вертольоти. Стверджувалося, що флот отримає не менше чотирьох таких кораблів.

Мабуть, неназвані джерела засобів масової інформації, кажучи про нові УДК, мали на увазі проект «Лавина», розроблений Невським проектно-конструкторським бюро. На початку літа минулого року макет такого корабля був представлений на форумі «Армія--2015». Проект створювався як можлива заміна для вже побудованих кораблів, які відмовилася передавати Франція. За своїми характеристиками корабель «Лавина» не повинен поступатися «Містраль». Крім того, передбачається забезпечити деякі переваги перед існуючою технікою, як вітчизняної, так і зарубіжної.

УДК «Лавина» повинен мати водотоннажність 24 тис. Т при довжині близько 180 м. Корабель повинен отримати артилерійське і ракетна зброя для самооборони. Велика частина обсягів трюму і палуба буде виділена для перевезення бронемашин і авіаційної техніки. Заявлена ​​можливість транспортування 50 одиниць бронетехніки, до 16 вертольотів і до 500 чоловік. За рахунок власних коштів та за сприяння десантних катерів «Лавина» зможе висаджувати десанти як на видаленні від берега, так і безпосередньо на узбережжі, обладнане або необладнане.

У минулому році повідомлялося, що будівництво нових десантних кораблів може початися вже в 2016-му. Проте, називалися й інші терміни - не раніше 2018 року. При цьому є підстави припускати, що командування військово-морського флоту вже визначилося з необхідністю будівництва подібних кораблів, через що під питанням залишаються тільки терміни виконання цих робіт і підрядник. Яке підприємство і в які терміни почне будівництво кораблів типу «Лавина» (або іншого аналогічного проекту) - стане відомо в доступному для огляду майбутньому.

Есмінці «Лідер»

Як мінімум, з кінця минулого десятиліття ведеться розробка нового есмінця, який в майбутньому має замінити існуючі кораблі декількох проектів. Час від часу суднобудівна промисловість публікувала деякі подробиці поточних робіт, а також розкривала ті чи інші особливості проекту. Нарешті, в 2015 році вперше був показаний макет перспективного корабля.

Макет есмінця «Лідер» Макет есмінця «Лідер»

Згідно з раніше оприлюдненими даними, есмінець нового проекту «Лідер» матиме водотоннажність на рівні 18 тис. т, що дозволить оснастити його усім необхідним обладнанням та озброєнням. На цей корабель планується покласти здійснення протичовнової і протиповітряної оборони, а також нанесення ударів по наземних і надводних цілях. Стверджувалося, що «Лідер» зможе замінити існуючі есмінці проекту 956 і великі протичовнові кораблі проекту 1155. За своїм ударним можливостям цей есмінець буде поступатися лише ракетних крейсерів проекту +1144.

Згадувалося застосування ядерної енергетичної установки. Крім того, передбачалося оснастити «Лідер» універсальними пусковими установками для ракет різного призначення. Загальний боєкомплект оцінюється в 150-200 ракет. Повний склад озброєння корабля при цьому поки не розголошується, що призводить до появи різних припущень. Наприклад, існує версія про оснащення есмінця зенітним ракетним комплексом великої дальності, розробленим на базі перспективної «сухопутної» системи С-500.

Кілька наступних років планується витратити на завершення розробки нового проекту. Будівництво головного «Лідера» стартує в 2019 році. Про подібні плани в минулому році повідомив головком ВМФ адмірал Віктор Чирков. Кількість есмінців поки не уточнювалося, але в деяких джерелах згадується можливість будівництва серії з 10-12 кораблів в інтересах кількох флотів. Ймовірно, велика частина нових есмінців піде служити на Північний і Тихоокеанський флоти.

Підводний флот

В останні роки розвитку підводних сил військово-морського флоту приділяється особлива увага. Наслідком цього є серійне будівництво атомних підводних човнів проектів 955 «Борей» і 885 «Ясень» , А також дизель-електричних 636.3 «Варшав'янка». Так, у випадку з останніми програма вже наближається до кінця будівництва першої партії з шести субмарин, після чого планується замовити другу подібну серію. Також в червні планується закласти чергову підводний човен проекту «Борей», а будівництво вже шостого «Ясеня» стартує в кінці року.

Дизель-електрична субмарина проекту 636 Дизель-електрична субмарина проекту 636.3 «Варшав'янка»

Останнім часом з'явилися кілька новин про подальший розвиток підводного флоту. Повідомляється, що в даний час конструкторське бюро «Малахіт» займається формуванням вигляду нового багатоцільового атомного підводного човна, яка буде ставитися до п'ятого покоління. Проект отримав шифр «Хаскі» і знаходиться на ранніх стадіях. На даний момент про цей проект відомо вкрай мало.

Підводні човни типу «Хаскі» повинні будуть вирішувати ті ж завдання, що і субмарини проекту 885, а головним їх озброєнням стануть ракети «Циркон». Про які-небудь характеристиках говорити поки рано, хоча б через поточної стадії проекту. Поки фахівці займаються лише формуванням вигляду нової техніки і визначають основні її особливості.

У наступну Держпрограму озброєнь, яка буде реалізовуватися в термін до 2025 року, планується включити будівництво нових неатомних підводних човнів з воздухонезавісімой енергетичною установкою. Таким чином, в доступному для огляду майбутньому військово-морський флот отримає субмарини нового проекту «Калина», створеного в ЦКБ МТ «Рубін». Кількість необхідних підводних човнів поки не визначено, але це питання буде вирішено протягом кількох наступних місяців. Нову Держпрограму планується затвердити до кінця 2016 року.

Повідомляється, що новий проект «Калина» має на увазі оснащення підводного човна воздухонезавісімой енергоустановкою і ракетним комплексом «Калібр». Інші технічні подробиці поки не розголошуються. За повідомленнями вітчизняної преси, новий проект вже існує, проте поки не пройшов узгодження з міністерством оборони і не отримав його схвалення. Таким чином, найближчим часом повинні пройти кілька важливих етапів проекту, які відкриють йому дорогу до серійного будівництва.

Найближче майбутнє

Будівництво нових авіаносців, есмінців «Лідер», десантних кораблів «Лавина» і підводних човнів «Хаскі» є справою досить віддаленого майбутнього. Закладка цих кораблів і підводних човнів відбудеться, як мінімум, в кінці поточного десятиліття, що призведе до відповідних термінів здачі готової техніки. Проте, вже зараз ведеться будівництво кораблів і субмарин різних типів, що дозволяє проводити модернізацію флоту і підвищувати його боєздатність, не чекаючи створення нових перспективних проектів.

Фрегат «Адмірал Григорович», переданий флоту 10 березня 2016 р Фрегат «Адмірал Григорович», переданий флоту 10 березня 2016 р

За наявними даними, до кінця поточного 2016 року військово-морський флот повинен отримати близько десятка нових бойових кораблів і підводних човнів декількох типів. До кінця року флоту планується здати головний фрегат проекту 22350 «Адмірал флоту Радянського Союзу Горшков». 10 березня був підписаний приймально-здавальний акт на головний сторожовий корабель проекту 11356 «Адмірал Григорович». До кінця року флоту передадуть ще два подібних корабля - «Адмірал Ессен» і «Адмірал Макаров».

Слід зазначити, що будівництво наступних кораблів проекту 11356 має серйозно затягнутися з огляду на проблеми з поставками комплектуючих. Через тимчасової відсутності відповідних двигунів їх вдасться добудувати і передати флоту тільки до кінця десятиліття. Не раніше середини 2016 року бойовий склад флоту поповнить великий десантний корабель «Іван Грен» проекту 11711.

Також в планах на цей рік здача корветів «Досконалий» і «Гучний» проекту 20380. Таким чином, в цьому році флот отримає сім великих надводних кораблів: перший з них (фрегат «Адмірал Григорович») вже зданий, ще шість чекають свого часу.

Плани на завершення будівництва підводних човнів на поточний рік значно скромніше. В кінці року Чорноморському флоту передадуть два підводні човни проекту 636.3 «Варшав'янка»: Б-268 «Великий Новгород» і Б-271 «Колпіно». Наступні передачі атомних підводних човнів, будівництво яких ведеться в даний час, заплановані тільки на 2017 року.

***

В даний час в нашій країні реалізується програма з будівництва нових кораблів і субмарин. Кілька нових одиниць повинні увійти до складу військово-морського флоту до кінця поточного року. На наступні роки так само запланована здача великої кількості нових кораблів. Це дозволить збільшити частку нової техніки до необхідного рівня і тим самим підвищити боєздатність ВМФ.

Одночасно з виконанням поточних замовлень по існуючим проектам вітчизняна промисловість розробляє нові кораблі і субмарини. У деяких випадках, як з авіаносцем, майбутнє поточних проектів поки що не визначено і є предметом суперечок. В інших проектах вже присутні ті чи інші плани, які будуть здійснюватися в майбутньому.

Будівництво есмінців «Лідер», підводних човнів «Хаскі» і інший нової техніки почнеться не раніше 2018-20 років, а на службу вони надійдуть тільки до середини наступного десятиліття. Таким чином, вже зараз, за ​​довгі роки до передбачуваного початку служби нових кораблів, фахівці створюють заділ для захисту країни в майбутньому.

/ Кирило Рябов, topwar.ru /

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация