Проблемні будинку в Києві: влада повинна розділити відповідальність?

Всі проблеми і борги недобросовісного забудовника повісили на інвесторів - простих киян

На початку серпня жителі кількох так званих «проблемних» будинків по Харківському шосе перекрили на півтора дня цю важливу для столиці магістраль і транспортну розв'язку.

Формально, це було порушенням закону. До честі національної поліції і гвардії, підрозділи яких були викликані для розгону протестуючих жінок і дітей, до силових дій не дійшло.

Але проблема залишилася. Керівники Києва і Дніпровського району, зокрема, не діє. Всі проблеми і борги недобросовісного забудовника повісили на інвесторів - простих киян, які законно придбали квартири в цих будинках, маючи всі докази і дозволу від міської влади на будівництво та введену в експлуатацію нерухомість.

Про суть ситуації, яка є актуальною не тільки для окремого будинку, а й для столиці і багатьох міст по всій Україні, для Укрінформу розповів активіст і житель одного з таких будинків.

Всі проблеми і борги недобросовісного забудовника повісили на інвесторів - простих киян   На початку серпня жителі кількох так званих «проблемних» будинків по Харківському шосе   перекрили на півтора дня   цю важливу для столиці магістраль і транспортну розв'язку

ІНВЕСТОРИ САМІ ВИННІ - ШКОДУВАТИ НЕ БУДЕМО?

Останнім часом в інформаційному просторі активно мусується і піддається спекуляцій тема незаконних будівництв в Києві .

Зокрема, особливо згадуються будівництва, будинки так званого «Войцеховського».

Влада підтримує тему незаконності і показує пальцем в сторону інвесторів, додаючи при цьому, що квартири купувалися дешево, і люди, нібито, розуміли, що купуючи таке житло, вони ризикують.

Хочу запропонувати розібратися в ситуації на прикладі одного будинку, а саме стоїть за адресою в Києві: Харківське шосе 17-А. Це житловий комплекс «Стародарницький».

Історія почалася в 2006 році, коли будинок починав будується компанією-забудовником ТОВ «Еверест Плюс».

Хочу звернути увагу на ціни, в контексті законності і питання ризиків.

На той момент (рівень котловану) однокімнатна квартира, близько 50 квадратних метрів, в будинку коштувала 60-65 тисяч доларів (або в гривнях за курсом); двокімнатна, близько 100 квадратних метрів, - 95-100 тисяч. Якщо простежити за динамікою ринку нерухомості, то можна чітко усвідомити: ця ціна була далеко не дешевою на той момент. Ринок йшов на підйом. Тому, відштовхуючись від сьогоднішніх реалій посмію стверджувати, що зараз влада свідомо спекулює суспільною свідомістю на предмет «інвестори самі винні, жаліти не будемо».

Далі про ризики. Купуючи квартиру у новій компанії-забудовника, перші інвестори завжди ризикують. Такі закони ринку і нашого ще не досконалого суспільства і корумповані держави.

Наступне питання: законність, тісно переплітається з ризиками.

Отже, виходячи з публічної кадастрової карти Києва , Бачимо таку ділянку:

«Кадастровий номер: 8000000000: 66: 248: 0025.
Тип власності за: Комунальна власність
Цільове призначення: житлової забудови и комерційного использование
Площа: 5.4709 га ».

Отже, як ми можемо побачити, дану ділянку землі було дано в оренду як комунальна власність Київської міської ради ТОВ «Еверест плюс».

І СОЦІАЛЬНИЙ КОЛЛАПС РОЗПОЧАВ ЗРОСТАТИ ...

Тепер пропоную розібратися більш детально. До вересня 2016 року статутний капітал ТОВ «Еверест Плюс» становив 1000 грн. Тобто, менше 50 доларів. А в далекому 2006 році це було цілих 200 доларів ... Проте, влада в особі Київської міської ради свідомо дала землю в оренду для будівництва цього ТОВ зі статутним капіталом, який дорівнював вартості трохи менше 0.16 квадратного метра житла, яке збиралася будувати компанія. Чи винен в цьому інвестор? Відповідь очевидна - звичайно ж немає! Чи винна влада? Питання потребує дискусії, а також діалоги і відповідальності самої влади, яку ми вибрали і найняли для вирішення та недопущення подібних проблем.

Таким чином, на даному етапі законність цілком дотримана. Йдемо далі.

ТОВ починає готувати документи в міські і державні структури для затвердження і початку будівництва. Підготувало, подало. Отримало відповідь, позитивний.

Зверніть увагу, скільки саме документів значиться в переліку, який подавався для отримання цієї відповіді. Зверніть увагу хто саме давав відповідь. Ключове слово - державна інспекція. Можна багато писати про хабарі, старої влади і «Злочин панді» Януковича, але держава на те і держава, що воно - є непорушним, як і права людей в ньому.

Але то був уже 2007 рік. А значить, законність була, раз є експертний висновок, раз була земля в оренді, раз починалося будівництво.

Далі були взяті ТУ (технічні умови для підключення до міських мереж: воді, опалення та електрики, а також до каналізації. Все це кожен з читачів може публічно запросити у відповідних органів.

У 2017 році, рівно через 10 років, влада міста і деякі народні депутати заявляють про незаконність будівництва. Так, в чому ж незаконність не будівництво, але вже житлового будинку?

У 2012 році будинок був побудований і отриманий сертифікат.

Сертифікат, який видала інспекція державного архітектурно-будівельного контролю. І не за рішенням суду, як це активно просувають заступники мера Петро Пантелєєв. Підстава для видачі сертифіката чітко вказано. Зверніть увагу, що на сертифікаті вказана «перша» чергу - в точності як в експертному висновку. А далі сталася цікава історія. Відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми, при будівництві житла», забудовник зобов'язаний був передати добудований будинок в термін 120 днів (зовнішні мережі) комунальникам. Ось тут-то і стався збій, так-як ніяких мереж забудовник не зробив. Але на підставі сертифікату і отриманої довідки від Дніпровської РДА з майбутніми номерами будинків забудовник почав видавати права власності, а люди, далекі від будівельних і юридичних нюансів, почали вселятися у свої законні квартири. Тут і почав рости соціальний колапс.

Тут і почав рости соціальний колапс

А КМДА ЧЕКАЄ І ВІРИТЬ

Оренда землі для будівництва закінчилася в 2011 році. Питання: якщо якийсь орендар брав частину вашого городу в оренду, а потім оренда закінчилася, але орендар не продовжив оренду, а на частині городу залишив своє майно (лопати, мішки, продукцію), чи будете ви вивозити майно або будете чекати роками, поки орендар сам його не забере і не піде з вашого городу?

А ось КМДА вважало, що треба чекати і вірити.

ЛЮДИ ПЛАТЯТЬ ЗА ПРОМИСЛОВО-БУДІВЕЛЬНИМ ТАРИФІВ

Не буду втомлювати читача фактами, які мали місце між 2012 і 2017 роками (псевдо-ЖЕКи від забудовника, постійні вимоги оплат від інвесторів, відключення електрики без причин).

За поточної ситуації. Є повністю закінчений будинок - ЖК «Стародарницький». Він стоїть вже більше 5 років навпроти Інституту хімії. Зупинку перейменували в честь нібито незаконного (ще одного!) Будівництва будинку - «Мега Сіті». «Стародарницький» коштує, люди живуть. Але ось, одна проблема, переслідує їх уже понад п'ять років - це питання комунікацій. І основні з них - електрику та опалення.

Будинок підключений до будівельного майданчика «Флагман» (до слова ЖК «Флагман» не існував в 2007 році, будівництво почалося в 2012 році), на чиїй території стоїть єдина КТП (для потреб будівництва) потужністю 1 МВт. До цієї ж КТП підключені інші сем будинків на ділянці ( «плямі забудови»). За ТУ (постійною схемою, яку забудовник не виконав) 1 МВт повинен бути виділений на ЖК «Стародарницький». Підсумок дій забудовника ( «заселення будинків»): восени 1 МВт розподіляється замість будівництва на вісім будинків. Звичайно ж, цього не вистачає всім. Починається відключення світла по домівках (не витримує захист, перегрівається електричний тимчасовий кабель). Мало проблем зі світлом? Мабуть, КМДА разом з «Київенерго» вважає, що мало. З 2007 року діє договір між «Київенерго» і ТОВ «Еверест Плюс» на електрику для потреб будівництва. Але станом на 2017-й - будівництва немає, а споживачами виступають житлові будинок. Нехай і за тимчасовою схемою, але все ж - це ми, люди, населення, громадяни України. У всіх восьми будинках створені ЖБК та ОСББ, які уклали договори поруки за ТОВ «Еверест Плюс» і платять за свої об'єкти. Правда, законності в цьому мало, так-як договір поруки не дає права вписувати графу «Електроенергія» в квитанції для жителів (споживач за договором ТОВ «Еверест», але ніяк не власник приміщення або квартири). Більш того, оплата проводиться за тарифом, який набагато вище (за 1 кВт від 1,92 до 2,36 грн без розбивки по спожитої потужності), ніж тариф для населення (до 100 кВт 1,29 грн., Понад 100 кВт - 1 , 68 грн.).

БОРГИ ЗАБУДОВНИКА - НА КИЯН?

У підсумку, жителі ЖК страждають як від проблем з самим електрикою, так і від цінової політики. Але позиція «Київенерго» жорстка: або оплати, або виключення світла у всіх будинках. Останній раз така ситуація викликала перекриття Харківського шосе. Станом на початок серпня 2017 року борг «Еверест Плюс» перед «Київенерго» становить понад 3,1 млн. Грн. При цьому після загальної звірки показників лічильників «додому» все ЖБК та ОСББ мають заборгованість в розмірі 1,3 млн. Грн. за період серпень 2016 - серпень 2017 року. До чого призвело перекриття? До того, що Київенерго "ласкаво» запропонувало виплатити всім ЖБК та ОСББ 1,8 млн. Боргу (3,1 млн загальний, 1,3 млн по домівках) замість ТОВ «Еверест Плюс».

Фактично, люди змушені були перекривати дорогу і створювати незручності іншим заради того, щоб в результаті взяти на себе борги забудовника! Правова держава? Допомога влади?

Більш того, навіть в правому порядку (цивільні суди) ні ЖБК, ні ОСББ не мають право отримати оплату електроенергії від власників квартир, не маючи прямого договору з постачальником послуги. Що вже й говорити про якісь платежі понад спожитого. Платити за забудовника, який не будує - це значить двічі бути обдуреним, тільки вдруге вже владою.

КМДА стверджує, що не витрачатиме гроші з бюджету для вирішення проблем по таким ось домівках. Тоді є зустрічне запитання: а що зробило КМДА і інші інститути влади для того, щоб таких проблем не виникло?

Щоб отримати електрику за постійною схемою, люди змушені вникати в будівельні норми, законодавство і технічні аспекти. Майже кожен житель ЖК «Стародарницький» знайомий зі словами ТП, РП, КТП, ІТП, кабелі, муфти. Мало всього цього, КМДА пропонує самим вирішувати свої питання (повністю за свій рахунок). Прокладка нового кабелю, будівництво РП-ТП, трансформатори і т.д. Всього це варто за попередніми розрахунками від 35 млн. Грн. У перерахунку на один ЖК «Стародарницький» кожен житель повинен віддати 1355 грн. з квадратного метра своєї квартири. Не так вже й мало, особливо для пенсіонерів. І ніхто не питає, чи є такі гроші у людини. Держава навіть не здатний запропонувати схему кредитування. Вирішуйте самі! Більш того, земля так і залишилася у «Еверест Плюс», а це значить, що вирішувати свої проблеми ОСББ так і не зможе - перш за все юридично.

ПРО ОПАЛЕННЯ

Уже понад три роки поспіль опалення в будинок подається, коли на вулиці температура падає нижче 0 градусів. В опалювальному сезоні 2016-2017 років ЖК «Стародарницький» отримав опалення після передоплати (по черговому договором поруки між ОСББ, ТОВ «Еврореконструкція» і ТОВ «Еверест Плюс») 300 тисяч грн. 14 листопада. Температура на вулиці була від 0 до -3, сніг. У квартирі з щільно закритими вікнами, подачею електрики два години через дві години, температура була 13 градусів. Ні президента, ні мера Києва, ні директорів ТОВ «Еврореконструкція» в їх теплих кабінетах це не цікавило. Але дуже цікавило сім'ї з грудними дітьми та інвалідами, школярів і людей похилого віку (при цьому влада цинічно пропонувала шукати «резервне житло»!). Опалювальний сезон був коротким, і закінчився 15 березня відключенням подачі гарячої води в систему опалення з боку «Еврореконструкціі». Що буде в опалювальному сезоні 2017-2018, ніхто не знає ...

Питання до найнятого МЕНЕДЖЕРАМ ВІД ВЛАДИ

В даному тексті немає «похвали» забудовнику-Войцеховському. Звичайно, якби всі факти інвестори і мешканці будинку знали б наперед, ніхто не купував би квартири і не вселявся б в будинок. Але є багато питань до влади. І зокрема дуже гучні. З якої причини ви стверджуєте, що будівництво (а не закінчений будинок) незаконне? Навіщо ви маніпулюєте громадською думкою? Коли з боку держави буде реальна допомога? Тоді, коли всі жителі подадуть позови до суду на державу Україна за бездіяльність, в результаті якого люди мучаться вже більше п'яти років сидячи в бетонних коробах?

Алла Серафін. Київ, ЖК «Стародарницький».

* Думка автора публікації може не співпадати з позицією агентства

ІНВЕСТОРИ САМІ ВИННІ - ШКОДУВАТИ НЕ БУДЕМО?
Чи винен в цьому інвестор?
Чи винна влада?
Так, в чому ж незаконність не будівництво, але вже житлового будинку?
Мало проблем зі світлом?
БОРГИ ЗАБУДОВНИКА - НА КИЯН?
До чого призвело перекриття?
Правова держава?
Допомога влади?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация