Проект «Динаміка економічного і соціального розвитку Росії в XIX - початку ХХ ст.»

На головну сторінку всього проекту

Динамічні ряди та інші статистичні дані

Статистика зовнішньої торгівлі є одним з цікавих показників економічного розвитку країни; важливими є як загальна динаміка експорту та імпорту, так і розвиток торгівлі окремими товарними групами і товарами, розвиток торгівлі з тими чи іншими країнами і т.п. Крім того, що історія зовнішньої торгівлі цікава сама по собі, тимчасові ряди по статистиці зовнішньої торгівлі Росії є одними з найбільш довгих в вітчизняної економічної історії: базові ряди існують, - з невеликим пропуском, - з 1802 р, а якщо вважати публікацію тільки сумарних щорічних оборотів експорту та імпорту, зроблену ще в 1803 р академіком А.К.Шторхом 1 , То навіть з 1742 г. Не менш цікаво, що статистика зовнішньої торгівлі, при всіх її недоліках, є досить точною, тому що основний обсяг товарів (без урахування насамперед контрабанди, яка, правда, для певних груп товарів могла бути досить помітною) безпосередньо проходив митний огляд, при якому і проводився офіційний облік.

Базовим джерелом інформації по динаміці зовнішньої торгівлі Росії в XIX - початку ХХ ст. є офіційні щорічні "Огляди зовнішньої торгівлі Російської імперії", що почалися видаватися в 1804 (перший випуск - торгівля за 1802 г.) при Комерц-колегії (з 1812 - при Департаменті зовнішньої торгівлі, з 1864 - при Департаменті митних зборів Міністерства фінансів) . Цей Щорічник кілька разів міняв назви:

  • 1802-1807 рр .: "Державна торгівля ... року в різних її видах";
  • 1808-1811 рр .: не видавався;
  • 1812-1841 рр .: "Державна зовнішня торгівля ... року в різних її видах";
  • 1842-1862 рр .: "Державна зовнішня торгівля в різних її видах за ... рік";
  • 1863-1864 рр .: "Види державної зовнішньої торгівлі за ... рік";
  • 1865-1866 рр .: "Види російської зовнішньої торгівлі за ... рік";
  • 1867-1869 рр .: "Види зовнішньої торгівлі Росії за ... рік";
  • 1870-1872 рр .: "Огляд зовнішньої торгівлі Росії за ... рік";
  • 1873-1915 рр .: "Огляд зовнішньої торгівлі Росії з Європейської та Азіатської кордонів за ... рік".

Кілька випусків Щорічника вийшли в двох томах. Останній з повних випусків Щорічника - за 1915 рік - вийшов уже в 1917 р

З першого ж випуску Щорічника в цьому виданні публікувалися відомості про експорт та імпорт основних товарів по всіх кордонах Російської імперії, - спочатку тільки в грошовому вимірі, але вже з 1806 р 2 - в натуральних обсягах. З 1827 р починають публікуватися відомості про торгівлю диференційовано по різних країнах, з якими Росія веде торгівлю.

Протягом всього періоду джерело зазнавав значних змін. Зокрема, змінювалися:

1) Номенклатура товарів. Відповідно до статей митних тарифів різні товари то об'єднувалися в більші категорії, то виділялися в більш дрібні. У зв'язку з цим в деяких випадках несумісними для всього періоду є показники навіть по великих групах. Наприклад, проблематичними є умовні групи "Коні і худоба", "Хімічні та фармацевтичні матеріали", "Металеві вироби", "Машини і апарати".

2) Методика обліку вартості експорту і імпорту. Зміни методики в сукупності зі зміною цін і тарифів на ті чи інші товари і взагалі вартості рубля є досить значними, вони призводять до істотної, притому іноді навіть не піддається оцінці, непорівнянності в динаміці вартості експорту і імпорту як окремих товарних груп, так і загальних державних обсягів зовнішньої торгівлі, і з точки зору динаміки торгівлі конкретними товарами, якщо це можливо, набагато краще використання натуральних, а не вартісних рядів. Зокрема, вкрай невдалим експериментом була розпочата в 1865-1871 рр. оцінка загальної вартості товарів по призначеним в 1865 р і не передбачуваним до зміни "постійним цінами". Мало того, що при цьому єдина ціна приписувалася цілій групі товарів (наприклад: "Сталеві вироби" - 14 рублів за пуд, "Залізні вироби" - 7 рублів за пуд, "Вовняні вироби, крім сукна" - 19 рублів за пуд, і все це незалежно ні від сорту та якості конкретних товарів цієї групи, ні від митниць, через які вони провозилися). Уже в огляді за 1867 рік було визнано, що експеримент пішов невдало, і що "цей прейскурант ... на всі головні предмети нашого вивезення представив ... настільки сильне ухилення від ціни дійсної, що вироблений на підставі постійних цін висновок не може дати приблизно точного поняття про дійсну цінності вивезених з Росії товарів і про ставлення цього вивезення до привозу 3 ... "В історіографії тому існують уявлення про те, що" в абсолютному вираженні ці дані не застосовуються, або в крайньому випадку застосування їх вимагає перевірки за іншими джерелами " 4 .

3) Одиниці виміру деяких товарів. Зокрема, їх зміна має значення для хлібної торгівлі: до 1884 року включно кількість зернових (окрім імпортованого рису), борошна, висівок і рослинних насіння виражалося в об'ємних заходи (чвертях), з 1885 р - в вагових (пудах). Хоча заходи перерахунку були прозорими і наводилися в Щорічниках, такий перерахунок, заснований на деяких усереднених коефіцієнтах, очевидно, не може бути ідеальним, і якщо враховувати величезні обсяги хлібної торгівлі Росії, міг давати істотну погрішність.

4) Митні кордону. Протягом XIX ст. мав місце ряд змін як адміністративних, так і митних кордонів Російської імперії, причому ці зміни були не завжди синхронними. Так, торгівля з Фінляндією завжди вважалася окремо як частина зовнішньої торгівлі, але Царство Польське було включено в митні кордони Росії з 1851 року, і, отже, до цього моменту в Щорічниках не враховується обсяг торгівлі виробленими в Польщі товарами із зарубіжними європейськими країнами, а після цього моменту - обсяг торгівлі між Росією і Польщею.

5) Методика визначення імпорту. До 1864 р поняття "Ввезення товарів з-за кордону" означало товари, випущені з митниць на внутрішній ринок, в 1865-1882 рр. імпорт в цілому визначався так само, але кількість імпорту по окремих країнах публікувалося виходячи з обсягу ввезених на митниці товарів, хоча б і залишилися на складах (по окремих товарах різниця була суттєвою), в 1883-1896 рр. імпорт був переведений цілком на обсяг ввезення товарів на митниці, і це збільшило недостовірність даних, тому що деякі з цих товарів, пройшовши огляд, потім вивозилися назад за кордон і не потрапляли на російський ринок. З 1897 року відбувся повернення до обліку імпорту як кількості товарів, випущених на внутрішній ринок.

Більш докладно про проблеми, пов'язані з оцінкою експорту та імпорту, можна подивитися в розділі "Статистика зовнішньої торгівлі", написаної Е.В.Дворецкім для збірки "Масові джерела з соціально-економічної історії Росії періоду капіталізму" 5 .

Хоча статистичний матеріал зазначених Щорічників в принципі добре відомий дослідникам, його використання в конкретних історичних дослідженнях досить сильно утруднено особливостями матеріалу: щоб вивчити якийсь аспект зовнішньої торгівлі в динаміці, досліднику потрібно вибирати необхідні цифри з кожного збірника, а повний їх комплект є далеко не в кожній бібліотеці. Крім того, в Щорічниках, особливо до останньої чверті XIX ст., Зустрічаються іноді помилки, і якщо в натуральному обчисленні експорту або імпорту тих чи інших товарів їх практично неможливо відстежити, то переклад в електронний вигляд статистичних таблиць ціннісного обчислення оборотів допомагає виявити помилки, так як досить часто ми можемо звірити з різноманітними сумами, надрукованими в джерелі.

Складність матеріалу і його величезний обсяг привели до того, що в історії вивчення зовнішньої торгівлі Росії лише одного разу була проведена робота по складанню великої кількості довгих рядів динаміки зовнішньої торгівлі. Ця робота була проведена під редакцією керівника Статистичного відділення Департаменту митних зборів В. І. Покровського, результатом стало офіційне видання "Збірник відомостей по історії і статистики зовнішньої торгівлі Росії", том 1. СПб., 1902. (Другий том, в якому передбачалося опублікувати дані по торгівлі з окремими країнами, що не був виданий окремо, але відповідний цифровий матеріал, - "Порівняльно-статистичні таблиці зовнішньої торгівлі Росії за даними російської митної статистики. Вивіз і привіз товарів по государст вам з 1827 по 1905 рік ", - були видані в" Огляді зовнішньої торгівлі "за 1906 г.).

У зазначеному збірнику зібрані відомості про динаміку експорту (71 ряд) та імпорту (119 рядів) за 1802-1900 рр. Представлені там динамічні таблиці, будучи обмеженими друкарським викладом, не вільні від недоліків: там теж з'являються помилки, робота з рядами товарів не настільки гнучка, як можна зробити, якщо не обмежуватися набором стовпців, далеко не завжди зрозуміло, які саме дані з первинного джерела закладені в кожну цифру (іноді це буває неочевидно) і т.п.

Щорічників за 1916-1917 рр. немає, але дані за ці роки є в випусках щомісячників, які почали публікуватися з 1884 р для поширення попередньої, але оперативної інформації. Останній випуск щомісячника (за грудень 1917 г.) вийшов в Петрограді в 1919 р З нього ж взяті відомості за 1916 р бо цей випуск в ряді цифр відрізняється від аналогічного з попередніми даними за 1916 р більшою точністю.

Робота над розділом по статистиці зовнішньої торгівлі Росії відбувалася в рамках двох наукових проектів. На першому етапі, разом зі створенням всього сайту "Динаміка економічного і соціального розвитку", були виставлені ряди зі збірки В. І. Покровського, частково доповнені зведеними даними про експорт та імпорт найголовніших товарів за 1901-1915 рр. зі вступу кількох "Оглядів зовнішньої торгівлі". В рамках нового проекту (2016-2017 рр.) Був проведений переклад в електронний вигляд і проведено складання оригінальних динамічних рядів за весь період 1802-1917 рр., А також робота з підготовки нового томи статистичного збірника з історії зовн торгівлі Росії в 1802-1917 рр.

Протягом 2018 року тут будуть виставлені тексти статей з описом структури таблиць (як тільки ці статті будуть опубліковані).

Т.Я.Валетов

1 Supplementband zum fünften, sechsten und siebenten Theil des historisch-statistischen Gemäldes des Russischen Reichs: Enthaltend archivalische Nachrichten und Beweisschriften zur neuern Geschichte des russischen Handels von Heinrich Storch. Leipzig, 1803. S.1-2.

2 Тут і далі фраза "з певного віку" означає рік, за який подано відомості, а не рік публікації Щорічника.

3 Види зовнішньої торгівлі Росії за 1867 рік. Частина I. Торгівля по Європейській кордоні. СПб., 1868. С.1.

4 [Дворецький Є.В.] Статистика зовнішньої торгівлі // Масові джерела з соціально-економічної історії Росії періоду капіталізму. (Відп. Ред. І. Д. Ковальченко.) М., 1979. С.371.

5 [Дворецький Є.В.] Указ. соч. С.346-381.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация