проекти РГГ

Вивчення лісового гуменника в Ямало-Ненецькому автономному окрузі

Проект РГГ за участі та підтримки Центру кільцювання птахів Росії (ІПЕЕ РАН), МЕЦ «Арктика», Департаменту з питань науки та інновацій ЯНАО, Королівського інституту природничих наук Бельгії, Державного заповідника «Верхньо-Тазовский», Міністерства лісового господарства Фінляндії і AEWA; розпочато в 2014 р

Проект виконується в рамках Угоди про співробітництво в організації та проведенні спільних наукових досліджень за темою «Дослідження стану популяцій гусей і казарок для розробки заходів щодо їх збереження та раціонального використання».

Основні положення Угоди:

  • Вивчення популяційних параметрів, динаміки і характеру міграцій червонозобої казарки (на прикладі популяції басейну річки Юрибей (п-ів Ямал).
  • Пошук ключових місць гніздування і линьки лісового гуменника (Красноселькупского район).
  • Вивчення антропогенного преса і впливу абіотичних факторів на стан популяцій червонозобої казарки та лісового гуменника в районі робіт.
  • Розробка критеріїв, гармонізація та впровадження принципів невиснажливого використання ресурсів гусей і казарок з урахуванням збереження червонозобої казарки та лісового гуменника на території Ямало-Ненецького автономного округу.

Лісовий гуменник (Anser fabalis fabalis) - чітко виражений тайговий підвид гуменника, можливо, є окремим видом (вивчення систематики гуменника присвячений спеціальний проект РГГ ). Це рідкісний, спорадично поширений підвид, чисельність якого з 1960-х рр. катастрофічно швидко скорочується. За облік на зимівниках в 1994-1997 рр., Чисельність лісового гуменника склала 90-110 тис., В 2005 р - 80 тис., А в 2009, за найоптимістичнішими оцінками, - не більше 60-65 тис. ( HELCOM Red List Bird Expert Group 2013 ). Зимові обліки 2014-2015 рр. показали, що на північному сході Німеччини і північному заході Польщі зимував всього 10 600 лісових гуменников, а популяція, що зимує в Великобританії, скоротилася до 246 особин. У Швеції зимував всього близько 35 000 лісових гуменников (Е. Фокс, Т. Хайніке, особисто. Повідом.). Таким чином, чисельність популяції впала до 45-46 тис., Тобто знизилася вдвічі, причому тільки за останні 8-11 років - на 20%.

За результатами маршрутних обліків, число розмножуються лісових гуменников в північній тайзі Західного Сибіру оцінюється в 0,8-3 тис. Особин. За іншими оцінками, в репродуктивний сезон на півночі Західного Сибіру налічується в кращому випадку 1,5 тис. Особин, включаючи неразмножающіхся птахів ( Червона книга ЯНАО 2010 ).

Основні причини зниження чисельності лісового гуменника вважаються:

  1. господарське освоєння території гніздування, супроводжуване відстрілом і занепокоєнням (в основному від моторних човнів);
  2. істощітельное весняне полювання на міграційних зупинках, терміни якої найчастіше встановлюються так, що основний мисливський прес потрапляє на лісового гуменника;
  3. низький репродуктивний потенціал (як наслідок пп. 1 і 2).

Лісовий гуменник охороняється Міжнародною конвенцією з охорони мігруючих видів (Додаток II), включений до Червоної книги 9 суб'єктів Російської Федерації, в тому числі Ханти-Мансійського автономного округу (2003) зі статусом «2 категорія». Цей підвид планується внести до нового видання Червоної книги РФ.

Настільки швидке падіння чисельності вже послужило поштовхом до посилення охорони лісового гуменника в інших країнах ареалу. У 2012 р природоохоронний статус цього підвиду змінився (лісовий гуменник був переміщений в Колонку А Таблиці 1 Угоди з охорони афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (АЕWА)), що означає заборону на полювання на цей підвид на всій території Європи. В даний час розробляється міжнародний План дій щодо збереження лісового гуменника ( http://www.unep-aewa.org/en/news/aewa-action-planning-workshop-taiga-bean-goose ).

Учасники Робочого наради з підготовки Плану дій (AEWA International Single Species Action Plan) для тайгового гуменника (листопад 2013 р Фінляндія)

У ЯНАО мігрує, зупиняється і розмножується більш 50% світової популяції лісового гуменника. Таким чином, ЯНАО несе значну частку відповідальності за цей підвид. При цьому ні в одному регіоні Росії, де розташовані місця розмноження і зимівлі лісових гуменников і через які проходять шляхи їх міграцій, немає ООПТ, створених для їх охорони. Лісовий гуменник внесений до Додаток 1 Червоної книги ЯНАО (2010) «Таксони тварин, рослин і грибів, які потребують особливої ​​уваги до їхнього стану в природному середовищі».

Мабуть, жоден інший вид або підвид гусей в Росії не є настільки слабо вивченим. Для заповнення прогалини в наших знаннях про це підвид був розроблений план вивчення і визначення стану популяції лісового гуменника в Ямало-Ненецькому автономному окрузі.

Основні завдання проекту:

  • Виявлення місць гніздування лісового гуменника.
  • Мічення лінних особин.
  • Вивчення фенотипічних особливостей особин ямальськой популяції.
  • Визначення успіху розмноження лісового гуменника в ЯНАО.
  • Виявлення ключових місць весняного і осіннього нагулу не розмножуються особин.
  • Визначення основних міграційних маршрутів в межах ЯНАО.
  • Уточнення фенологии популяції лісового гуменника в ЯНАО.
  • Виявлення факторів, що лімітують популяції.
  • Розробка комплексу заходів для збереження популяції.

на нараді по темі «Збереження рідкісних і раціональне використання мисливських видів гусеобразних птахів», організованому Департаментом природно-ресурсного регулювання ЯНАО 26 лютого 2013 року, була визнана необхідність прийняття термінових заходів по збереженню лісового гуменника в ЯНАО, схвалений представлений план заходів і визнано за доцільне включення лісового гуменника в червону книгу ЯНАО. Крім того, оскільки лісовий гуменник відрізняється від інших гусей за термінами прольоту і розмноження на 10-25 днів, з метою його збереження слід зрушити терміни весняного полювання на більш пізні таким чином, щоб вона чітко припадала на період масового прольоту північних гусей. З 2013 р строки полювання в ЯНАО були перенесені на більш пізні, крім того, ведеться роз'яснювальна робота з мисливцями, розповсюджуються листівки.

У липні 2014 р роботи проводили в Красноселькупском районі ЯНАО. Було обстежено понад 800 км тайгових річок, знайдено більше 30 птахів з виводками. Спіймані і позначені кольоровими нашийниками дві молоді птахи.

Групою експертів з Робочої групи з лісового гуменника при AEWA виділено чотири субпопуляції лісового гуменника (західна, центральна, східно-європейська та восточноазиатская), але ми майже нічого не знаємо про статус, екології, шляхах міграцій і зимівниках ямальських птахів. Очевидно, що розробити ефективні заходи для того, щоб зупинити стрімке падіння чисельності лісового гуменника, про який невідомо взагалі нічого, неможливо. Ми припускали, що Ямальские лісові гуменники належать до восточноазиатской субпопуляції, відомості про яку практично відсутні. Так, невідомі кордону гніздового ареалу, хоча передбачається, що він тягнеться до Єнісею на схід і до 60º широти на півдні. Особливості та місця линьки, весняного і осіннього прольотів також невідомі.

Для того, щоб зрозуміти, до якої з субпопуляцій відносяться лісові гуменники, що мешкають в ЯНАО, в 2016 році двох дорослих розмножується гусей позначили PTT передавачами. Польові роботи проводили 26-31 липня на річці Парусова Красноселькупского району ЯНАО.

Польові роботи проводили 26-31 липня на річці Парусова Красноселькупского району ЯНАО

Для переміщення до місця вилову птахів і назад використовували надлегкі літаки, що дозволило провести польові роботи в вкрай стислі терміни.

Для переміщення до місця вилову птахів і назад використовували надлегкі літаки, що дозволило провести польові роботи в вкрай стислі терміни

За шість днів виловлені три дорослі самки (дві позначені передавачами, одна - кольоровим пластиковим нашийником) і 6 старших пташенят, три з яких позначені нашийниками. Отримано дані по морфології і відібрані проби для проведення генетичних досліджень. Одночасно з виловом картірован зустрічі виводків і лінних скупчень, проводили опис біотопів та вивчення харчування дорослих птахів і пташенят.

Одночасно з виловом картірован зустрічі виводків і лінних скупчень, проводили опис біотопів та вивчення харчування дорослих птахів і пташенят

З двох передавачів один перестав передавати сигнали вже в серпні, але дані дистанційного простеження другий поміченої птиці показали, що вона весь серпень і вересень залишалася в районі мічення, в зоні боліт і озер на кордоні з Красноярським краєм, площею 23 × 36 км. Третього жовтня птах покинула район мічення, і 4 жовтня одним міграційним кидком досягла Томської області, рухаючись строго на південь. П'ятого жовтня вона перетнула Новосибірську область і першу зупинку зробила в Алтайському краї, де три дні годувалася на полях. 9 жовтня вона перетнула кордон Східно-Казахстанської області, де залишалася до кінця жовтня, також годуючи на полях сільськогосподарських культур.

9 жовтня вона перетнула кордон Східно-Казахстанської області, де залишалася до кінця жовтня, також годуючи на полях сільськогосподарських культур

Шлях осінньої міграції лісового гуменника, позначеного передавачем в Красноселькупском районі ЯНАО

Ці результати підтвердили наші припущення про використання Ямальського птахами азіатського прогонової шляху. Помічені гуменники, очевидно, належать до восточноазиатской субпопуляції, зимівлі якої знаходяться в південно-східному Казахстані, Киргизії і північно-східному Китаї. Ймовірно, з замерзанням озер в Казахстані гуменники переміщаються в Китай. Що стосується проживання в ЯНАО гуменников східно-європейської субпопуляції, то поки ми можемо констатувати, що помічених нами кольоровими нашийниками птахів в Європі не відзначали. Гуменники, що мешкають в західній частині ЯНАО, ймовірно, в Європу не летять. Але, щоб це довести, треба помітити гуменников в західних районах ЯНАО.

Завдяки цьому проекту, ми можемо хоча б наблизитися до оцінки чисельності і загроз для абсолютно невивчених субпопуляцій лісового гуменника. Якщо продовжити проект в західній частині округу, можливо, вдасться суттєво доповнити і верифікувати наші уявлення про популяційної структурі лісового гуменника. Подібне дослідження дасть можливість визначити пріоритети щодо збереження лісового гуменника як в ЯНАО, так і на місцях зупинок і зимівлі: в Алтайському краї, Казахстані та Китаї.

Подібне дослідження дасть можливість визначити пріоритети щодо збереження лісового гуменника як в ЯНАО, так і на місцях зупинок і зимівлі: в Алтайському краї, Казахстані та Китаї

Репортаж про це і деяких інших проектах РГГ в газеті «Тюменський известия»: http://www.ti.ru/article/new/7575

У 2017 р були продовжені роботи по мічену лісового гуменника в ЯНАО, з попередніми результатами яких можна ознайомитися в фільмі .

У 2017 року в рамках проекту РГГ, ІПЕЕ РАН, МЕЦ Арктика і заповідника «Верхнє-Тазовский» знову була організована експедиція в Красноселькупского район Ямало-Ненецького АТ, під час якої вдалося помітити передавачами ARGOS, ECOTONE і DRUID 7 дорослих птахів: чотирьох самок і трьох самців при виводку.

У 2017 року в рамках проекту РГГ, ІПЕЕ РАН, МЕЦ Арктика і заповідника «Верхнє-Тазовский» знову була організована експедиція в Красноселькупского район Ямало-Ненецького АТ, під час якої вдалося помітити передавачами ARGOS, ECOTONE і DRUID 7 дорослих птахів: чотирьох самок і трьох самців при виводку

Отримано дані від 6 птахів. Всі птахи почали міграцію безпосередньо з місць розмноження, не утворюючи предміграціонних концентрацій, як вважалося раніше. Всі птахи прилетіли в Сіньдзян-Уйгурський автономний район Китаю, на територію, що межує з Алматинської і Східно-Казахстанської областями Казахстану. Птахи використовували різні шляхи, хоча прибули на місце зупинки з різницею всього в декілька годин. При перельоті (2200 км по прямій) птахи не робили тривалих зупинок, зупиняючись лише на кілька годин.

Шляхи міграції 6 лісових гуменников в 2017 р

Починаючи з жовтня, гуменники відновили переміщення на південь. Одна птах, відлетівши всього на 195 км, зупинилася в долині оз. Ебі-Нур.

Друга птах 8 жовтня птах зробила спробу перелетіти Тянь-Шань в 230 км на південь в районі Наи Ленгелле на висоті близько 2 000 м, але була змушена повернути назад і перелетіти гори в 90 км на захід (на висоті 2300 м). Перемістившись на 400 км на південь в Чапчай-Сібоскій автономний повіт (район сел. Хочен), цей птах 11 грудня перетнула кордон з Казахстаном.

Третя птах початку переміщення на південь 8 грудня і також зупинилася в районі сел. Хочен.

Четверта птах 5 листопада двічі перетнула гірські хребти на висоті 220 м і 3800 м, і, перемістившись на південь на 550 км, зупинилася в долині в районі сел. Бай.

П'ята птах початку переліт 20 листопада і, перелетівши Тянь-Шань на висоті 3800 м зупинилася в районі Кашгара (Кизилсу-Киргизький автономний округ), в 200 км від кордону з Киргизстаном і Таджикистаном. Дистанція перельоту склала близько 1100 км.

Шоста птах перемістилася строго на південь на 350 км 26 жовтня, перелетівши гори на висоті 3050 м, зупинилася в районі Токкузтари.

Розподіл гуменников в грудні 2017 р

Всі птахи покинули «загальну зупинку» в різний час, летіли різними маршрутами і в даний час розподілилися по п'яти різних зупинок.

Результати робіт викладені в публікації інформаційного агентства «Північ-Прес».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация