Професія - «головоломщік»

Ярослав Флейберк (Фото: ISIFA / Tomáš Krist, Lidové noviny)   Математик Ярослав Флейберк, один із членів-засновників Менс Чеської Республіки, організації, що об'єднує високоінтелектуальних людей, колекціонує головоломки вже двадцять років Ярослав Флейберк (Фото: ISIFA / Tomáš Krist, Lidové noviny) Математик Ярослав Флейберк, один із членів-засновників Менс Чеської Республіки, організації, що об'єднує високоінтелектуальних людей, колекціонує головоломки вже двадцять років. Поступово захоплення перетворилося на професію, витіснивши на другий план викладацьку діяльність. Хоча, власне кажучи, чому витіснило?

«Учительство - передача різноманітної інформації, залишається частиною моєї діяльності, і я з задоволенням викладаю в університеті, хоча це вже швидше хобі. Головна моя робота - це колекціонування головоломок. Почалося все в 1991 році, коли до мене прийшов один бізнесмен і запитав: Є у Вас 200 таких ось головоломок? Спочатку я йому відповів, що ні. А потім збагнув, що це може бути гарною підприємницької можливістю. Я знайшов для нього 200 головоломок, заробив свою першу тисячу крон і зрозумів, що це і є моя справа. Тобто, займатися головоломками професійно - колекціонувати їх, вигадувати нові варіанти, вивчати історію і пропагувати. В принципі, викладання залишилося, тільки з тією різницею, що я вже вчу не якийсь один клас, а відразу багато народу ».

А коли Ви розгадали свою першу головоломку?

«Коли мою маму сватали за мого батька, їй дали в руки головоломку «Коли мою маму сватали за мого батька, їй дали в руки головоломку. А так як вона розгадала її, то згода була отримана, і вона змогла вийти за нього заміж. Таким чином, головоломки в моїй долі з'явилися ще до мого народження. І в колисці у мене вже були прості головоломки. І дід мене відчував і батько. Вони хотіли упевнитися, що в сім'ї буде спадкоємець, здатний з головоломками впоратися. Пам'ятаю, що першу з них я розгадав десь в чотири роки, коли відділив від себе дві залізяки. На мою думку, це була головоломка «гвоздики». Так воно й пішло. Цікаво те, що мій дід був наглядачем у в'язниці, і ув'язнені, яким було нічого робити, розгадували і робили головоломки. Тому у нас і було їх стільки ».

У своїй колекції Ярослава Флейберка нині перебуває понад 7 тисяч головоломок. Це найбільша колекція в Центральній Європі. У світі існує дві колекції, які вважаються найбільшими. Перша - американська. Її створив Джеррі Слокум, і нині вона зберігається в Університеті Індіанаполіса. Ця колекція налічує 30 тисяч примірників, але в ній багато дублікатів. Оригінальних примірників тільки 12 тисяч. Друга найбільша в світі колекція головоломок - англійська. Її створення почалося в 1850 році, і в ній налічується 12 тисяч головоломок.

Всі свої головоломки Ярослав Флейберк може розібрати і зібрати.

«У мене є правило, що я не включаю головоломку в колекцію до тих пір, поки її не розгадаю «У мене є правило, що я не включаю головоломку в колекцію до тих пір, поки її не розгадаю. Крім 7 тисяч колекційних екземплярів, є ще тисяча головоломок, з якими я поки не розібрався. Деякі лежать тому, що на них не вистачає часу. А що стосується інших, як, наприклад, ETERNITY II, за вирішення якої оголошена премія 2 мільйони доларів, то тут все в світі чекають, хто ж першим цю геніальну головоломку розгадає. У мене, швидше за все, на це розуму не вистачить. Але кому-то, я впевнений, вона підкориться ».

Яка з головоломок Вас зачарувала, яка з них серцю найдорожча?

«Як у кожного, найперша головоломка, секрет якої мені вдалося розгадати. Свою першу головоломку «гвоздики» я зберігаю вдома в ящику. І я з'ясував, що у всіх є ця слабкість. І у Джеррі Слокум, коли я його відвідав, я бачив на стіні в рамочці, підключеної до сигналізації, висить дуже проста головоломка-сердечко, під якою написано: «Моя перша головоломка». Те ж саме я бачив і в Австралії. Перше, завжди вперше! Його завжди ми любимо найбільше ».

А найфантастичнішої головоломкою Ярослав Флейберк вважає з'явилася в 1980 році «Кубик Рубіка», а також його різні варіанти. У Чехії також була створена своя модифікація.

Фото: ЧТК   «Є маловідомий чеський варіант - CUBE 21, де замість прямого розрізу, використаний косою Фото: ЧТК «Є маловідомий чеський варіант - CUBE 21, де замість прямого розрізу, використаний косою. Я належу до тих людей, які цю головоломку відкрили. Це означає, що є автор дизайну і власник патенту, який, однак, не додумався, що з цього можна зробити і головоломку. Але, в 1993 році ми все-таки це зрозуміли, і почався випуск. В Америці було продано 3 мільйони таких головоломок. Це найуспішніша чеська головоломка на світлі. Що, звичайно, мені гріє серце ».

А ще Ярославу Флейберку вдалося розгадати загадку «Їжачка в клітці», придуманого письменником Ярославом Фогларом.

«60 років з приводу головоломки« Їжачок в клітці »говорили, що безпосередньо« їжачка »можна зробити розбірним. А мені це вдалося. У 1996 році я придумав, як зробити «їжачка» розкручується, а з 2006 року я його запустив у виробництво. Це єдиний розбірний металевий «Їжачок в клітці», який сьогодні промислово випускається ».

Всього на рахунку Ярослава Флейберка 500, придуманих їм різних дизайнів головоломок. Однак промислової реалізації дочекалися поки тільки дві - CUBE 21 і розбірний «Їжачок в клітці». Але, як сподівається Ярослав Флейберк, до своїх 80-і він ще встигне придумати багато головоломок, які стануть ще більш знаменитими ніж «Кубик Рубіка». Геніальна думка може прийти в будь-якому віці, говорить він і наводить як приклад «короля колекціонерів головоломок», відомого чеського психолога Едуарда Бакаларжа, який пішов з життя в лютому 2010 року.

«У віці 77 років Едуард Бакаларж винайшов головоломку« Тіла Платона », яка нині запускається у виробництво, і буде носити його ім'я «У віці 77 років Едуард Бакаларж винайшов головоломку« Тіла Платона », яка нині запускається у виробництво, і буде носити його ім'я. Ніколи не пізно винайти свою головоломку, завдяки якій ви станете знаменитим, як мінімум, серед колекціонерів, а, можливо, і в усьому світі », - підкреслює колекціонер і винахідник головоломок Ярослав Флейберк, бесіду з яким ми продовжимо в одній з наших майбутніх рубрик.

Рубрика вперше вийшла в ефір 22 грудня 2010 року, сьогодні ви чули її репризу.

Хоча, власне кажучи, чому витіснило?
Почалося все в 1991 році, коли до мене прийшов один бізнесмен і запитав: Є у Вас 200 таких ось головоломок?
А коли Ви розгадали свою першу головоломку?
Яка з головоломок Вас зачарувала, яка з них серцю найдорожча?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация