Професіонали все одно будуть затребувані!

Галина Володимирська

Йосип Львович Бронза - один з найвідоміших і авторитетних адвокатів не тільки в Одесі, а й у всій країні Йосип Львович Бронза - один з найвідоміших і авторитетних адвокатів не тільки в Одесі, а й у всій країні. Серед товаришів по цеху він одним з перших отримав звання заслуженого юриста України - ще в 1992 році. У 2002м був нагороджений орденом «За заслуги» третього ступеня. Рідне місто відзначив заслуги І.Л. Бронза знаком Одеського міського голови - орденом Г. Маразлі, а Міжнародний союз адвокатів - своєю золотою медаллю. Але найголовнішим свідченням професійного визнання Йосип Львович вважає повагу колег. А в юридичному середовищі його авторитет професіонала і людини - беззаперечний!
Наша сьогоднішня розмова із заступником голови Одеської колегії адвокатів Йосипом бронзи і про його шляху в професію, і про долю вітчизняної адвокатури в цілому.

знаки долі

- Йосип Львович, ми з Вами знайомі давно, і неодноразово говорили про справи професійних. А ось про те, як Ви прийшли в адвокатуру, мені якось чути не доводилося ...

- У всякому разі, спочатку ніщо не віщувало, що я стану адвокатом, - ні походження, ні оточення, ні захоплення цією професією.
Я - одесит в п'ятому поколінні. Дитячі спогади зберегли повернення в Одесу в 1944 році. Ще пам'ятаю, як мій батько, інвалід війни, несе мене в школу на плечах (іншого взуття, окрім валянок, у мене не було, а на дворі - осіння сльота), і в руках у нього - стілець, тому що місць за партії не вистачало. Добре пам'ятаю, що постійно хотілося їсти, і ми заглушали почуття голоду, цілими днями ганяючи в футбол.
Треба сказати, мій батько був у місті відомим футболістом, грав за збірну Одеси. Така спадковість плюс щоденна практика, в кінцевому рахунку, зробили з мене професійного футболіста, цією грою я захоплювався майже до 50ти років і люблю її до сих пір. Я так докладно про це розповідаю, тому що футбол, як не дивно, зіграв визначальну роль в моєму приході в адвокатуру.

- Я не сумніваюся, що у Вас якась нестандартна історія професійного становлення!

- Знаєте, на цьому шляху мене постійно супроводжували події, які моя дружина Валентина Костянтинівна називає знаками долі.
Я закінчив школу-семирічку з атестатом, в якому красувалася лише одна оцінка «відмінно», - за Конституцією. І це був перший знак, тому що ця «п'ятірка» зіграла свою роль при моєму прийомі в вечірню школу робітничої молоді: я запізнився до початку занять на два місяці, але оскільки директор школи викладав саме Конституцію, то його серце здригнулося, і мене зарахували в 8й клас.
Другий знак: після семи класів я провалив вступний іспит з математики в Верстатоінструментальний технікум. Значить, це був не мій шлях!
Після закінчення школи робітничої молоді мене з розпростертими обіймами чекали в Гідробудівельні інституті, адже кожен поважаючий себе вуз прагнув мати сильну футбольну команду, а я вже був досить відомим футболістом. І знову знак: несподівано з'ясувалося, що у мене переекзаменування з української мови, хоча я був самим грамотним учнем класу - просто чомусь не склалися відносини з учителем. Переекзаменування була восени, і з думкою про інститут довелося розлучитися.
Відслуживши три роки в армії і повернувшись до Одеси, я продовжував грати в футбол. В цей час з Києва приїхав мій двоюрідний брат, юрист. Його поради і зіграли свою роль: я вирішив вступати на юридичний факультет ОДУ, тим більше, що після армії, з трудовим стажем мав переваги перед іншими абітурієнтами.
Але і на цьому доля не перестала вести мене по життю. У 1963 році в маленькому закарпатському містечку Тячів проходив фінал першості України серед команд товариства «Спартак». Команда таксомоторного парку, де я працював і грав, отримала право грати в фіналі - як чемпіон Одеської області. Приїхали дуже сильні колективи, чудово екіпіровані. А наша команда - в обмеженому складі, в старих футболках ... Але на превеликий подив, в тому числі і нашого, ми зайняли перше місце. За перемогу отримали гарні жетони із зображенням футболіста і написом «Чемпіон України».
Чому я приділяю цьому стільки уваги? Та тому, що це знову був знак, та ще й який! Саме цим жетоном на третьому курсі під час зимової сесії я звернув на себе увагу професора Стрельцова. Чудовий юрист і мила людина, він був пристрасним любителем футболу і зацікавився походженням знака. Я розповів йому про перемогу в Тячеві. А після того, як повідомив, що є капітаном цієї команди, доля моя була вирішена. Іспит я, природно, здав на відмінно, а Лев Михайлович поцікавився, ким я хочу працювати. На той час я вже розумів, що хотів би спробувати свої сили в адвокатуру, і він пообіцяв, що після закінчення навчання посприяє в працевлаштуванні.

Від стажера - до керівної посади

Я усвідомлював всі мізерність своїх шансів. Тоді адвокатура являла собою закриту касту з обмеженим кількісним складом. Кількість адвокатів регулювалося партійними органами. На 20 тисяч жителів - один адвокат. І новий адвокат надходив в колегію тільки тоді, коли інший з якоїсь причини йшов. А я був безпартійний і єврей - з таким «плюсами» потрапити в колегію адвокатів і мріяти було не можна. Але Лев Михайлович буквально за руку привів мене в колегію адвокатів, переговорив з головою, якого добре знав, і хвилин через 15 мене покликали. На питання голови: «Ти в район поїдеш?», Відповів: «Поїду». І моя доля вирішилася.
Спочатку мене прийняли в стажисти. Я стажувався у Давида Ісааковича Сироти - блискучого адвоката, чудового професіонала. Після трьох місяців стажування мене відправили на самостійну роботу в Арциз, і тільки через два місяці я був прийнятий в колегію адвокатів.
А ще через два призначений завідувачем Арцизької консультації. Я там пропрацював чотири роки, набрався досвіду.

- Свій перший справа пам'ятаєте?

- Перша справа я провів, ще будучи стажистом, в трибуналі Одеського військового округу. Захищав солдата, який, керуючи вантажівкою, допустив зіткнення з легковим автомобілем за містом. При цьому в легковику загинув начальник міського відділу освіти. Солдату спочатку дали 8 років, а я виступав в касаційній інстанції. І говорив про те, що солдат молодий, ненавчений, що йому безпідставно довірили управління вантажівкою і випустили на трасу. Сказав про його молодості, про те, що не можна губити хлопця - це ж не умисний злочин. І йому змінили вирок - знизили покарання до п'яти років і застосували указ про амністію. Солдата звільнили.

- Гарний був початок!

- Так, гарне, чого страшенно здивувався мій наставник Сирота: «Слухай, так тебе тепер треба на все такі справи посилати!». Після Арциза мене направили в Овідіополь, знову завідувачем консультацією, там я теж відпрацював чотири роки. А в 1974 році перевели в Одесу. У 1978 році я вже став членом президії обласної колегії. Це було почесно, тому що президія - керівний орган. В цей час почав вести більші справи, процеси, де на лаві підсудних перебувало багато людей, обвинувачених в тяжких злочинах. Які тяжкі злочини були у нас в ту пору? Розкрадання державного майна, хабарі. Ось цю категорію справ я і освоїв. Начебто непогано працював. А потім мене рекомендували на посаду заступника голови обласної колегії. Ось я з 1 січня 85-го і займаю цю посаду.

- Наскільки я знаю, в цей період Ви почали виходити на всеукраїнський, всесоюзний і навіть міжнародний рівень діяльності. Як так вийшло?

З дружиною Валентиною Костянтинівною у Всесвітньому клубі одеситів, в якому Йосип Львович - член Президентської ради З дружиною Валентиною Костянтинівною у Всесвітньому клубі одеситів, в якому Йосип Львович - член Президентської ради.

- Вийшло так. У 1989 році з дозволу Політбюро ЦК КПРС в Москві проходив перший з'їзд адвокатів СРСР. Тоді в Союзі було 28 тисяч адвокатів. Для порівняння, в одному Нью-Йорку - 25 тисяч. На з'їзді були присутні всього 500 делегатів. Делегація України - 70 осіб, і звичайно, кияни намагалися грати першу скрипку. Але якось так вийшло, що мені єдиному від України дозволили виступити.

На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури На засіданні Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури.

Виступ був вдалим, переривався оплесками. У той час ми були професійно роз'єднані, один одного не знали, а тут я якось враз став відомий. І коли потрібно було вибрати від кожної республіки представника в секретаріат створюваного Спілки адвокатів СРСР, мене шляхом голосування обрали секретарем. Так я відразу став помітною фігурою, мене почали запрошувати на засідання колегії в Міністерство юстиції. Почалася перебудова, гласність, але партія ще тримала вуздечки правління в своїх руках. А оскільки я взагалі був радикально налаштований, розумів, що необхідні зміни, то вже говорив те, що думаю. І, як і раніше залишаючись безпартійним, одного разу на відкритому партзборах колегії, де обговорювалося, які зміни нам потрібні, запропонував виключити з Конституції статтю шосту, де говорилося про керівну і спрямовуючу роль КПРС. Обійшлося без рукоприкладства, але моя пропозиція, природно, не прийняли. А я сказав, що вже через пару років вони будуть шкодувати про те, що влаштували мені обструкцію. Я розумів, що це буде неминуче.

- В якому році це було?

- У 1987-му. До речі, ось ще одна історія на межі анекдоту. Коли мене обрали секретарем, постало питання про поїздку до Страсбургу для вирішення питання про прийом Спілки адвокатів СРСР в Міжнародну асоціацію юристів. Не буду розповідати, як я туди добирався - без грошей, без знання мови. Благо, наш консул у Парижі виявився нормальною людиною і, дізнавшись, куди і навіщо я їду, позичив 300 франків. Але в Страсбурзі мене чекали: оплатили готель, видали готівку. Мене прийняли в члени міжнародної асоціації. А що стосується членства Спілки адвокатів, то я їм відразу пояснив, що грошей у нас немає і не буде. У підсумку нас прийняли до асоціації на умовах країни третього світу - без грошей. Свою місію я виконав!
А на наступний рік ми вже організували Спілка адвокатів України. І тут я, звичайно, грав одну з провідних ролей. Всі ці роки був в його керівництві, як і в складі Вищої кваліфікаційної комісії при Кабміні. В Одесі я вже тривалий час очолюю регіональну кваліфікаційно-дисциплінарну комісію.
Природно, брав участь в розробці законодавчих нормативних актів. Скажімо, брав активну участь у підготовці Закону України про адвокатуру. І так сталося, що в нашій країні цей закон прийняли в 1992 році, а в Росії - лише через 10 років після нас, там жили за радянським положенню про адвокатуру. Ми створили хороший, компактний закон, потім підготували Правила адвокатської етики. І, до речі, показували їх лорд-канцлера в Лондоні, в штаб-квартирі Міжнародної асоціації юристів, і англійські юристи дуже високо оцінили нашу роботу з підготовки такого нормативного документа.

- Ви ж ще займаєтеся викладацькою діяльністю?

- Звичайно. Викладав в Одеському державному, нині національному університеті, потім - в Одеській юридичній академії. І зараз там читаю оглядові лекції. Мені приємно, що на цій же кафедрі зараз працює дочка Влада, вона теж адвокат і читає лекції студентам.

- Йосип Львович, як заступник голови Одеської колегії адвокатів Ви ведете колосальну роботу. У чому вона полягає?

- По суті, наша колегія єдина в Україні, де дійсно налагоджена робота: по навчанню, по забезпеченню адвокатів нормативної літературою. Ми видаємо щоквартально «Вісник одеської адвокатури», і це не робить більше жодна обласна колегія. У нас з 1972 року безперервно працює школа підвищення адвокатської майстерності, якої я вже років 25 керую, і де, звичайно, теж читаю лекції. Ця школа теж діє тільки у нас. Ми допомагаємо юристам, які схочуть стати адвокатами, в підготовці до складання кваліфікаційного іспиту. Проводимо засідання з історії адвокатури, де розповідаємо про історичні судових процесах.
По суті, центр адвокатської життя на Україні приблизно з 2000 року перемістився в Одесу. Останні чотири з'їзду адвокатів проведені в нашому місті - два з'їзди Спілки адвокатів і два з'їзди адвокатів України з виборів членів Вищої ради юстиції. В Одесі постійно проводяться різні семінари, конференції, в тому числі міжнародні. З нами тісно співпрацює американська асоціація юристів, при її підтримці проводяться тренінги з певних тем. Велику роботу проводимо. А в інших регіонах це, на жаль, виявилося нікому не потрібно, хоча ми готові всіляко допомагати ...

Адвокат як мірило демократії

- Ви якось говорили, що зараз намітився різний підхід до справи адвокатів старших поколінь і молодих, які прийшли в адвокатуру недавно ...
- У них інша ідеологія, інший підхід. Ми виросли і виховувалися в країні соціалізму, а вони - в країні з ринковими відносинами. Тому сьогодні адвокатура як би розділилася на дві частини: класичні адвокати, «з минулих часів», і нова хвиля - адвокати бізнесу, які, обслуговуючи багаті фірми, заробляють великі гроші. Для них нецікава наша робота по захисту якогось Сидорова, який вкрав щось з кіоску. Такі справи в основному безкоштовні або низькооплачувані. А хто цим повинен займатися? Ось ці класичні адвокати і тягнуть цю роботу, захищаючи бідних співгромадян.
Сьогодні окремі діячі від адвокатури взагалі хотіли б позбутися самого поняття адвокат. Зараз стоїть питання про так званої уніфікації професії. Що це означає? Є в Україні 35 тисяч адвокатів і 90 тисяч юристів-підприємців. Їх хочуть зрівняти в правах, об'єднати в одну структуру і видати цим юристам адвокатські свідоцтва без іспитів, дати їм можливість створювати будь-якого роду комерційні структури. В одному з чотирьох проектів нового закону про адвокатуру є такі положення. І оскільки його дуже лобіюють, цей проект може бути прийнятий. Коли я говорю про це, то завжди наводжу один приклад. Візьміть склянку міцного солодкого чаю і розбавте його прісною водою. І ви не отримаєте ні чаю, ні води. Це дуже небезпечна тенденція. Тому що адвокатура поповниться людьми, які поняття не мають, що таке адвокатська діяльність, я вже не кажу про професійну етику. Потрібні роки навчання, наступності від досвідчених колег, практики. А вони - як вільні художники: ніякої відповідальності перед судом, перед клієнтом, перед суспільством. Можуть брати будь-які гонорари, нічим їх не обмежуючи, хоча для адвокатів такі обмеження існують. І найголовніше: мені навіть страшно подумати, наскільки некваліфікованої буде їхня допомога!

- За радянських часів були свої труднощі - За радянських часів були свої труднощі ...

- За радянської влади грубі, кричущі порушення законності були притаманні всій судовій системі. І адвокатура являла собою фіговий листок, який прикривав панує в країні беззаконня. За 19 років незалежності в Україні роль адвоката значно зросла, наша професія стала престижною. Сьогодні адвокати активно впливають на кінцевий результат цивільно-правових спорів і кримінальних справ, без них не може бути судочинства.

І інститут адвокатури поступово починає займати то гідне місце, яке він і повинен займати у здійсненні правосуддя в державі зі статусом правового. Адвокатура - це як лакмусовий папірець. Стосовно держави до адвоката можна визначати, наскільки ця держава є правовою.

- Ваші побажання колегам у зв'язку з професійним святом і напередодні Нового року ...

- Перш за все, бажаю віри в те, що все-таки наша держава, як би довго не довелося долати шлях у сутінках, вийде на світлу дорогу. Я впевнений, що все одно Україна буде жити так, як живуть демократичні країни, іншого шляху немає! Хочу побажати терпіння і витримки - все одно професіонали будуть затребувані. Тому треба постійно працювати над підвищенням свого професійного рівня. І надавати юридичну допомогу на найвищому рівні, незважаючи на наявні прогалини в законодавстві, в морально-моральному стані суспільства. Тільки в цьому я бачу рух вперед!

- А є улюблений анекдот в тему?

- Та скільки завгодно! Наприклад, такий. Суддя запитує у підсудного: «Ви визнаєте, що на своєму автомобілі збили людину?». І той відповідає: «Ви знаєте, після виступу адвоката я взагалі сумніваюся, чи був у мене автомобіль!».

Галина Володимирська

Чому я приділяю цьому стільки уваги?
На питання голови: «Ти в район поїдеш?
Свій перший справа пам'ятаєте?
Які тяжкі злочини були у нас в ту пору?
Як так вийшло?
В якому році це було?
Ви ж ще займаєтеся викладацькою діяльністю?
У чому вона полягає?
А хто цим повинен займатися?
Що це означає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация