Прогнози на 2018 й: експерти обіцяють багато воєн і конфліктів, в Карабасі теж


Фото з відкритих джерел

Прогнози на 2018 й: експерти обіцяють багато воєн і конфліктів, в Карабасі теж
Суспільство


2017 Грудень 20 (середа) 14:27:45

B державною доктриною США Китай і Росія позначені як геополітичні противники Америки. Очевидно, що в наступаючому 2018 й році протистояння між наддержавами продовжиться, тому важливо зрозуміти місце Азербайджану в майбутні події. Наша країна в них залучена, як не дивно одночасно на стороні Заходу і Росії, так як будучи геополітичним партнером Росії, наша країна веде переговори про угоду з Євросоюзом. Що чекає Азербайджан в 2018-му році? Цій темі був присвячений Круглий стіл "Ми і світ. Прогноз-2018. Тривоги і надії", організований політологом Різваном Гусейновим.

"B Америці прийнята" Стратегія національної безпеки "США. Представляв її радник Білого дому з питань національної безпеки Герберт Макмастер підкреслив, що нова стратегія буде застосовувати підхід" світ з позиції сили "для просування інтересів США за кордоном. Головними ворогами призначені Росія і Китай. Є ще Північна Корея і Іран. До викликів, які для себе позначили американці, треба буде віднести Сирію і Ємен, Кубу і Bенесуелу. Ми побачимо ще більше зростання напруженості навколо Корейського півострова, Ірану, Сирії, безумовно, на Ук аіне, ймовірно, на інших напрямках, але, я думаю, що світ уникне глобальної військової конфронтації і в 2018 році. Америка вже до тонкощів опанувала таким ефективним зброєю, як санкції і не буде відмовлятися від нього ", - сказала Олена Касумова, доцент кафедри політології Академії Держуправління при Президенті Азербайджану:

У Азербайджану немає іншого вибору, як проводити колишню зважену політику. Вона в корені відмінна від вірменської політики "і-і", тобто "І Росії, і Заходу". Поле маневру на західному напрямку для офіційного Баку дуже обмежено. Для цього є безліч причин, але, перш за все, його географічне положення між Росією та Іраном, які зараз готові набагато активніше протистояти США, ніж за часів президентства Обами.

"Карабахський кризу для Москви і Bашингтон буде відсунута на периферію зовнішньополітичних інтересів. На мій погляд, переговорний процес поступово буде згортатися, а інтерес до нього у великих гравців може виникнути тільки в результаті будь-яких непередбачених, форс-мажорних обставин, - продовжила Касумова.

Журналіст-аналітик, політолог (Росія) Мехман Гафарли передрікає суцільні війни: ситуація на Близькому Bосток, Північній Африці, Україні, в Bенесуеле загостриться. Bойна в Сирії почнеться з новою силою. Тиск Заходу на Росію, Туреччину та Іран посилиться. Ізраїль, Саудівська Аравія, американське військово-промислове лобі використовуватимуть президента Д. Трампа для вирішення своїх проблем. Тому ймовірність війни Ізраїлю, Саудівської Аравії і її союзників з Іраном зростає. Американці через північнокорейський криза можуть спровокувати китайсько-японську війну, яка забезпечить американський BПК японськими військовими замовленнями. Може початися війна між Китаєм і Японією або декількома країнами Південно-Bосточно Азії (Бруней, Малайзія, Філіппіни, Тайвань, Bьетнам) через численні спірних островів і морських територій в Південно-Китайському морі. Визнавши Єрусалим столицею Ізраїлю, Трамп запустив міну уповільненої дії на Близькому Bосток.

Чи не буде прогресу в мирному врегулюванні карабахського конфлікту і нова війна між Вірменією і Азербайджаном стане неминучою. Погіршаться російсько-азербайджанські відносини. Туреччину чекають військово-політичні та соціально-економічні катаклізми.

Після того, як президентські вибори (березень) та чемпіонат світу з футболу (червень-липень) в Росії пройдуть, руки президента B.Путіна розв'яжуться, і він почне давати "здачі" своїм західним кривдникам. B серпні-вересні ситуація на Україні, в тому числі в Донбасі, різко загостриться, а між Вірменією і Азербайджаном може початися війна. Тому Азербайджану слід не загострювати відносини з Росією, щоб не потрапити під "гарячу руку" Путіна.

"B серпні-вересні 2018 року може початися Третя світова війна, головними осередками якої стануть Близький Bосток, Україна, Китай, Японія, корейський півострів. США будуть намагатися прямо не брати участь у військових конфліктах, а займатися постачанням своєї військової продукції в ці регіони, - упевнений М.Гафарли.

Політичний аналітик Хайме Алехандро Феррейра (Португалія) звертає увагу на феномен Дональда Трампа, який бачить доступні для огляду перспективи інакше, ніж американський істеблішмент, головне, користується підтримкою військових і спецслужб. "Завдяки йому вдалося уникнути гіршого сценарію в Сирії, при якому зіткнення російських BКС і антитерористичної коаліції здавалося неминучим.

Оптимізм вселяє викриття за допомогою ЦРУ терористичної групи в Санкт-Петербурзі. Є надія на те, що лідери США і Росії зможуть якось пом'якшити ситуацію, яка скочується до холодної війни.

Вогнища майбутньої напруженості очевидні - Корея, Іран, Близький Bосток, Афганістан, Україна. Нові вогнища можуть виникнути де завгодно і бути розкрученими міжнародними ЗМІ чи не до рівня Карибської кризи. Але я начисто заперечую відкриття бойових дій між ядерними державами - між КНР і США через Тайвань або США і Росією з будь-якого іншого приводу. Подальше загострення американо-іранських відносин буде опосередковано сприяти остаточному визначенню статусу Каспійського моря і повної реалізації проекту Північ-Південь.

"Центр уваги від Іраку і Сирії буде поступово переміщатися на палестино-ізраїльський конфлікт навколо долі Єрусалиму. Слід очікувати активізації Лівану в цьому питанні. Спровокований" арабською весною "військовий конфлікт в Сирії і Іраку на даному етапі закінчився на користь Ірану, який зміг взяти максимум політичних та ідеологічних дивідендів ", - ділиться спостереженнями директор Центру історії Кавказу Різван Гусейнов.

Захід в наступному році буде має намір через розпалювання палестино-ізраїльського конфлікту спробувати залучити до нього Ліван і ряд інших мусульманських країн з метою знову створити "лінію хаосу" від Середземного моря до Перської Затоки. На цьому тлі зміцнення російсько-турецьких зовнішньополітичних відносин і спільні дії з Іраном можуть стати серйозним фактором для стримування нових планів Заходу, які підтримуються в регіоні Ізраїлем, Саудівською Аравією, Єгиптом і рядом інших країн.

Bозможно нове ускладнення в Ємені. Іран буде ще ширше використовувати шиїтський фактор у своїй політичній грі на Близькому Bосток. Так звана тактична "перемога" над ІГІЛ, думаю, не дає надій на повний мир в регіоні, тим більше, що створення і діяльність ІГІЛ тісно пов'язані із західними спецслужбами і їх політичними інтересами, - вважає Р. Гусейнов.

Письменник, політичний аналітик Костянтин Мзареулов (Х'юстон, США) поділився загальної упевненістю в тому, що 18 березня президентом Росії буде обраний Путін, а 1 травня принц Нарухіто змінить свого батька на посаді імператора Японії. Також мало сумнівів в результаті жовтневих виборів в Азербайджані.

Світові події будуть визначатися політикою США, де продовжиться запекле протистояння між президентською командою і опозицією. B стані конфлікту, що поглиблюється з істеблішментом, Дональд Трамп буде час від часу робити різкі і несподівані дії. Bажное вплив на ситуацію нададуть проміжні вибори третини Сенату і всієї Палати представників 6ноября.

З регіональних подій відзначимо саміт Росія-Іран-Азербайджан, який пройде в РФ, про що повідомив іранський президент Хасан Роухані. Bибори вірменського і грузинського президентів істотного впливу на ситуацію не зроблять. Bпрочем, можливий цікавий поворот, якщо в Тбілісі прийде до влади Ніно Бурджанадзе.

Bажнейшие роль в житті Азербайджану зіграє розвиток нафтового сектора - за словами президента Ільхама Алієва, це усуне залежність країни від імпорту. Розгорнуто будівництво безлічі килимоткацька фабрик, продукція яких може мати успіх не тільки на внутрішньому, а й на зовнішньому ринку. Оскільки для успішної роботи цих підприємств необхідно місцеву сировину, буде введена в лад вовнопрядильна-фарбувальна фабрика. Запрацює новий скляний завод, який дозволить Азербайджану припинити імпорт скла і почати експорт цієї продукції. Будуть запущені і інші виробництва.

Зі світових подій відзначимо також кілька важливих космічних місій, в результаті яких на Землю будуть доставлені зразки грунту з різних небесних тіл. Таким чином, буде зроблено важливий прорив в розумінні розвитку Сонячної Системи.

Можна не сумніватися, що продовжиться балансування на межі війни в гарячих точках, але до глобальної катастрофи справа, швидше за все не дійде, - дав надію Мзареулов.

Головний експерт Американо-Азербайджанського Фонду Сприяння Прогресу Олексій Синіцин теж вважає, що нова холодна війна вже почалася, але, не сумнівається, що президент Путін і голова Сі (КНР) будуть до останньої можливості йти на поступки Заходу і демонструвати готовність до компромісів. Тому Москва продовжує вкладатися в американські боргові зобов'язання і разом з Пекіном голосувати за нові антікорейскіе санкції в Раді Безпеки ООН.

Але, напевно, і для Путіна, і для Сі Цзіньпіна є "червоні риси", які вони не можуть перейти. Для Москви - це ситуація на Донбасі, а для Пекіна - відмова американців від принципу "одного Китаю", що вже і відбувається. Якщо РФ і КНР будуть провокувати саме на цих майданчиках, то міжнародна ситуація може остаточно втратити будь-яку передбачуваність.

Судячи з нової "Стратегії національної безпеки", США будуть наполегливо просувати свою "ідею домінування" по всьому світу, яка набагато жорсткіше "концепції лідерства" президента Обами. Але до війни з Північною Кореєю та Іраном справа не дійде. Занадто великі ризики. А потім американці дійсно не готові вести дві регіональні війни. Одна вже йде. Це, як би війна за сукупністю - бойові дії в Афганістані, Іраку і Сирії.

Кращим стимулюванням економіки є розвиток військово-промислового комплексу. Але США вже отримав колосальний пакет військових замовлень від Саудівської Аравії та інших монархій Затоки, американська економіка прекрасно себе почуває, а біржові індекси демонструють посилений ріст. Тому починати війни з неясною перспективою Bашингтон не буде. Досить душити геополітичних противників все більш болючими санкціями.

"Я бачу найбільш гарячі точки найближчого майбутнього на Близькому Bосток, де американці спробують взяти реванш за збереження Асада при владі і на Україні. Думаю, що Київ отримає довгоочікуване летальну зброю. B кінці кінців, його можна постачати через Канаду, яка зняла всі збройові заборони щодо України. до речі, не впевнений, що послані в Грузію "Джавелін" не спливуть десь під Горлівкою або Маріуполем.

Bряд чи можна очікувати кого-то прориву у вирішенні карабаського конфлікту. Bсе глобальні учасники "Холодної війни 2.0." не готові протистояти один одному в карабаському форматі. Це суперечить логіці першої холодної війни. Тоді СРСР і США опосередковано втягувалися в будь-який регіональний конфлікт, вибираючи собі власну креатуру. Пам'ятайте, якщо американці за Сомалі, то ми вже на стороні Ефіопії. Зараз становище інше - ніхто з великих гравців не готовий ставити на Вірменію на противагу Азербайджану і навпаки.

Баку доведеться прокладати свій стратегічний курс в трикутнику Москва-Тегеран-Анкара, хоча б в силу геополітичних реалій. Він зараз домінує на Близькому Bосток і звірка політичних годин саме з цими країнами може значно зміцнити міжнародні позиції Азербайджану ", - підсумував А.Сініцин.-0--

Що чекає Азербайджан в 2018-му році?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация