Програми пільгового житла на Вінничині реально працюють, але ...

... Але доступні вони переважно людям середнього достатку

Зовсім недавно 47 сімей отримали сертифікати з правом власності на нові квартири в житловому районі «Академічний» (землі Бохоницьке сільської ради Вінницького району) в рамках казенних програм доступного житла. Новоселам дісталися 16 однокімнатних, 21 двокімнатна, 1 трикімнатна і 9 чотирикімнатних квартир. На урочисте вручення ордерів з Києва приїжджав голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Леонід Рисухін. З його слів, наша область займає почесне місце в першій п'ятірці регіонів, що лідирують у виконанні програми «Доступне житло».

Будівництво житлового району «Академічний» було розпочато Концерном «Поділля» в 2008 році. На 68 га будуть зведені 114 будинків на 7561 квартиру загальною площею 381,2 тисяч квадратних метрів.

Ключі та ордери 16-ти новоселам вручав особисто губернатор Іван Мовчан: «В даний час в області укладено вже 205 угод на участь у програмі« ДЖ »на суму 42 мільйони гривень - це третій результат в Україні після Києва і Сум».

У селі Станіславчик Жмеринського району в рамках «ДЖ» був відкритий цілий 9-квартирний будинок, побудований на базі місцевого довгобуду лікарні. Іван Мовчан презентував новоселам сертифікат на 30 тисяч гривень для благоустрою прибудинкової території та придбання дитячого майданчика.

Як відомо, губернатор ініціював і особисто контролює будівництво мінімум 8-квартирних будинків в рамках «ДЖ» в кожному районі області: «Розпочато нове будівництво житлових будинків в Бершадському, Гайсинському, Крижопільському, Липовецькому, Літинському, Могилів-Подільському, Мурованокуриловецькому, Погребищенському, Томашпільському , Тростянецькому, Шаргородському, Ямпільському районах та Ладижині. У Барському, Вінницькому, Жмеринському, Калинівському, Оратівському, Піщанському, Теплицькому, Тиврівському, Тульчинському та Чечельницькому районах проводиться добудова незавершених об'єктів будівництва і реконструкція існуючих будівель під житло. В Іллінцях вже завершена реконструкція порожній школи під 8-квартирний житловий будинок ».

Відповідно, в 5 районах справи йдуть не так добре. Головний можливий ризик тут в малій кількості бажаючих взяти участь у програмі «ДЖ» - адже в глибинці житло на вторинному ринку набагато дешевше, ніж в новобудовах. Наприклад, будинки в Гнівані та Хмільнику, які вже давненько пройшли акредитацію в Мінрегіонбуді, все ще шукають своїх покупців. Проте, в.о. начальника департаменту ЖКГ облдержадміністрації Інна Бєлова на прес-конференції, присвяченій реалізації на Вінниччині програм пільгового житла, заявила, що головне - побудувати будинки: «Адже існує квартирна черга і великий попит на житло. Люди подивляться на комфортабельні квартири, оцінять пільгові кредити, які надає держава. І покупці неминуче знайдуться ».

А ось у Вінниці бажаючих взяти участь в «ДЖ» вистачає. Як заявив керівник регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Руслан Мельник, за неповних два роки роботи програми по ній проконсультовано близько 800 вінничан. В результаті половина з них відповідає критеріям відбору та побажала взяти участь в програмі, в тому числі 300 осіб вже зібрали пакети документів. Програма і справді дуже приваблива і реально працює. Так що є сенс більш детально нагадати читачам про її особливості.

Для початку треба перебувати на квартирній черзі при вашому органі місцевого самоврядування, наприклад, в міськраді. Один громадянин або сім'я з двох чоловік може претендувати на 40 квадратів загальної площі виключно в новобудовах; на двох наступних членів сім'ї додається ще по 18 метрів. Казна кредитує купівлю квартир не більше 76 квадратів. Втім, площа може бути і більше, але на надлишок пільговий кредит не дається. Те ж стосується і вартості квадратного метра: держава дає кредит з розрахунку 5000 гривень у Вінниці і 4 тисячі в районах, але за бажанням можна придбати і більш дороге житло, доплативши різницю за свій рахунок.

Стартовий внесок в 25% від вартості житла - як на теперішній час небагато. А іпотечний кредит під 3% річних у гривні на 15 років - це взагалі, вважай, даром. Головне, що держава поки що своєчасно виплачує свої 13%, віднесених до захищених статей бюджету. За словами Інни Бєлової, на Вінничині в 2012-му компенсація склала 405 тисяч гривень, а за 9 місяців цього року - 2,3 мільйона (в цілому на 2013-й області виділено 5 мільйонів). Втім, якщо навіть у держави раптом будуть затримки (ніж криза не жартує L), і позичальникові доведеться виплачувати всі 16% річних, кращих умов іпотечного кредитування на сьогодні в Україні немає, і навряд чи в найближчому майбутньому вони з'являться.

Природно, багато вінничани, які потребують поліпшення житлових умов, не відповідають навіть таким пільговим критеріям. За розрахунками кореспондента «Реала», без мінімум 50 тисяч гривень в кишені на стартовий внесок (квартири в середньому коштують до 30 тисяч) і легального доходу хоча б в 2 тисячі гривень на кожного члена сім'ї сподіватися нема на що (доходи позичальника повинні бути такими, щоб щомісячний платіж по кредиту з тілом і відсотками не перевищував 50% сукупного доходу сім'ї). Як чесно кажуть чиновники, програма «ДЖ» розрахована на середній клас, формально який потребує поліпшення житлових умов: в 2012-му пільгові кредити оформили 80 сімей вінничан, в 2013-му - 123, до кінця року очікується підписання ще 50 угод.

За словами Руслана Мельника, прем'єр-міністр Микола Азаров вимагає, щоб Фонд МЖС і банки переглянули списки тих, кому раніше відмовили в кредитах в рамках «ДЖ», з метою максимального залучення громадян до програми. Кабмін хоче вирішувати залучати позичальникам поручителів в особі батьків і родичів, але це суперечить нормам НБУ - зараз уряд і Нацбанк шукають компромісне рішення. Банкірів зрозуміти не складно - вони бояться неповернення кредитів бідними позичальниками.

До речі, оплачувати кредит треба з моменту його отримання, тоді як до заселення в квартиру може пройти кілька місяців або навіть років. Крім того, на сьогодні у Вінниці немає квартир в рамках «ДЖ» в межах міста - тільки у вище зазначеному Академічному та ще в Агрономічне. А там поки що відсутня соціальна інфраструктура, відповідно дітей в садок або в школу батьки возять в місто. Втім, начальник управління капітального будівництва облдержадміністрації Руслан Слюсаренко заявив, що за дорученням губернатора зараз готується проектна документація на школу, дитсадок та медустанову в Академічному »:« Земля виділена, інститут готує документацію ».

У перспективі в Вінниці плануються до будівництва будинку, де будуть квартири в рамках «ДЖ», на Карла Маркса і на Фрунзе (Замостя). За Фрунзе акредитацію в Мінрегіонбуді вже пройшли 3 будинки з 1-2-кімнатними квартирами, будівництво починається в 2014-му. Всього ж в області акредитацію в уряді і банках, що видають кредити (Ощадбанк і Укргазбанк), пройшло більше двох десятків будинків на 644 вільних квартир.

До речі, Руслан Мельник повідомив, що на Вінничині в рамках «ДЖ» був виданий один кредит на індивідуальне житлове будівництво - платоспроможною багатодітній родині. Ще два договори на будівництво приватних будинків в роботі. Щоб претендувати на пільговий кредит, треба мати оформлений земельну ділянку, проект і кошторис будівництва, а також довести свою платоспроможність. Як відомо, Фонд МЖС курирує і інші програми пільгового придбання або спорудження житла, але випадки видачі нових кредитів по ним поодинокі - фінансування дуже мало. Добре хоч, що держава своєчасно платить за своїми зобов'язаннями за раніше виданими кредитами, якими встигли скористатися майже півтисячі вінничан.

У свою чергу керівник комунальної організації «Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву» Володимир Бабошин вже багато років просуває регіональну програму «Власний дім». Її головна мета - надання пільгових позик молодим сім'ям, які будуються в сільській місцевості. Люди самі збирають 60% необхідної суми, а фонд надає 40%, але не більше 200 тисяч гривень всього під 3% річних на 20 років. Гроші надає обласної, а також районних бюджетів за принципом співфінансування.

На здивований питання «Реала» - «Хто хоче будуватися в селах, якщо там часто повно порожніх добротних, а головне, в десятки разів більше дешевих хат?» - Володимир Бабошин пояснив, що під «сільською місцевістю» маються на увазі всі населені пункти Вінниччини, крім п'яти міст обласного значення. Наприклад, райцентри, а також дачні масиви навколо міст, але тільки якщо їм присвоїли адреси, і вони увійшли до складу населених пунктів. Мало того, останнім часом фонд працює навіть у великих містах, якщо його клієнти є працівниками освіти, медицини та культури. А у Вінниці зусиллями фонду будується пільгове житло для службовців облдержадміністрації та облради: в 2012-му здали в експлуатацію 4-поверховий будинок в Агрономічне; в 2013-му перекредитували 25 квартир по Тимощука в Вінниці; в перспективі Володимир Бабошин планує ощасливлювати 30-40 чиновників на рік.

За роки свого існування фонд надав кредити на 100 мільйонів гривень і на будівництво, і на покупку з реконструкцією. Наприклад, в 2013-му за участю фонду будуть побудовані 60 будинків і реконструйовані 30. Також фонд допомагає в будівництві будинків, акредитованих під програму «ДЖ» - вище згадані будинки в Станіславчику і Іллінцях реконструйовані в тому числі і за його гроші. Всього ж щорічно кредитами в рамках «Власного дама» користуються 250-300 вінничан. У тому числі і члени багатодітних сімей, з якими часто виникають проблеми з погашення боргів, розповів Володимир Бабошин: «Їм кредити видаються без відсотків. Але вони і тіло кредиту не гасять. Адже за рахунок допомоги на дітей віддавати не можна. А багато хто з них не працюють, вважають, що держава їм винна. Ми, звичайно, ведемо судові процеси, але як ти їх виселиш з 5-8 дітьми? ». На очевидне запитання кореспондента «Реала» «Навіщо ж тоді даєте?» Володимир Бабошин відповів лаконічно: «Великого бажання немає, але змушені».

PS: Ризикнемо дофантазировать самі: кредити неплатоспроможним позичальникам видаються по волі чиновників столичного рангу, які таким чином намагаються виглядати добрими в очах народу і можуть з екранів телевізорів говорити про те, що ощасливили сотні малозабезпечених.

Володимир МОЗГОВИЙ

На здивований питання «Реала» - «Хто хоче будуватися в селах, якщо там часто повно порожніх добротних, а головне, в десятки разів більше дешевих хат?
Ми, звичайно, ведемо судові процеси, але як ти їх виселиш з 5-8 дітьми?
На очевидне запитання кореспондента «Реала» «Навіщо ж тоді даєте?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация