Прогулянка по Харкову: будинки поетів і творця Т-34

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

22 лютого 2015 року, 6:50 Переглядів: 22 лютого 2015 року, 6:50 Переглядів:   Маяковський особливо любив Будинок літераторів і більярд на цокольному поверсі

Маяковський особливо любив Будинок літераторів і більярд на цокольному поверсі. Фото: Сегодня.

Прогулюючись по Нагірному району Харкова, з Пушкінської можна згорнути на вулиці Червонопрапорну і Красіна. Ці вулички, розташовані паралельно один одному, зберігають в собі цікаві історії та легенди. Наприклад, в столітньому будинку Академії дизайну і мистецтв колись викладав знаменитий художник Василь Єрмилов, а навпаки жив божевільний харків'янин, який списав нескладна написами всю свою квартиру. У Будинку актора в роки війни видавали німецькі паспорти, а в Будинку літераторів колись нібито застряг під столом Маяковський.

Будинок, де "застряг" Маяковський

Будинок літераторів на Червонопрапорній, 4, побудували більше ста років тому. Спочатку в його стінах планували зберігати церковні книги, проте незабаром тут розташувався один з кращих письменницьких клубів, завсідниками якого стали Павло Тичина, Олександр Довженко і Володимир Маяковський. Останній особливо любив Будинок літераторів і більярд на цокольному поверсі, про що навіть ходять легенди. Подейкують, що Маяковський був асом в цій грі, але якось раз чемпіона обіграв письменник Майк Йогансен. В покарання Маяковський мав на очах у всіх проповзти під столом. Але тут версії розходяться: одні говорять, що письменник відмовився, але придумав рекламу пива в віршах, інші ж запевняють, що він таки поліз і застряг. Зараз в будівлі колишнього Будинку літераторів - радіоастрономічний інститут.

викладав авангардист

викладав авангардист

Академія дизайну і мистецтв - одне з найстаріших мистецьких навчальних закладів Харкова. Історія Худпрому починається з 1869 року, коли Марія Раєвська-Іванова, будучи першою жінкою, яка отримала диплом художника, відкрила в Харкові школу малювання. В її закладі навчалися знамениті художники Сергій Васильківський, Михайло Ткаченко та архітектор Олексій Бекетов. Школа розвивалася протягом кількох десятиліть, але художниці ставало все складніше її утримувати. Тоді Раєвська-Іванова запропонувала міській управі взяти школу під своє крило. В кінці кінців влада виділила гроші, на які в 1912-му на нинішній Червонопрапорної, 8, побудували міське художнє училище. А через десять років викладати тут почав знаменитий художник-авангардист Василь Єрмілов. Як розповіли нам в академії, зовні будівля залишилася таким же, яким воно було сто років тому. Зараз в стінах академії навчається понад півтори тисячі студентів з 12 країн світу.

Списав будинок дивними фразами

Комуналка, що знаходиться на Червонопрапорній, 18, колись належала зійшов з розуму Олегу Мітасова. Харків'янин страждав на шизофренію і розписав тисячами нескладних написів стіни будинку, свою квартиру і всі предмети, що знаходяться там. А у фразах Мітасова: ".Где.На.Земле.", "Зірок з неба не зривати!" - і багатьох інших городяни намагалися побачити щось геніальне. Виявляється, Митасов ні звичайним божевільним. Кажуть, що він довгий час працював над дисертацією, але коли відвозив свою роботу у Вищу атестаційну комісію, забув її в трамваї. Праці були загублені, від цього Митасов і втратив розум. Одіозний харків'янин помер від туберкульозу в психіатричній клініці 15 років тому. Пізніше його 7-кімнатну квартиру переробили під офіс, однак про дивака досі нагадують написи на фасаді будинку, наприклад, "Щастя моє, я тут і чекаю тебе".

Каплиця не для кожного

Каплиця не для кожного

Храм Архангела Гавриїла на розі Бєлгородського спуску є приватною каплицею, куди, на жаль, всім бажаючим не потрапити. Шість років тому його побудував на території власного маєтку відомий в Харкові бізнесмен Євген Слоневський. У березні цього року у власника храму, який відпочивав в ресторані в центрі міста разом з другом, невідомий випустив автоматну чергу. На жаль, обидва чоловіки померли на місці.

Зараз помилуватися розкішним храмом з позолоченими куполами можна лише зовні, а вхід в цей храм охороняють ворота, прикрашені металевими скульптурами, які є справжнім витвором мистецтва. Подейкують, що священики відмовилися освячувати каплицю, бо були проти того, що вона буде закрита для всіх харків'ян.

Гімназія з професурою

Гімназія з професурою

На вулиці Красіна, 12, розташовується гімназія № 1. Побудована ще в 1902 році, вона стала історичною цінністю міста, адже 100 років тому була єдиною установою, де навчали як хлопчиків, так і дівчаток. Через пару років після відкриття гімназія стала настільки популярною, що не могла вмістити всіх учнів, тому до будівлі довелося прилаштувати ще один корпус. Саме такий ми бачимо гімназію сьогодні. З моменту її відкриття школярам викладали непросто вчителя, а професора університету. Серед знаменитих випускників гімназії: герой Союзу Євген Гуданов, письменники Лідія Некрасова і Сергій Смирнов, поет Михайло Кульчицький і кінорежисер Сергій Юткевич. Неподалік від гімназії варто недобуд, а за його огорожею можна побачити старовинну альтанку, яка раніше була частиною садиби харківського купця Павла Рижова.

У Будинку актора - німецькі паспорти

Будинок по вулиці Красіна, 3, побудували в 1929 році як житловий будинок. Зараз же це невеликий театр на 200 місць, який називають Будинком актора. Тут проходять музичні концерти і творчі вечори, а аншлаги збирають більше 20 творчих об'єднань. Серед них - "Театр 19" і "Прекрасні квіти", в складі яких нерідко виходить на сцену співак Сергій Бабкін разом з дружиною Сніжаною. Однак лицедії тут виступали не завжди. За часів окупації Харкова в цій будівлі влаштувалися німці, і тоді Будинок актора називали Будинком німця. Справа в тому, що саме тут радянські паспорти змінювали на німецькі, а також видавали продовольчі пайки тим, хто вирішив змінити громадянство. Після визволення Харкова будівлю стали використовувати під ляльковий театр, а після передали Українському театральному суспільству. Будинком актора імені Леся Сердюка будівля стали називати трохи більше сорока років тому.

Замість церкви - будинок для "малишевців"

Замість церкви - будинок для малишевців

Понад 200 років тому на перетині сучасних вулиць Пушкінської та Красіна побудували цвинтарну церкву і назвали її КАПЛУНОВСЬКА. Пізніше вона стала парафіяльною, а поруч з'явилася площа. Втім, в 1880 році Олексій Бекетов побудував поруч ще одну церкву, значно більшу за розміром, ніж стара церква, яка, до слова, тоді стала архітектурною візитівкою Харкова. Коли до влади прийшли більшовики, обидві КАПЛУНОВСЬКА церкви спіткала сумна доля - їх зрівняли з землею. Замість храмів "виросла" багатоповерхівка, яка збереглася до наших днів. У цьому будинку жили працівники заводу імені Малишева, в тому числі - творець легендарного танка Т-34 Михайло Кошкін і конструктор бронетехніки Олександр Морозов. Сьогодні ж це звичайний житловий будинок з магазинами на першому поверсі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по Харкову: будинки поетів і творця Т-34". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Аліна Шульга

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация