Прогулянка по старій Одесі

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

7 червня 2015 року, 2:28 Переглядів: 7 червня 2015 року, 2:28 Переглядів:   Старовинний будинок в Одесі

Старовинний будинок в Одесі. Фото: Соцмережі.

Кінна вулиця Одеси, по якій ми прогуляємося, колись вела до ринку, а сьогодні тягнеться від Софіївської до Новосельського. Професія її жителів, які в основному займалися перевезенням пошти, різних вантажів і пасажирів, надала характерні риси цілого району. Так, поблизу Ямській зросла Ковальська вулиця, де жили і працювали ковалі, а ось Каретний провулок був забудований майстрами каретних справ. Тут же і з'явилася Кінна (колишня СЕЛІХОВА), відома невтомними візниками і сусідить з Кінним ринком. Через три роки після смерті Федора Сергєєва (більш відомого як товариш Артем), було прийнято рішення віддати данину поваги більшовика, назвавши на його честь вулицю в Одесі, однак через кілька років Кінної повернули її історичну назву.

Будинок Гогітідзе і юні злочинці

Перший будинок на Кінної, який привертає увагу перехожих красивими барельєфами і різьбленими поручнями, побудований в кінці позаминулого століття. В середині 1910-х років в ньому проживав екстраординарний професор юридичного факультету Імператорського Новоросійського університету, надвірний радник, грузин за походженням, Гогітідзе, згодом одружився з дворянкою. Він же став засновником і завідувачем першої в Одесі педіатричної клініки. У наступні роки в будинку на Кінної жила викладачка рукоділля жіночої гімназії Двоеглазова і слідчий для малолітніх злочинців Нікулін. Подейкують, його побоювалися представники "золотої молоді", в чиї голови страж правопорядку вбивав непрості істини хороших манер і законослухняності.

Старовинний герб і суспільство слов'ян

Старовинний герб і суспільство слов'ян

Сусідню будівлю зовні виглядає як один розкішний комплекс. У вишуканих, багато декорованих будівлях можна дізнатися руку архітектора Гонсіоровського. На верхній частині фасаду будівлі навіть зберігся герб із зображенням лева, який обрамлений орнаментом з рослинним мотивом, а також прапорами і військовими атрибутами: гарматами, шпагами і рушницями. На стелях в парадному збереглися розпис XIX століття і вікно з вітражними стеклами.

В середині 1910-х років минулого століття тут жили лаборант при геологічному кабінеті Імператорського Новоросійського університету Алексєєв і професор хірургії медичного факультету Сапежко. За цією ж адресою розміщувалося і Товариство єднання слов'ян, а нині тут - житлові будівлі з адміністративними приміщеннями.

Рада Толстого і житло у РЕММА

Рада Толстого і житло у РЕММА

На перетині Кінної і Щепкіна (колишня Елисаветинская) знаходиться будинок, споруджений у приблизно другої половини XVIII століття. Тут же на розі розміщувалася театральна школа Мочалова. Краєзнавець Юрій Парамонов пише, що "в березні 1910 власниця школи зробила запит Льву Толстому, мовляв, як треба говорити: тає або таё, як вимовляють виконавці ролі Якима у" Влада темряви ". У відповідь дочка великого письменника і мислителя повідомила:" Лев Миколайович просить передати вам, що, на його думку, треба говорити тає, а не таё ". у середині 1910-х років в цьому будинку розміщувалася іконостасний і скульптурна майстерня.

Навпаки, по непарній стороні вулиці, знаходиться будинок, побудований в стилі еклектики в першій половині XIX століття. У 1901 році будівлю було перебудовано під прибутковий будинок РЕММА. Сама Софія РЕММА була відома своїми благодійними діяннями і входила до адміністрації притулку гувернанток, викладачів і бонн. Сьогодні в будівлі - студентський гуртожиток національного університету.

Будинок театрала і готель циркачів

Будинок театрала і готель циркачів

Наступний на нашому шляху - прибутковий будинок Стамерова, що з'явився на Кінної напередодні Першої світової війни і на диво добре зберігся до наших днів. Історикам відомо, що Стамерьена був небайдужий до мистецтва, адже навіть на фасаді його будинку зображена танцівниця з бубном. Краєзнавець Юрій Парамонов пише, що свого часу Стамерьена навіть придбав згорілий театр, що розташовувався неподалік. З 1928-го по 1989 рік у цьому будинку проживав відомий математик Марк Крейн. Його дослідження серйозно вплинули на розвиток сучасної світової математики.

А ось в районі вулиці Пастера на Конную бічним фасадом виходить Український музично-драматичний театр імені Василька, про який ми розповідали раніше. Відразу за ним - в наступному кварталі на розі Княжої - гуртожиток-готель артистів цирку, яке було побудовано в 1956-1958 роках за проектом архітекторів Вайнштейна і Мільграма.

Ліпнина Влодека і товари на Схід

Ліпнина Влодека і товари на Схід

Якщо пройти ще трохи вперед по Кінної, то перед нами з'явиться будинок Гуковского, який був побудований в 1898 році за проектом архітектора Льва Влодека - автора багатьох шедеврів одеської архітектури, наприклад, проекту будинку Фальцфейна (будинок з атлантами). Як і всі будинки, побудовані Влодеком, будинок Гуковского рясніє ліпним декором. У дворових флігелях місцями збереглися різьблені сходи. Знавець Одеси Юрій Парамонов пише, що згодом власниками будинку Гуковского були Козинец і Дятлов, а на початку минулого століття тут знаходилося дитячий лікувальний заклад Болухера і книжкова крамниця: "Тут проживав викладач училища святого Павла статський радник Казанков, старший викладач консерваторії Роговий, судовий слідчий Скворцов , а також розміщувалася комісійно-агентурна контора компанії "Торговий дім Чуріна І. Я. і Ко", що займається постачанням товарів на Далекий Схід ", - зазначає Парамонов.

Найстаріший будинок і погром у євреїв

Ближче до кінця вулиці - ще один комплекс, що складається з двох будинків. За свідченнями істориків, це одне з найстаріших будівель Одеси, спроектоване архітектором Фраполли. Колись торгові ряди Жевахова в 1839 році були реконструйовані, а в середині минулого століття тут займалися ремонтом холодильників, пральних машин і пилососів. Торговельною діяльністю займаються і донині, щоправда, тепер частина будинку житлова.

Ще одна стара споруда - на розі Ніжинської. Тут на початку XX століття стався масовий єврейський погром. В газетах писали: " Одеса на Одесу не схожа. Магазини замкнені, помітно рух простолюдинів на Новому базарі. Натовп хлопчаків і хлопців жбурляє каміння у вікна квартир і магазинів. На Ніжинській розбиті шибки у вікнах в багатьох будинках. Домовласникові вибили два зуба і каменем завдали удару в голову ... ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по старій Одесі". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Емма Вовк

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация