Прогулянка по головному ринку Одеси

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

17 січня 2015 року, 7:35 Переглядів:

Привоз. Фото: "Сегодня".

Якщо ви не були на "Привозі", значить ви не бачили Одеси, кажуть одесити. Тому сьогодні ми пропонуємо прогулятися по одному з найстаріших продовольчих ринків країни і головному ринку Південної Пальміри. Як розповідають краєзнавці, більшу частину ХІХ століття ринок на Привозній площі не був самостійним, а був лише одним з полюсів "системи сполучених базарів", які пронизують історичний центр і закладених ще першобудівник міста. Товар продавали прямо з привезених возів і возів (звідси і пішла назва), а торговці навіть не платили ринкових зборів. "М'ясні ряди забудовувалися з 1806 року щепним - з 1809, нові рибні - з 1818, а нові м'ясні ряди і зовсім звели на самій площі, через що вийшла Привозная вулиця (вуличка між самим" Привозом "і магазинчиками, які виходять на Пантелеймонівську, - Авт.) ", - розповідає краєзнавець Олег Губар. Історики пишуть, що в ті часи ринок був брудний НЕ замощення майданчик, а один приїжджий літератор навіть охрестив Одесу "миловидної замазури". Так що, гуляючи по сучасному "Привозу", з брудом будьте обережнішими - ця історична пам'ятка збирається тут ще з тих часів і є невід'ємною частиною "самого одеського" ринку.

Ринок спалили через чуму

Наша прогулянка по одеському "Привозу" починається зі входу на вулиці Преображенській. Старожили кажуть, що головний вхід на базар знаходиться у автостанції. Активно зводити кам'яні будівлі тут почали трохи більше ста років тому, після пожежі, яка знищила практично весь ринок і був влаштований самими одеситами. У 1902 році в місті вибухнула чума, і коли мешканці дізналися, що інфекцію переносили щури, величезне скупчення яких було на Привозній площі, вирішили просто спалити найбільш брудні лавочки. Але у стихії були свої плани - вогонь знищив більшу частину ринку, а торговці тимчасово перебралися на Куликове поле. Цього літа "Привоз" заявляв про те, що хо-

чет стати окремою республікою, мовляв, ринку набридло годувати місто. На прапорі "республіканці" помістили курку.

Рибний ряд вже не той, без кефалі

Праворуч від входу - старі рибні ряди. "Чоловік, беріть свіжу рибу!" - зазиває продавщиця клієнта. Чоловік запитує, чому рибка прикрила очі, і якщо вона спить, то чому так неприємно пахне? На що, не розгубившись, продавщиця відповідає: "Слухайте, коли ви спите, ви за себе можете відповідати?" Бувалі одесити вчать, що про свіжість риби можна судити по зябер: якщо вони червоні, то товар хороший. На лавах можна вибрати і тюлечку для биточків, і червону рибку, і оселедець. Приїжджому не менше різноманітними здаються і ряди з таранькою, але місцеві кажуть: "Це вже не той фіш, не той коленкор, а замість бичків взагалі продаються якісь воші". Камбалу розхвалюють, а ось кефаль на "Привозі" днем ​​з вогнем не знайдеш: перевелася вона вся, кажуть продавці, привозять її рідко і по чуть-чуть.

Двометрова Тьотя Соня з бичками

Якщо з рибних рядів згорнути в переулочек між речовими рядами і вийти на Привозну вулицю, то опинитеся перед критим рибним павільйоном. Товар тут в основному свіжоморожений, але зате посеред ряду стоїть бронзова тітка Соня в крислатому капелюсі, фартусі і зі зв'язкою бичків, а біля її ніг крутиться вгодований кіт. Хвостаті поставив свою лапку на туфель продавщиці, і здається, коли вона втратить пильність, стрибне і вчепиться в бичка. Найзнаменитіша тітка Одеси з'явилася серед рибних рядів на початку ХХІ століття, коли "Привоз" почали реставрувати. Жінку зростанням в 2,5 метра створив скульптор Ігор Івченко . За його словами, тітка Соня - це рибалка, подруга Кістки-моряка на пенсії. Місцеві продавці жартують, що якщо кинути в кишеню фартуха тітки Соні якусь копійку, то це принесе не тільки удачу, ну і знижку десь на "Привозі".

Костін шаланди в торговому центрі

А ось пам'ятник ще молодим Кості-морякові та рибачці Соні можна побачити в торговому центрі, який побудували вздовж Пантелеймонівській, відразу за рибним павільйоном "Привозу". У фонтані, з легкої руки архітектора Іларіона Стадника, в 2007 році з'явилася черепашка, що символізує Південну Пальміру, а в ній - Соня в політиці і з великою рибиною. Рибалка злегка повернула голову в бік Кістки, який тримає гітару. Композицію, як і пісню про одеських героїв, назвали "Шаланди, повні кефалі". У фонтан Кості і Соні туристи теж кидають дрібниця, то чи в надії повернутися, то за звичкою.

Далі по вулиці, за торговим центром, йде новий м'ясний павільйон. "Молода людина! Ви мені не скажете, скільки коштує ваша телятина?" - перекрикує гул покупниця. "Чому не скажу? Що ми з вами, в сварці?" - здивовано запитує торговець.

Як слон за фруктами ходив

Якщо вийти з м'ясного павільйону і повернутися на Привозну, то перед вами відкриється вид на "Фруктовий пасаж", побудований в 1913 році. Одного разу на нього навіть робив замах слон із зоопарку, розташованого неподалік. Мурзу вели на залізничну станцію, щоб перевезти в сімферопольський зоопарк, але як тільки слона вивели зі звіринцю, він попрямував до "Фруктовий пасаж". У газетних публікаціях, присвячених цьому незвичайному "покупцеві", писали, що слон тупотів уздовж фруктового ряду, хапав по дорозі яблука з прилавків і навіть витягнув хоботом з бочки з соліннями кілька огірків. "О, так, це було ще перед війною", - підтвердили нам правдивість історії старі продавщиці на "Привозі" і додали, що тоді ж ринок намагалися перейменувати в "Жовтневий".

Барахолка і зоопарк

Новощепной ряд, який розташувався позаду овочевих рядів "Привозу" - з найбрудніших і страшних місць ринку-легенди. Втім, найцікавіше в ряду - це його барахолка: тут можна знайти і старовинні канделябри, і китайські плеєри, які було так важко дістати в радянські часи, і навіть джинси однієї відомої американської фірми. І як пощастить їх покупцеві, якщо потім ще і виявиться, що вони зшиті нема за океаном, а в одеських катакомбах років сорок тому. У 70-х роках там було багато підпільних фабрик, згадують старожили. За Новощіпний ряду, майже біля самої Преображенської, компактно розташувався Одеський зоопарк. Його відкрили в 1937 році на місці циркового звіринця. До слова, до цього звіринець будували в Аркадії.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по головному ринку Одеси". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ілона Кац

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чоловік запитує, чому рибка прикрила очі, і якщо вона спить, то чому так неприємно пахне?
На що, не розгубившись, продавщиця відповідає: "Слухайте, коли ви спите, ви за себе можете відповідати?
Ви мені не скажете, скільки коштує ваша телятина?
Quot;Чому не скажу?
Що ми з вами, в сварці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация