Прогулянка по острову Хортиця

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

25 травня 2015, 09:00, Переглядів: 25 травня 2015, 09:00, Переглядів:   Історико-культурний комплекс & laquo; Запорозька Січ & raquo ;

Історико-культурний комплекс & laquo; Запорозька Січ & raquo ;. Фото: wikipedia.org.

У свідомості багатьох українців острів Хортиця довжиною 12,5 км і шириною 2,5 км завжди займав особливе місце, адже це місце не тільки колиска козацтва, тут знаходиться маса історичних об'єктів бронзового, мідного століть, скіфського часу. Гоголь, Шевченко , Бунін, Горький не раз згадували Хортицю в своїх творах. Столицю Запорізької Січі в 2007 році назвали одним з семи чудес України. Сьогодні ми пропонуємо прогулятися по основних об'єктах острова, деякі з яких здатні виконувати бажання мандрівників.

Селище за частоколом

Фото: wikipedia.org

Почнемо свій похід з північно-східної частини острова Хортиця, з історико-культурного комплексу "Запорізька Cечь", і дізнаємося побут і звичаї запорожців у XVII-XVIII століттях. Комплекс був відкритий в 2004 році, він являє собою повномасштабну копію козацького селища. Тут є церква, сторожова вежа, січова школа, будинок кошового отамана, пушкарня, пороховий льох, козацькі курені, корми, кузня, гончарна майстерня. Даних, що підтверджують, що на Хортиці існувала Січ, немає. Однак комплекс вписався в ландшафт острова так гармонійно, що ніхто вже й не сумнівається, що так воно і було. Комплекс укріплений фортифікаційними укріпленнями. Запорізьку Січ оперізує вал, глибокий рів і частокіл. З вежі дзвіниці відкривається дивовижний краєвид на Дніпро. Але найголовніше, що вдалося відтворити будівельникам комплексу, це той неповторний дух козацтва, який витає над цим місцем.

На місці музею соціалізму

Далі пройдемо до невисокого сірому будинку, де розташований Музей історії запорізького козацтва. Він був відкритий в 1983 році і спочатку знайомив відвідувачів з історією Запоріжжя і соціалізму. Зараз тут зібрано інформацію про Хортицю з часів палеоліту до залізного віку, ціла експозиція присвячена острову часів Київської Русі. Також тут можна побачити колекцію зброї козаків, монети, польські предмети, макети валів і козацького судна " Чайка ". Є діорами відомих боїв, таких як битва Святослава 972 року, реконструкція військової ради на Січі і нічний штурм Запоріжжя в 1943-му.

Прогулянка з Кобзарем

Прогулянка з Кобзарем

Відвернемося від історії козацтва і пройдемося стежкою, якою в 1843 році прогулювався Тарас Шевченко. Вона починається від музею і тягнеться уздовж узбережжя, повертаючи на захід. Тоді 29-річний поет дістався кораблем до Катеринослава і відправився пішки до Олександрівки (так тоді називалося Запоріжжя). Молодий поет йшов уздовж порогів, минув Кічкаський переправу і зупинився в гостях у Прокопа Булата. Саме син Прокопа Роман кілька днів перевозив молодого поета в човні-каюк на Хортицю. Частина шляху, по якому ходив поет, оформлена сім'ю гранітними стелами і уривками з "Кобзаря". На стежці встановлені лавочки, на яких можна відпочити, милуючись видами.

Вали з часів війни

Тепер пройдемо до залишків валів, що нагадують про російсько-турецькій війні 1735-1739 рр. Під час війни на Хортиці була побудована лінія земляних укріплень. Пліч-о-пліч проти Османської імперії воювали російські війська і загони козаків. Військові дії на Хортиці розгорнулися в 1736 році. Підійшовши до річки Кінські води, частина російської армії залишилася на острові будувати укріплювальні і оборонні споруди. У верхів'ї Дніпра велися бойові дії, а Хортиця знаходилася в пониззі, куди армія відступала на відпочинок. Влітку 1736 роки від балки Шанцевої до південного схилу балки Широкої простягнулася перша лінія укріплень, яка складалася з чотирьох редутів, з'єднаних валами і ровами. Вали, побудовані солдатами, були настільки високими, що навіть в 1875 році, після того як вони були розмиті, їх висота досягала трьох метрів. Всі лінії зміцнення збереглися до наших днів і чітко видно на місцевості.

З часів бронзового століття

З часів бронзового століття

На особливу увагу заслуговують курганні насипи і камені Хортиці. Кургани були насипані в епоху бронзового століття і за часів скіфів. Ще століття тому тут було 136 курганних насипів, зараз збереглося лише 30. У найбільшій курганної групи - 18 пагорбів. У далекі часи курган не тільки був священним символом, але і виступав як орієнтир на місцевості, по ним в умовах безмежної українського степу вершники знаходили шлях. Тоді курганах давали імена, про них придумували легенди, наділяли земляні насипи таємничими силами. Кургани на Хортиці в більшості своїй багатошарові, в них був похований не одна людина, а цілий рід. Чим вище курган, тим він старше і тим більше людей поховано в ньому. До 1830-х рр. на курганах острова стояли кам'яні баби, але потім вони були викрадені. В архівах задокументований факт, що коли одну з баб зняли з кургану, почалася посуха і тривала до тих пір, поки ідола не повернули на місце. Втім, і зараз клімат на острові дуже посушливий. Ореолом таємничості оповиті і камені Хортиці. За легендою, тут на Чорному камені сиділа княгиня Ольга, повертаючись із Царгорода до Києва. На багатьох каменях острова збереглися багатовікові написи і зображення. Люди вірять, що камені острова наділені здатністю виконувати бажання ...

На місці язичницького святилища

Завершимо свій похід на порозі плавневих озер, в самому серці острова у комплексу Протолче. У III-II тисячолітті до нашої ери на цьому місці розташовувалося давнє язичницьке святилище. У 1976 році тут було знайдено кілька шарів поселення IV-ХVI ст. Виникло Протолче як торгово-ремісниче поселення слов'ян-бродників, після 1243 року входило до складу Золотої Орди. У період розквіту його площа досягала 16 гектарів. Зараз на території комплексу знаходяться два оглядових вишки, охоронний пост із захисту хортицьких плавнів, звідси починається туристична стежка в зону заповідних лісів, проток, боліт, озер і лугів.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по острову Хортиця". інші Новини Дніпра дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Анастасія Жукова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация