Прогулянка по парку культури і відпочинку ім. А.В. Луначарського, м Гомель

  1. Як все починалося
  2. Насичена історія стала стимулом безперервного розвитку паркового музею
  3. Лісова екосистема в умовах сучасного міста
  4. Тут ніхто не буде нудьгувати
  5. В Гомель своїм ходом

Розповідь про прогулянку по парку ім. А.В. Луначарського - фактичним місцем проживання стародавніх поселень міста Гомеля.

Парк культури і відпочинку ім. А.В. Луначарського - історичний центр сучасного Гомеля.

Центральний Гомельський парк ім. Луначарського. Історичний центр міста. джерело фотографії

Плануючи автомобільну подорож по Білорусі, ви не зможете об'їхати другий за чисельністю населення обласного центру. Серед безлічі культурно-історичних пам'яток «міста над Сожем», особливо виділяється центральний парк культури і відпочинку імені А. В. Луначарського. Це унікальне місце, за більш ніж 2 століття існування, буквально ввібрала дух численних історичних подій. Тут вам надається рідкісна можливість відчути гармонійне поєднання віянь історії і сучасних реалій.

Як все починалося

Через кілька років після першого поділу Речі Посполитої, П.А Румянцев (вже в чині генерала-фельдмаршала), отримавши «сільце Гомій» в подарунок від Катерини ll, визначив саме цю частину поселення під зведення власного палацу. У число наступних власників увійшли:

  • старший син Н.П. Румянцев - канцлер держави російського;
  • молодший син С. П. Румянцев - російський дипломат;
  • генерал-фельдмаршал І. Ф. Паскевич;
  • генерал-ад'ютант Ф.І. Паскевич.

Активна робота по модернізації будівель та благоустрою в міру великий території (на сьогоднішній день - 34 гектара) була ненадовго припинена лише в період переходу резиденції від прізвища до іншої.

Решту часу дореволюційного існування палацу, аж до 1903 року, формувалася основа сучасного палацово-паркового комплексу з яскраво вираженою музейної складової. Причому, практика виставкових експозицій, хоч і не дуже довго, але все ж мала місце в період існування царської Росії.

Насичена історія стала стимулом безперервного розвитку паркового музею

Військово-політичні катаклізми ХХ століття внесли власні корективи в абсолютно всі аспекти життєдіяльності палацово-паркового комплексу. Пожежа 1919 року суттєво пошкодив активи історико-краєзнавчого музею. При передачах об'єктів різним організаціям на ранніх етапах становлення радянської влади, і евакуації в роки ВВВ, були загублені багато цінностей, зібрані зусиллями поколінь колишніх власників садиби (з 7 500 музейних експонатів, в 1946 році налічувалося не більше 200). Наступні 70 років йшла активна діяльність по відновленню музейних колекцій на основі збережених інвентарних списків. Завдяки чому, сьогодні, більше 150 000 експонатів становлять основний фонд музею.

Центральна частина палацу Румянцевих і Паскевичей. За деякими даними, авторство базового проекту цієї споруди приписують І.Е.Старову (очолював будівництво Таврійського палацу в СПб). джерело фотографії

Щодо скромні обсяги, проте, дозволяють проводити близько 100 експозицій і майже 400 тематичних заходів щорічно. Спрямованість найбільша - історико-краєзнавча, вузьконаправлена ​​археологічна, художня. При цьому широко відомий «коник» гомельського палацового музею - всілякі повноцінні колекції:

  • нумізматичні (купюри, монети і друку)
  • документальних свідчень історичних подій (фото, друковані та рукописні)
  • предметів декоративно-прикладного спрямування (від зразків ткацтва і вишивки, до меблів і озброєння)
  • унікальних зразків класичних і сучасних художніх жанрів образотворчого мистецтва.

На окрему увагу заслуговують і сучасні скульптури палацово-паркового ансамблю. У числі яких:

  • бюст Ірини Паскевич, шанованої за меценатську діяльність;
  • пам'ятник Н.П. Румянцеву, найбільш ефективно курирував всебічний розвиток міста;
  • скульптурна група «прогулянка з хортами», в пам'ять про Ф.І. Паскевич і його відданих псів Марко і Лорді;
  • композиція «Човняр», що ілюструє одну з версій появи стародавнього поселення.

Крім того, в Гомельському палацово-парковому ансамблі, музейно-архітектурна складова (палац з флігелем, вежа і грот, діючий православний собор святих Петра і Павла, каплиця-усипальниця власників маєтку, філія Ветковський музею народної творчості, мисливський будиночок, зимовий сад і оглядовий вежа) не є єдиним чинником, здатним підігрівати постійний інтерес відвідувачів.

Лісова екосистема в умовах сучасного міста

Тут під відкритим небом ростуть близько 5000 дерев. У їх числі і близько 30 екзотичних видів (модрина, амурський оксамит і інші), що прижилися в умовах місцевого клімату. Для представників тропічної флори (ще з подачі графа Паскевича, на базі цеху цукрового заводу) понад століття тому був облаштований зимовий сад.

Зимовий сад - штучно створений тропічний рай в умовах помірно-континентального клімату. джерело фотографії

Сьогодні це місце зростання 18-ти різновидів рослин. Найстаріше з яких (вееролістная пальма) було посаджено в 1888 році. На центральних клумбах палацово-паркового ансамблю щорічно з'являються унікальні композиції з живих квітів.

Тут ніхто не буде нудьгувати

Нещодавно реконструйована оглядова вежа (40-метрова труба цукрового заводу) дозволяє поглянути на природне пишність Гомеля з висоти пташиного польоту. Правда, для початку, доведеться подолати 2 сотні сходинок гвинтових сходів.

Неподалік від архітектурних елементів колишньої мануфактури, кілька років поспіль протягом літнього періоду працює унікальна виставка породистих голубів.

Неподалік від архітектурних елементів колишньої мануфактури, кілька років поспіль протягом літнього періоду працює унікальна виставка породистих голубів

Труба колишнього цукрового заводу, що стала вежею огляду. 40 метрів, 204 ступені, вартість вхідного квитка -1,5 білоруського рубля. джерело фотографії

Тут же, на високому березі Сожу розташований майданчик з відкритою естрадою і трьома десятками атракціонів, здатних повною мірою задовольнити потреби відвідувачів всіх вікових категорій.

Стаціонарні та виїзні торгові об'єкти, вдало розміщені в місцях масового скупчення відпочиваючих, дозволяють утамувати відчуття голоду і побалувати дітей всілякими солодощами.

Не менш популярним місцем відпочинку гомельчан і гостей міста є облагороджена берегова лінія річки Сож.

Упорядкована набережна (протяжністю трохи більше півтора кілометрів) включає спеціалізований майданчик для любителів спортивних розваг (скейт-парк), причал для прогулянкових теплоходів, дитячий ігровий майданчик і розважальний клуб.

Упорядкована набережна (протяжністю трохи більше півтора кілометрів) включає спеціалізований майданчик для любителів спортивних розваг (скейт-парк), причал для прогулянкових теплоходів, дитячий ігровий майданчик і розважальний клуб

Композиція «Маяк», складена з різнорівневих ліхтарів, на іншому кінці набережної. джерело фотографії

Приблизно в центрі паркової території, в глибокому яру, що виходить прямо до набережної, розташувався Лебедячий ставок (фактично, це і є той самий древній струмок Гомеюк, на берегах якого колись оселилися радимичі).

Протилежний берег уже майже півстоліття визначений під центральний міський пляж. Дістатися до якого можна по пішохідному мосту довжиною майже 300 метрів.

В Гомель своїм ходом

З позиції автомандрівників, палацово-парковий ансамбль має дуже зручне розташування - в звичайні дні до нього реально під'їхати з трьох сторін ( вул. Коміссарова , пл. Леніна , вул. Баумана ) І в кожному випадку можна розраховувати на наявність вільних місць для паркування.

Композиційна група «Човняр» - уособлення легенди про перших поселенців, які прибули в наші краї по річці.

Цілком природно, що в період проведення культурно-масових заходів, доцільно не витрачати час на пошук парковки, залишивши автомобіль на території заздалегідь заброньованому готелі. Благо, подібних закладів (різного формату і з прийнятним діапазоном рівнів обслуговування) в крокової доступності налічується не менше десятка.

В цілому, відвідування таких подій, як святкування Дня Міста, Дня Незалежності та інших значущих дат, проведення міжнародного хореографічного фестивалю «Сожскi Карагод» ( «Сожскій Хоровод») не повинно носити спонтанний характер. Тому що автомобільний рух перекривається не тільки на основних майданчиках, а й на всіх прилеглих до них вулицях. Грунтовно заблукати, звичайно ж, не вийде (навіть не дивлячись на постійну реорганізацію міських вулиць, протягом останніх кількох років), але даремна втрата часу в пробках гарантована.

У звичайні дні, з якого б боку ви не в'їжджали в місто, шансу заблукати у вас не буде. Як би не повелися навігаційні системи, рухайтеся по ходу головної дороги в напрямку менших цифр нумерації будівель. Центральний вхід в парк розташований на головній площі Гомеля, в межах нульового кілометра. Там де сходяться вулиці Пролетарська, Радянська та Проспект Леніна.

Автор статті: Цвирко Олександр.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация