Прогулянка по вулиці Грецькій в Одесі

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

28 листопада 2014 року, 17:43 Переглядів: 28 листопада 2014 року, 17:43 Переглядів:   Феноменальний балкон оперізує весь фасад будівлі на рівні третього поверху

Феноменальний балкон оперізує весь фасад будівлі на рівні третього поверху. Фото: "Сегодня".

Одеса завжди славилася своєю багатонаціональністю - місто населяли поляки, євреї, італійці, французи ... А найчисленнішою була колонія греків - так і з'явилася вулиця, заселена переважно ними. Грецька бере початок від Канатній і впирається в Преображенську вулицю і Соборну площу. Це одна з найстаріших вулиць, яка сформувалася як торгова і рясніла вивісками типу: "Бакалійна і колоніальна торгівля Мавроматис", "М'ясна лавка Пефані", "Пивна лавка Каліфотіді", "Перукарня Тесеоглу". Іноземці, які відвідували Одесу в XIX столітті, вважали цю вулицю найколоритнішій в місті. Тут жили великі грецькі підприємці, та й сам градоначальник Григорій Маразлі був греком. "Грецька вулиця має свій особливий аромат. Пахне на ній і фініками, і горіхами, і ріжками, і апельсинами, і всякими колоніальними спеціями", - написав в 1912 році журналіст і літописець, онук брата засновника Одеси, Олександр де Рібас.

Банк і ажур на сходинках

По лівій, непарній стороні вулиці Грецькій, вашу увагу неодмінно приверне величний будинок, розташоване на розі вулиці Пушкінської, - раніше тут був Одеський обліковий банк, а зараз розташувалися звичайні офіси. Сам особняк був побудований в 1906 році, бічним фасадом він виходить на Грецьку, а головним - на Пушкінську. Будинок стоїть на схилі піднімається вгору вулиці, тому, як і в багатьох інших тутешніх будівлях, кілька вікон першого поверху знаходяться на рівні землі. Зараз фасад будівлі обгороджений невеликий візерункової гратами і багато декорований ліпниною. За бічного фасаду будівлі над вікнами зберігся барельєф голови Меркурія і його жезла.

Не менш оригінальний і наступний будинок, споруди, приблизно, середини минулого століття, - колишній особняк Бріцці. У лівій його частині - чотири з половиною поверхи, а в правій - тільки чотири. У дворових флігелях збереглася металева драбина з ажурними сходами та поручнями - такі зустрічаються в багатьох старих будинках міста. Тут в минулому столітті розташовувалася оббивно-драпірувальна майстерня, промислово-кооперативне товариство "Хімволокно", а зараз - житловий будинок з адміністративними приміщеннями.

Крадіжка в одеських традиціях

Навпаки особняка Бріцці, по правій стороні Грецької, височить прибутковий будинок Бенедато будівлі кінця XIX століття. У двір його ведуть химерні ворота з головами драконів. На початку минулого століття будинком володів хтось Музикантський, який відкрив торговельну контору і потрапив в кримінальну хроніку. "Одеський листок" повідомляв про домушниці Ользі Дьяченко, яка в компанії камеристок орендувала і обкрадають квартири. Одного разу агент розшукової поліції помітив її біля будинку № 20 по Грецькій вулиці і почав стеження. А коли дівчат затримали з вкраденими речами і злодійським інструментом, виявилося, що компанія обчистила музикантська.

До речі, в цьому ж будинку проживали помічник присяжного повіреного Тадей Корнійович Богров, штабс-ротмістр 4-го польового жандармського ескадрону Олександр Миколайович Феона і лікар Наум Якович Тригер.

Красуня стежила за Пушкіним

Якщо пройти по Грецькій на квартал вище, то по лівій стороні ви побачите будинок Ржевуської, зведений в 1820 році архітектором Фраполли. Як стверджують краєзнавці, він пов'язаний зі знаменитою Кароліною Собаньской, авантюристкою і таємним агентом царського уряду. Славив себе своєю неймовірною красою і вважалася улюбленою "музою" Олександра Пушкіна і польського поета Адама Міцкевича. Літературознавці кажуть, що Пушкін присвятив Собаньской вірш "Що в імені тобі моєму", і припускають, що при написанні листа Онєгіна до Тетяни багато запозичив із листування зі своєю "любка". А ось історики впевнені, що красуня була агентом таємної поліції і просто стежила за вільнодумцем-поетом. До речі, сестра Собаньской Евеліна Ганська, іноді гостювала у неї, була дружиною знаменитого письменника Оноре де Бальзака. Зараз цей будинок є житловим, а на першому його поверсі відкрилося кілька модних бутиків.

Феноменальний балкон і розправа

Феноменальний балкон і розправа

Сусідній будинок Маврокордато, побудований в 1905 році, являє собою унікальне архітектурне явище - це будинок з найдовшим балконом в Європі. Феноменальний балкон оперізує весь фасад будівлі на рівні третього поверху. У дореволюційні роки в цьому будинку проживали заможні громадяни, а після приходу радянської влади квартири переробили в комуналки.

Старожили розповідають дивну історію, пов'язану з цим будинком, правда з сучасності, коли в підвалі будівлі розташовувався нічний клуб. Одного разу вночі до будинку під'їхала вантажівка і вилив повний кузов бетону на вхідні двері клубу. Місцеві кивають на мафіозі, але до сих пір достеменно невідомо, хто це міг зробити: чи то озлоблені постійними танцями і шумом мешканці, чи то конкуренти.

Грецький базар залишився без храму

Грецький базар залишився без храму

Майже у самого закінчення Грецької можна не помітити величезну овальне будівля посеред площі - це сучасний, десятиповерховий торговий центр. Правильніше сказати, що центр знаходиться посеред площі і розбиває її на дві частини. Площа, на якій спочатку знаходився галасливий грецький базар з торговими рядами, змінила безліч назв: вона була і Північної, і Олександрівської, і Маюровской, носила імена Карла Лібкнехта, Мартинівської. Історія її почалася ще при планувальнику міста Франца де воланами на початку XIX століття. На місці, де зараз стоїть овальне будівля торгового центру, в середині позаминулого століття планувалося будівництво храму. Однак на Соборній площі, розташованої неподалік, вже був собор, і таке близьке сусідство двох релігійних установ було недоцільно з архітектурної точки зору. Фундамент церкви засипали, і на місці його незабаром з'явилися два овальних будинку під магазини. Вони були стилізовані під грецьку архітектуру і вписувалися в грецький базар. Потім поруч були прибудовані ще два будинки, і весь ансамбль отримав форму овалу. На Грецьку площу виходили найстаріші дво- і триповерхові будівлі-магазини і крамниці. З боку провулка Червоного ці приміщення були житловими, проте їх знесли в 1999-2000-му.

Сцена Булгакова і Маяковського

За торговим центром і провулочки знаходиться Одеський російський драматичний театр - найстаріший на півдні України. Він був побудований в 1875 році купцем Велікановим і призначався для виступів коханої одеситами драматичної трупи відомого провінційного актора і антрепренера Милославського. У 1875 році "Театр Веліканова" був проданий і став іменуватися російською, одночасно ставши майданчиком для найбільших театральних подій міста. До революції тут виступали численні російські, українські, німецькі, французькі, італійські драматичні, оперні і опереткові трупи. На сцені театру в Одесі в кінці XIX-початку XX століття грали зірки світової сцени: Сара Бернар, Елеонора Дузе, Бенуа Коклен, Жан Сюллі-Муні, Марія Савіна, Володимир Давидов, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський і Марко Кропивницький. У 1914 році тут виступав поет-футурист Володимир Маяковський, а в 1928-м на сцені російського драмтеатру читав свою п'єсу "Біг" Михайло Булгаков. Закінчується Грецька, як сентиментальний роман минулих століть - церквою, а точніше - Спасо-Преображенським собором, розташованим через дорогу, на Соборній площі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по вулиці Грецькій в Одесі". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Катерина Фоміна, Артем Губарьков

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация