Прогулянка по Харкову: казан для крові полонених, зуб мамонта і унікальний гетьманський прапор

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

7 листопада 2015 року, 6:50 Переглядів: 7 листопада 2015 року, 6:50 Переглядів:   Харківський історичний музей

Харківський історичний музей. Фото: museum.kh.ua.

Харківський історичний музей, який є одним з найстаріших в Україні, було створено 1920 року. Але в той час він знаходився не на Університетській, а в будівлі на Пролетарській площі. Зараз в музеї можна побачити понад 255 тисяч експонатів, втім, якби не грабежі і бомбардування в роки війни, реліквій було б ще більше. Після визволення Харкова від фашистів музей переїхав в приміщення єпархії православної церкви, а в свій теперішній "будинок" - будівля колишнього ломбарду, побудоване більше ста років тому - в кінці 1990-х.

Зараз тут зберігаються цінні археологічні та етнографічні колекції, зібрання монет, зброї та особисті речі відомих харків'ян. Атмосфера історичного минулого відтворена і біля музею, де встановлені танки часів Другої світової і чотири кам'яні баби.

Одну з древніх статуй, яка з'явилася в XII столітті, археологи дістали з дна річки в Лозівському районі. У музеї також знайшлося місце і останніх подій: один із залів присвятили участі харків'ян в конфлікті на Донбасі.

У музеї також знайшлося місце і останніх подій: один із залів присвятили участі харків'ян в конфлікті на Донбасі

Половецька баба. Статуя XII століття з каменю

Режим роботи: 9: 30-17: 00 вихідний: Понеділок
Адреса: вул. Університетська, 5
Вартість квитків: дорослий 6 грн, для дітей, школярів та студентів 4 грн

ЗУБ мамонтів і КАЗАН кровожерливих СКІФІВ

ЗУБ мамонтів і КАЗАН кровожерливих СКІФІВ

У першому з тематичних залів музею можна побачити археологічну колекцію, яка охоплює період від кам'яного віку до Київської Русі. Експозицію відкривають найдавніші знаряддя праці, знайдені при розкопках майстерень по обробці кремнію. Шкрябання і різці доповнюють бивень і зуб мамонта, які виявили в котловані під час будівництва Держпрому.

Шкрябання і різці доповнюють бивень і зуб мамонта, які виявили в котловані під час будівництва Держпрому

А з часів скіфів збереглися мечі і ритуальний казан для принесення жертв: туди воїни зціджували кров полонених, щоб умилостивити бога війни. У похованнях на території області археологи знайшли безліч жіночих прикрас: сережки з дорогоцінних металів і бурштинові намиста.

ПЕРШІ ГРИВНІ І ЄВАНГЕЛІЄ ВІД МАЗЕПИ

До складу Київської Русі входила північно-західна частина Харківщини, і вже в той час як гроші використовували гривні - срібні злитки шестикутної форми або палички. Про життя в давньоруському державі також розповідають предмети побуту, знайдені на території колишнього Дінця - одного з найвідоміших міст Харківщини в ті часи, який знаходився на околиці нинішнього Харкова.

Також в музеї зберігається Євангеліє, виготовлене на гроші Івана Мазепи в 1707 році. Але через рік гетьмана піддали анафемі, і його ім'я з книги прибрали.

ЄДИНИЙ гетьманського прапора В УКРАЇНІ

ЄДИНИЙ гетьманського прапора В УКРАЇНІ

Головною реліквією виставки, присвяченій епосі козацтва, є унікальний гетьманський прапор кінця XVII століття. "З ним пов'язані імена чотирьох українських гетьманів. Прапор виготовили на замовлення Івана Самойловича, але поки його робили, гетьманом обрали Івана Мазепу. Після нього прапором володіли Іван Скоропадський і Данило Апостол. Це один з трьох гетьманських прапорів, які збереглися до наших часів, і єдиний в Україні. Інші зберігаються в Стокгольмі й Москві. П'ять років тому цей прапор реставрували в польському Кракові ", - розповів нам завідувач сектором музею по роботі з учнівською молоддю Богдан Івченко . Оскільки шовкове прапор, розписане золотою фарбою, дуже велике - завдовжки 4,12 м і шириною майже 2 м - в походи його не брали. Прапор перебував у гетьманській ставці.

"МОЛОДА УКРАЇНА " - З НІМЕЧЧИНИ

Експонатів, що свідчать про боротьбу українців за незалежність у XX столітті, залишилося мало: за радянських часів предмети, пов'язані з "українським буржуазним націоналізмом", вилучали і не показували. Раритетними в колекції Історичного музею є перші українські банкноти - 100 карбованців УНР. А за гетьмана Павла Скоропадського в обіг надійшли гроші, видрукувані в Німеччині: 1000, 2000 і 500 гривень із зображенням жіночої голови, яка символізує "Молоду Україну". Також збереглася нарукавна пов'язка січового стрільця.

ФОРМА ГЕРОЇВ ВІЙНИ І фашистських ЗНАРЯДДЯ КАТУВАНЬ

ФОРМА ГЕРОЇВ ВІЙНИ І фашистських ЗНАРЯДДЯ КАТУВАНЬ

В експозиції, присвяченій Другій світовій війні, особливо цінні особисті речі героїв: парадний мундир маршала авіації Івана Кожедуба, пістолет лейтенанта Петра Широнина, а також кітель і годинник генерал-майора Павла Рибалко.

В експозиції, присвяченій Другій світовій війні, особливо цінні особисті речі героїв: парадний мундир маршала авіації Івана Кожедуба, пістолет лейтенанта Петра Широнина, а також кітель і годинник генерал-майора Павла Рибалко

Про трагічні події нагадують гумовий кийок і батоги, якими німецькі окупанти катували харків'ян, і макет машини-душогубки. Також в музеї збереглися вартові валянки, які німці надягали взимку поверх чобіт, щоб уберегти ноги від обмороження.

ДЕРЕВ'ЯНИЙ Телеком І КЛЮЧ ВІД ПІДЗЕМКИ

Дізнатися, яким було життя в період після війни до розпаду Союзу, допоможе колекція техніки радянських громадян. Харків'яни дивилися передачі по телевізору "Північ" в дерев'яному ящику з діаметром екрану в 31 см, слухали радіоприймач "Рекорд", фотографували на "ФЕД" і каталися на "Україні" харківського велозаводу. Після війни в великих містах, в тому числі і Харкові, в школах ввели роздільне навчання для хлопчиків і дівчаток.

Про реформу, яку скасували через кілька років, порахувавши неуспішною, тепер нагадує табель учениці 78-ї середньої жіночої школи. У 1965 році вперше в історії космонавтики випускник авіаційного училища (нині - університет повітряних сил ім. Кожедуба) Олексій Леонов вийшов у відкритий космос, після чого подарував музею свою парадну шинель і кашкет. А 23 серпня 1975 го в Харкові відкрили метро - ділянку Холодногірсько-Заводської лінії. У музеї ж зберігають символічний ключ від підземки, який метробудівники вручили її першому начальнику.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по Харкову: казан для крові полонених, зуб мамонта і унікальний гетьманський прапор". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Макаренко Ганна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация