Прокажені білки заразили англійців

Вікінги завезли лепру в середньовічну Англію разом з хутром заражених білок.

Двадцятичотирилітній хворий лепри з Норвегії, 1886 (Фото: Pierre Arents / Wikipedia .)

Череп середньовічної жительки Східної Англії, що хворіла на лепру. (Фото: Dr. Sarah Inskip / Cambridge University.)

Королівства Британських островів на початку IX ст. - більша частина території на той час була зайнята англами, саксами і ютами. (Ілюстрація: Wikimedia Commons / Lotroo .)

<

>

Лепру (або проказу, хвороба Святого Лазаря) викликають бактерії - близькі родичі палички Коха, яка викликає туберкульоз. У хворого на лепру через інфекційне запалення починають розростатися тканини, починаючи з шкіри, в подальшому зараження переходить на інші органи - очі, нерви, дихальні шляхи і т. Д .; тканини виразкуються, атрофуються, руйнуються, в тому числі і з-за супутніх інфекцій. Зараз від прокази цілком успішно лікують, до того ж сьогодні випадки лепри зустрічаються рідко і в основному в країнах, що розвиваються. Однак в минулому, з глибокої давнини (про що свідчать згадки недуги в Біблії та інших писемних пам'ятках) і аж до XX століття, проказа була справжньою напастю і вселяла людям непідробний жах: лікувати від неї не могли, хворі вмирали досить довго, стаючи все безобразніше на вигляд, їх виганяли з товариства, а про саму хворобу розповідали масу міфів. (Власне, і зараз ми називаємо «прокажених» людини, з яким ніхто не хоче мати справу.)

Як і багато інших інфекційні захворювання, проказа йде рука об руку з антисанітарією, тому цілком закономірно, що середньовічна (і не тільки середньовічна) Європа, в якій санітарно-гігієнічні умови залишали сильно бажати кращого, на протязі багатьох століть страждала від лепри.

На Британських островах розсадником зарази, по всій видимості, було королівство Східна Англія - ​​одна з семи королівств, заснованих англо-саксонськими племенами після того, як вони мігрували на Британські острови з континенту. Раніше сліди лепрозних бактерій вдалося знайти на останках скелета чоловіки зі Східної Англії, жив між 415 і 545 роками, і ось тепер дослідники з Кембриджа і Університету Суррея виявили ДНК того ж штаму на черепі жінки, яка жила там же під час між 885 і 1015 роками.

Крім ДНК були і інші, так би мовити, більш наочні свідчення хвороби. Дослідники взяли череп з місцевого музею в Норфолку для палеогенетіческіх досліджень і відразу звернули увагу на явну ознаку лепри - руйнування носової ості (так називають виступ носової частини лобової кістки, що входить до складу перегородки носа). Хвороба, швидше за все, мала для жінки найтяжчі наслідки. Виразні пошкодження на черепі свідчили про те, що м'які тканини були за життя тим більш серйозно пошкоджені, і, швидше за все, були зруйновані нервові закінчення в кінцівках. Детально результати досліджень описані в Journal of Medical Microbiology .

Сліди прокази знаходили на останках середньовічних скелетів з регіону Східної Англії і раніше, крім того, відомо, що з XI століття тут з'являлося особливо багато лепрозоріїв. Можливо, що лепра прийшла на Британські острови разом з хвилями англо-саксонської міграції в V-VI століттях, і заразу принесли якраз ті племена, які осіли в Східній Англії. Однак у авторів роботи є більш цікава версія. Вони вважають, що всьому виною могли бути хворі білки з континенту і скандинави, які цими білками торгували - точніше, не самими білками, а їх шкурками.

Білки дійсно можуть хворіти на лепру, і недуга проявляється у них майже так само, як у людей: можна помітити пошкодження на морді, вухах і лапках. (На початку року ми писали про червоні білках з острова Браунси в протоці Ла-Манш, в яких знайшли збудника прокази.) У свою чергу, Східна Англія щільніше всього спілкувалася зі скандинавськими країнами: королівства Східна Англія і Нортумбрия першими приймали удари вікінгів, а в IX-XI століттях обидва королівства (і ще деякі англійські території) і зовсім перебували під датським ярмом. Втім, спілкування зі скандинавами не завжди було настільки войовничим: Східна Англія була важливим пунктом торгових маршрутів через Північне море, а її порти Кінг Лінн і Ярмут - важливими точками імпорту хутра.

Переносниками хвороби могли бути і самі звірята - дослідники відзначають, що білок часом тримали як домашніх тварин. На користь версії зі скандинавськими білками говорять і генетичні свідоцтва: в середньовічних останках скелетів з Данії і Швеції знайшли той же самий штам лепрозних бактерій, що і в останках зі Східної Англії, а родинний штам знайшли у вищезазначених білок з острова Браунси.

Втім, незважаючи на білок, на території Британських островів серед людей випадків захворювання за останні 200 років не було. Однак цікаво, що в Америках мешкає ще одна тварина, яке служить переносником лепри (причому все того ж штаму) - це девятіпоясний броненосець. Саме броненосці не так давно заразили проказою кількох людей у ​​Флориді, США. Втім, як ми говорили на самому початку, лепру зараз успішно лікують, та й броненосець - занадто екзотичний звір, щоб спровокувати масову епідемію.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация