Прометей - історія появи, міфи, прикутий до скелі, образ - 24СМІ

  1. Історія персонажа Давньогрецька міфологія містить мало згадок про супротивників владики Олімпу. ...
  2. Прометей в міфах
  3. Цікаві факти

Історія персонажа

Давньогрецька міфологія містить мало згадок про супротивників владики Олімпу. Греки вірили, що Зевс непереможний. Єдиний, хто посмів суперечити вседержителю - титан Прометей. Рішучий стратег і вмілий маніпулятор зумів обдурити Громовержца. Правда, розплата за обман виявилася жорстокою і стомлюючої.

Історія створення

Опис самого титана і його подвигів дає дослідникам підстави стверджувати, що Прометей - симбіоз вірувань балканських народів і мінойської цивілізації. Образ титана включає в себе риси догреческого покровителя простого народу, але при цьому той наділений спорідненістю з олімпійськими богами.

Образ титана включає в себе риси догреческого покровителя простого народу, але при цьому той наділений спорідненістю з олімпійськими богами

Прометей

У біографії Прометея чітко простежується трансформація божества. Герой відчужується від родичів і примикає до нових божествам, при цьому шкодуючи і заспокоюючи програла (тобто фактично власну) сторону. Прометей зберігає в новій системі позитивні якості: мудрість, хитрість і великодушність. Але олімпійська міфологія не може мати відразу двох лідерів, тому з часом Прометея протиставляють Зевсу.

Здавалося б, мученика, яким представлений титан в міфах, греки повинні почитати не менш Громовержца. Але культ Прометея не набув великого поширення. Вівтар великому герою встановлено в Афінах і гаю Академа. Не менш відома статуя титану в місті Панопеі, а ось свят і фестивалів в честь безсмертного не проводили.

Не менш відома статуя титану в місті Панопеі, а ось свят і фестивалів в честь безсмертного не проводили

Прометей з вогнем

Пояснення феномену просте - крім вогню, Прометей подарував людям здатність шахраювати і обманювати. Стародавні греки не вважали, що подібні здібності потребують прославлянні.

Прометей в міфах

Прометей - представник другого покоління титанів. Батьки сміливого чоловіка - Япет і Климена (за іншими джерелами - Феміда). Прометей не єдиний син відомої пари, у титану є брати: Атлант, Менетій, Епіметей.

З народження могутній бог наділений даром передбачати майбутнє, тому під час війни Зевса (свого двоюрідного брата) і титанів (рідних братів чоловіки) перейшов на бік Громовержца.

Бог Зевс

Завдяки тактичним умінь і знань Прометея, новий владика Олімпу виграв багатовікову битву. Але довгоочікувана подія тільки погіршило ставлення Громовержца і відданого титану. З цієї хвилини головний бог перестав довіряти власним союзнику.

Прийшовши до влади, Зевс вирішив відновити випалені землі і заселити планету живими істотами. Відповідальну місію Громовержец довірив Прометею і Афіні . Титан створив людей з води і бруду, а богиня вселила в одержані істот життя. Після завершення роботи перед очима героя відкрилося в плачевному стані. Люди не вміли будувати будинки, які не вирощували злаки і не користувалися посудом.

Бажаючи допомогти слабким і немічним, Прометей навчив жителів Греції ремеслам і приніс людству подарунок - вогонь, який чоловік запозичив з кузні Гефеста. Новий покровитель навчив найдавніших людей добувати золото, збирати лікарські трави і подарував надію на світле майбутнє.

богиня Афіна

Подібні дії розлютили і зацікавили богів. Якщо раніше люди не мали особливої ​​цінності, то з цього моменту жителі Олімпу отримували від людства підношення і подарунки.

Щоб мирно співіснувати на планеті, боги скликали раду - необхідно визначити права і обов'язки людей. На збори прийшов і Прометей, підозрюючи, що Зевс замишляє знищити людський рід.

На збори прийшов і Прометей, підозрюючи, що Зевс замишляє знищити людський рід

статуя Прометея

Одне з питань, яке підняли боги на раді, - жертвопринесення. Бажаючи допомогти людям, Прометей особисто вбив бика і обробив тушу на дві купи. В одну склав м'ясо і прикрив шматки шкурою, в іншу поклав кістки і блискучий, смачно пахне жир. Розставивши підношення перед Зевсом, титан запропонував правителю вибрати що люди будуть дарувати богам.

Міф стверджує, що Зевс зрозумів хитрий трюк Прометея, але, бажаючи осадити і покарати неслухняного титану, вибрав кістки. За обман Громовержец позбавив підопічних чоловіки вогню і відправив на землю Пандору. Відповідною дією безсмертного стала нове викрадення іскри життя. За такий зухвалий вчинок Прометея прикували ланцюгами до Кавказьких гір, щоб титан спостерігав, як страждає людство, покараний через заступництва впертого чоловіка.

За такий зухвалий вчинок Прометея прикували ланцюгами до Кавказьких гір, щоб титан спостерігав, як страждає людство, покараний через заступництва впертого чоловіка

Прометей прикутий до скелі

Повстав проти Зевса безсмертний не став просити Зевса про помилування. Що передбачає майбутнє Прометей гучно заявив, що правління владики Олімпу скоро закінчиться. Нахабні пророцтва розлютили Громовержца, і той послав могутнього орла до титану. В обов'язки птиці входило мучити прикутого до скелі - кожен день викльовувати печінку чоловіка. За ніч орган виростав знову, тому муки тривали вічно.

Спас титану від безперервної тортури Геракл . Сміливий герой убив птицю і знищив ланцюга, за що Прометей вказав чоловікові дорогу в сад Гесперид. Правда, вбивство орла все ж було погоджено з Зевсом, який втомився від постійної ворожнечі і бажав дізнатися власне майбутнє.

Правда, вбивство орла все ж було погоджено з Зевсом, який втомився від постійної ворожнечі і бажав дізнатися власне майбутнє

Геракл і Прометей

Звільнений Прометей, прославився мудрістю і раціональністю, пішов на примирення з двоюрідним братом. Незабаром титан одружився на Океанида Гесіона. З тих пір гучних суперечок між родичами не спостерігалося, та й Зевс ставився до людей гуманніше.

Подейкують, що через деякий час Прометей залишив Олімп і спустився на Землю, де втратив власне безсмертя. Великодушного і непримиренного героя поховали в місті Аргос (за іншими джерелами - в Опоусе).

Цікаві факти

  • Існує теорія, що виною ув'язнення Прометея стало не впертість, а Афіна. Нібито титан полюбив дочка Зевса, що не сподобалося останньому. Поет Евфоріон стверджував, що гнів Зевса викликала родовід чоловіки, так як титан - позашлюбний син Гери і Еврімедонта. За проступок дружини громовержця батько Прометея убитий, а син страждає від тортур.

Прометей в мультфільмі

  • Під час боротьби за рід людський Прометей встиг двічі стати батьком. У чоловіка народився син Девкаліон і дочка Іо.
  • Значення імені Прометей - думаючий наперед, який пророкує.
  • Історія титану докладно викладена в мультфільмі «Прометей» (1974 рік). Голос рішучому чоловікові подарував радянський актор Олексій Консовський .
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация