Прощання слов'янки, амурські хвилі, єврейські наспіви як шоубіз початку минулого століття

  1. продовження статті

Яків Йосипович Богорад. 1930-і.

ЯКОВ ЙОСИПОВИЧ Богорад
військовий капельмейстейр 51-го Литовського піхотного полку - справжній автор, видавець і перший виконавець маршу "ПРОЩАННЯ СЛОВ'ЯНКИ", створеного ним в 1904 році в Сімферополі.Пізніше марш був виданий Богорад в 1912 році під підробленими ім'ям Агапкин, з ура патріотичними гаслами на обкладинці видання, викликаними і певними цензурними обставинами, а саме - що піднялася в той час хвилею панслов'янського шовінізму (супроводжувалася в тому числі різким зростанням антисемітських настроїв - наступний рік - "Справа Бейліса").
Марш являє собою аранжування і обробку старовинних хасидських синагогальних мелодій.Мелодії входять в пасхальну Агаду.У цьому виді ця мелодія була популярна в Криму серед як єврейського, так і неєврейського населення.В оповіданні "Гусениця" Купрін описує цю мелодію в 1905 році, тобтоза сім років до офіційного видання маршу, як пісню підпилих балаклавских рибалок.
Назва маршу "Прощання Слов'янки" походить від назви сімферопольської річки Слов'янка, на березі якої знаходилися казарми Литовського полку.
Яків Богорад був розстріляний фашистами в числі тисяч євреїв Сімферополя 12-13 грудня 1941 року в танковому рові на 11-му кілометрі Феодосійського шосе, тобто - приблизно на тій річці.
Ось таке прощання Слов'янки ...

У 1904 році, в Сімферополі, Яків Ісаакович Богорад (1879, Гомель, - 1941, Сімферополь) написав два військових маршу для 51-го литовського полку, розквартированого в Сімферополі, - марш "Туга за Батьківщиною" (в якості зустрічного полкового маршу), і марш "Прощання Слов'янки" (як похідний, прощальний марш полку). Енергійний випускник Варшавської консерваторії по класу флейти і диригування, молодий капельмейстер Яків Богорад, аранжувальник, композитор і початківець нотноіздатель, а згодом - один із засновників Сімферопольського муз училища (зараз - консерваторія) і, до самої загибелі - керівник духового відділення цього училища.
У 1904 році, в Сімферополі, Яків Ісаакович Богорад (1879, Гомель, - 1941, Сімферополь) написав два військових маршу для 51-го литовського полку, розквартированого в Сімферополі, - марш Туга за Батьківщиною (в якості зустрічного полкового маршу), і марш Прощання Слов'янки (як похідний, прощальний марш полку)

Будівля офіцерських зборів 51-го Литовського полку.
В даний час те місце, де знаходилися табори 51-го Литовського полку - це кут вулиць Дзюбанова і Індустріальної (недалеко вул. Ескадронна). Там і зараз розташовується військова частина.
30 липня 1904 р царевич великий князь Олексій Миколайович був призначений полковим шефом, і полк названий 51-м піхотним Литовським Його Імператорської Високості Спадкоємця Цесаревича полком.

Перший з двох цих парних маршів "Туга за Батьківщиною" (як згодом виявилося, це був шедевр, один з кращих військових маршів миру), - Яків Богорад, заради здійснення своїх кар'єрних шукань, легко подарував. Він видав його під ім'ям двох важливих для пристрою його справ сімферопольців, один з яких був поліцмейстером, а другий - інтендантом (практично, на ті часи - комісаром)))) 51-го Литовського полку, сильно цікавили Богорада. Прізвище обох цих двох місцевих сімферопольських діячів, до яких Богорад шукав ходи, була Трифонов (можливо - родичі), і їм, мабуть, не хотілося бути людьми тільки служивий і чиновницькими, а хотілося вважатися людьми, так би мовити, злегка богемними, що не чужими прекрасного ))).

Марш "Туга за Батьківщиною" був виданий з картинки на обкладинці - з солдатом у формі 51-го сімферопольського полку і з погонами 51-го полку ... Ні під його ім'ям (а смішніше імені Яків Ісаакович Богорад під чуйствітельним і пафосним твором з назвою "Тоска за Батьківщиною "могла бути тільки прізвище типу" Рабинович "), ні під милозвучною прізвищем Трифонов, марш Богорада" Туга за Батьківщиною "офіційно затверджений полковим маршем так і не був.


Яків Богорад. Туга за Батьківщиною (марш)



***
І сталося це, з цим "маршем зустрічі" - "Туга за Батьківщиною", багато в чому через неприємності, що сталася з другим парним до нього твором Якова Богорада, 1904 року, - "похідним маршем" для того ж 51-го Литовського, розквартированого в Сімферополі полку, - "Прощання слов'янки".

Яків Богорад. Марш "Прощання слов'янки"



***
***

Кримський музикознавець Лідія Смешіцкая вважає, що в своїй основі «Прощання слов'янки» дуже схоже на хасидские пісні.

При написанні цього маршу, "Прощання слов'янки", Богорад (який виріс в традиційній єврейській родині, батько його був Меламеда до хедері), не довго думаючи, використовував дві старовинні синагогальні мелодії, з Великодня Агада, використані, окремо, і до нього, і після нього, - безліччю композиторів, зокрема - Бетховеном, одна в в "Егмонті", інша - в 4-му квартеті, твори якого Богорад аранжував і над яким дуже пильно працював. По суті, Богорад лише зіставив разом і сплів в деяку єдність або цілісність дві старовинні ашкеназійской музичні теми, оркестрував їх, змінив традиційну синагогальної тональність (мі бемоль мінор), на більш стійку фа мінор, і змінив характерний єврейський літургійний розмір, три восьмих, на парадний маршовий, дві чверті. Так і вийшов марш "Прощання Слов'янки".
При написанні цього маршу, Прощання слов'янки, Богорад (який виріс в традиційній єврейській родині, батько його був Меламеда до хедері), не довго думаючи, використовував дві старовинні синагогальні мелодії, з Великодня Агада, використані, окремо, і до нього, і після нього, - безліччю композиторів, зокрема - Бетховеном, одна в в Егмонті, інша - в 4-му квартеті, твори якого Богорад аранжував і над яким дуже пильно працював

Витік річки Слов'янка є потужне джерело підземних вод. На місці виходу вод на поверхню на вул. Данилова розташований ставок. Далі річка утворює ще два ставки - Верхній і Нижній. Далі перетинає район Анатра і огинає з південного боку залізничний вокзал, тут в неї впадає ліва притока струмок Мокрий Лог, далі Словник тече по штучному руслу уздовж вул. Москальова і Євпаторійського шосе. Біля мосту на Євпаторійському шосе впадає в Салгир. У 20-х роках XIX ст. був влаштований Нижній став, з 1831 року будувався водогін. Але через помилки на етапі проектування, тільки в 1865 році на Базарну площа був проведений керамічний водогін і влаштований Базарний фонтан (16-18 тис. Відер води на добу). Ставки на Слов'янці були довгий час улюбленим місцем відпочинку сімферопольців.

Богорад назвав свій марш з місцевим колоритом - "Прощання Слов'янки", через сімферопольської річки Слов'янка, на березі якої знаходилися казарми 51-го Литовського полку. Він придумав привабливе серце кожного сімферопольця назва маршу - в зв'язку з міською культовою фігурою - статуєю слов'янки, фонтаном, який вважався в Сімферополі німфою річки, до цього фонтану-німфу Слов'янці було прийнято жартівливо приходити прощатися перед від'їздом з міста. І, також, Богорад назвав марш в зв'язку з полковим фольклором - улюбленим полковим старовинним віршем "Прощання слов'янки, що проводжає свого любого на війну", авторства поета Симеона Політковського, приятеля першого шефа Литовського полку, барона фон Розена.

Здавалося б, все дуже здорово прив'язане і дуже доречно придумано. Однак, обставини складалися не на користь діловитості Богорада. З самого початку, марш Якова Богорада "Прощання Слов'янки", пропагований і виконуваний Богорад з його духовим оркестром в місті Сімферополі, не тільки швидко став досить відомим, але, на жаль автора, сталася справжня прикрість - на марш в народі стихійно стали складати, в зв'язку з початком Японської війною, протестні, знущальні і до того ж ще й антиклерикальні віршики та тексти, які виспівували по всьому Криму, а також і узбережжю, в Одесі. Ці злісні і знущальні підривні пісеньки, на мелодію маршу Богорада, до того ж співали ще й на Далекому сході кримські солдати-призовники, відправлені на фронти провальною і ганебної Японської, які і завезли їх туди.


Чому нас забрили в солдати, відправляють на Далекий Схід?
Невже я в тому винуватий, що я виріс на зайвий вершок?
Отрвут мені иль руки, або ноги, на носилках мня віднесуть.
І за це, за страшні муки, Хрест Георгія мені піднесуть .... "
і навіть, далі
"... овіває нас боже слово. Ми на цій змле не одні.
І за це, за віру Христову, віддавали ми життя свої "


Словом, тут же, спеціальним наказом по військовому відомству, був негайно височайше і остаточно "дарований" Литовському полку інший марш, лейб-гвардії, одночасно і в якості прощального і він же і зустрічного маршу цього сімферопольського Литовського 51-го полку, натомість і в як захід пропозицій невдачливого Богорада. У 1910 році, до п'ятої річниці ганебних розгрому російської армії під Мукденом, Богорад демонстративно виконав зі своїм оркестром цей свій давній і гучний марш публічно, в Сімферополі, чим викликав у місті справжній скандал.


Наступну спробу видати марш "Прощання слов'янки" Яків Богорад зробив в 1911 році разом з ровесником, другом і однокурсником Богорада по Варшавській консі, музикантом Іллею (Еліем) Шатровим - автором самого знаменитого з російських оркестрових вальсів - "На сопках Маньчжурії". (Йому довелося навіть судитися і дуже смішно доводити авторство свого вальсу, вкраденого у нього більш практичними людьми.)


Вальс "На сопках Маньчжурії" у виконанні Юлії Запольської



***
Згодом Ілля (Елія) Шатров одружився на матері своєї покійної нареченої, вдові Шіхобалова, і прожив більшу частину життя в Тамбові, куди його влаштував Богорад за допомогою колеги Федора Кадічева (керівника духового отд. Табовского муз. Училища, такого ж, як то сімферопольське, керівником якого був Богорад.) Помер Ілля Шатров там же, в Тамбові, багато років по тому, в званні майора радянської армії у відставці.
***   Згодом Ілля (Елія) Шатров одружився на матері своєї покійної нареченої, вдові Шіхобалова, і прожив більшу частину життя в Тамбові, куди його влаштував Богорад за допомогою колеги Федора Кадічева (керівника духового отд

Елія Шатров. Самара, 1907 рік.

В 1910- 11 роках Ілля Шатров був абсолютно без хорошої роботи і майже без засобів до існування. І Яків Богорад, людина грунтовний і благополучний, вирішив допомогти своєму невдачливому одному. Обом було в той момент - по 33 роки (р.н.. Обох 1879), - вік Христа - пора вирішуватися)))). Приятелі зробили спільний похід за славою і успіхом, так би мовити. І поклали діяти напевно. Вони вирішили зварганити два хіта. Шатров написав для видання похмуре твір - романс "Осінь настала", в якому з почуттям вилив всю свою тяжко страждає душу, а Яків Богорад дістав і струсив пил з нот свого колись гучного маршу "Прощання Слов'янки". І, за гроші Богорада, вони замовили тираж цих двох творів, в салонному варіанті, для клавіру, на продаж в Москві в друкарській Грассі. Звернулися до знатного ділки шоу-бізнесу того часу, хіт-мейкеру, досвідченому старшого товариша - Якову пригожий, єврею з Євпаторії, знаменитому керівнику "циганського" хору в "циганському" московському ресторані "ЯР", автору всього жанру і автору трьох чвертей з трохи не всієї класики цього придуманого ним і приготовані їм жанру - так званого "русско-циганського романсу". (Романси, пісні і танці російських циган - повністю арт-проект Якова пригожий, почати з того, що і сама знаменита "циганочка" - титульний фірмовий канон для "циганських" пісень і музичної імпровізації, до обробки пригожий не існувала, а окремі мелодії її називалися "угорка", в кращому випадку - "циганська угорка", танцювальний ж канон "циганочки" - постановочний номер, і пов'язаний з іменами танцюристів Марії Артамонової і Миколи Чубірова, танцюристів шоу Якова пригожий в ресторані "Яр").
В 1910- 11 роках Ілля Шатров був абсолютно без хорошої роботи і майже без засобів до існування

Яків Пригожий (1840 - 1920)

Яків Пригожий був чудовий, дуже успішний маніпулятор модами, він тонко відчував настрої публіки і споживачів поточної музичної продукції. Богорад, досвідчений видавець, видав твір за нове і тільки-що написане до випадку - помістив на обкладинці текст-гасло "Присвячується всім слов'янським жінкам, проводжав своїх улюблених на війну". Таким хитрим чином, борючись за ринок, за успіх у публіки, видаючи марш за свіжий, на злобу дня, "смажений", підносячи його як гостру репліку в модну тему про "балканському", "слов'янському" питанні ", маршу, по суті, змінили назву, і воно стало більш узагальнюючим - замість "прощання слов'янки" (в сенсі місцевої сімферопольської річки слов'янки, або, як жартують в Сімферополі - слив'янка), марш став "прощання слов'янки" (в сенсі жінки слов'янки).
Яків Пригожий був чудовий, дуже успішний маніпулятор модами, він тонко відчував настрої публіки і споживачів поточної музичної продукції

Федір Кадічев
(1884-1943 - помер на засланні).

Однак, хоч зі "Слов'янка" -речкой, хоч зі "слов'янкою" -жінкою, але видання маршу з кримським картинками на обкладинці все ж виходило абсолютно кримське. Тобто прямо вело до автора. А від неприємних антиурядових спогадів про першу появу цього маршу і пов'язаних з ним скандальних пісеньках-пасквілях його автору, Богорад, як людині розумного, все ж хотілося відгородитися подалі. Йому хотілося просто заробити враз багато грошей і забезпечити дітей, а не нариватися на неприємності. Ідея видати і виконати марш, як нібито новий і нібито вперше, не в Криму і не в Сімферополі, де ці пісеньки добре запам'яталися, а десь подалі, та хоч в Тамбові, - була хороша ідея ... Але недостатня - від гріха подалі, потрібно було прикритися наглухо - потрібен був підставний умовний автор, який був би зовсім не Богорад, а навіть і незнайомим, і не зустрічалися ніколи. Однак, хоч зі Слов'янка -речкой, хоч зі слов'янкою -жінкою, але видання маршу з кримським картинками на обкладинці все ж виходило абсолютно кримське

Василь Іванович Агапкин (1884-1964) народився в селі Шанчерово Рязанської губернії в родині селянина-батрака. Рано осиротів, разом з братами і сестрами був змушений жебракувати. У 10-річному віці був зарахований музикантським учнем в оркестр 308-го резервного Царёвского батальйону. У 1906 році Василь Агапкин був покликаний на військову службу, в 16-й драгунський Тверській полк, що стояв під Тифлісом. У грудні 1909 року, після закінчення терміну служби, Агапкин виявився в Тамбові. Там 12 січня 1910 року вступив на надстрокову службу штаб-трубачем у 7-й запасний кавалерійський полк, а з осені 1911 роки без відриву від служби став займатися в класі мідних духових інструментів Тамбовського музичного училища.

За допомогою колеги Федора Кадічева і за допомогою тамбовського капельмейстера Мілова знайшли в Тамбові відповідний персонаж, якогось початківця трубача тамтешнього, тільки що надійшов в училище по класу труби, незаможного хлопчини з дружиною і дитиною на квартирі в прохідній кімнаті, але з правильною для "слов'янського питання "титульною національністю і прізвищем, до того ж - що вельми жалістліво - з сиріт і, як показав не тільки цей епізод, але і його подальша біографія, - без особливих принципів. Василь Іванович Агапкин дав їм своє ім'я для підпису під "Слов'янка". Нічого з усієї цієї затії не вийшло. Чи не розкрутилася.

"Слов'янка" Якова Богорада взагалі виявилася твором нещасливим. Спочатку завадила перша світова (не до хітів і не до музики) і проведена революція, від якої взагалі все полетіло шкереберть. Приватні підприємства Богорада - його журнал і приватне бюро по аранжуванням, природно, закрилися. Яків Ісаакович залишився просто поважним викладачем музики в училище, яке він колись відкривав і засновував в 1909, і диригентом місцевого провінційного духового оркестру. Потім, "Слов'янці" завадило і те, що у свій час, в Громадянську, цей марш був вельми популярний в Дроздовський дивізії, (він був гімном цієї грізної дивізії, причому там же, в Криму, з текстом: "... через вал Перекопський крокуючи, полетіли на північ дрозди ... ". і ін.), а як наслідок цього - за радянської влади міцно асоціювався з белогвардейщиной і довгий час був, м'яко кажучи - нерекомендовані ... Весь час з ним відбувається щось алегоричне і ігрове, напів-натяками. Наприклад, його публікували в радянських репертуарних збірниках (винахідливий хитрий Семен Чернецький), з дуже забавними застереженнями - як негативний і Нерекомендовані приклад, типу - подивіться яка гидота.


Далі, Михайло Калатозов примудрився впихнути його в свій фільм "Летять журавлі", за допомогою нібито випадково потрапив в студію іноземця, Клода Лелюша, який нібито зовсім випадково побачив при монтажі саме епізод з маршем, і вся закордон сказала - хочемо побачити цей фільм з цієї маршової сценою в Каннах ... Ця приголомшлива сцена, 2 хв. 4 секунди, з йдуть на фронт солдатами, під стародавні хасидские мелодії, що склали пафосний марш, одночасно і бравурні, і панічний, - справила в Каннах справжній фурор. Надривна музика зливається і резонує з поглядом і пластикою головної героїні (Тетяна Самойлова), її єврейськими очима - дівчина бігає по перону, колона солдатів рушає ... Зал стоячи аплодував. "Прощання Слов'янки", шедевр, стало шедевром визнаним. Але це сталося вже в іншу епоху, десятиліття по тому, в 1957-58 роках.


"Прощання слов'янки" Якова Богорада у фільмі Михайла Калатозова "Летять журавлі"



Імена великих єврейськіх Військових дірігентів и композиторів - Військових капельмейстерів 51-го Литовсько полку Якова Богорада, 2-го Східно-Сібірського Стрілецького полку Макса Кюсс, 26-го Східно-Сібірського Стрілецького полку Євгена Дрейз, Якова Фельдмана, Юлія Хайта, Насіння Чернецький - создали твори, Які получил Світову славу, сегодня практично невідомі в России. Важливо відзначити, що всі ці єврейські військові капельмейстера - і Яків Богорад, і Марк Кюсс, і Євген Дрейзе - брали участь в Російсько-японській війні 1904-1905рр., Що закінчилася катастрофою для Росії. Трагедія цієї програної війни на багато років вперед визначила шляхи російського життя ... По різному склалися їхні долі. Автор вальсу "Амурські хвилі" Макс Кюсс разом з тисячами євреїв був по-звірячому вбитий нацистами і їх місцевими посібниками в 1942 році в Одесі. Автор "Прощання Слов'янки", Яків Богорад був розстріляний, в числі інших євреїв, в Криму, в 1941, і похований у братській могилі-рові на 9-му км шосе Сімферополь-Феодосія. Там було знищено в грудні 1941 року 20 тисяч осіб, а тепер знаходиться відомий меморіал, про який Андрій Вознесенський написав поему "РОР". Семен Чернецький став генералом, начальником і творцем військово-оркестрової служби Червоної армії, він диригував Зведеного військовим оркестром на параді Перемоги в 1945р.

Семен Чернецький став генералом, начальником і творцем військово-оркестрової служби Червоної армії, він диригував Зведеного військовим оркестром на параді Перемоги в 1945р

Євген Дрейзин (1878-1932)

Е. М. Дрейзин навчався в Московській консерваторії по класу скрипки, одночасно отримав спеціальність військового диригента. У 1903 році вступив добровольцем на крейсер «Аскольд». Був диригентом оркестру на кораблі. З початком російсько-японської війни переведений капельмейстером в 26-й восточносибирского полк. З ним брав участь в обороні фортеці Порт-Артур. Е. М. Дрейзин поводився мужньо і вже в ході оборони був нагороджений Георгіївським хрестом, а пізніше іншими нагородами. Після злочинної здачі фортеці комендантом А. M. Стесселя захисники потрапили в японський полон. Розділивши долю однополчан, доброволець Дрейзин потрапив в табір Мацуяма в Японії.
У 1907 році полк повернувся і був розквартирований в Іркутську. До цього часу Дрейзин одружився. В Іркутську він написав «Школу-абетку навчання грі на духових інструментах». У цьому місті розгорнулася композиторська діяльність
Е. М. Дрейзин. Тут він написав ряд творів для духового оркестру. Головним чином, це були вальси. У 1908 році був написаний і вперше виконаний став потім знаменитим вальс «Берізка». Ноти вальсу були видані в 1911 році в Іркутську, друге видання побачило світ у Сімферополі. Третє видання вальсу вийшло в Петербурзі, в музичному видавництві «В. Бессель і Ко », коли вже йшла Світова війна. Нотоіздатель відшукав Дрейзин на фронті, щоб отримати дозвіл автора на використання твору. Потрібно було встановити справжнє авторство вальсу «Берізка», оскільки в тому ж видавництві під тією ж назвою був виданий вальс Б. Л. Андржеєвський під псевдонімом Б. Шиллер. Цей вальс виявився плагіатом у багатьох частинах, викликавши претензії музикантів.

Людмила Зикіна - Е.М. Дрейзин вальс Берізка



***
***

Макс Авелевіч Кюсс
(17 березня 1874-1942)

З приводу дати і місця народження Макса Авелевіча Кюсс існують дві версії. За першою він народився в 1877 році в Шавельський (нині Шяуляй, Литва), по другий в 1874 році в Одесі. Закінчив Одеське музичне училище, служив у 2-му Східно-Сибірському полку капельмейстером. У складі полку брав участь в Російсько-японській війні. У Владивостоку склав знаменитий вальс «Амурські хвилі» про хвилі Амурського затоки. Під час Першої світової війни Кюсс служив капельмейстером в 5-м козачому полку. Після революції служив капельмейстером в полкових оркестрах Червоної Армії. Служив в Сімферополі, Одесі, Харкові та Москві. У 1927 році пішов у відставку з посади командира музичного взводу Кремлівської роти почесної варти. В Одесі він диригував в клубах і школах, викладав у військово-музичній школі по класу кларнета. Брав участь в будівництві каналу Волга-Москва: зберігся наказ по Дмітлага про призначення його "на посаду стрілка ВОХР з виконанням обов'язків капельмейстера". У 1937 році займався з дітьми-сиротами, набраними в дитячих будинках для військово-музичного училища. Під час Великої Вітчизняної війни залишився в Одесі. З захопленням міста фашистськими окупантами Кюсс, як десятки тисяч інших одеських євреїв, був убитий в Одеському гетто. Останній раз його бачили живим у кінці зими 1942 року.

Макс Кюсс "Амурські хвилі"



С. А. Чернецький народився 12 (24) жовтня 1881 року в Одесі в родині ... (Читати далі)

С

Яків Йосипович Богорад. 1930-і.


продовження статті



Читати далі:





ОТСЮДА

з коментарів

Серйозні історичний твір! Дякую автору! Нелегко йому було добувати всі ці відомості, яким більше ста років, тим більше, що єврейська тема невдячна в Росії і на Україні. Чомусь всі, хто м'яко кажучи не відчуває любові до євреїв, завжди гамірно засуджують недоліки євреїв, які суть недоліки властиві будь-якому народу. А ось визнати гідності євреїв це вище сил таких "критиків". Зробіть уявний експеримент і приберіть з російської культури тільки три імені: Леонід Утьосов, Матвій Блантер і Марк Бернес. Що залишиться? Сполотніє відповідна епохаа! Але ж є ще не менш десятка настільки ж талановитих євреїв. Ісаак Дунаєвський, Йосип Кобзон, Сергій Юрський або Фаїна Раневська. Як же не звертати уваги на те, що ці люди збагатили російську, а не єврейську культуру.Оні і про єврейство своїй не замислювалися. Вони були діячами і представниками російської культури! Але ... Мене недавно почастували в інтернеті "жидовской мордою" за статтю про книгу Грети Іонкіс.Мне смішно, особливо тому, що автор цієї клички не вміє правильно писати по російськи. Треба, якщо вже писати цю нісенітницю, писати "жидівська". Через "і", а не через "и". Тому особлива подяка автору статті про геніїв-євреїв. Може бути менше станемо ми отримувати подібних безглуздих кличок. У Росії і в СРСР євреї робили російську історію, і російську культуру.Оні були невіддільні від неї. І була б вона без них значно біднішими, як і російська наука, техніка і медицина.


Величезне спасибі! Велика, вічна музика геніальних музикантів. Не можу без сліз слухати "Прощання ..." і не один я, а майже всі мої знайомі і друзі. Саме ПРОЩАННЯ і саме СЛАВЯНКІ- матері, дружини, доньки. Пішов другий вік, а нічого більш пронизливого не створено.
І якщо ці мелодії хасидские, значить ці люди знали, як влаштована ДУША ЛЮДСЬКА, за що їм наша ПОДЯКА. Ці мелодії могли створити тільки люди, які знали і любили людей.
Хай буде "ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ" авторам цих чудових творів.

Чому нас забрили в солдати, відправляють на Далекий Схід?
Невже я в тому винуватий, що я виріс на зайвий вершок?
Що залишиться?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация