Просто гімнастика або древня панацея: чим може бути небезпечна йога

  1. "Переплутані всі ніжки, переламані ліжечка - ось до чого народ призводять в" Камасутрі "помилки"
  2. "І з тих пір у нас в селі кожен третій - индуист"
  3. "Я щас вам розповім про сенс життя. Я, в натурі, професіонал, а не любитель!"

Фото: m24.ru/Александр Авілов

Оглядач m24.ru Олексій Байков вважає, що шанувальникам гарних тіл і здорового способу життя слід було б ставитися до йоги з побоюванням. Особливо тоді, коли вона виходить за рамки простих вправ на розтяжку.

Звідки все це взялося? Адже ще якихось п'ять - сім років тому нічого ще не було, а тепер у кожній другій московської юної діви під заднім склом автомобіля або під пахвою спочиває туристична "пінка". Ні, вони не в похід збираються, а "пінку" тепер гордо іменують килимком для йоги. Або для тілесних практик. У парках і інших міських рекреаціях неодмінно розмічається простір для занять йогою.

Оголошення про заняття висять на кожному стовпі. Фітнес-центри в спішному порядку обладнають у себе зали для йоги - нікому не хочеться втрачати прибуток. Серед жіночої половини московських знайомих якось само собою поширилася думка, що якщо ти не сидиш за півдня в тій чи іншій асан, закинувши ноги за вуха, то людина ти непросунутої. Може, ти взагалі пиво п'єш і за футбол хворієш?

Адже всього якихось п'ять - сім років тому йога була просто оригінальною різновидом гімнастики поряд з тим же планкінг, пілатесом та іншими захопленнями для шанувальників красивих тіл і здорового способу життя. І здавалося, що мода на неї також зійде, як зійшла колись та сама аеробіка.

"Переплутані всі ніжки, переламані ліжечка - ось до чого народ призводять в" Камасутрі "помилки"

Скажемо відразу: автор цих рядків нічого не має проти йоги як такої, якщо її сприймати як якийсь фізкультурно-оздоровчий комплекс. В цьому відношенні вона нічим не краще і не гірше фітнесу, health ballet, танців з жердиною, того ж планкінг, бігу вранці і інших методів самокатування заради здорового способу життя. Або, як свого часу сказав один гуру-перекласти, "називатися йогою може все - і бодібілдинг, і біатлон, і шахи". Правда, вирушаючи в магазин за килимком, треба чітко знати і розуміти деякі речі.

Фото: m24.ru/Александр Авілов

По перше. Те, що сьогодні нам пропонують численні доморощені гуру під виглядом традиційного мистецтва давньої Індії, часто жодного стосунку до традиції не має. Сучасна йога склалася близько 150 років тому, так що всі ці асани молодше , Ніж футбол чи теніс. До того ж їх комплекс був в значній мірі перероблений за останні 30 років в розрахунку на європейського і американського споживача. Звичайно, не можна безапеляційно стверджувати, що в сучасній йоги від індійського і традиційного залишилася тільки назва, але всілякі антігравіті-йога, опорна йога, даоська йога і так далі вже точно є сучасними винаходами.

По-друге. На йогу, як і на будь-який інший вид спорту, треба приходити підготовленим. Тобто як мінімум фізично розвиненим. Казки про те, що правильний гуру здатний за рік зробити з офісного в'язня Брюса Лі, а з корови згинати в різні боки тростинку - це саме казки. Здатні дуже страшно закінчитися. У околойогіческіх колах давно вже популярні свої лікарі, які спеціалізуються на професійних травмах. Після огляду вони із задоволенням за чашкою кави повідають вам про те, чим може обернутися похід до гуру без розробленого м'язового каркаса.

Список вражаючий. Посилання для тих, хто читає англійською , А для інших - короткий переказ.

Яка вважається однією з найпростіших асан поза собаки мордою вниз здатна жваво угробити вам ахіллове сухожилля.

Банальне сидіння на колінах (ваджрасана) у звиклого до стільців людини західної цивілізації призводить до погіршення кровопостачання сідничного нерва і його дисфункції. В американській клінічній практиці давно вже прижився термін yoga foot drop ( "йогічний відмова ніг") - саме з цієї причини.

Фото: m24.ru/Александр Авілов

Асани, які розробляють шию і виконувані в положенні вниз головою, призводять до травм хребетних артерій, погіршення кровопостачання мозку і в кінцевому рахунку до інсульту.

Людям з варикозним розширенням вен будь-які пози, пов'язані зі складеним або схрещеним становищем ніг, взагалі протипоказані, особливо візитна картка йоги - знаменита поза лотоса.

Тривалі вправи в гнучкості призводять до перерастяжкі зв'язок - і багато індійські гуру давно вже нишком замінюють свої понівечені суглоби на протези .

Навіть якщо заняття спочатку і принесли деяке полегшення, якщо ви відчули легкість у всьому тілі неймовірну - це не означає, що проблем не буде потім. Через кілька місяців або років.

Додатково ця проблема посилюється тим, що багато гуру абсолютно не бажають чекати, поки тіло учня придбає необхідну гнучкість, а замість цього йому активно допомагають. Можуть, наприклад, пострибати ногами у вас на хребті або видавити спину в потрібну сторону, повиснути на попереку і так далі. Звичайно ж, ні медичної освіти, ні хоча б диплома мануального терапевта ніхто з них не має - навіщо? Стародавні знання, передані від предків, замінюють всі!

По-третє. Проблема, прямо випливає з попереднього пункту: навіть сильно травмований, адепти йоги вкрай рідко звертаються до нормального лікаря. Адже гуру стверджують, що їх заняття здатні дати людині незвичайне здоров'я і довголіття. А якщо у когось щось заболіло - то значить, він просто мало практикує йогу! Ну а лікарі зі звичайних клінік, півжиття вчили анатомію, жалюгідні нікчеми в порівнянні з ним, справжнім знавцем Вед!

І нарешті, по-четверте. Ніякої офіційної системи сертифікації йогических гуру не існує ніде - ні в Росії, ні в світі, ні навіть в самій Індії. На відміну, скажімо, від східних єдиноборств, де все цвіркуни давно розсаджені по припічку: федерації приймають іспити і видають дипломи, а фріків видно за версту. Так що, вирушаючи на заняття до гуру, оголошення якого ви побачили в інтернеті або на ліхтарному стовпі, ви кожен раз граєте в російську рулетку зі своїм організмом.

Але взагалі-то, і це не найстрашніше.

"І з тих пір у нас в селі кожен третій - индуист"

Фото: m24.ru/Александр Авілов

Поїдьте в Індію і запитайте хоч у самого бородатого аскета в самому загубленому ашрамі: "Що таке йога?" - і він не дасть вам точної відповіді. Але зате можна точно сказати, чим саме є йога в рідних палестинах, а також у всіх інших країнах блідолицих варварів - це бренд. Торгова марка, яка допомагає продавати заняття, товари для йоги, вегетаріанське харчування, індійські сувеніри, тренінги, лекції, туризм в Індію та інше.

В цьому немає нічого нового. Точно таким же брендом, як індійська йога, є, наприклад, ірландське веселощі. Свого часу, і не так уже й давно, "Гіннес", "Кілкенні" та інші місцеві пивні марки придумали образ вічно п'яного ірландця, типовий ірландський паб, основні елементи святкування Дня святого Патріка і успішно впарили цей набір решті світу. Биті американцями і СРСР японці відігралися за кілька десятиліть, створивши моду спершу на самурайський кіно, потім на аніме, породивши легенду про всеразрубающіх катанах та самурайські дусі, а заодно і на свою корпоративну культуру, засновану нібито на давніх традиціях.

Та йога, з якою ми маємо справу тут, на Заході, так і в самій Індії, є просто ще одним 1001-м способом щодо чесного вилучення грошових знаків у населення. Тут залишається тільки заздрити, що ми так не можемо і що наші "матрьошка, горілка, радянський ведмідь" таким попитом на міжнародному ринку смислів не користуються.

Майже відразу, з перших же занять, гуру починають вселяти учням, що йога - це не просто комплекс фізичних вправ, а саме спосіб життя. І навіть більше того - образ мислення. Що для правильного виконання асан необхідно очистити тіло, а також дихання, душу і помисли. І все це на диво нагадує що? Правильно, секту.
Втім, завдання йоги для іноземців полягає зовсім не в тому, щоб затягнути адепта в якусь організацію. Потрібно назавжди змінити його мислення таким чином, щоб з будь-якого питання він звертався до індійської (ведичної) традиції, вірніше, до того немислимого компоту, яким її підміняють самозвані гуру.
"Адже навіть отрута не діє на йога ..."

Фото: m24.ru/Александр Авілов

Перша стадія захворювання виглядає так само, як у всіх: "сходив - позанимался - сподобалося". Кругом красиві дівчата, розмови про високе, ніякого тобі зловісного гуркіт тренажерів і запаху поту. Але вже буквально через кілька занять учень дізнається про те, що для досягнення кращого результату потрібно багато чого змінити в своїх звичках і в способі життя. Наприклад, відмовитися від м'яса і більшості продуктів тваринного походження заради очищення організму. Йому тут же, не відходячи від каси, відкривають двері в інший світ, де адепти йоги живуть до 100 років лише тому, що практикують веганство, сироїдіння, а то і зовсім праноеденіе. Простіше кажучи, не їдять взагалі, а просто заряджаються від сонечка, як батарейки. Заодно йому згодовується легенда про те, що Індія - древня високодуховна вегетаріанська цивілізація і так далі.

Перейнявшись всім цим, клієнт прожогом біжить в найближчий магазин "Індійські прянощі", навіть не думаючи про те, що між Росією і Індією існує невелика різниця - приблизно в 20 градусів середньорічної температури. І що більша частка молочних продуктів і червоного м'яса в харчуванні північних народів пояснюється саме необхідністю займатися важкою фізичною працею, витрачаючи при цьому левову частку вироблюваної організмом енергії на боротьбу з холодом. Що індуси зовсім не відмовляються від м'яса, а не їдять тільки корів, і то чисто формально. Наприклад, бик у них хоч і вважається священним, як вахана - їздова тварина Шиви, але все ж не так святий, як корова, і регулярно потрапляє на стіл. Не кажучи вже про буйволах, яких ніхто священними не вважає, а також про дрібну лісової дичини, яку селяни ловили силками.

Якщо індійська цивілізація і була в масі своїй вегетаріанської - то через бідність, а зовсім не тому, що відмова від м'яса лікував від всіх хвороб і дарував довголіття.

Заодно варто було б почитати оригінальні тексти Вед і дізнатися про те, що харчування ділиться там на саттвической, вживання якого призводить до доброти і світогляду, раджасіческая, що сприяє силі та енергії, і тамасіческой - викликає втому і отупіння. Перше призначалося винятково для брахманів і дійсно було майже вегетаріанським, але з великою часткою молочних продуктів. Друге - для кшатріїв, тобто воїнів і царів, і в ньому упор саме робився на м'ясо і спеції. Вайш'ї - купці і заможні селяни - їли все без обмежень. Шудри, нижча з чотирьох варн, харчувалися тамасіческой - коренеплодами, покидьками і річковою рибою. Ну і де тут стародавня вегетаріанська цивілізація? І яке місце російського менеджера середньої ланки в індійській кастової системі?

Фото: ТАСС / Руслан Шамуков

Приблизно на цьому ж етапі свіжоспеченого адепта заодно вселяють, що звертатися в нормальну поліклініку для йога не комільфо. І що всілякі цілителі, які отримали свої чудові здібності шляхом читання Вед і медитацій, а також трави, голковколювання і масаж здатні вилікувати всі хвороби від нежиті до раку включно.

На третій стадії індоктринацію адепт долучається до сакральних знань. Оскільки самі Веди - це багатотомне і часто досить нудне читання, то адепта згодовується брошурка або короткий переказ від чергового гуру. Гугл на запит "Веди, купити" першими посиланнями видає ніколи не існували в природі "Слов'яно-арійські Веди", що теж вкрай симптоматично.

А далі в це рагу вже летить все що завгодно. І одного разу при зустрічі приятель-йог приголомшить вас розповіддю про те, що колись, ще в доісторичну епоху, Земля була населена гігантами-вегетаріанцями, останки яких часом знаходять, але офіційна наука все приховує. Привіт книжці "Заборонена археологія" . До наступного разу у нього буде готова лекція про те, як нашу планету приблизно в ті ж часи відвідували інопланетяни. Привіт Денікену , А заодно Птаагу, Аштар-Шерану і іншим "Всесвітам людям" .

Незабаром ви ризикуєте крупно посваритися зі своїм приятелем-йогом або подругою-йогини. Тому що третій ступінь індоктринацію, крім усього іншого, включає в себе таке явище, як "лють неофіта". Незважаючи на все, що пишеться в брошурах для йогів про "відкритий розум" та інше "усвідомлення", за фактом на даному етапі адепт починає затято відкидати все, що знаходиться за межами його сприйняття. Йому стає психологічно важко вступати в будь-які відносини - особисті, дружні і навіть ділові - з ким-то не поділяють його захоплень. Теми можливих розмов звужуються до йоги, вегетаріанського харчування, індуїзму і езотерики. Будь скепсис по відношенню до всього цього сприймається як прояв ворожості і прагнення особисто його, адепта, всіляко принизити. Для цієї ж стадії характерно бажання назавжди виїхати до Індії.

"Я щас вам розповім про сенс життя. Я, в натурі, професіонал, а не любитель!"

І нарешті, четвертий етап - тренінги та лекції. Велика частина стадій йогичеськой індоктринацію цілком собі оборотна. Але якщо вже дійшло до тренінгів та лекцій - то все, пиши пропало. Якщо ваш знайомий йог або йогини постять на своїй сторінці в соцмережі оголошення, що закликає взяти участь в "тілесні практики Підвищення Усвідомленості і пізнати себе за допомогою Науки Дизайну Людини" - його або її, швидше за все, вже не врятувати і не повернути в реальний світ, як би ви не старалися.

Росія при цьому не була б Росією, якби у нас не розвинувся особливий сорт цієї зарази, причому розрахований виключно на жінок з проблемами в особистому житті. Мова, наприклад, йде про так званих тренінгах ведичної жіночності від Торсунова і Ко. Коротенько вчення таких "гуру" полягає в тому, що жінки за своєю природою принципово відрізняються від чоловіків і мають абсолютно іншою будовою душі і потребами. Формула існування "ведичної" жінки нічим не відрізняється від старого-доброго "кірсі-кюхен-кіндер". З додаванням хіба що обов'язки у всьому і завжди догоджати чоловікові, при цьому поволі їм керуючи.

Жінка, що йде проти цього свого "призначення", тобто починаюча працювати, носити брюки та сперечатися з чоловіками, втрачає свою жіночу енергію і привабливість в очах протилежної статі, хворіє і рано вмирає. Навпаки, справжня "ведична" жінка завжди щаслива, оскільки нічим таким не зайнята, а чоловік весь час дарує їй золоті прикраси. По суті, модель поведінки "ведичної" дружини складається з рабської покірності в поєднанні з майстерним маніпуляцією і підкупом. Ось заради цього, очевидно, суфражистки кінця XIX століття рубалися з поліцією і сиділи в тюрмах. Щоб їх нащадки через п'ять поколінь, розвісивши вуха, мріяли про долю чи то домашньої тварини, чи то ляльки, то чи рабині-наложниці римського патриція.

Втім, не дивно, що "ведична жіночність" знайшла собі таку грунт саме у нас. Основну аудиторію таких тренінгів складають дівчинки з неповних сімей або виховані ніколи не любили їх вітчимом. І представляючи свою другу половинку, вони бачать не чоловіка, а того самого батька, якого у них ніколи не було. Для них це дуже зручна рольова модель - дитини, який не хоче ставати дорослим і не бажає ні за що відповідати.

Наостанок хотілося б сказати ось що. Все вищевикладене зовсім не означає що, заняття йогою смертельно небезпечні для вашого душевного і фізичного здоров'я. Але мабуть, перед походом на перше заняття вам варто прочитати про себе одну просту мантру: "Це просто така гімнастика. Все інше - нісенітниця".

сюжети: думки , Міські байки Олексія Байкова , Авторський погляд: колумністи M24.ru

Звідки все це взялося?
Може, ти взагалі пиво п'єш і за футбол хворієш?
Звичайно ж, ні медичної освіти, ні хоча б диплома мануального терапевта ніхто з них не має - навіщо?
І все це на диво нагадує що?
Ну і де тут стародавня вегетаріанська цивілізація?
І яке місце російського менеджера середньої ланки в індійській кастової системі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация