просто геній

Дата публікації: 09.07.2018

Передмова публікатора до статті «Просто геній»

Майже 25 років тому кандидат психологічних наук Ніна Петрівна Линькова вручила мені газету «Известия» зі статтею «Просто геній» про геніального токійському 65-річному винахідника Есіро (або Йосиро) Накамацу, що мав на той час 2360 запатентованих відкриттів і винаходів. ДО 1993 року я вже більше 15 років займався ТРИЗ в НВО «Алмаз» (брав участь в розробці знаменитого зараз ЗРК С-300) і вважав, що краще ТРИЗ для винахідництва нічого немає. Ця стаття про Накамацу остудила мою «фанатичну» ТРІЗовскіе голову.

У грудні 1993 один з моїх друзів після прочитання цієї статті зв'язався з Есіро, який, як виявилося, прекрасно говорить по-англійськи, і запросив його до Москви, але домовленість так і не була досягнута.

Отже, коротко про японському генії.

Перше винахід Есіро зробив у віці п'яти років.

Компанія IBM придбала у Накамацу 16 (!!!) його ліцензій. З моєї точки зору два найвідоміших винаходи доктора Накамацу - це очищуючий диск для очищення головок діскеточних дисководів і принцип трикутного крила для винищувачів.

На кінець 2010 р у Есіро Накамацу було 3357 патентів. Більш нові дані про кількість його патентів відсутні. Виходить, що середня місячна «продуктивність» доктора в зрілому віці (від 65 років до 82 років, включно) - майже 5 офіційних патентів.

В кінці червня 2018 р Накамацу виповнилося 90 років. Він є доктором технічних, юридичних, медичних та гуманітарних наук. Наукове академічне суспільство США включило його до п'ятірки найвидатніших учених усіх часів і народів (разом з Архімедом, Фарадеем, Марією Кюрі і Теслой).

Накамацу отримав більше 40 Гран-Прі на Міжнародних конкурсах винаходів. Він є віце-президентом Всесвітньої асоціації винахідників (Нью-Йорк), віце-президентом Американського товариства винаходів, головою Всесвітньої конвенції геніїв і президентом Міжнародного товариства винахідників.

Есіро написав понад 40 книг.

Раджу після прочитання статті «Просто геній» подивитися два відеофільми 10-річної давності російською мовою про Накамацу (в фільмах йому близько 80 років):

К.т.н., Майстер ТРВЗ Калошин Н.Г.

просто геній

Агафонов Сергій

// Газета «Известия». - 1993. - 10 листопада.

- 10 листопада

Геній живе в Японії, йому 65 років і жодної седінкі в волоссі. Втім, за словами самого генія, він просто юнак в свої роки, оскільки переконаний, що людина здатна без великої напруги прожити більше 140 років, якщо буде ставитися до себе належним чином і стежити за собою. Геній за собою стежить - спить по чотири години на добу, їсть виключно корисну для мозкової діяльності їжу, п'є тільки пиво і створене ним самим за особливим рецептом вино, займається «здоровим спортом» (не всякий спорт, на думку генія, корисний для організму - біг підтюпцем, наприклад, не відноситься до розряду здорових розваг, оскільки погано відгукується на мізках, попереку і колінах) і веде активний спосіб життя. Активний означає творчий. Геній зайнятий тим, що винаходить нові. Кожен день. Це його професія і захоплення одночасно. Звуть генія Есіро Накамацу, і за своєю винахідницької продуктивності рівних йому на планеті немає - у доктора Накамацу 2360 [3357 патентів в 2010 р - Примітка Калошин Н.Г.] запатентованих відкриттів і винаходів, що вдвічі більше, ніж у великого Едісона. [У Томаса Едісона було тисячі дев'яносто три винаходи. Тобто на 2010 р у Накамацу в три рази більше винаходів, ніж у Т.А. Едісона. - Примітка Калошин Н.Г.]

З послужного списку героя

Доктор Накамацу свій винахідницький дебют датує п'ятирічним віком, коли маленький японський хлопчик склав нову модифікацію стабілізатора для авіамоделі. Потім хлопчик винайшов домашній обігрівач і унікальний насос для побутових потреб, яким сьогодні оснащена кожна японська сім'я, - це справді видатне по простоті пристрій для перекачування рідини з однієї ємності в іншу практично без участі людини. Далі почалося навчання в інженерному інституті і в Токійському університеті, під час якої Накамацу придумав принцип трикутного крила для винищувачів, запозичений незабаром без попиту автора американськими компаніями, що виробляють озброєння.

Те, що одного разу вийшло без попиту, Накамацу спантеличило і багато чому навчило - всі наступні «фірмові» новинки оформлялися вже тільки через патентне бюро, і саме ця передбачливість зробила винахідника багатою людиною. Сьогодні його стан вимірюється майже двома мільярдами доларів, що забезпечує йому повну свободу творчості. Сама ж творчість не обмежується нічим.

Накамацу, наприклад, винайшов справжні, а не казкові чоботи-скороходи. В оригіналі це називається «літаючі черевики» і являє собою гібрид спортивних кросівок з особливою пластинчастої пружиною, укріпленої до підошви. Швидкість руху на таких черевиках в три рази вище, ніж у бігуна, а навантаження на організм - в кілька разів менше і при навику навіть задишки не викликають. Поки це задоволення дороге - 400 доларів за пару, виконувану на замовлення клієнта. Але як тільки почнеться масове виробництво (в ніж Накамацу не сумнівається), ціна швидко піде вниз і стане доступною кожному.

Ще одна популярна і реалізована ідея - це особливе крісло, що підвищує ефективність роботи мозку, покращує кровообіг і скорочує час, необхідний організму для сну. Накамацу назвав його «СегеЬгех». Час сну, проведений в цьому кріслі, дорівнює за своїм реабілітаційному ефекту восьму годину звичайного сну. Регулярні півгодинні сеанси, за підсумками клінічних випробувань і досліджень, знімають втому, покращують зір, загальну орієнтацію, пам'ять, математичні здібності, сприяють зниженню тиску і навіть відновлюють потенцію. Основний секрет крісла не в «меблевому дизайні», а в довгохвильових ультрачервоні випромінювання, які пульсом йдуть від ніг до голови. Уже понад тисячу крісел Накамацу розкуплено офісами провідних японських корпорацій, число замовлень зростає, і ніяких претензій з приводу побічних ефектів або недостатньої ефективності не надходило.

Доктор Накамацу винайшов також особливу форму «мозковий їжі», тобто оптимальний набір тих продуктів, які людина повинна споживати щодня для стимулювання розумової діяльності. Іронізувати з цього приводу можна скільки завгодно, але приклад самого автора є досить переконливим - з мізками, сумнівів немає, у нього все в порядку. В меню розумної людини, переконує Накамацу, необхідно включати різноманітні овочі, морські водорості, сушені креветки, рибу, сир, яйця, соєвий сир, яловичину, курячу печінку, вугрів, кисле молоко. Всі відразу виставити на стіл буває складно, і Накамацу пропонує замінник - винайдений ним концентрат під назвою «закуска Юмми», в якому все перераховане є разом з вітамінними добавками. На десерт може бути подано особливу «печиво Накамацу», вплив якого на мозкову діяльність теж чарівно.

Гольф винахідник сам не любить, відносячи його, так само як і теніс, до шкідливим для здоров'я видів спорту. Але особливу суперклюшку для гольфу Накамацу винайшов. Як запевняють шанувальники доктора, які проводили експертизу «ключки Накамацу», її володар закочує м'ячі з відстані 10 футів в воронку в п'ять разів точніше. Секрет успіху - в неймовірно великий в порівнянні з нормою рукоятці, зробленої з особливого матеріалу, який енергетично підживлює гравця. Крім гольфу, винахідник допоміг любителям плавання (створена особлива папір і олівці, якими можна користуватися під водою), телевізійним продюсерам (розроблена так звана «формула сміху», використання якої в телешоу різко підвищує рейтинг розважальних програм) і виробникам аудіотехніки (придумана концепція суперкомпактні підсилювачів , по можливості у ВАТ не поступаються підсилювачів великим).

Однак світову славу Накамацу принесло винахід на зорі комп'ютерної ери флоппі-диска - компактного зберігача файлів, програм і пам'яті комп'ютера. У доктора кілька десятків патентів в комп'ютерній сфері, але флоппі-диск поза всякою конкуренцією за значимістю для цивілізації, з цим винаходом Накамацу мільйони людей мають справу кожен день. Комп'ютерну дискетку, як згадує автор, йому вдалося створити, завдяки ... Бетховену. П'ята симфонія великого німця - улюблений музичний твір Накамацу, і йому хотілося слухати його без перешкод в звучанні, без голок програвача і без тендітних громіздких пластинок старого зразка. На флоппи- диск, правда, Бетховен не потрапив, хоча людство було благодійниці знахідкою Накамацу. Але винахідник, треба віддати йому належне, через роки після влаштованої ним комп'ютерної революції, все ж повернувся до витоків і довів задумане до кінця, придумавши то, що ми сьогодні називаємо лазерними дисками, що зберігають музику, - компактними, не втрачають якості звучання ніколи і не биткими.

Накамацу, крім того, винайшов відомі кожному електронний цифровий годинник, мотор, що працює на воді (в даний час йде робота по виробничої адаптації цього винаходу), і навіть веломобіль, що розвиває швидкість до 40 кілометрів на годину без краплі пального завдяки ... презервативів. Це своє дітище Накамацу демонстрував всього пару тижнів тому в Нью-Йорку при величезному скупченні народу. Бажаною максимальної швидкості, правда, не вийшло з технічних причин, але ефект був колосальний - одномісний агрегат, оснащений складною комбінацією за участю педалей, велосипедних ланцюгів, алюмінієвих циліндрів і п'ятисот звичайних гумових презервативів, досить жваво рухався по П'ятій авеню під керуванням самого доктора Накамацу. Автор, правда, не показав креслень свого творіння і не розкрив принципу дії пристрою, зазначивши лише, що використовуються різні фізичні і механічні ефекти - натяг, надування і т.д., але підкреслив, що перспективи у нового транспортного засобу найсвітліші і що він приступає до створення двомісного досвідченого зразка.

Творча лабораторія генія

Розповідь про винаходи доктора Накамацу можна продовжувати досить довго, але не менш цікаво познайомитися з поглядами генія на тлінний світ і його пристрій. Тим більше що, на переконання Накамацу, творчої творчості розумної людини доступні я підвладні не тільки матеріальні сфери, а й області нематеріальні.

Він сам для себе визначив десять областей творчого пошуку - п'ять «видимих» і п'ять «невидимих». До перших відносяться енергетика, комп'ютерна техніка, проблема довгожительства, сільське господарство, екологія. До других - сфера індивідуальних відносин, сміх, щастя, освіта, політика і економіка. До цієї схеми Накамацу ставиться дуже серйозно, паралельно працюючи над поліпшенням життя в кожної позначеної «графі».

Процес поліпшення життя, по Накамацу, відбувається в результаті впровадження нових знахідок, відкриттів і винаходів. Ось в частині сільського господарства, скажімо, доктор зайнятий вже другий десяток років тим, що шукає можливість вирощування рису без грунту і добрив - в одній воді. Завдання зовсім не безнадійна, результати експериментів позитивні, але до фінішу ще багато треба зробити. В екології Накамацу працює над створенням особливої ​​установки і технології, яка дозволяла б швидко і без шкоди переробляти ядерні відходи. Нагадавши в розмові про недавньому міжнародному скандалі в зв'язку зі сливами російських ядерних відходів в Японське море, Накамацу повідомив мені, що його винахід виключить саму необхідність подібних зливів, оскільки очищення відбуватиметься в ударні терміни і з високою ефективністю. На питання, коли чекати це нове чудо, доктор відповів: недовго ...

У нематеріальної, невидимою сфері завдання винахідника теж суто прагматичні - формула сміху, про яку вже йшлося, формула щастя (при відчутті щастя і достатку зростає продуктивність праці), формула успіху в особистих контактах (не те, щоб правила поведінки в колективі, але близький до цього набір психологічних і мотиваційних рекомендацій).

Найсерйознішим справою Накамацу вважає проблему освіти. Він переконаний, що світ виховує дітей в більшості своїй неправильно, зариваючи в результаті ті таланти, якими наділений від природи кожна людина. Основний по важливості освітній період, по Накамацу, залишається за бортом - цей вік від народження до 7 років. «Щасливе безтурботне дитинство» в загальноприйнятому розумінні насправді розбовтує дитини, і потім йому вже ніколи не зібратися. Та й в більш зрілому віці система освіти далеко не досконала - Накамацу вважає, що до 20-річного віку людина повинна в основному запам'ятовувати, розвивати в першу чергу пам'ять, яка потім буде «годувати» його все життя. Цією інформаційної «завантаженні» не можна заважати побічними завданнями. Але головним пріоритетом повинна стати творча свобода - не виконані сьогохвилинних примх і бажань, а всіляке «потурання» і допомога творчості.

Щоб творити, людина повинна бути вільна і спокійний, - міркує Накамацу і наводить як приклад себе. Щоб заспокоїтися і відволіктися від суєти, доктор замикається в особливій «статичної кімнаті», де немає нічого штучного в обстановці: білі стіни, дерево, каміння, вода в маленькому басейні, небо за вікном. Ні металу, ні бетону, ні яскравих фарб. Тиша та спокій. Але це тільки прелюдія, підготовка до творчої медитації, яка настає зовсім в іншому місці - в «динамічної кімнаті». Тут темно, чорно-білі шпалери на стінах, шкіряні меблі, металеві стелажі, на яких особливе аудіообладнання. Музика - спочатку джаз та інші інструментальні твори, але потім неодмінно Бетховен, П'ята симфонія. Однак медитація ще не є творчість, головне ж - «прозріння», прихід ідеї - відбувається під водою. Доктор Накамацу переконаний, що саме ця підводне середовище дає поштовх всьому - тиск води стимулює кровообіг, активізує роботу мозку. Він сам під водою може знаходитися на одному диханні чотири-п'ять хвилин. Саме в ці хвилини одкровення і відвідує його.

Хоча обидві таємничі кімнати разом з «басейном ідей» розташовані в токійських апартаментах винахідника, примітно, що сам він вважає найбільш творчим місцем на світі не рідну Японію, а США. В інших країнах, пояснює Накамацу, усюди холодні очі, підозрілість, а ось в Америці відчувається дух творення, там особлива доброзичливість в атмосфері, там легше творити. У Росії доктор Накамацу не був ні разу, тому про російських умовах для творчості сказати нічого не зміг.

На останнє запитання - про те, яка область найскладніша для творчості і сама консервативна для новацій - доктор Накамацу відповів несподівано: політика. Політика і політики - саме несприйнятливе і саме інертне початок в світі. Бути може, тому, що кожен тут зайнятий в основному самим собою ...

На знімку: Есіро Накамацу.

ТОКІО.

Додати в блокнот Завантажити Банк ідей
Найближчі заходи

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация