Протести в Вірменії порівнюють з майданом. Самі протестувальники не згодні

  1. "Майдан як баба-яга"
  2. "Нічого антиросійського"
  3. "Вірменський протест"

Ніна Ахметелі Російська служба Бі-бі-сі, Єреван

Image caption "Я не розумію, що таке" майдан ", - говорить протестуючий Арам Арутюнян

Багатотисячні мітинги проти обрання екс-президента Вірменії Сержа Саргсяна прем'єр міністром привернули увагу зарубіжних ЗМІ, а в деяких російських виданнях протести в Єревані назвали вірменським "майданом".

Мітинги в столиці Вірменії тривають вже більше тижня. 17 квітня парламент країни більшістю голосів схвалив кандидатуру Саргсяна на пост прем'єра, але протестувальники вирішили не розходиться. Опозиційний депутат і один з лідерів протесту Нікол Пашинян заявив про початок "оксамитової революції" в Вірменії.

Організатори мітингу називають протест внутріармянскім, відзначаючи, що в ньому немає ні антиросійською, ні антизахідної спрямованості.

Але в деяких російських ЗМІ вже з'явилися порівняння подій в Вірменії з "кольоровими революціями" на пострадянському просторі, а також припущення про антиросійську підоснову протестного руху в Вірменії.

Про те, чого вимагають протестувальники і чи чекають вони змін у відносинах з Росією, Російська служба Бі-бі-сі запитала у самих учасників протесту в Єревані.

"Майдан як баба-яга"

Ніна Ахметелі Російська служба Бі-бі-сі, Єреван   Image caption Я не розумію, що таке майдан , - говорить протестуючий Арам Арутюнян   Багатотисячні мітинги проти обрання екс-президента Вірменії Сержа Саргсяна прем'єр міністром привернули увагу зарубіжних ЗМІ, а в деяких російських виданнях протести в Єревані назвали вірменським майданом

Media playback is unsupported on your device

Протести в Вірменії: що мітингувальники думають про Росію?

"В першу чергу наша вимога в тому, щоб Серж Саргсян заявив про свою відставку, тому що він повинен слухати свій народ. А по-друге, вимога в тому, щоб правлячий клан дав можливість народу нормально жити", - говорить один з учасників протесту , студент юридичного факультету Арам Арутюнян.

Арам, як і багато учасників протестів, незадоволений висвітленням деяких ЗМІ, що відбувається у Вірменії, в тому числі порівняннями з майданом акцій протесту в Єревані.

"Такі заяви трапляються в російських ЗМІ, в ЗМІ, які фінансуються урядом. Я не розумію, що таке" майдан ". Ось, коли дитині кажуть, не роби поганого, а то баба-яга прийде, ось таке cлово" майдан "для цього народу, - каже він. - ми не йдемо на майдан, ми хочемо свій уряд, суверенна держава, яка належить народу, і я не пов'язую це з якимось майданом, або іншими подіями ".

З Арамом ми говоримо в одному з парків в центрі вірменської столиці, в якому на деякий час зупинилися учасники протестної ходи. В руках він тримає вірменський прапор.

Ходи, в яких бере участь переважно молодь, у вірменській столиці проводяться з ранку до вечора. Багато проїжджаючі мимо водії сигналять їм в знак солідарності.

Протестуючі час від часу намагаються блокувати будівлі державних установ або перекрити автомобільний рух на центральних вулицях. У п'ятницю до блокування руху на вулицях Єревана підключилися вже й вантажівки.

Спроби перекрити транспортний рух призводять до затримань десятків учасників акцій правоохоронними органами.

Вечорами в останні дні головною ареною протестів ставала площа Республіки. У центрі площі в четвер були встановлені динаміки, з яких лунає вокал відомого музиканта вірменського походження Сержа Танкян, який в соціальній мережі "Фейсбук" висловився на підтримку протестного руху, назвавши протести в Єревані страйком проти несправедливої ​​і корумпованою правлячої еліти.

Музику змінили виступи лідерів протесту, які закликали населення продовжити акції громадянської непокори, в тому числі і блокування руху на вулицях столиці. При цьому організатори акцій відзначають, що їх принципом є відмова від насильства

Поліція каже, що учасники протесту обмежують реалізацію прав інших осіб, в тому числі і права на свободу пересування, і називає заклики організаторів протесту блокувати рух незаконними.

Правляча Республіканська партія закликає Нікола Пашиняна до діалогу в парламенті. За словами прес-секретаря правлячої партії Едуарда Шармазанова, влада готова почати обговорення з учасниками протесту, але для цього у них повинна бути порядок денний.

"Для того щоб уряд пішов на поступки або компроміс, повинна бути порядок денний. Але ми її не чули. У руху повинна бути політичний порядок денний - ось у чому проблема ... Влада і опозиція не формуються на вулиці" - цитує Шармазанова Радіо Азатутюн .

Сам Саргсян, згідно агентству Новини-Вірменія , В інтерв'ю телеканалу "Шант", висловив надію на те, що мітингуючі не перейдуть розумні межі і правоохоронні органи не будуть змушені застосувати силу.

При цьому новообраному прем'єру незрозумілі причини невдоволення висуненням його кандидатури.

"Неясно, чому РПА [Республіканська партія Вірменії] не може виставити мою кандидатуру на пост прем'єра. Хіба тут є порушення закону? Хіба тут є щось протизаконне? Ті, хто так вважають, могли б під час виборів отримати більше голосів і висунути на пост прем'єра ту кандидатуру, яка ними бажана ", - заявив Саргсян .

"Нічого антиросійського"

Багато з учасників протесту кажуть, що вимоги і претензії протесту адресовані нинішній владі Вірменії та пов'язані з корупцією, важким соціальним становищем і безробіттям у країні. У мітингах немає антиросійської спрямованості і не звучить антиросійських гасел, відзначають вони.

"Тут нічого антиросійського немає. Я десь навіть читала, що хтось говорив, що спалювали російський прапор. Це все неправда. Насправді, людей зараз не хвилює зовнішня політика. Людей хвилює, що відбувається всередині. Люди хочуть жити тут , не їхати, не емігрувати. Все, що зараз відбувається - це стосується того, що відбувається всередині країни. ніхто не виступає проти Росії або за Росію. Взагалі ніхто не говорить про Росію ", - говорить одна з учасниць протесту, Ані Оганесян.

Image caption Ані Оганесян довго жила в Росії і там теж ходила на опозиційні мітинги

При цьому Оганесян, яка більшу частину життя провела в Росії і переїхала в Єреван всього півроку тому, бачить певну схожість між Росією в Вірменією.

"Вірменська система в точності повторює російську систему, і все, що відбувається дуже схоже. Мої друзі в Москві так само ходять на мітинги, і я теж ходила на мітинги. Тому з точки зору того, що відбувається, і того ж невдоволення, нам треба щось то міняти ", - вважає вона.

"Ми, в першу чергу, чекаємо зміни системні в країні. Тут, звичайно, основні гасла звучать проти Сержа Саргсяна. Люди просто хочуть змін, хочуть бачити іншого лідера, інших людей, інші дії, не хочуть бачити одного і того ж людини протягом 10 років. [...] Люди хочуть, щоб, як і в будь-якій нормальній демократичній країні, вони обирали людину, щоб він приходив, щоб він змінювався після закінчення, там, чотирьох років ", - говорить вона.

"Вірменський протест"

Припущення про те, що перемога протестуючих призведе до зміни курсу Вірменії та акції в Вірменії носять антиросійський характер, висловлювалися в ряді ЗМІ.

Наприклад, політолог Сергій Марков в інтерв'ю інтернет-газеті "Взгляд" заявив, що в подіях в Єревані є всі ознаки майдану, а організатори протестів орієнтовані на те, щоб Вірменія зайняла ворожу Росії позицію.

Тим часом, на акції протесту в Єревані приходять як ті, хто є прихильником зміни зовнішньої політики Вірменії і прозахідного курсу Вірменії, так і ті, хто лояльно ставиться до Москви.

"Вірменія є сателітом Росії і вже пора приєднатися до цивілізованого, вільного світу", - вважає учасник протесту Карен Атаян.

Для жительки Єревана Гаяне Манукян, приклад сусідньої Грузії, де за останні 10 років змінився президент, є показовим. При цьому вона впевнена, що нинішній протест в Вірменії пов'язаний суто з внутрішніми проблемами в країні.

"Молодь хоче добре жити. Тут суто наші інтереси [...]. Якщо людина не працює добре, працює на шкоду народу, значить, його треба міняти. Все .... Я у себе в країні за 10 років хочу хоча б раз поміняти президента . Я живу 20 років в одній квартирі, і мені це набридає - хочеться поміняти обстановку, щоб потім трохи краще себе почувати. Нова обстановка, нові відчуття, очікування, думки, більш здорові. Прямо мотлохом пахне вже, набридло все це ", - говорить Манукян.

Що стосується відносин з Росією, то, за її словами, Вірменія дружить з усіма країнами, які поважають її національні інтереси і гідність.

"На сьогоднішній день я не помічала особливого якогось поганого ставлення Росії до Вірменії. Якщо таке станеться, моє ставлення зміниться", - говорить вона.

Арам Арутюнян вважає, що питання зовнішньої політики Вірменії, в тому числі і відносини з Росією, вимагають певних змін, і проблеми в цьому плані також пов'язані з нинішньою владою.

"З Росією Вірменія не повинна переривати відносини, але Вірменія повинна дати Росії зрозуміти, що, якщо вона стратегічний союзник, то вона повинна бути на своєму місці, - говорить він.- Зовнішньополітичні питання теж пов'язані з безнадією цього уряду. Якщо уряд буде працювати для народу, то зовнішня політика налагодиться ".

Тим часом, виступаючи на мітингу в четвер, Нікол Пашинян заявив, що протестний рух не керувалося і не буде керуватися інтересами США, Євросоюзу чи Росії, повідомляє Sputnik Вірменія .

"Як раніше я говорив, наш рух знаходиться в центрі уваги провідних світових ЗМІ. І зараз в цьому інформаційному бумі деякі шукають" прозахідність "або" проросійськість ". Але я хочу сказати, що нинішній політичний процес не має будь-якого геополітичного контексту", - заявив він.

Хіба тут є порушення закону?
Хіба тут є щось протизаконне?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация