Протоієрей Михайло Васильєв: деякі з нас вже «набили руку» в парашутних стрибках

Про відродження інституту військового духовенства в Росії заговорили зовсім недавно - воно почалося завдяки рішенню президента РФ Дмитра Медведєва, прийнятому в липні 2009 року. Однак в самій російській армії священики на добровільних засадах служать вже близько п'ятнадцяти років: підтримують новобранців, стрибають з парашутом, супроводжують військових в гарячих точках і нерідко самі гинуть під кулями бойовиків.

Однак в самій російській армії священики на добровільних засадах служать вже близько п'ятнадцяти років: підтримують новобранців, стрибають з парашутом, супроводжують військових в гарячих точках і нерідко самі гинуть під кулями бойовиків

Другого серпня в Росії відзначається день Повітряно-десантних військ - одних з найпотужніших і боєздатних в російській армії. Напередодні свята про службу священиків в ВДВ РІА Новини розповів протоієрей Михайло Васильєв, керівник сектора ВДВ Синодального відділу Московського Патріархату по взаємодії зі Збройними Силами та правоохоронними установами, настоятель Патріаршого подвір'я при штабі ВДВ і РВСН.

- Скільки всього священиків сьогодні безпосередньо працюють з десантниками - Скільки всього священиків сьогодні безпосередньо працюють з десантниками?

- В десантних військах у нас служать дев'ять священиків. Це ті батюшки, які не просто беруть участь в заходах, як то прийняття присяги, день святкування ВДВ, а ті, хто живуть життям тих військових частин і з'єднань, які вони опікуються. Вони беруть участь в навчаннях, разом з десантниками висуваються в райони локальних бойових дій, поділяють з ними всі тяготи і позбавлення військового побуту.

- Про священиків, службовців при ВДВ, розповідають дивовижні речі - кажуть, багато з них беруть участь в навчаннях десантників і стрибають з парашутом. Для чого потрібен такий вид духовної підтримки?

- Безумовно, це форма пастирської роботи. Наприклад, у нас є ієрей Андрій Шеломенцев, він майстер спорту з рукопашного бою. Звичайно, заходи фізичного впливу він до солдатів не застосовує, але все одно вони знають, що батюшка - офіцер запасу, майор морської піхоти, був в Чечні, нагороджений бойовими орденами. Він являє для них авторитет не тільки як пастир, а й як офіцер запасу, який прекрасно розуміє, чим вони дихають, живуть. Деякі з наших священиків вже досить "набили руку" в скоєнні парашутних стрибків, наприклад протоієрей Сава (Щербина), на рахунку якого близько 550 стрибків з парашутом. Це особливо важливо для молодих солдатів, коли їх супроводжує і підтримує священик, благословляє перед польотом.

- Як до роботи священнослужителів в десантних військах відноситься командування?

- Дуже позитивно. Нашому командувачу ВДВ, генерал-лейтенанту Володимиру Шаманова належать стали вже крилатими слова про те, що на війні атеїстів немає. Це він сказав ще в першу чеченську кампанію, тоді як христились сам. Тільки в ВДВ за роки локальних конфліктів наші священики хрестили близько семи тисяч військовослужбовців в зоні бойових дій-солдат, офіцерів, генералів. Священики наші працюють жертовно, вони бессеребреннікі, і за великим рахунком саме тому, поспілкувавшись з деякими з них, президент Росії Дмитро Медведєв прийняв рішення про відродження інституту військового духовенства в російській армії.

- Патріарх Кирило нещодавно говорив про те, що для служіння у військових частинах необхідні найдостойніші священнослужителі. У чому особливості роботи священика в десантних військах?

- У наших рядах були і поранені, і контужений, і загиблі. Чотири священика загинули в ході антитерористичних операцій ВДВ на Північному Кавказі. Майор запасу ВВС батько Анатолій Чістоусов, настоятель грозненського Михайло-Архангельського храму, в 1996 році було замордовано бойовиками. Два роки тому священик Димитрій Василенков був поранений в Чечні в ході контртерористичної операції, коли на колону напали бойовики. Отець Димитрій викликав підкріплення по мобільному телефону, був поранений, згодом його нагородили орденом Мужності. Проте, сьогодні платні ніхто зі священиків не отримує, і для більшості з них штатні "клітини" взагалі не передбачені. У 45 полку спецназу ВДВ священик Сергій Архипов уже третій рік щодня працює з десантниками і членами їх сімей, стрибає з парашутом разом з молодим поповненням, бере участь в польових виходах. Однак штатна посада для нього не передбачено трудовим, і така ж ситуація характерна і для інших частин і з'єднань ВДВ.

- Чи змінить ситуацію програма з відродження інституту військового духовенства, згідно з якою в російській армії в 2011 році буде створено 240 штатних місць для священнослужителів?

- Посада військового священнослужителя передбачена тільки з розрахунку один на дивізію, а в стандартну дивізію ВДВ входить чотири полки, які дислокуються в декількох регіонах - наприклад, в Тулі, Нарофомінского і Рязані. Одному священикові опікуватися всі ці місця дислокації буде складно. Але ми сподіваємося, що в подальшому це питання буде опрацьовано. Платня штатного священика становитиме близько 10 тисяч рублів. На жаль, сьогодні більшість священиків ніяк не пов'язує своє майбутнє з подібним офіційним статусом, який не допоможе вирішити соціальних проблем самих священиків і членів їх сімей. Однак ми віримо, що кроки до відродження інституту військового духовенства будуть прискорені, і платню військового священика дозволить йому не підробляти десь на стороні в цивільних парафіях, а повністю віддаватися своєму служінню.

- Від священиків в армії суспільство чекає багато чого - зниження числа самогубств, припинення дідівщини, виховання патріотизму. Що насправді входить в завдання військового священнослужителя?

- Обов'язки у священиків в армії найширші, але ми просимо всіх розуміти, що в завдання, які стоять перед священиком, що не входять боротьба з нестатутними відносинами і профілактика суїциду. Завдання священика - допомагати рятуватися душам тих воїнів, які бажають цього. Ми не приходимо в військові колективи, щоб агітувати бути хорошими. Ми не займаємося моралізаторством або формуванням нової ідеології, ми не примушуємо людини до моральних змін. Священик допомагає військовослужбовцям стати кращим, чистішим і добрішим, але тільки в тому випадку, якщо людина цього сам хоче. А коли в серці людини народжується віра, він не прагне принизити іншу людину, він знає, що найтяжчий гріх - це самогубство, він не змінює ні дружині, ні батьківщині. Участь військовослужбовця в богослужінні - строго за бажанням. Ми працюємо з військовослужбовцями в форматі бесіди, яка зводиться до елементарних основ моральності, говоримо про ті речі, які насправді їм повинні були розповідати батьки або вчителі в початковій школі. Коли ми говоримо військовослужбовцям, що лаятися матом або батьківщині змінювати - це гріх, це не викликає неприйняття у хлопців з Башкирії, Татарстану, Дагестану або Інгушетії. Тому що ті принципи, про які ми говоримо, поділяють носії всіх трьох авраамічних релігій. Нічого не вписується в уявлення традиційного ісламу або іудаїзму, - хоча в збройних силах я поки не зустрічав практикуючих іудеїв, - тут немає. Ми хочемо, щоб військовослужбовці вибудовували відносини не за принципом зграї, а по-братськи, тому і проводимо цю роботу.

Довідка:

Протоієрей Михайло Васильєв - Син офіцера, закінчив філософський факультет МГУ по кафедрі наукового атеїзму. Потім аспірантура, рік викладав в університеті. У 1998 році став священиком. У його служінні понад 30 відряджень в «гарячі точки», між якими закінчив курси перепідготовки та підвищення кваліфікації в Академії Генштабу за фахом «командно-штабна оперативно-стратегічна підготовка». Настоятель храму преподобного Іллі Муромця з боковим вівтарем на честь Святої великомучениці Варвари на Власіха.

Скільки всього священиків сьогодні безпосередньо працюють з десантниками?
Для чого потрібен такий вид духовної підтримки?
Як до роботи священнослужителів в десантних військах відноситься командування?
У чому особливості роботи священика в десантних військах?
Чи змінить ситуацію програма з відродження інституту військового духовенства, згідно з якою в російській армії в 2011 році буде створено 240 штатних місць для священнослужителів?
Що насправді входить в завдання військового священнослужителя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация